Декларирате ли си доходите?

AnTrakS

Member
Незнам колко е дъвкана тази тема, но въпроса ми е конкретен. Декларирате ли доходите, които печелите през Интернет? Говоря за adsense, freelance и т.н. Физическо или юридическо лице сте?

Питам и от друга гледна точка, при недеклариран доход от adsense, има ли или поне вие знаете ли някой, който е глобен?

И страх ли ви е общо взето от НАП? :D
 
От: Декларирате ли си доходите?

Много скоро ще погнат всички с недекларирани доходи от адсенс , както в момента са погнали мобио.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Да , за суми над 1 лв. Всеки доход извън трудов договор трябва да се декларира.
Ето темата за мобио в която се коментира http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=37085
 
От: Декларирате ли си доходите?

Аз лично си декларирам всичките доходи включително и тези от адсенс. По-добре е всичко да ти е изрядно и да спиш спокойно, проблема идва обаче, ако не изкарваш над определен минимум, защото си има човек разправии осигуровки, плащане на счетоводител, а за да бачкаш с адсенс без да имаш проблеми трябва да си регнат по ДДС това ти слага главата в кюпа за минимум 2 години, до колкото знам.

Но все пак това те и стимулира да работиш здраво, да не стоиш на едно място и да се мъчиш да изкарваш все повече.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Искам да наблегна на адсенс. Как според вас е по-добре да се декларира дадения доход? В случая може да съм физическо лице и да го декларирам, като се регистрирам по БУЛСТАТ и ЗДДС, да ходя да се разправям сам с всичката документация - много трудно, т.е. ще ми се наложи да се консултирам със счетоводител, или най-лесното - да си платя на счетоводител. И така всеки месец, данъци+счетоводител. А не е ли по-добре всичкия този приход да минава през фирма?

Очаквам вашите сериозни отговори, защото ножа опира в гърлото... :)
 
От: Декларирате ли си доходите?

Искам да наблегна на адсенс. Как според вас е по-добре да се декларира дадения доход? В случая може да съм физическо лице и да го декларирам, като се регистрирам по БУЛСТАТ и ЗДДС, да ходя да се разправям сам с всичката документация - много трудно, т.е. ще ми се наложи да се консултирам със счетоводител, или най-лесното - да си платя на счетоводител. И така всеки месец, данъци+счетоводител. А не е ли по-добре всичкия този приход да минава през фирма?

Очаквам вашите сериозни отговори, защото ножа опира в гърлото... :)

Дали е адсенс или друго е все едно. Разправиите и ангажиментите са почти едни и същи. И каот физ. лице да се регистрираш може да ползваш счетоводител и да не се занимаваш с нищо - стига да изкарваш достатъчно за да можеш да си го позволиш.
И през фирма да минава прихода, пак можеш да се оправят с бумащината сам, ако имаш достатъчно познания или ти се иска да научиш нещо ново. Е ако си с регистрирана фирма поне на края на годината ще трябва да се отръскаш малко за счетоводител.

Всичко е въпрос на организация и грамотност и най вече на обема приходи, които реализираш, защото ако са малко както и да ги отчиташ все няма да има никаква полза. По-горе алабамчето ти го е казал - трябва да органзиираш всичко на бизнес основа и предстоящите разходи да те стимулират да увеличаваш приходите. Ако приходите ти са от нещо статично и без перспектива за растеж от никъде няма да ти се върже сметката.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Искам да наблегна на адсенс. Как според вас е по-добре да се декларира дадения доход? В случая може да съм физическо лице и да го декларирам, като се регистрирам по БУЛСТАТ и ЗДДС, да ходя да се разправям сам с всичката документация - много трудно, т.е. ще ми се наложи да се консултирам със счетоводител, или най-лесното - да си платя на счетоводител. И така всеки месец, данъци+счетоводител. А не е ли по-добре всичкия този приход да минава през фирма?

Очаквам вашите сериозни отговори, защото ножа опира в гърлото... :)

Еднозначен отговор няма как да се даде, защото зависи от много условия, липсващи във въпроса. Ако искаш, пиши на на skype какви са ти очакванията за годишен доход и ще ти направя една груба сметка какво ще ти излиза като данъци + осигуровки при различните варианти (ФЛ, ЛУСП, ЕТ, Е/ООД по ЗДДС или не и т. н.).
 
От: Декларирате ли си доходите?

Същите неща ли важат за httpool, изи адс и т.н. ? :)
 
От: Декларирате ли си доходите?

Важи ли кое? Грубо казано, за всеки доход, различен от този по трудови правоотношения (разбирай заплата по трудов договор), се подава данъчна декларация, като, ако има задължение за деклариране, декларираш всичко (включително и дохода по трудови правоотношения). Ако имаш доходи от трудов и граждански договор - декларират се и двата (в една декларация, разбира се). Ако имаш трудов договор и доход, от Adsense например, декларираш и двата. Ако имаш само трудов договор - не декларираш. Надявам се, схвана идеята. ;) А относно регистрацията по ЗДДС - предоставяш ли място в уебсайта си, срещу което получаваш възнаграждение от дружество със седалище или клон в ЕС, длъжен си да се регистрираш по ЗДДС (справка: чл. 97А, ал. 2).
 
Последно редактирано:
От: Декларирате ли си доходите?

Ще се опитам да напиша едно кратко обобщение на темата (дъвкана в този и други форуми) без да засягам въпроса с регистрацията по ЗДДС, там нещата са ясни:

А относно регистрацията по ЗДДС - предоставяш ли място в уебсайта си, срещу което получаваш възнаграждение от дружество със седалище или клон в ЕС, длъжен си да се регистрираш по ЗДДС (справка: чл. 97А, ал. 2).

Някои юнаци от форума си спестяват регистрацията по БУЛСТАТ и си декларират приходите по такъв начин, че да плащат само 8 здравен данък + 10% плосък рекет (здравна осигуровка + данък върху доходите).

Ето как го правят: Бъди ИДИОТ, декларирай приходи от интернет като доход от чужбина и плати 18 % Рекет

Някъде account-bg беше писал за тези "доходи от чужбина", че в същност не са доходи от чужбина.

Не съм убеден, че варианта здравна осигуровка + данък върху дохода е легалния вариант, по-скоро варианта регистрация по БУЛСТАТ + всички осигуровки + данък върху дохода предполагам, че е правилния вариант.

Законите са твърде сложни и затова не мога да бъда сигурен кой е правилния начин за деклариране и изобщо има ли такъв.

При варианта с регистрацията по БУЛСТАТ се плащат осигуровки всеки месец (малко над 100 лева) независимо дали имате приходи през съответния месец.

И за да не ме критикуват, че съм бил негативен и т.н. да уточня - не призовавам за спазване на законите. Написаното е само с цел да изясня колко са сложни законите, не е с цел пропаганда на спазването им. На който не му харесва - да работи без да декларира доходите си и да не плаща данъци. Разбира се аз не пропагандирам и неспазването на законите. Всеки сам да си решава кое е правилно и кое трябва да направи.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Това цитиране на закони според мен не помага на обикновения предприемач, който едвам изкарва 100 евро за 4 месеца от адсенс. То е ясно, че всичко недекларирано е извън закона. Все пак, ако знаете повече не е нужно да влизате в ролята на НАП. По добре дайте съвети от практиката, човека попита 'Има ли случай на глобен човек'
Например отговор на следния въпрос евентуално ще даде спокойствие на много хора:
Същото ли е да не декларираш доход от Мобио и доход от Адсенс. Едните са в БГ, другите в Ирландия. Начините за проверка същите ли са?
 
От: Декларирате ли си доходите?

Друг случай. Имаш леля в Германия, всеки месец ти праща по 50 евро по Western union да се почерпиш, понеже заплатата не ти стига за бира. Пак ли трябва да се регистрираш по ДДС и да отваряш фирма и да декларираш парите за биричка от леля ти, понеже си е доход и ставаш по-богат?
 
От: Декларирате ли си доходите?

Никой не може да ти каже. Ако не ги декларираш - глобата е до 5000 лв (ако не се лъжа). Можеш да стоиш и да чакаш да те глобят. Дали има някой глобен, лично аз не съм чувал, може и да има. Ако някога не си ги декларирал и решиш да започнеш, могат да те глобят за предишните суми. Дали ще го направят, кой знае? Тези неща са като мъгла, всеки сам си носи риска и си преценя. Анархията е пълна, аз само ще спомена, че като за регистрация на фирма по тоя член ти искат договор с Гугъл и е изключително трудно да им обясниш, защо договорът няма подпис и печат от Гугъл :cry: "Ами накарайте ги да го подпечатат", "Е как, до Ирландия ли да отида?", "Еми не знаем" и прочее :shock:
 
От: Декларирате ли си доходите?

Това цитиране на закони според мен не помага на обикновения предприемач, който едвам изкарва 100 евро за 4 месеца от адсенс. То е ясно, че всичко недекларирано е извън закона. Все пак, ако знаете повече не е нужно да влизате в ролята на НАП. По добре дайте съвети от практиката, човека попита 'Има ли случай на глобен човек'
Например отговор на следния въпрос евентуално ще даде спокойствие на много хора:
Същото ли е да не декларираш доход от Мобио и доход от Адсенс. Едните са в БГ, другите в Ирландия. Начините за проверка същите ли са?

Какво "спокойствие" им е давало досега на колегите, ако допреди няколко седмици някой им е казвал, че досега никой, работещ с Мобио, не е имал "проблем" с НАП. Ето, че вече имат "проблем", а "спокойствието" очевидно е било нещо кухо. Това е като да се возиш гратис в градския транспорт. Возиш се десет пъти без билет и точно, когато си най-спокоен, на единадесетия път, те свалят в автобуса с 10лв по-малко (или 20, не знам каква е глобата в момента).

Разликата между Мобио и AdSense, е че при втория вариант освен за неподадена декларация по ЗДДФЛ, може да се отнесе глоба и по ЗДДС за ненавременна регистрация. ;)

Дали ще се размине? Гаранция - Франция. Не бих казал, че има нещо тенденциозно. Просто така се е случило с Мобио, дошъл им е реда (лично мнение), утре може и от AdSense да се подкара едно прилично списъче. А може и да не. :) Същото, като в градския транспорт. Правят една бърза акция на десет спирки и ако имаш нещастието да си в злополучния автобус, светваш. ;)
 
От: Декларирате ли си доходите?

Друг случай. Имаш леля в Германия, всеки месец ти праща по 50 евро по Western union да се почерпиш, понеже заплатата не ти стига за бира. Пак ли трябва да се регистрираш по ДДС и да отваряш фирма и да декларираш парите за биричка от леля ти, понеже си е доход и ставаш по-богат?

Ако са за почерпката, тези пари не са доход, съответно не се третира от ЗДДФЛ и ЗДДС като такъв. Тогава, обаче, ще се наложи една друга декларацийка да пуснеш - по ЗМДТ. Красота, дет се вика. ;)
 
От: Декларирате ли си доходите?

Да попитам.
До сега не съм декларирал доходите си от AdSense. Какво трябва да направя сега, за да нямам проблеми?

Благодаря.

Някой ще даде ли съвет? :/
 
От: Декларирате ли си доходите?

На първо време, да се регистрираш по ЗДДС. Най-вероятно ще отнесеш една глоба за ненавременна регистрация. Оттам нататък, трябва всеки месец да подаваш справка - декларация по ЗДДС и до 30 април догодина данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Както и всеки месец осигуровки ще трябва да плащаш!
 

Горе