Да си сложиа ли Windows 7?!

От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Оф тоя стар шлагер за бозавия Уиндоус и коравия Линукс :)
Уиндоус се ползва зарад КОМЕРСИАЛНИТЕ приложения. Кога за линукса излязат Фотошоп и разни други повишаващи работната ми ЕФЕКТИВНОСТ програмчета, веднага се нареждам. Дреме ми колко стабилно ядро имала при положение че не мога си свърша работата на купчината дървени оупън сорс тояги дето вървят с него. Да му се радват разните му там админи, ОС инженери и на които върши достатъчно добра работа.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Оф тоя стар шлагер за бозавия Уиндоус и коравия Линукс :)
Уиндоус се ползва зарад КОМЕРСИАЛНИТЕ приложения. Кога за линукса излязат Фотошоп и разни други повишаващи работната ми ЕФЕКТИВНОСТ програмчета, веднага се нареждам. Дреме ми колко стабилно ядро имала при положение че не мога си свърша работата на купчината дървени оупън сорс тояги дето вървят с него. Да му се радват разните му там админи, ОС инженери и на които върши достатъчно добра работа.

http://www.tuxradar.com/content/benchmarked-ubuntu-vs-vista-vs-windows-7

Една статия по темата макар и малко стара.

Аз лично ползвам Ubuntu от 1 година преди това съм ползвал други линукс десктопи като Debian.

Ползвал съм и Windows от 98 на сам.

Какво ми харесва в Linux:

1. Системата е стабилна. Настройш ли я веднъж не е нужно да я пипаш.

Доказателството от декември съм с 8.10 чак вчера упгрейднах до 9.04.

2. Такава е каквато искаш. Всичко е както аз си го искам. Искам KDE 3 няма проблем искам ново ядро няма проблем.

3. Лесна е за Упгрейд. Вчера си смених файловата система без загуба и на един байт информация я пробвайте да мигрирате дял от FAT32 на NTFS.

4. На последък се следват някакви стандарти.

5. Има си Photoshop пък:

http://nickpavlov.net/blog/2009-02-09/ubuntu-rulz/

И така мога да продължавам до утре.

Какво не ми харесва:

1. Просто работи (за мен като системен администратор е скучно системата просто да работи).

2. Липсата на хардуерна поддръжка за извратен хардуер.

Като цяло това е .
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

В момента съм през Ubuntu, направо немога да повярвам колко вързо зарежда всичко. Моята Vista е много зле и при всички положения ще мигрирам към Windows 7, но ще си запазя и инсталацията на Ubuntu. Ще потърся малко информация дали мога да запазя и трите операционни с-ми, тъй като имам прекалено голям HDD на този лаптоп, който всъщност ми е за продан :)
 
От: От: Да си сложиа ли Windows 7?!

bnight, изброеното от теб само потвърждава казаното: :D

Noke каза:
Да му се радват разните му там админи, ОС инженери и на които върши достатъчно добра работа.



Какво ми харесва в Linux:

1. Системата е стабилна. Настройш ли я веднъж не е нужно да я пипаш.

Windows също, но там разликата е, че не губя седмица за да го настроя.

Доказателството от декември съм с 8.10 чак вчера упгрейднах до 9.04.

Аз пък нямам представа кога съм ъпгрейдвал, windows сам си го прави и така ми остава повече време да си върша работата за която ми плащат.

2. Такава е каквато искаш. Всичко е както аз си го искам. Искам KDE 3 няма проблем искам ново ядро няма проблем.

Windows е точно такъв, какъвто искам - работещ и приятен на вид. Нямам идея дали е с KDE 2 или 3, Gnome 2.26 или 2.28. Или е просто с Desktop Window Manager. И не ме и интересува, по-важно ми е да си го ползвам, без да ме ангажира допълнително.

3. Лесна е за Упгрейд. Вчера си смених файловата система без загуба и на един байт информация я пробвайте да мигрирате дял от FAT32 на NTFS.

Какъв е проблема? Мога да го правя всеки ден ако искам. И защо по дяволите на един нормален потребител ще му се наложи да си мени файловата система? От ext3 на ext4 може би? За да спести няколко наносекунди при рестарт?

4. На последък се следват някакви стандарти.

Без коментар :)

5. Има си Photoshop пък:

Photoshop няма. Както и няма (или са невероятно грозни) следните програми, без които не мога:

- Zend Studio
- EMS SQL Manager
- Tortoise SVN
- Офис пакет, който да отваря например док файлове без да им разваля форматирането.

... още много

И защо след като linux е толкова добър Wine се радва на такава популярност? Ползвай GIMP вместо Photoshop:lol:

Какво не ми харесва:

1. Просто работи (за мен като системен администратор е скучно системата просто да работи).

Мен пък много ми харесва 7мицата как си работи, изобщо не ми е скучно с всичката работа, която имам.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Май определено ще се откажа да пиша в тази тема, тъй като много от тука пишещите пишат за нещо, за които си нямат представа. Не можеш да говориш за MS стандарти, тъй като такива поне в документиран вид няма, т.е. няма как да следваш фантомни "стандарти".
А това, че производителите на вашия хардуер не са му написали спецификация е ваш проблем, 'щото сте се прецакали да го купите.
Да искате дадени програми да ви работят на друга архитектура, това си е смешно. Щом производителите на тази програма не са го направили за конкретната операционна само с емулатори може да тръгне (в бозата нямам спомен да се емулира която и да е друга операционна).
А от списъка с програми изброен по-горе не ползвам нито една. Ако ми трябва Photoshop, няма нужда да плащам луди пари (или да съм пират). Ще си взема GIMP. Ако ми трябват допълнителни филтри за него, намирам си и му ги добавям.

Ето как аз процедирам принужда от програма за нещо:
1. Ако знам името на нужната програма, добре, но ако не знам преглеждам форуми и съвети по темата.
2. След като вече съм си намерил името на програмата, която ми трябва просто пиша "emerge името-на-програмата" и чакам докато се нагласи програмата точно като за моя компютър (така работи в пъти по-бързо, тъй като е настроена точно за моя комп).
3. Ползвам си я със здраве.

Как процедирам ако съм с Windows:
1. Ако знам името на нужната програма, добре, но ако не знам преглеждам форуми и съвети по темата.
2. Диря списъци с warez сървъри, които няма да ме одрусат някакви пари, а после треперя да не би да е виросано. След като изтегля нещото, то обикновено не работи и трябва да се правя на каскадьор да диря нещо здраво сред боклука в warez сървърите.
3. Най-сетне съм си намерил нещо, което работи. Да, ама не е сигурно колко зловреден код има в него (попадал съм на вируси така преди време, които не винаги се улавят от антивирусните). И крайния проблем. Аз ставам пират, което най-малкото може да се използва като компромат срещу мен (на малките деца може да не им пука за това, но доброто име е много важно).
Алтернативния вариант е да ходя по магазините и да давам луди пари за софтуер, който я работи, я не работи съвсем както аз искам, а не мога да го сменя, 'щото съм го купил вече.

И аз преди време държах две операционни на компа, но махнах излишната, която установих, че не ми трябва за нищо. Нямам кадърен firewall (т.е. отнасям як лаг при повече peer-и от торент), нямам свестен (повтарям, свестен) работещ web сървър, за да си тествам php скриптовете, нямам нормална подръжка на неанглийски букви (CP1251 е яко ограничена кодировка), нямам добри мултимедийно обработващи програми (тук включвам и обработка на по-странни формати) и всички документи, които правя по MS "стандартите" никъде в Европа няма да ми ги приемат, защото doc форматът няма стандарт и единствения начин да го отворят е да си купят MS Office (а си е наглост да принуждаваш/изнудваш някого, от който очакваш добро отношение). Същото важи и за много странни недокументирани формати, които могат да се ползват само ако си купиш софтуера на конкретна фирма. Мисля дори, че по едно време щяха да съдят държавата за това, че принуждава търговци да си купуват конкретен скъп софтуер.

Заключение: Все повече отминава робовладелческата ера, където определени големи софтуерни компании те заробват и принуждават да им купуваш продуктите. Вече сме в Европейския Съюз, където си има някакви законови и морални порядки, които защитават обиновения гражданин от подобни опити за заробване и източване на държавни, фирмени и лични пари.

П.П.:
Мисля да не пиша повече в тази тема, тъй като се поотклоних от замисъла и. А и е смешно да правим съпоставка на две неща с хора, които не са ползвали както трябва това, за което говорят.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Единственият проблем на темата е, че всеки държи да убеди останалите, че това, което е добро за него, обективно е по-добрият избор и за останалите.

ГИМП не ме устройва. Дървен текстов редактор също. Най-малкото биха ми намалили производителността с огромен процент. Да се чувствам "хакер" докато се опитвам да поправя швейцарски часовник с права лопата не ми е достатъчна компенсация.

Предполагам други хора биха се чувствали по подобен начин ако се преместят от Линукс на Уин.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Всеки си има лични предпочитания. Неможеш да убедиш някой, който ползва Linux, че Windows е по-добър, както и обратното.

Така, сега малко по темата. Някой инсталирал ли е Windows 7 и лесно ли става?! Трябва ли да форматирам диска преди инсталация, или мога направо в/у тази Vista да започна инсталацията?
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Няма да ти предложи да форматираш диска. Ако на тоя дял има друг Уиндоус, ще го сложи в папка [олд.Уиндоус] барабар с всички други файлове. Moже да я изтриеш ако не ти трябва.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

А какво ще ми препоръчаш да направя със сегашните файлове и програми, които имам инсталирани и те не са никак малко?
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Ами това е и което мене ме спира засега да го инсталирам на другия комп.
Май ще ги запазя и ще дръпна по един шорткът на ексетата. Пробвах няколко и си работят нормално. Да преинсталирам сичко наново ще ми отнеме 1-2 дена е**си...
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

трий и инсталирай !

и изобщо какво не харесвате на XP ?
:)
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Не, ти не си разбрал. Ние говорим за разликите м/у Vista и Windows 7. Иначе аз от около 2 години не работя с XP, изключено е сега да се върна към него. Просто ми стана много бавен компютъра, а не е с лоши параметри и ме посъветваха да инсталирам 7-цата, това е причината за тази толкова нашумяла тема в последните 24 часа :)
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

ама какво му е лошото на експиту че сте минали на виста исках да попитам ?
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Пробвай 7-цата и ще видиш защо.И аз бях заклет фен на XP,докато не пробвах Windows 7.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

да мисля да я пробвам само ме мързи - като стане за преинстал компа ще я сложа
иначе незнам как сте карали с виста
явено защото неможете да работите добре с компютъра ..
вистата просто не е направена за удобна работа
имал съм готови лаптопи с платена виста и пак я трия и слагам ьп - въпреки че съм си налагал седмици да се мъча с нея за да и свикна ...
за 7 мицата и аз съм чувал само добри отзиви та се чудя какъв е тоя избор
вист аили 7 избора е експи или 7
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

вист-а или 7 избора е експи или 7

От както е излязъл Windows XP ползвам само него, минах през всичките глупсоти от рестарт след 10 секунди до Genuine проблемите. Доволен съм как работеше за мен (и как работи все още).

От 1 седмица съм с Windows 7 само за тест, както казаха някой от колегите тук.
Не мога да кажа нищо лошо за момента за Windows 7 освен, че когато го вкарам повече от 10 пъти в Hiberante режим, без да рестартирам се получава едно леко забавяне.

Инсталацията мина за ... 15 мин. ни повече ни по-малко, включително и дравйерите и откриването на Wireless мрежата ми в къщи. След като ми показа десктоп-а бях в състояние да го използвам съвсем нормално.

Когато излезе Виста, бях я сложил за 1 ден, но с тоя ТОТАЛНО разбъркан и объркан интерфейс и неудобните настройки го махнах след точно 24 часа.

На 7-цата в момента имам иснтлаирани:
Office 2003
Skype
Autocad 2007 (с него се измъчих, само че то от друго дойде главоболието)
Daemon tools
uTorrent
WinRar
Windows 7 Codecs
XP Virtual Machine
FireFox 3.5.5
Avira AntiVir

Mоже и да пропускам нещо, това са нещата, които ми трябват в ежедневието.

Другото, което ми хареса в 7 е, че лесно се свиква с настройването му, защото е малко по-шарено от ХР, но в никой случай не е разбъркано както е при Виста. Ако човек е свикнал да се оправя с настройките на ХР, то за 1-2 часа ще свикне и със 7-цата.

Общо взето се държи на едно ниво, а на моменти и доста по-добре от XP по отношение на бързината. И май ще остана само на него, но все още го тествам.

С две думи - пробвайте, ако ви хареса - оставете го, ако не ... обратно към ХР.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Еми аз от 2 години съм с Vista и постоянно съм се дразнел, че ми бави компюътра. Значи със сигурност ще остана доволен от 7-цата. Утре съм уговорил час с един приятел да ме инсталира, ще ми остане и Vista и Ubuntu, докато си прхевърля файловете, после сигурно ще ги трия.
 
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

Слагай XP. Ако те дразни модифицирай темата, ама ако работиш с компютър наистина, не експериментирай с 7ца дори Виста....лично мнение. Мноооого ме дразнят шарениите по операционните системи и разните им там анимирани менюта...ОТВРАТ......срува ми се рано за 7ца
 
Последно редактирано:
От: Да си сложиа ли Windows 7?!

С извинение към горните мнения - от трите спрягани версии, ХР-то най-заслужава етикета "боза".

Виста предлага стабилност, въпреки че е тромава. Това беше основната разлика с ХР.
 

Горе