Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

garnet

Well-Known Member
Наскоро се разправях с ЦКБ за месечните такси.
Описал съм историята по-долу.
Но искам да видя дали има шанс да променим нещо. Дали има и други като мен.
Каква ми е идеята? Кой от колегите тук иска да пусне това в ФБ страниците си - като новина или като линк. Знам, че има хора с много фенове и ако това стане вирално има маааалък шанс да се позамислят. Ама трябва да е найстина вирално. Аз не съм много на ти с това как нещо може да стане вирално, но каузата си струва според мен.

Ако искате да помогнете пишете тук.

Ето началото:

Банковите такси и наглостта на банките в България.
Този текст има за цел да покаже за пореден път наглостта на банките в България. Той няма да може да промени системата, но ще ви даде идея как да накарате банките да поработят за да заслужат парите ви.

За кого е предназначен този текст? За всеки, който има банкова сметка в българска банка, на която от скоро са въведени месечни такси за поддръжка (или както ги нарича съответната банка). За всеки, който не е имал тези такси при откриване на сметката си. За всеки, който не е доволен, че не е бил уведомен лично от банката за въвеждането на тези такси.

За кого не е предназначен този текст? За всички, които считат, че за 0.50-2.00 лв/месец не си струва да се прави на въпрос защо не са били известени. Спрете да четете сега.

Кой е авторът? Казвам се Васил Лефтеров, клиент на ЦКБ от 2006 г. Използвам разплащателна сметка в лева, доскоро с дебитна карта. Живея в Великобритания в момента.


следва на линка:
http://www.lefterov.info/2014/03/blog-post.html
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

И какво постигаш с цялата тая операция? Нищо. Банковите служители не са виновни за тия промени, а са просто бушони. Ти губиш от времето си без резултат. Нещо не намирам смисъл.
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Банката е пропуснала ясно да напише, че може да променя едностранно договора (тарифата).

Иначе на сайта си са написали:

Банката ще счита, че клиентът е приел промените, освен ако не уведоми Банката, че не ги приема преди датата, на която е посочено, че същите влизат в сила.
Клиентът има право да прекрати незабавно договора преди датата на влизане в сила на промените, без разноски и обезщетения.

Това вероятно го няма на подписаните хартиени документи.
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Банката има странна тарифа:

Справка за наличност през системата на ePay.bg 0.10 лв.

т. 7
Плащане чрез ПОС терминал в България
7.1 Контактна транзакция
a) С Debit MasterCard - безплатно
б) С всички останали карти 0.20 лв.
7.2. Безконтактна транзакция безплатно

Доколкото разбрах банката начислява месечна такса само 0,50 лв (само за разплащателната сметка, за дебитната карта няма месечна такса), което е изключително евтино (останалите банки начисляват поне 1 лев месечно).
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Аз съм клиент на банката от години, миналата седмица си правих нова сметка с дебитна карта master/ paypass. За картата няма никаква такса. Такса има само на сметката - 0,50 ст. на месец, като скоро, мисля че този месец ще вдигнат на 0.75 ст.
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

В единия офис им гледах промените и забелязах, че като си трансферирам пари към Спортингбет ме удрят 2 кинта за превода, тарикати, нали? 500 000 клиенти по 2 лв. на месец са 1 млн. чиста пара. Правете си банки и грабете народа! Нищо няма да се промени @garnet, бих пуснал 1 статийка в моя сайт, но ефекта ще е нулев :(
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

10 лева е таксата на фирмена сметка в ЦКБ,
аз като видях и ми падна кръвното...
 
Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

10 лева е таксата на фирмена сметка в ЦКБ,
аз като видях и ми падна кръвното...

Толков е. И аз толкова плащам на месец. Към тях съм и аз. Има и по-тънки такси в други банки. Но като цяло се чудя дали да си подновявам ел. подписа, за момента не ми се е налагало да го ползвам. ;)
 
От: Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Толков е. И аз толкова плащам на месец. Към тях съм и аз. Има и по-тънки такси в други банки. Но като цяло се чудя дали да си подновявам ел. подписа, за момента не ми се е налагало да го ползвам. ;)

Три подписа имам от тях от 4-5 години изчекнал съм ги от ползване за ипей и онлайн банкиране предимно
и за регистъра.

Много 10 лева баси с 12 фирми са 120 на месец, при тях мисля че ак ое неактивна сметката и я закриват не ти трупат такси и да се окаже след две години че имаш да даваш
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Ае не знам, ама си мисля, че тука колегата се опитва да ни въвлече в някакъв маркетингов експеримент. Или направо в монетизацията на такъв:)
 
Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Ае не знам, ама си мисля, че тука колегата се опитва да ни въвлече в някакъв маркетингов експеримент. Или направо в монетизацията на такъв:)

Да, експеримент е, но не какъвто ти си мислиш. Социален, може би....

Амуне - шанса да си на минус го има, аз съм. Не знам дали за всички сметки/такси може да си на минус, но по скоро да. Едва ли банката ще се мине....
 
От: Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Да, експеримент е, но не какъвто ти си мислиш. Социален, може би....

Амуне - шанса да си на минус го има, аз съм. Не знам дали за всички сметки/такси може да си на минус, но по скоро да. Едва ли банката ще се мине....

Банката печели от това да си на минус, щот ти слага допълнителни такси и лихви и така те прецаква още повече :) Банката никога не губи. И ако случайно ти закрият картата, щот не се позлва, след 2-3 години ще получиш честитка, ама изчакват да мине повечко време, че да станат хубави лихвите ;)
 
Re: От: Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Банката печели от това да си на минус, щот ти слага допълнителни такси и лихви и така те прецаква още повече :) Банката никога не губи. И ако случайно ти закрият картата, щот не се позлва, след 2-3 години ще получиш честитка, ама изчакват да мине повечко време, че да станат хубави лихвите ;)

Разбира се, че това прави. Аз просто нямам времето сега да се занимавам да ги съдя. Най-вече за едностранна промяна на договора ми. Има осъдени банки вече за това.
 
Re: От: Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

ИМА И ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

Още за наглостта на банките в България
Преди време описах историята ми с разправиите с ЦКБ относно въвеждането на месечна такса за поддръжка на сметка. Ако не сте я чели, можете да я видите ТУК
Мога да споделя,че от днес има развитие по проблема. Вижте как по-долу

Правила за препубликуване: Този текст може да бъде препубликуван само до тук (горната част). Целият текст да бъде видим след последване на линк към източника (този сайт).

Какво ново се случи?

http://www.lefterov.info/2014/04/blog-post.html
 
От: Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Три подписа имам от тях от 4-5 години изчекнал съм ги от ползване за ипей и онлайн банкиране предимно
и за регистъра.

Много 10 лева баси с 12 фирми са 120 на месец, при тях мисля че ак ое неактивна сметката и я закриват не ти трупат такси и да се окаже след две години че имаш да даваш

Нищо не си видял. Плащал съм по 20 и нагоре, такса за поддръжка, в която уж има някакви безплатни услуги/преводи, ама като вземеш да превеждаш си плащаш пак.. Не за ЦКБ става въпрос...
Така, че тия 8 лв на ЦКБ си е направо без пари... А колегата горе за 2 лв се оплаква :)
Всяка банка има такси и на ЦКБ със сигурност са най ниски...

П.С. Плащал съм и 6 лв такса за превод, за нотариална заверка която струваше 4 лв, така, че както казах нищо не сте видяли :)
 
От: От: Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Всяка банка има такси и на ЦКБ със сигурност са най ниски...

Още преди години критикуваха нашите банки, че живеят от лихви, а не от такси, както е по белия свят.
Пледирането да няма такси може само да държи висок лихвения процент. Резерв на банката, заплати, наеми, техника, консумативи - трябва да се плащат.
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Е айде за преворди от ЕВРОПА взимат по 4 до 7 евро на превод, Вии тука за 10-15 лева. Горовим за всеки един превод по толкова, не на месец.
 
От: От: Re: От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Нищо не си видял. Плащал съм по 20 и нагоре, такса за поддръжка, в която уж има някакви безплатни услуги/преводи, ама като вземеш да превеждаш си плащаш пак.. Не за ЦКБ става въпрос...
Така, че тия 8 лв на ЦКБ си е направо без пари... А колегата горе за 2 лв се оплаква :)
Всяка банка има такси и на ЦКБ със сигурност са най ниски...

П.С. Плащал съм и 6 лв такса за превод, за нотариална заверка която струваше 4 лв, така, че както казах нищо не сте видяли :)

И аз съм плащал 6 лв. за превод от ЦКБ към ДСК. Дали им е зле, баси 6 лв. за 1 минута работа
 
От: Да накараме банките да си заслужат таксите. Ето как.

Е айде за преворди от ЕВРОПА взимат по 4 до 7 евро на превод, Вии тука за 10-15 лева. Горовим за всеки един превод по толкова, не на месец.

За международен первод от фирмена сметка в евро взимаха 15-20 евро
 

Горе