Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

web.nikolova

New Member
Здравейте,

Надявам се да ми помогнете, защото не съм напълно сигурна как да се справя с този проблем. От уебмастър тула на Гугъл видях, че търсачката ми индексира доста голяма част от съдържанието по 2 пъти и проблемът според мен е, че използвах SEF функцията на Джумлата. Ето пример от уебмастър тула:

/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=10
/kontakti

тези страници са листнати, като такива с еднакво заглавие, meta description и ключови думи. Това е напълно нормално защото и двете сочат към контактите на сайта ми и едната е "неприятелска" за търсачката. Първия линк го няма листнат в sitemap-а на сайта. До колкото четох може би трябва да използвам някак 301 пренасочвания (в .htaccess файла), за да се справя с този проблем, но не ми е напълно ясно дали е възможно да се оправи проблема така и как точно да стане.
 
301 redirect на едната страница към другата. Пример:

Код:
Redirect 301 /index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Ite mid=10  /contact

Това редиректва към /contact. Слага се в .htaccess файла.
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

А възможно ли е скоро да си включила "приятелските адреси" и още да не е "деиндексирал" старите?
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

При мен също се очертава нещо такова в близкия месец, но при мен става въпрос за адреси от порядъка на 80-100k. Няма как да поместя всички адреси в htaccess. Как да процедирам в такъв случай?

Предварително благодаря!
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

Няма ли регулярен израз който да го прави или трябва да се изброяват всички една по една?

Потърсих в Гугъл и не намерих решение с израз.

sunstorm направено е преди около 2-3 месеца, а се появяват в Уебмастер тоол-а от около месец и се увеличават.
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

В момента в серпа излизат 1,390 дублирани адреса на този сайт за подаръци, които редиректват към home.
Сигурно има и още.

Принципно този тип редиректи са възможно решение, но са излишни. Дублите трябва да се забраняват за индексиране.
Те пречат на развитието на сайта и по-доброто му ранкиране.

Редиректите ще ви спасят временно от санкция или някоя зла Панда, но ще замръзнете като развитие.

Мисля, че правилното решение е rel canonical и забрана в robots.txt за старите адреси.

По този начин всички дубли в GMT изчезват в рамките на няколко дни.

Увеличават се индексираните нови адреси/страници рязко.

При силна 500 кубикова и добре обмислена социална инжекция се увеличават рязко и резултатите в SERPa.

Най-важното е, че трябва да се анализира много добре сайта преди да се вземе решение.

Трябва да се познава мноооого добре съответната CMS и едва тогава да се предприема нещо.

Така със съвети и четене по форуми не мисля, че е добър подход .
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

Sash888, сега се уча и на Joomla и на SEO, така че е нормално да има грешки.

Твоят съвет е да забраня всички стари адреси в robot.txt (това предполагам трябва да стане с изброяването им) и дa добавя на новите адреси rel canonical?

За canonical бях пробвала и имах проблеми с добавянето им в Joomla, но ще опитам отново.

Уж съм си изградила план за самия процес по оптимизация на сайта, но първо искам да си оправя проблемите с линковете.
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

В момента в серпа излизат 1,390 дублирани адреса на този сайт за подаръци, които редиректват към home.
Сигурно има и още.

С кой инструмент извади тази информация?


web.nikolova - Налучквам в случая: Възможно ли е да сте пуснали някоя seo добавка или компонент преди месец?
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

sunstorm С Гугъл
site: podaruk.info -site: podaruk.info/& - без разстояние след :

Има и софтуери разбира се, но така на прима виста имаш бърз ориентир за възможните частични дубли.

web.nikolova Това техническа грешка. Колкото повече грешки, толкова по-добре.
Така се напредва. С борба с грешките.

За Joomla мисля Полтъргайста може да ти помогне, а и имат полезен форум.
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

това е заболяване характерно за джумла
лечение:
в папката
Ctrl+A
Shift+Del
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

Sash888 - по този начин ми изкарва някакви странни резултати. Къде точно в Webmaster Tools показва дублираното съдържание? Аз се рових но при мен не отчита на джумлите такива неща. EDIT: намерих го в Оптимизация - Подобрения в HTML.

web.nikolova - я виж тук: http://forum.joomla-bg.com/index.php?topic=25140.0

tovidebne - Това как точно помага за проблема?
 
От: Двойно индексиране на съдържание заради friendly url

А добавянето на това в robots.txt дали ще помогне:

Disallow: /index.php?
Disallow: /*?

Да добавя и още 1 въпрос, дали ще изчезнат линковете от SERP-а (без да има наказание за сайта)?
 

Горе