Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

V.Andreev

Well-Known Member
Здравейте,

Имам много познати които са изправени пред следния проблем.

Да си купят ли имот за който ще трябва да теглят кредит при наличието, че в момента живеят под наем

Или със спестените пари ( повечето имат над от 10 до 30% от стойността на имота )

Наемите в България в по - големите градове са по - малки от самите вноски ако изтеглиш кредит...

Пример: В центъра на гр.Варна - двустаен апартамент с площ от 50-60кв.м напълно обзаведен е около 400лв ( 340лв до 430лв )
Ако решите да купите същият апартамент ( цената в момента е около 900 евро на кв.м в центъра )
Ако квартирата е 55кв.м - 49.500 евро без таксите и без кредит...което сами заем ще у скапи имота с 20-30%....ако е за 30 години, може и с 100%

Ако инвестират могат да спечелят много повече...но може и да загубят - все още Българското мислене е да заложи на сигурното - Имота

Но се пак те в момента живеят под наем.... ако е средно 400лв - за 10 години ще дадат 48,000лв

При всеки желанията и нуждите са различни, разбирам го...един иска мезонет, друг къща...

Интересно ми е Вашето мнение по - този въпрос
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Никога кредит за такива суми. Пари се изкарват, . Когато изкараш си купуваш, защото докато не изплатиш целия кредит, пак можеш да останеш на улицата.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Никога кредит за такива суми. Пари се изкарват, . Когато изкараш си купуваш, защото докато не изплатиш целия кредит, пак можеш да останеш на улицата.

Благодаря за включването - Твоето мнение е категорично без кредит, и аз не ги харесвам... но понякога при добра "сделка" когато нямаш от къде... си е възможност
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

С кредита ставаш роб, особено ако е теглен във валута. Добрите възможности понякога излизат дебело, например случая с швейцарския франк. Предпочитам да живея под наем, отколкото да се заробя по такъв начин. Така и бях, докато не можех да си позволя собствено жилище.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

И аз мисля като теб, но веднага възниква следният въпрос: Сега съм на 25-35г ако си седя под наем и минат 20 години и поради някакви обстоятелства не съм близо до закупуването? Чувал съм този въпрос много пъти...
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Ако си млад, имаш работа, възнамеряваш да останеш да живееш на това място - естествено, че по-добре е да се купи жилище.
Най-елементарната причина е това, че наема може да покрива вноската. Все някога трябва да купиш жилище - защото ако си на 30 и нямаш нито семейство, нито жилище - какво имаш?

Измишльотини като "заема е робство" и т.н. са за хората без възможности.
Когато купуваш имот в центъра на един от най-големите градове, най-страшното пред теб остава здравето. Във всички други случаи може да си намериш някаква друга работа, може да разсрочиш кредита, може да вземеш на заем от приятели/близки, може да дадеш жилището под наем (ако има къде другаде да живееш), може да си заделил поне 6-месечни вноски за такива случаи и да не продължавам да изброявам...

п.п. сега чакаме блеки и @RealMoney да дойдат и да кажат, че по-добре да купиш злато. :D
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Измишльотини като "заема е робство" и т.н. са за хората без възможности.
С парите можеш да започнеш бизнес и ако имаш акъл за няколко години да си купиш жилище. Самият факт, че ще изтеглиш кредит ще те възпре от каквато и да е инициатива за вбъдеще, щото ще те е страх да останеш без работа. А това наема да изплаща вноските е добро пожелание, ама забравяш, че един наем отива за данъци, отделно ако ги декларираш ще дължиш 10% върху сумата на държавата и разбира се, можеш да останеш без наематели, да се налага да правиш ремонти и да купуваш разни неща за наемателите и прочее.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

@Норти, брей почнаха проблясъците - си купиш сега злато и да си под наем ще най-умното, което може да направиш, но това е друга тема.

Сега по темата:
Чисто финансово/икономически/логически най-грешното решение е да имаш дом - без значение 100% кеш или ипотека!
Защо?
60кв по 900 евра на кв. са 54к.
Такова жилище ще има наем от 450 лв.

С 20% самофинансиране за 20 години при 7% ГПР - месечната вноска ще е 333 евра! След 20 години ще си платил 80к евра от които 37к евра лихви.
За 20 години по 450 лв са точно 54к евра!

Ноооооооооооо да допълнител сметката 1% амортизация или още 10,8к евра разходи. Да не забравим данък имоти и данък смет и докарахме на 13к - така целият разход ни е:
80к евра финансов разход
13к амортизация и данъци
11к самофинансиране
или 104к евра е целият фин. разход

Така казахме 333 евра е месечната вноска или 660 лв на месец. Ако живеем под наем няма да даваме 660 лв, а 450 лв и ще сме спестили 210 лв или 2,5к лв на месец + 1,1к в амортизация и данъци. С началните 22к лв (самофинансирането) + 3,6к спестени на година при 6.5% доходност ще имаме 226к лв. Така в 1 случай единият ще има изплатено жилище другият ще е под наем и няма да има жилище - егати маргиналът, но ще има 226к лв.
Какво ще стане след 10 години?
Същият човек с къщата ще има по 660 лв чисто на месец или 7к лв(след данъци и амортизация) - ако ги инвестира пак при 6,5% ще има 100к лева.
Онзи маргинал ще има 476,6к лева - половин милион ще има след 30 години само защото не си е купил жилище с ипотека.

А какво ще стане при 100% финансиране?
Когато си платим имота с 100% кеш то тогава си спестяваме по 450 лв на месец или 5,4 к на година но изваждаме амортизация и данъци и имаме 4,2к, които ще ги инвестираме пак при същите параметри и след 20 години сметка ще е равна на 173к лева.
В другият случай пак сме под наем и имаме 108к лв начална вноска след 20 години ще имаме 284к лева.

За да съм напълно честен около 25 година ще се изравнят сумите като всяка следваща ще е в превес на 100% финансирането ... но реално се пита, дали така реагират тези, които имат 100% кеш и искат да купуват без да мислят, за инвестирането като аспект. Също така този под наем има мобилност и гъвкавост - ако го уволнят в града в, който работи и има оферта в друг град няма да е никакъв проблем за него, но когато си закрепсотен към имота и си без работа ... точно тази мобилност и гъвкавост допълнително натежава към рационалният избор за живеене под наем.


Ако смените 6,5% на 9,7% колко е за последните 80+ години доходността на S&P 500 то примерът с ипотека ще е следният - 358к вместо 226к след 20 години и 967к вместо 476к. Също така човекът с ипотека, където я изплаща на 20 година след още 10 години ще има не 100к при 9.7% а огромните 120к.

Та изборът е дали да бъдеш милионер след 30 години като живееш под наем или имаш 120к и собствено жилище - ви отговорете :)

ПП Нарочно не съм смятал инфлацията - но пак исторически план е по 3% на година.
 
Последно редактирано:
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

@Норти, брей почнаха проблясъците - си купиш сега злато и да си под наем ще най-умното, което може да направиш, но това е друга тема.

Сега по темата:
Чисто финансово/икономически/логически най-грешното решение е да имаш дом - без значение 100% кеш или ипотека!
Защо?
60кв по 900 евра на кв. са 54к.
Такова жилище ще има наем от 450 лв.

С 20% самофинансиране за 20 години при 7% ГПР - месечната вноска ще е 333 евра! След 20 години ще си платил 80к евра от които 37к евра лихви.
За 20 години по 450 лв са точно 54к евра!

Ноооооооооооо да допълнител сметката 1% амортизация или още 10,8к евра разходи. Да не забравим данък имоти и данък смет и докарахме на 13к - така целият разход ни е:
80к евра финансов разход
13к амортизация и данъци
11к самофинансиране
или 104к евра е целият фин. разход

Така казахме 333 евра е месечната вноска или 660 лв на месец. Ако живеем под наем няма да даваме 660 лв, а 450 лв и ще сме спестили 210 лв или 2,5к лв на месец + 1,1к в амортизация и данъци. С началните 22к лв (самофинансирането) + 3,6к спестени на година при 6.5% доходност ще имаме 226к лв. Така в 1 случай единият ще има изплатено жилище другият ще е под наем и няма да има жилище - егати маргиналът, но ще има 226к лв.
Какво ще стане след 10 години?
Същият човек с къщата ще има по 660 лв чисто на месец или 7к лв(след данъци и амортизация) - ако ги инвестира пак при 6,5% ще има 100к лева.
Онзи маргинал ще има 476,6к лева - половин милион ще има след 30 години само защото не си е купил жилище с ипотека.

А какво ще стане при 100% финансиране?
Когато си платим имота с 100% кеш то тогава си спестяваме по 450 лв на месец или 5,4 к на година но изваждаме амортизация и данъци и имаме 4,2к, които ще ги инвестираме пак при същите параметри и след 20 години сметка ще е равна на 173к лева.
В другият случай пак сме под наем и имаме 108к лв начална вноска след 20 години ще имаме 284к лева.

За да съм напълно честен около 25 година ще се изравнят сумите като всяка следваща ще е в превес на 100% финансирането ... но реално се пита, дали така реагират тези, които имат 100% кеш и искат да купуват без да мислят, за инвестирането като аспект. Също така този под наем има мобилност и гъвкавост - ако го уволнят в града в, който работи и има оферта в друг град няма да е никакъв проблем за него, но когато си закрепсотен към имота и си без работа ... точно тази мобилност и гъвкавост допълнително натежава към рационалният избор за живеене под наем.


Ако смените 6,5% на 9,7% колко е за последните 80+ години доходността на S&P то примерът с ипотека ще е следният - 358к вместо 226к след 20 години и 967к вместо 476к. Също така човекът с ипотека, където я изплаща на 20 година след още 10 години ще има не 100к при 9.7% а огромните 120к.

Та изборът е дали да бъдеш милионер след 30 години като живееш под наем или имаш 120к и собствено жилище - ви отговорете :)

Ще ти отговоря с един виц, ти си умен ще ме разбереш ;)

Пушиш ли?
- Да.
- По колко кутии на ден?
- 3.
- Колко струва 1 кутия?
- 10 долара.
- И от колко години пушиш?
- От 15 години.
- Значи, ако една кутия струва 10 долара, а ти пушиш по 3 кутии на ден, харчиш по около 900 долара на месец. За година се получават около 10 800 долара, нали така?
- Така е.
- Тоест за последните 15 години си похарчил над 162 000 долара за цигари?
- Явно е така.
- А замислял ли си се, че при правилно вложение на спестените пари сега можеше да си купиш Ферари?
- A ти пушиш ли?
- Не.
- И къде ти е шибаното Ферари?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Благодаря за включването - Интересен пост

Малко съм шокиран :) Доста сметки и перфектен баланс.. а 30 години са много време, много неща се сменят...

Но до тук събрахме вече няколко човека който са за оставането под наем и спестяването/инвестирането

Друго което се сещам и е много интересно, поне за мен е за купуването на магазин или за стоенето под наем.... изглеждат много подобни, но такива ли са?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Благодаря за включването - Интересен пост

Малко съм шокиран :) Доста сметки и перфектен баланс.. а 30 години са много време, много неща се сменят...

Но до тук събрахме вече няколко човека който са за оставането под наем и спестяването/инвестирането

Друго което се сещам и е много интересно, поне за мен е за купуването на магазин или за стоенето под наем.... изглеждат много подобни, но такива ли са?

Колега ти си градски, нали си виждал колите с колички на покрива - сещаш ли се какви са те? Разнос по домовете на бакалски стоки ... та в този ред на мисли, магазинче е инвестиция във все по-малък и малък пазар с голяма конкуренция.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Блекоута как му личи че няма още деца.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

A дали през тези години ще има доходнсот от инвестициите 6% и дали цените на имотите няма да порастнат??
Хубаво е и тези неща да се вземат предвид.

За мен перфектният вариант е докато си млад и без семейство събирай пари и после с кредит(ако е нужно ) си купи жилище. Един живот имаме и няма смисъл да живеем под диктовката на някой?

@Норти, брей почнаха проблясъците - си купиш сега злато и да си под наем ще най-умното, което може да направиш, но това е друга тема.

Сега по темата:
Чисто финансово/икономически/логически най-грешното решение е да имаш дом - без значение 100% кеш или ипотека!
Защо?
60кв по 900 евра на кв. са 54к.
Такова жилище ще има наем от 450 лв.

С 20% самофинансиране за 20 години при 7% ГПР - месечната вноска ще е 333 евра! След 20 години ще си платил 80к евра от които 37к евра лихви.
За 20 години по 450 лв са точно 54к евра!

Ноооооооооооо да допълнител сметката 1% амортизация или още 10,8к евра разходи. Да не забравим данък имоти и данък смет и докарахме на 13к - така целият разход ни е:
80к евра финансов разход
13к амортизация и данъци
11к самофинансиране
или 104к евра е целият фин. разход

Така казахме 333 евра е месечната вноска или 660 лв на месец. Ако живеем под наем няма да даваме 660 лв, а 450 лв и ще сме спестили 210 лв или 2,5к лв на месец + 1,1к в амортизация и данъци. С началните 22к лв (самофинансирането) + 3,6к спестени на година при 6.5% доходност ще имаме 226к лв. Така в 1 случай единият ще има изплатено жилище другият ще е под наем и няма да има жилище - егати маргиналът, но ще има 226к лв.
Какво ще стане след 10 години?
Същият човек с къщата ще има по 660 лв чисто на месец или 7к лв(след данъци и амортизация) - ако ги инвестира пак при 6,5% ще има 100к лева.
Онзи маргинал ще има 476,6к лева - половин милион ще има след 30 години само защото не си е купил жилище с ипотека.

А какво ще стане при 100% финансиране?
Когато си платим имота с 100% кеш то тогава си спестяваме по 450 лв на месец или 5,4 к на година но изваждаме амортизация и данъци и имаме 4,2к, които ще ги инвестираме пак при същите параметри и след 20 години сметка ще е равна на 173к лева.
В другият случай пак сме под наем и имаме 108к лв начална вноска след 20 години ще имаме 284к лева.

За да съм напълно честен около 25 година ще се изравнят сумите като всяка следваща ще е в превес на 100% финансирането ... но реално се пита, дали така реагират тези, които имат 100% кеш и искат да купуват без да мислят, за инвестирането като аспект. Също така този под наем има мобилност и гъвкавост - ако го уволнят в града в, който работи и има оферта в друг град няма да е никакъв проблем за него, но когато си закрепсотен към имота и си без работа ... точно тази мобилност и гъвкавост допълнително натежава към рационалният избор за живеене под наем.


Ако смените 6,5% на 9,7% колко е за последните 80+ години доходността на S&P 500 то примерът с ипотека ще е следният - 358к вместо 226к след 20 години и 967к вместо 476к. Също така човекът с ипотека, където я изплаща на 20 година след още 10 години ще има не 100к при 9.7% а огромните 120к.

Та изборът е дали да бъдеш милионер след 30 години като живееш под наем или имаш 120к и собствено жилище - ви отговорете :)

ПП Нарочно не съм смятал инфлацията - но пак исторически план е по 3% на година.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Колега ти си градски, нали си виждал колите с колички на покрива - сещаш ли се какви са те? Разнос по домовете на бакалски стоки ... та в този ред на мисли, магазинче е инвестиция във все по-малък и малък пазар с голяма конкуренция.

Знам ги доста добре, преди 3 години един приятел искаше да прави същото, но Германия го спечели и се отказа

Хареса ми как го каза с 1 изречение и ако се замислим си е точно така... На вън масово си взимат/правят място в близост до града, не в центъра където е скъпо
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Собственото жилище е хубаво само ако не те заробва. Без кредити най-добре ако се купува. Ако не може да си го позволите евтин наем и събирате.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Блекоута как му личи че няма още деца.
Не случайно болднах - всеки, аргументи за са винаги емоционални. Деца, жена, майка, баща, спомени, сигурност, мечти, аромат, блян и т.н. и т.н. всичко това присъства в рекламите на кредитите на банките - но пък не присъстваше в моите сметки както и всички финансови сметки. Чудно ми е защо не реши да обориш нещо по математиката, но ... Всеки има право да взема грешното решение :)
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

A дали през тези години ще има доходнсот от инвестициите 6% и дали цените на имотите няма да порастнат??
Хубаво е и тези неща да се вземат предвид.

За мен перфектният вариант е докато си млад и без семейство събирай пари и после с кредит(ако е нужно ) си купи жилище. Един живот имаме и няма смисъл да живеем под диктовката на някой?

Не видя ли, че писах за последните 80+ години доходност от 9,7%?!?
Не говоря за някакви крайни доходности стил Бъфет 21% за последните 50 години.
Имотите растат с 3.1% за последните 100+ години, а инфлацията е от 3%.
Чудно ми е като вземеш кредит под чий диктат ще живееш когато започнат проблемите ...
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Не случайно болднах - всеки, аргументи за са винаги емоционални. Деца, жена, майка, баща, спомени, сигурност, мечти, аромат, блян и т.н. и т.н. всичко това присъства в рекламите на кредитите - но пък не присъстваше в моите сметки.
Всеки има право да взема грешното решение :)

Примерно брат ми - на заплата са с жена си само и живеят под наем.
Кое е по-добре - 20 години да плащат кредит за жилище което да оставят на децата си или цял живот да са под наем и да им оставят един гол х*й?
90% от хората нито има бизнес нито ще имат някога още по-малко път имат възможност за влогове.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Човек не може ли да си уреди живота без кредити, лизинги и други глупости просто е бита карта... Лично мнение : )
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Те проблемите могат да дойдат и когато си под наем--не питат по принцип дали е твое жилището.И както бях написал събираш пари и си купуваш жилище с малък кредит в най лошия случай.
 

Горе