Декларирате ли си доходите?

От: Декларирате ли си доходите?

Както и всеки месец осигуровки ще трябва да плащаш!

Тези осигуровки нямат нищо общо с регистрацията по ЗДДС. Единствения начин да дължиш осигуровки (не само здравни) е да се регистрираш по БУЛСТАТ (като самоосигуряващ се или свободна професия). Срокът за регистрация по БУЛСТАТ е 7 дена от датата на започване на дейността. Най-лесно е вместо да обясняваш на лелката на гишето защо Google не е подписал и подпечатал договора, да пишеш, че искаш да се регистрираш като "осигурител" - така е много по-лесно.

Някои не се регистрират по БУЛСТАТ и не плащат всички осигуровки, а само здравната осигуровка и данъка (ако остане нещо за облагане след плащане на здравната): Бъди ИДИОТ, декларирай приходи от интернет като доход от чужбина и плати 18 % Рекет. Мина повече от година откакто niks декларира доходите си без регистрация по БУЛСТАТ. Питайте го дали са го глобили за това, че не се е регистрирал по БУЛСТАТ и не е плащал и останалите осигуровки (платил е само здравна и данъка).

На първо време, да се регистрираш по ЗДДС. Най-вероятно ще отнесеш една глоба за ненавременна регистрация. Оттам нататък, трябва всеки месец да подаваш справка - декларация по ЗДДС и до 30 април догодина данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Пропусна да споменеш, че има и глоба когато счетоводителят забрави да пусне месечната справка-декларация.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Аз работя, имам трудов договор. Работодателят ми плаща осигуровките, защо аджеба АЗ отново трябва да плащам някакви осигуровки?
 
От: Декларирате ли си доходите?

Осигуряването не е на база: да/не, а на база: доход. Осигуряваш се на база сумата, която си получил под формата на доход. Работодателят ти плаща и удържа осигурителни вноски на база само дохода, който ТОЙ ти плаща. А това, че ти имаш друг, страничен, доход, като САМОнаето лице, означава, че трябва да се САМОосигуряваш, дорде доходът ти не удари тавана от 2000лв на месец. Оттам нататък плащаш само данък. Това, разбира се, е в общия случай. Изключения и вариации - с лопата да ги ринеш. ;)
 
От: Декларирате ли си доходите?

Ако не си регистриран по БУЛСТАТ плащаш само допълнително здравна осигуровка върху допълнителните ти доходи (извън трудов договор). Изключение се прави за дивидентите, те се облагат само с данък върху дивидента 5% без да се дължат здравни и други осигуровки (върху този доход). Четох мнения на счетоводители, че е възможно плащане на пенсионни осигуровки и без регистрация по БУЛСТАТ, но четох и противоположни мнения на други счетоводители, така че не съм много сигурен.

Ако си регистриран по БУЛСТАТ дължиш освен здравните осигуровки и още два вида осигуровки. Например лицата, които са регистрирани по БУЛСТАТ, но нямат доходи, плащат 33.60 лева здравни осигуровки + 53.76 лева осигурителни вноски за фонд “Пенсии” + 21.00 лева за универсален пенсионен фонд. Ако имат доходи над 420 лева месечно плащат в зависимост от дохода (т.е. осигуровки се плащат върху 420 лв осигурителен доход, ако реалния ти доход е под 420 лв на месец).
 
От: Декларирате ли си доходите?

Мда значи ще плащаме по-няколко пъти здравни осигуровки.Не е честно,така ли е по света?Един път от трудовия договор,другия от адсенса.Ами ако се прехвърлят здравните на някой роднина,който няма здравни или на пенсионер?
 
От: Декларирате ли си доходите?

Глоби, глоби и пак глоби.
Добре отивам в НАП и си правя регистрация по ЗДДС. Аз сега като не се занимавам с AdSense и останалите задължително ли е да се регистрирам?
Искам просто да се отчета за тези миналите и да ми се махнат от главата. Аз принципно като ходех за Мобио проблема и питах дали трябва да декларирам нещо и ми казаха, че нямало нищо за мен.
 
От: Декларирате ли си доходите?

За минали не можеш да се отчиташ. Трябва да се регистрираш преди да вземеш парите, иначе си в нарушение.
 
От: Декларирате ли си доходите?

За минали не можеш да се отчиташ. Трябва да се регистрираш преди да вземеш парите, иначе си в нарушение.

Добре. Не съм се регистрирал досега, не съм ги декларирал досега. Какво да правя?
След 1ви Януари да ходя само да подам декларация по 50 от ЗДДФЛ?
 
От: Декларирате ли си доходите?

От колко време Google плаща чрез ирландската си фирма в евро? От 2010 година! От тогава до сега колко души са получавали пари от Google Ireland? Колко не са се регистрирали по ЗДДС? Колко от тях са ги "хванали" и глобили?

Иван Минков (account-bg.info) беше споменал за негов клиент, когото са го спипали (получавал пари от европейска фирма без да се регистрира по ЗДДС), но фирмата от която беше получавал не беше Google Ireland, а някаква друга. След повече от две години ако имаха ресурса да хванат някого до сега да са го направили. А може и да са хванали, но всички хванати да си траят. То не е много за оповестяване публично...
 
От: Декларирате ли си доходите?

От колко време Google плаща чрез ирландската си фирма в евро? От 2010 година! От тогава до сега колко души са получавали пари от Google Ireland? Колко не са се регистрирали по ЗДДС? Колко от тях са ги "хванали" и глобили?

Иван Минков (account-bg.info) беше споменал за негов клиент, когото са го спипали (получавал пари от европейска фирма без да се регистрира по ЗДДС), но фирмата от която беше получавал не беше Google Ireland, а някаква друга. След повече от две години ако имаха ресурса да хванат някого до сега да са го направили. А може и да са хванали, но всички хванати да си траят. То не е много за оповестяване публично...

Аха. Значи да си трая. Ако ме хванат, хванат. Значи вече занапред ще трябва да се регистрирам по ЗДДС и да си оправям бакиите.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Аха. Значи да си трая. Ако ме хванат, хванат. Значи вече занапред ще трябва да се регистрирам по ЗДДС и да си оправям бакиите.

Не съм казал това, ти сам ще трябва да вземеш решение. А и никой не се похвали, че получава нелегални доходи и не са го хванали, така че може и да няма такива. Или може да ме подозират, че съм таен агент под прикритие на Европейската империя на злото и затова да си траят.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Да попитам.
До сега не съм декларирал доходите си от AdSense. Какво трябва да направя сега, за да нямам проблеми?

Благодаря.

Предполагам че не си се регистрирал по Булстад 7 дни преди датата на започване на дейността.
Доколкото знам глобата е от 500 до 5000лв. Ако бъркам нека някои да ме поправи.

Но за да се избегнат глобите си мислех, не е ли възможно приходите от рекламите в adsense да бъдат прехвърлени на друго лице, примерно на някой роднина.

Един вид за да се започне всичко на чисто.
Създаваме си нов акаунт в Google adsense на името на майка ни например.
Махаме рекламите от нашия акаунт на адсенса и поставяме тези от новия.
Отиваме навреме в НАП регистрираме се и избягваме глоби за стотици левове.
Нападжиите дори и да направят проверка за недекларирани доходи няма да открият нищо.

Гореописаната схема ми хрумна днес, ако някой вижда пречки за нейното практическо прилагане, нека да изкаже мнението си аргументирано.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Предполагам че не си се регистрирал по Булстад 7 дни преди датата на започване на дейността.

Пише се БУЛСТАТ, но регистрацията по БУЛСТАТ става 7 дена след започване на дейността, а не 7 дена преди това. Веднага след регистрацията по БУЛСТАТ (при Агенцията по вписванията става това) трябва да подадете и декларация при НАП за това, че сте започнали дейност (отделните държавни структури си обменят информация само когато трябва да ви правят глоби, иначе никаква координация - трябва за едно и също нещо на две места да се подават два различни документа). После всеки месец се подава декларация за осигуровките, всяка година се подават и още няколко документа (не само годишната данъчна декларация). Ако не искаш да изтървеш нещо - наеми си счетоводител да ти подава всички документи с електронен подпис (ти само ще занесеш документ в НАП, бланката на който ще ти бъде предоставен от счетоводителя, на който ще пише, че го упълномощаваш с неговия електронен подпис да подава всички декларации в съответните срокове).

Както писах по-горе, има начин да си декларираш доходите без регистрация по БУЛСТАТ, но без регистрация по ЗДДС не става.

Регистрацията по ЗДДС се прави 7 дена преди датата на данъчното събитие. Тоест ако си получил плащане този срок е изтърван. По тази причина е задължително ако смяташ да излизаш на светло нещата да са на името на друго лице (както предлагаш), защото при регистрацията по ЗДДС ще ти искат извлечения от банковите сметки и там ще лъснат някои приходи. След 5 години може да прехвърлиш дейността на свое име, тогава давността ще е изтекла, ако не приемат още някой закон за давност десет хиляда години (ако прапрапрапрапрапрапрапрапрабаба ти е имала задължения към първата българска държава ще трябва да го плащаш ти с лихвите).
 
От: Декларирате ли си доходите?

За сега си декларирам , но нещо ме навяват мисли да спра да го правя
 
От: Декларирате ли си доходите?

Има някакви глобени, но на фона на общото число издатели на адсенс са минимална бройка и са хванати не точно защото са ги проверявали за адсенс, а във връзка с проверката на нещо друго е излязъл и този проблем. Да разясня малко. Този чл. 97а от ЗДДС е от две години, а НАП по принцип, като цялата държавна администрация е инертна система и се движи с голямо закъснение. Например в момента проверяват и търсят доходи за 2006 и 2007 г., не за друго а защото за 2006 г. изтича давноста в края на 2012 г. Та кога ще се замислят какво става с 2010 - 2012 г. не е много ясно. Също така там се работи на кампаниен принцип - например този месец ще проверяваме търговците на горива, другия стоматолози и лекари, след това туристически фирми и т.н. Зависи кога на някой ще му дойде идеяа да се заемат с интернет бизнесмените. Другият установен факт е, че все пак в НАП някой прави нкакъв анализ от къде какви пари могат да се вземат и в общи линии се занимават само с теми от които ще излязат масови приходи (евентуално, защото повечето им удари са в празното) и доколкото евентуалните приходи от данъчна кампания за адсенс и подобни са много малки не е сигурно дали въобще ще проявят интерес.
Според мен шанса да хванат някой с приходи от чужбина, които не са в големи размери е само теоретичен.
И сега за да не пита някой какво значи големи размери - не мога да уточня точно, но според мен, за НАП са големи приходите, които биха донсли 1000 или повече лева от човек ДДС или евентуален друг данък (това е само предположение - да не се приема за чиста монета и сигурна индулгенция)
 
От: Декларирате ли си доходите?

И сега за да не пита някой какво значи големи размери - не мога да уточня точно, но според мен, за НАП са големи приходите, които биха донсли 1000 или повече лева от човек ДДС или евентуален друг данък (това е само предположение - да не се приема за чиста монета и сигурна индулгенция)

Колко е глобата за неподадено в срок заявление за регистрация по ЗДДС? Това не е ли сериозен приход за бюджета? Тази глоба нали не зависи от размера на задължението на ДДС (такова реално няма - ДДС-то е платено в Ирландия)? Не беше ли точно това идеята на вдигането на глобите?

Чл. 178. Данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация или заявление за прекратяване на регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв.
 
От: Декларирате ли си доходите?

Доколото знам, в НАП са на твърда заплата.
Вероятно, информацията ми е остаряла и вече се бачка там на процент. Това донякъде обяснава бясната дуплика на всяка тема, свързана с осигуровки на потребителя happyslacker .
Поне да почерпи някои потребители на форума, след наложените глоби:)
Поздрави:)
 
От: Декларирате ли си доходите?

Най-лесния вариант е да намериш някой с фирма, която така или иначе вече е регистрирана по ДДС. Тогава няма да плащаш нищо освен 10% данък печалба и то ще ги даваш на човека с фирмата, а той дали ще е на печалба в края на годината си е негова работа. Имай предвид, че той ще трябва да ходи да ти осребрява чековете и парите ще влизат по негова фирмена сметка. После вие как ще се оправяте - това си е ваша работа.
Само искам да питам account-bg фактурата, която издава въпросната фирма към Гугъл Ирландия за получените пари по кой член се записва, че е без ДДС?
И още един въпрос - ако не издадеш фактура за получените пари и те хванат, каква е глобата - невнесеното ДДС+колко още?
 
От: Декларирате ли си доходите?

Най-лесния вариант е да намериш някой с фирма, която така или иначе вече е регистрирана по ДДС. Тогава няма да плащаш нищо освен 10% данък печалба и то ще ги даваш на човека с фирмата

Не е точно така. След като печалбата на фирмата се обложи с 10%, платените дивиденти се облагат с още 5% (вж. дискусията относно получаването на заплата вместо дивидент - ако лицето се осигурява на максималния праг не дължи здравни осигуровки върху горницата над 2000 лв и затова е възможно разходите за данъци да са действително 10% от допълнителните приходи на фирмата).

фактурата, която издава въпросната фирма към Гугъл Ирландия за получените пари по кой член се записва, че е без ДДС?
И още един въпрос - ако не издадеш фактура за получените пари и те хванат, каква е глобата - невнесеното ДДС+колко още?

ДДС не се внася от получателя на парите, Google Ireland внася ДДС-то. Не знам колко е глобата. Може да се обадиш на 0700 18 700 - там ще те питат коя е фирмата, от къде е сумата и т.н. и ще ти кажат колко точно глоба да платиш, даже ще ти кажат номера на сметката, на която да преведеш парите (преди това може да се наложи да им занесеш съответните документи във връзка с ревизията или проверката).

А въпроса със заплатата ми ще оставя без коментар, любителите на теориите на конспирацията нека се позабавляват малко, няма да им отнема това удоволствие.
 
  • Like
Реакции: ivok
От: Декларирате ли си доходите?

Само искам да питам account-bg фактурата, която издава въпросната фирма към Гугъл Ирландия за получените пари по кой член се записва, че е без ДДС?
И още един въпрос - ако не издадеш фактура за получените пари и те хванат, каква е глобата - невнесеното ДДС+колко още?

Чл. 21 ал. 2 от ЗДДС се записва във фактурата като основание за неначисляване на ДДС.
 

Горе