Дискусия: Сървър или домашно PC?

От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Истината за гарантирания интернет е, че никога не е абсолютно гарантиран, тъй като това от техническа и икономическа гледна точка е невъзможно. Ето защо обикновено се слушат коментари за дадения интернет доставчик, пробваш и след това или оставаш с него или го сменяш с друг. Аз от над 1 година купувам наистина гарантиран интернет от моя интернет доставчик и съм си доволен.
Извод: За всеки влак си има пътници. Който търси намира.
Съвет: Ако ви трябва обратна симетрия, свържете се с интернет доставчик прекупвач обслужващ конкретен/и район/и. За него е най-важен download-а, защото това искат клиентите му, а с вас получава повтиняване на линията, тъй като вие плащате за не чак толкова ползваната част от нея.
 
Последно редактирано:
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Домашен сървър е добро решение, в зависимост от това дали имаш UPS.
При мен до сега съм нямал проблеми с тока или с нещо друго и съм предоволен от домашния ми сървър.
phpsysinfo.mindinc.eu - хостват се над 10 сайта и няма никакви грижи.
Int. 20mbps download/upload
BGPEER. 80mbps download/upload
Разходи - 35лв месечно за интернета и около 5/10 лв за ток. :)
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

от прочетеното до момента мога да направя само извод и също така да споделя опита си. От това до момента е ясно че за домашен съвър е необходимо постоянен ток и интернет както и не на последно място добър сървър. но защо да правим това нещо като можем да си закупим хостинг на добра цена. Защото ако имаме повече от 1 сайт примерно 5 - 10 сайта които са доста развити и от тях печелим една добра цена тогава бихме се насочили към сървър в домашна обстановка и да осигорим всичко необходимо. Но ако имаме 1 сайт от който печелим по 100лв месечно примерно най доброто решение взимаме си платен хост. Това е лично мое мнение и лично аз също използвам сървър като мога да кажа че вече е UP 190 дни от последното падане. Като имам 2 UPS та с агрегат и гарантиран интернет който не е спирал до момента , всичко това ми излиза около 100лв макс всички разходи, ток , интернет . Както казах и сървъра ви трябва да е на добро ниво зада поддържате по голями сайтове иначе няма смисъл от цялата тази работа.
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

offtopic аз винаги съм се питал как хостинг компаниите които са в българия успяват да предоставят хостинг на 99,99% уп с добър ток и толкова добър нет как става тва нз .
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Хостинг компаниите успяват с големи инвестиции, добра инфраструктура и най-важното резервираност както на захранването така и на нет-а. Ако сайтовете ви не товарят толкова че хостинг доставчик да ви отреже услугите няма смисъл от домашен сървър много много. За много сайтове чудно защо никои не коментира услугите на hostbulgaria. Те предлагат само един хостинг пакет при който имате 10 отделни сайта.
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

offtopic аз винаги съм се питал как хостинг компаниите които са в българия успяват да предоставят хостинг на 99,99% уп с добър ток и толкова добър нет как става тва нз .

Става със няколко доставчика, BGP, PI адресно пространство, климатици, UPS-и
дизел генератори, захранване от 2 различни ел. подстанции в града и т.н.
Ти както сам се досещаш нямаш средства да го направиш това нещо така че ....
 
От: От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Става със няколко доставчика, BGP, PI адресно пространство, климатици, UPS-и
дизел генератори, захранване от 2 различни ел. подстанции в града и т.н.
Ти както сам се досещаш нямаш средства да го направиш това нещо така че ....


може ли малко повече ифо за BGP, PI

- ми аз не съм тръгнал да го правя тва нещо първо пък и второ как казваш че нямам достатачно средстваа сеедно ти ми даваш парите и знаеш с колко пари разполагам :wink:
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Ако си навит да платиш мога да ти изкарам PI адресите и да ти конфигурирам BGP-то.
Може и контрол на достъпа, UPS-и, пожароизвестяване и т.н. да ти продам. Само кажи :)
Иначе какво да ти кажа за тях. Имаш си лично твои IP адреси и резервирана свързаност.
Анонсираш ги през доставчиците, балансираш трафика "горе долу" понеже не може
супер точно да се направи, просто такава технология в Интернет не съществува и така :)
А ако имаш толкова средства колкото за един добър дейтацентър за читав хостинг значи
си мноогггооооо напред с материала.
Казвам ти го понеже съм имал въжможността да правя някой друг такъв и дизайн и
имплементация и имам представа колко струва :)
 
От: От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Ако си навит да платиш мога да ти изкарам PI адресите и да ти конфигурирам BGP-то.
Може и контрол на достъпа, UPS-и, пожароизвестяване и т.н. да ти продам. Само кажи :)
Иначе какво да ти кажа за тях. Имаш си лично твои IP адреси и резервирана свързаност.
Анонсираш ги през доставчиците, балансираш трафика "горе долу" понеже не може
супер точно да се направи, просто такава технология в Интернет не съществува и така :)
А ако имаш толкова средства колкото за един добър дейтацентър за читав хостинг значи
си мноогггооооо напред с материала.
Казвам ти го понеже съм имал въжможността да правя някой друг такъв и дизайн и
имплементация и имам представа колко струва :)

P.S. Ако всичко върви ОК до година съм решил да имам свой си хостинг с няколко
сървъра, виртуализация и т.н. + два доставчика, BGP и PI адреси :)
Ама дано да съм жив и здрав да успея да го направя :)
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Сървър разбира се. Домашното ПС не е надежден хостинг.
 
От: От: От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

P.S. Ако всичко върви ОК до година съм решил да имам свой си хостинг с няколко
сървъра, виртуализация и т.н. + два доставчика, BGP и PI адреси :)
Ама дано да съм жив и здрав да успея да го направя :)

аз съм много навид да си направя но все още почти нищо нз в тая област за хостването и за копуването на домейни и така нататак но в момента разочавам . а както казваш знаеш колко струва за една хостинг от началото да предлага услуги на няколко човека и да се изградят сърварите и така нататак колко сървъра ще трябватгоре доло знам че колко повече толко по добре . и колко мангизи тряя имам като за начало .
 
От: От: От: От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

аз съм много навид да си направя но все още почти нищо нз в тая област за хостването и за копуването на домейни и така нататак но в момента разочавам . а както казваш знаеш колко струва за една хостинг от началото да предлага услуги на няколко човека и да се изградят сърварите и така нататак колко сървъра ще трябватгоре доло знам че колко повече толко по добре . и колко мангизи тряя имам като за начало .
За сървър от 500лв (евтин) до 1500 (повече е излишно да се дава; лично мнение). После за всеки месец по една хубава трицифрена (може и четирицифрена) сметчица за гарантиран интернет + x2, тъй като ще е от два интернет доставчика (hint: Не знам някой български хостер да купува от повече от един интернет доставчик).
Успех!
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

добре за сърварите и за нета и за тока знам , неми е ясно като имам сервера какви операциони системи и инсталации тряя да се направят за да мога да предлагам хостинг и закопуване на различни домейни, също и като за начало колко сървара ще ми трябват .
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

добре за сърварите и за нета и за тока знам , неми е ясно като имам сервера какви операциони системи и инсталации тряя да се направят за да мога да предлагам хостинг и закопуване на различни домейни, също и като за начало колко сървара ще ми трябват .

Така темата е много разпространена в БГ за домашният хостинг. ОК всеки от нас през годините е събирал разни компютри чаркаляци едно друго сигурен съм че и при вас се таркалят разни щайги който не може да измислите какво да правите ок нека предположим че решите да си направите уеб сървър в домашна обстановка какво ви трябва ?

1. Знания за това как да асамблирате и настройте въпросният "сървър"
2. Добра интернет свързаност - най-евтиният вариант е Мегалан в София минимума е 25 лв на месец на канала не е гарантиран и има прекъсвания който не са повече от веднъж на месец но все пак ги има. Най големият трафик който съм виждал на български сайт е 60GB/месец с елементарна сметка показва че този сайт е ползвал 0.19mbits/секунда уплоад през целият месец. Това може да се постигне и с Мегалан от 25 лв но все пак има рискове другият вариант е оптична свързаност като при последните ми проверки 50MBit-a вървяха някъде към 300 лв на месец. Което идва малко много.
3. Електрозахранването - всеки компютър ползва захранване от минимум 250W на час което прави 1KW за 4 часа. А един месец има 720 часа или иначе казано 180KW на месец изразходвана електроенергия. При цена от 14 ст/киловатчас идва 25 лв на месец.
4. Деннонощна поддръжка - тук няма какво да си говорим ясно е че ще трябва да се оправяте сами със всичко било сигурност на сървъра, било падане на тока, било бекуп на данните. Повечето хостинг компании правят това благодарение на екип от специалисти който се занимават с това 24/7.

Значи нека да обобщим:

1. Оборудване - приемаме че имате щайга от типа 700MHZ/256RAM/40GB hdd/ - Безплатно
2. Надеждна интернет линия - 25 лв/месец - минимум
3. Надеждно електрозахранване - 25лв/месец - минимум
4. Денонощна техническа поддръжка - тъй като това го правите вие - Безплатно.

Минимална цена на цялото занимание 50 лв на месец.

Много хостинг компании за тези пари ще ви предложат да позлвате виртуален сървър при тях като даже може да получите при някой и безплатна денонощна поддръжка и бекъп. Като техническите параметри също ще са по-добри.

Горе-доло това са нещата който трябва да имате предвид когато си правите подобни сметки.

Само за информация аз също ползвам домашни сървъри но само за тестинг всичко останало което е важно отива на продукшън машините в дата центъра.
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

С по-голяма част от написаното съм напълно съгласен ама това
с консумацията е пълна глупост. Знаеш ли кога едно PC ще хаби
25 лева ток на месец. Аз имам няколко у нас и не ги спирам и
по твоята сметка трябва да плащам над 100 лева само за тях всеки
месец. Едно ПЦ особено ако няма монитор и т.н. я изхаби 3-4 лева
за месеца я не. Ама ти си знаеш.

Ти да не мислиш че като пише 250W и това захранване бичи на
100% постоянно. Ако е така не е за тебе поддръжката на сървър
наистина :)
 
От: От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

С по-голяма част от написаното съм напълно съгласен ама това
с консумацията е пълна глупост. Знаеш ли кога едно PC ще хаби
25 лева ток на месец. Аз имам няколко у нас и не ги спирам и
по твоята сметка трябва да плащам над 100 лева само за тях всеки
месец. Едно ПЦ особено ако няма монитор и т.н. я изхаби 3-4 лева
за месеца я не. Ама ти си знаеш.

Ти да не мислиш че като пише 250W и това захранване бичи на
100% постоянно. Ако е така не е за тебе поддръжката на сървър
наистина :)

Говорим за сървър който все пак се натоварва нали ? Естествено че не ползва 100% захранването но говорим за теоретичен минимум. Дори да сложим тока на 4-5 лв на месец пак идват минимум 30 лв за цялото мироприятие. А между другото в софия има няколко дата центрове на цени между 100 и 300 лв което според мен ако имаш хубава техника ти решава проблема. :)
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Тук си прав. Вече се навъдиха доста дейтацентрове. И по областните градове
почнаха да правят че и из нивите за дизастър риковъри :) ( много популярна дума
след 11-ти септември)
Якото е че имаш ток, климатик, охрана, интернет и всичко. Слагаш сървъра
и спиш спокойно. За всеки който ще развива онлайн бизнес това е почти перфектно
решение :)

Ааааа. И да вметна. Едно от предимствата да си е твой сървъра :) Може да си сложиш
WEB Firewall пред него да ти филтрира яко шитове като SQL injection-и и подобни
много лоши неща за всеки WEB бизнес :)
Даже не може ами е задължително, така че за мен е най-добре сървъра да е
твой. Проблема е дали може да се оправиш със всичките тия неща :)
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

За това според мен VPS е много хубаво решение особено ако го вземеш с пълен съпорт където пак имаш пълен контрол над това което правиш но има и кой да ти помогне ако нещо не е като хората. И излиза доста по изгодно в повечето случай. Поне това е моето мнение по темата ако трябва да избирам между домашен хостинг и VPS бих предпочел VPS-a. Естествено домашният хостинг също има предимства - Бърз уплоад на файлове от локалната мрежа на сървъра - примерно. Ей такива неща.
 
От: Дискусия: Сървър или домашно PC?

Не е само това. Ако в домашни условия може да си направиш
сървър има много предимствa. Примерно backup-а е едно от тях :)
 

Горе