Да помогнеш - благородно или глупаво?

Moko

Well-Known Member
Ето една случка от днес.. Случилото се ме накара да се замисля над заглавието... Случката можете да прочетете тук.

Приятно четене!

Ще ви помоля и за глас в свежо :-Р
 
Нищо глупаво няма в това да помогнеш на непознат... представи си че утре това стане с майка ти или сестра ти - нали и на нея някой трябва да помогне. Ние сме едно общество и трябва да си помагаме взаимно. Когато аз видя нещо подобно (до сега ми се е случвало не веднъж да помогна на случаен човек) не се колебая, защото веднага ми минава през главата мисълта "ами ако това е майка ми... на нея кой ще и помогне?"
 
съгласен съм с вас, но е така, истинска случка като бях 12-14 годишен седях си аз на последната спирка на трамвай номер 20 до цум и оп 2-ма мангала дойдоха и започнаха да ме джобат свалиха ми и шапката, на спирката имаше около 20 човека и всички се правиха на ударени, та сами си правете изводите за нашето общество, дано сега нещата да са се променили.
 
Приятелю HavVvoC не съм се запитал дори за миг "ами ако това съм аз, майка ми, брат ми и т.н " , в такъв момент трябва просто да действаш, а не да мислиш за последствията! Другото което е - направих го от добра душа, а не защото ще чакам да ми се върне... Много добрини съм направил, дори на хора, които не го заслужават - не чакам да ми се върне и не искам да ми се върне. А иначе съм от тия хора дето са свикнали сами да се спасяват...
khapele тук не става въпрос само за обществото а за човещината и хуманността :)
arsenal има и такива случаи... Има просто ситуации, в които е по-добре да не се намесваш...
vetzkov благодаря :} :p
 
Чувството за справедливост не е изчезнало все още от нас... ще го има и завбъдеще
 
Но за жалост във все по-малко хора.
Помня веднъж на 10тина метра от мен на улицата 1 мангал се опитваше да отараши едно дете (момченце на около 7-8 годинки). Креснах и се затичах към мангала. Онзи изчезна, а на детето нищо не беше взето.
Иначе и аз бих си замълчал ако попадна в ситуация, където един отбор черни юнаци се опитват например - да откраднат нещо. Не желая и аз да пострадам. Но ако има хора край мен бих се претекъл на помощ. Неразумно е да се подлагаш на риск (сигурен) в стремежа да помогнеш на останалите. Поне така смятам аз.
 
Поздрави, че си опитал да помогнеш. Аз имам подобна история, където заемах главната роля. В супера където бачкам една жена получи гърч и трябваше някой да я "спасява". Беше почнала да посинява (прехапала си езика), придържах и езика и я чаках да се свести. Нямах нищо под ръка и ползвах пръста си (добре че беше слабичка). Свести се. По ирония на съдбата на следващия ден трябваше да ходя на БЧК за книжка. С голяма изненада научих, че не съм действал много правилно, но резултата ме изпълни с удовлетворение. Ето за това смятам, че трябва да се помогне.
Не упреквайте "зяпачите" - понякога е по-добре да стоиш настрана ако не знаеш какво да правиш и ще навредиш. Всички са хора и на всеки се случва. Поздрави.
 
съгласен съм с вас, но е така, истинска случка като бях 12-14 годишен седях си аз на последната спирка на трамвай номер 20 до цум и оп 2-ма мангала дойдоха и започнаха да ме джобат свалиха ми и шапката, на спирката имаше около 20 човека и всички се правиха на ударени, та сами си правете изводите за нашето общество, дано сега нещата да са се променили.

А на мене ще ми пишат ЛС (няма да казвам кой) да си махам аватара че някой мангал можело да влезе в форума да се учи как да вади пари от нета... сега не ти ли се иска тия дето са те джобели да ги строшиш? и мене така са ме джобели искаха да ми вземат парите добре че мина комшията..
 
От: Да помогнеш - благородно или глупаво?

Трябва да се реагира. Няма как да знеш предварително дали ще има с какво да помогнеш. Но ако просто подминеш и изобщо не предложиш помощта си, това вече не е никак похвално.
 
От: Да помогнеш - благородно или глупаво?

Човек е добре да помага, когато може ! :)
 
От: Да помогнеш - благородно или глупаво?

Да бъдеш пасивен според мен е една от най-лошите черти...
 
От: Да помогнеш - благородно или глупаво?

Тоя е вдигнал 8-годишна тема от гроба.
 
От: Да помогнеш - благородно или глупаво?

Малоумно е да помогнеш, това стадо получовеци българите не заслужава нищо.
 

Горе