Двама собственици на един парцел земеделска земя

Websolut

Well-Known Member
Имам един гупав въпрос, свързан с прехвърлянето на земеделска земя.
Едва ли въпроса е подходящ за форума, но искам да съм сигурен затова търся повече мнения, писах и в един адвокатски форум.

Възможно ли е прехвърлянето на земеделска земя с една скица на няколко човека с един нотариален акт, като те да станат собственици на идеални дялове от нея?
В смисъл нотариалния акт да е за цялата земя, но собствениците да са няколко.
И възможно ли е след това един от собствениците да продаде своя дял със съгласието на останалите?

Мисля, че логичния отговор е да, но искам да съм сигурен.
Разбира се най-добре е да се консултирам с адвокат, но това ще стане евентуално в понеделник.
 
Последно редактирано:
От: Двама собственици на един парцел земеделска земя

Вкарваш се във някакав филм. Отговора е - ДА, може. Обаче последващите продажби и покупки правят това нещо малък ад.
 
От: Двама собственици на един парцел земеделска земя

Няма да получиш качествен отговор тук.

Относно това дали има сайт за онлайн консултации - по-скоро не.
може да пробваш в lex.bg
 
От: Двама собственици на един парцел земеделска земя

Мерси @nortan, гледах го тоя сайт ще пиша и там.
Има някакви форумчета, който уж претендират за такива, но никой не отговаря на въпросите или отговаря веднъж на 2 седмици.
 
От: Двама собственици на един парцел земеделска земя

Тези от лекс се излагат, не мога да се регистрирам егати, да не би да не приемат пощата ми за спам от абв-то:D

2015-11-20_202126.jpg



, скъсаха ми нервите и се отказвам, то по-добре да се обадиш по телефона на адвокат, отколкото да търсиш онлайн консултация, още сме си в средновековието ми се струва:)
 
От: Двама собственици на един парцел земеделска земя

Имам един гупав въпрос, свързан с прехвърлянето на земеделска земя.
Едва ли въпроса е подходящ за форума, но искам да съм сигурен затова търся повече мнения, писах и в един адвокатски форум.

Възможно ли е прехвърлянето на земеделска земя с една скица на няколко човека с един нотариален акт, като те да станат собственици на идеални дялове от нея?
В смисъл нотариалния акт да е за цялата земя, но собствениците да са няколко.
И възможно ли е след това един от собствениците да продаде своя дял със съгласието на останалите?

Мисля, че логичния отговор е да, но искам да съм сигурен.
Разбира се най-добре е да се консултирам с адвокат, но това ще стане евентуално в понеделник.
Може, като ако не е уговорено в нотариалния акт изрично кой колко идеални части придобива, купувачите, надарените и т.н., изобщо приобретателите на имота, стават съсобственици при равни дялове. Така или иначе за разпореждане с общия имот се прилага Законът за собствеността - има го във въпросния lex.bg :) раздел "Справочник", не е във форума на този сайт, поради което не иска регистрация. Прилагат се и някои разпоредби напр. от Закона за наследството - ако се прави делба в бъдеще, не може да се раздели на реални части под определена площ, от Закона за арендата в земеделието и т.н.
 
От: Двама собственици на един парцел земеделска земя

Може, като ако не е уговорено в нотариалния акт изрично кой колко идеални части придобива, купувачите, надарените и т.н., изобщо приобретателите на имота, стават съсобственици при равни дялове. Така или иначе за разпореждане с общия имот се прилага Законът за собствеността - има го във въпросния lex.bg :) раздел "Справочник", не е във форума на този сайт, поради което не иска регистрация. Прилагат се и някои разпоредби напр. от Закона за наследството - ако се прави делба в бъдеще, не може да се раздели на реални части под определена площ, от Закона за арендата в земеделието и т.н.
Мерси, много ми помогна, там са тлкова много закони и алинеи, че бих ровил с часове докато разбера кое за какво се отнася, не за друго ами ме побъркват[emoji12]
 
От: Двама собственици на един парцел земеделска земя

Възможно ли е прехвърлянето на земеделска земя с една скица на няколко човека с един нотариален акт, като те да станат собственици на идеални дялове от нея?
В смисъл нотариалния акт да е за цялата земя, но собствениците да са няколко.
И възможно ли е след това един от собствениците да продаде своя дял със съгласието на останалите?

Въпроса е от две части, по първата е възможно т.е. на една скица и един акт няколко собственика. По втората част е невъзможно. Това, че някой притежава идеална част от имот не значи, че може да го продаде, ако преди това няма делба. Демек трябва да делите и тогава всеки си прави с дела квото си иска. Това е най-просто казано.
 

Горе