Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

blackout8, все пак този наем няма да е константа, нали? Чертаеш само черните краски - какво става, ако загубиш работа, какво става ако се разболееш, какво става при криза на пазара. Не включваш в сметката какво става, ако проимаш по-хубава работа, цените скочат главоломно, заплатите също и можеш да изплатиш ипотеката по-бързо. Човекът инвестирал в имот не инвестира в кризи, а инвестира в развитие.

Не казвам, че не си прав, със заключението общо взето съм съгласен. Но има ужасно много други фактори, които не взимаш предвид. Имаше статия на капитал по този въпрос, с подобни сметки, резултата пак беше същия. http://www.capital.bg/biznes/imoti/2014/08/22/2366486_da_kupia_ili_da_naema/

Супер, под наем да няма или там живееш в скотски условия? Ако имаш твои имот и си развяваш коня и го даваш царски син в блока пак могат да те изгонят нужни са 75% от гласовете на общите части. Ако удобството на имота е да си развяваш коня, то е много сбъркана концепция. За всичко друго има удобство и при наемът. Но пък наемът ти дава мобилността.

Под удобство не се има предвид да си развяваш коня, а примерно да може да забиеш един дюбел в стената, ако решиш. Да си направиш хубав ремонт на банята. Всичко това, без да разчиташ, че хазяина ще реши да те изгони след месец или ще ти вдигне наема. Да, аз съм сигурен, че всички сте редовни платци, имате чудесни хазяи, които въобще не виждате, а само веднъж месечно им се превежда наема по банков път и толкова. Но реалността е друга. Реалността е, че много хазяи поставят ограничения за начина на ползване на апартамента - не ти дават да правиш преустройства, не ти дават да имаш домашен любимец (за много хора, включително за нас кучето е като част от семейството, все едно да не ти позволят да имаш дете) и при всички положения си на 30 дни предизвестие за изнасяне. Ще кажеш, че това са емоционални фактори и е така, но са силни емоционални фактори и хич не са за пренебрегване.

Ако правиш сравнението само на база суха математика си абсолютно прав, с условностите, че много трудно може да се прогнозира развитието на пазара толкова време напред и сметката в крайна сметка е чисто бакалска, но си има и други фактори, които не са количествени и не можеш да ги оцениш на Х лева, а те лека полека обръщат везната.

П.П. Сори за 120000, спя още. Редактирах се.
 
Последно редактирано:
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Аз мисля, че добре да имаш собствен имот, но да го купиш със свои пари, а не с кредит.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

blackout8, все пак този наем няма да е константа, нали? Чертаеш само черните краски - какво става, ако загубиш работа, какво става ако се разболееш, какво става при криза на пазара. Не включваш в сметката какво става, ако проимаш по-хубава работа, цените скочат главоломно, заплатите също и можеш да изплатиш ипотеката по-бързо. Човекът инвестирал в имот не инвестира в кризи, а инвестира в развитие.

Не казвам, че не си прав, със заключението общо взето съм съгласен. Но има ужасно много други фактори, които не взимаш предвид. Имаше статия на капитал по този въпрос, с подобни сметки, резултата пак беше същия. http://www.capital.bg/biznes/imoti/2014/08/22/2366486_da_kupia_ili_da_naema/



Под удобство не се има предвид да си развяваш коня, а примерно да може да забиеш един дюбел в стената, ако решиш. Да си направиш хубав ремонт на банята. Всичко това, без да разчиташ, че хазяина ще реши да те изгони след месец или ще ти вдигне наема. Да, аз съм сигурен, че всички сте редовни платци, имате чудесни хазяи, които въобще не виждате, а само веднъж месечно им се превежда наема по банков път и толкова. Но реалността е друга. Реалността е, че много хазяи поставят ограничения за начина на ползване на апартамента - не ти дават да правиш преустройства, не ти дават да имаш домашен любимец (за много хора, включително за нас кучето е като част от семейството, все едно да не ти позволят да имаш дете) и при всички положения си на 30 дни предизвестие за изнасяне. Ще кажеш, че това са емоционални фактори и е така, но са силни емоционални фактори и хич не са за пренебрегване.

Ако правиш сравнението само на база суха математика си абсолютно прав, с условностите, че много трудно може да се прогнозира развитието на пазара толкова време напред и сметката в крайна сметка е чисто бакалска, но си има и други фактори, които не са количествени и не можеш да ги оцениш на Х лева, а те лека полека обръщат везната.

П.П. Сори за 120000, спя още. Редактирах се.
Това подчертаното е абсолютно валиден аргумент и като вземеш ипотека - само, че тогава ти взимат имота, когато спреш да работиш или стане криза.
Какво става, когато ти предложат в пъти по-добра работа в друг град, но ти не можеш да отидеш заради имота. Ограничаваш си възможностите от раз!
Да можеш да изплатиш имота, но пък алтернативната на инвестицията ти ще расте ударно! За жалост начинът на мисленето на почти всички с ипотеки е при ръст на заплатите - ръст на харча!

Да не можеш да правиш ремонти спрямо вкусът ти, но можеш да си намериш друго място като ти писне - не съм ли прав?

Аз пак подчертавам, моята теза е базирана на чистите и простите сметки, като съм вкарал солидна част от факторите за едното или другото. Когато стане въпрос за управление на пари и взимане на финансово решение - НЕ ТРЯБВА ДА ИМА ЕМОЦИИ! Ако не можеш си контролираш емоциите, то не можеш да контролираш парите си!

Знаех си, че това ще последва в момента, в който постнах 1-вият коментар - но това е бруталната реалност. Хората купуват пасиви с кредити мислейки, че това е правилното решение! Аз чета за успели хора, успели предприемачи и милионери и милиардери. Чета техният процес, моделирам им процеса на развитието им - до сега не съм срещнал нито един да е постигнал този успех благодарение на емоциите си и случайността - обратното на тежка работа за постигане на целта си, жертвайки краткосрочни облаги, за да имат дългосрочни облаги и просперитет. За тях всичко е черно или бяло - Актив и Пасив! Винаги е черна краската на обвързването към пасив!

Просто ви показвам, какво ще загубите и това е черна краска? Все едно да кажеш на някой, който е решил да стане наркоман, че ще умре в обозримото бъдеще или на някой 150 кила пушещ по няколко кутии на ден пиещ 2 дузини хапове на ден щото органите му отказват, че ако не спре да се тъпчи и не почне да спортува, че ще умре и няма си вижда повече децата, любимите си хора и кучето ... Черната краска е цената, която винаги плащаме на грешното решение.
 
Последно редактирано:
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Аз мисля, че добре да имаш собствен имот, но да го купиш със свои пари, а не с кредит.

Правилно мислиш, като взимаш пасив, то поне да е 100% кеш.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

При всяко решение за покупка има емоционалност,малко са хората които могат да я изключат. Всеки сам решава,но ми е писнало от мнения на приятели,защо си под наем ,инвестирай в имот с кредит,после какво ще оставиш на децата си и т.н. От това "инвестиране" в имот с кредит,едните ми приятели не искат да се местят от града защото какво щели да го правят апартамента, кредита си вървял и т.н. А това какво ще оставиш на децата си - съседа ми построи по една къща на двете си дъщери докато още учиха ,в момента нито едната не е в България и няма намерение да си идва,къщите стоят празни. В момента съседа ми мисли така : трябваше да заделя тези пари и да им ги дам,сами да решат какво да ги правят. Продажба в неговия случай не става,т.к. са къщи близнаци или долепени,кой както го знае. Пожелавам на всеки да си купи мечтаното жилище и да няма финансови проблеми. Приятен уикенд

Sent from my GT-I9060I using Tapatalk
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Това много ми хареса и е много вярно "Ако не можеш си контролираш емоциите, то не можеш да контролираш парите си!"

Благодаря за включването "Sagittarius" : Примера е доста познат... има толкова много изоставени къщи
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Това подчертаното е абсолютно валиден аргумент и като вземеш ипотека - само, че тогава ти взимат имота, когато спреш да работиш или стане криза.
Какво става, когато ти предложат в пъти по-добра работа в друг град, но ти не можеш да отидеш заради имота. Ограничаваш си възможностите от раз!
Да можеш да изплатиш имота, но пък алтернативната на инвестицията ти ще расте ударно! За жалост начинът на мисленето на почти всички с ипотеки е при ръст на заплатите - ръст на харча!

Уж сте предприемачи, а тезата е ако ви предложат по-добра работа в друг град... последно за себе си ли работите или за някой друг? В моя случай когато бизнеса ти е устроен в един град, нямаш скорошни намерения да се местиш и си решил да се развиваш тук, не виждам никакъв смисъл да се живее под наем. Разбира се, че покупката на жилище ще бъде 100% финансирано с лични средства, а не със заем. Иначе наистина няма смисъл да се заробваш.
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Уж сте предприемачи, а тезата е ако ви предложат по-добра работа в друг град... последно за себе си ли работите или за някой друг? В моя случай когато бизнеса ти е устроен в един град, нямаш скорошни намерения да се местиш и си решил да се развиваш тук, не виждам никакъв смисъл да се живее под наем. Разбира се, че покупката на жилище ще бъде 100% финансирано с лични средства, а не със заем. Иначе наистина няма смисъл да се заробваш.

Това е в отговор на колегата за работата, а иначе ти като предприемач, ако видиш възможност на друго място няма ли се възползваш? Разбира се вече, като си станал голям няма смисъл от тези начинание. Моят теза е към линията човек иска се развива и какво да направи за да го получи, или другият вариант е човек си иска просто жилище ... На етап имаш много кинти и редица активи пасивно генериращи доходи - няма вече проблем да имаш къща! Макар, че ако се вдигнат местните данъци и такси и друг град е по оферта то ...
 
Последно редактирано:
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Разбира се, че покупката на жилище ще бъде 100% финансирано с лични средства, а не със заем.
Е, това е. Много ясно, че ще имаш собствено жилище. И аз имам мое, ама не съм теглил кредити. Дори повече от едно, в различни градове. Тук не говорим за това как никога не трябва да си купуваш жилище, а как не трябва да теглиш кредит за него. Едно жилище е съпоставимо с една хубава кола, например кайенче или х5ца. Никога не бих теглил кредит, за да си купя такава кола.

Така че, ако нямате парите, бачкайте и ги изкарайте.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Чакай сега почини малко и позволи на префронтралният ти кортекс да влезе в действие.
Това, което аз казва и го доказвам с проста математика до сега както ти така и другите не можете нито да го оборите нито да правите опит за оборване без да получите реципричната контра към вашият аргумент.
Иначе има предприемачи под наем, където не само че правят над 10% ROI a и от горе.
Вицът само доказва алтернативната цена на едно грешно решение!
Пак казвам това са цифрите това е рационалният избор - до сега нито един не е казал рационално нещо в полза на имот дори и ти - имало удобство. ...
Тука описваш едни идеализирани сметки, а животът не е само черен или само бял. Ще ти кажа как постъпих аз.
Прецених, че 2013 имотите са близо до дъното. Една година търсих, и ходих по огледи. Изпадна ми едно мъничко нещо на около половината от тогавашните пазарни цени. Усуках още малко надолу, и го взех. Преди това продадох малко мои други имоти.
Той ми седи да имам къде да си прибера ГЗ в София. Не е вземан с перспектива за каквото и да е, дето все за нея пеят мантри. Ако реша да емигрирам - просто ще му ударя ключа, СОТ вече има монтиран, и видеонаблюдение купих.

После имах идея да купя извън София. В момента е много по-евтино да взема под наем селска къща за стотина лева, хората дори са доволни, че някой живее там. Ако реша да се заселвам за постоянно - ще си построя.
Айде няма нужда, че ако някой има кешовица за собствена входна врата - няма да си купи. Като те слушам май не си живял под наем. Щото на мен ми писна да се разправям с бесни дедовци. То това е по-тегавата част от даването на парите. Да ме водят на бира и да им слушам простотиите за ланския снег. После като наследници се скарат, и почвам да се занимавам със сестрите му.
Местенето също е мега ангажимент, да не споменавам и финансовата част.
Търси квартира - опаковай-товари-разтовари-разопаковай - издавай старата, чакай за депозити
- не го пожелавам на никого ако сам не го е планувал. Щото пропускаш частта когато щерката на собственика се зажени, или пък иска да го продава.

Това ми е любимият аргумент било нереалиситично ... Думата, която търсиш е трудно .. трябва да си проактивен човек със голяма самодисциплина и следване на целта за да го направиш. Ще го кажа под друг начин - мозък ътобича лесното, а не трудното - това, което писах е трудно видимо за всички вас - дори и да го осмислите. Именно това стои в основата между богатите и бедните. Тук не визирам никой лично, само казвам разликата къде е! Винаги е била в начинът на мисленето - с един акт голяма част от тук пишещите избират лесното избират емоционалното и се обвързват десетилетия с дадена идея - това не свобода и развитие. Ти казваш нереалистично е било заради битието, аз ти казвам че е реалистично но не е лесно - но накрая ще си в пъти по-добре, но се изисква да положиш усилия. То е като всяко друго начинание, ако не се обвържеш на 100 няма постигнеш нищо - за жалост избирайки лесното хората се обвързват на 100% към пасив вместо актив!

Сага знам, че пак ще се появят такива, които ще говорят че не разбирам нищо и ще говорят емоционално искам да ми отговорите на следният въпрос - колко къщи има Уорън Бъфет и колко коли има Уорън Бъфет - човек със скромните 66 милиарда долара.
Изкара най-големия грях да си купиш имот. Бъфет под наем ли е, че като гледам на никого не му се търси. Помисли над описания и реализиран от мен постепенен план. Така огромните лихви почти отпадат, и сметката става съвсем друга. Просто поставяш нещата в крайности, и затова сметките ти са идеализирани.

Поставената по този начин тема - аз съм категорично против и не бих го направил. Ей за това говорим. 900 евро за Варна - според мен е от най-лошите възможни инвестиции. В студенстски град София има нова сграда, дето я продават на 600 евро квадрата, и е супер благодатно за даване под наем. Направи сметките си на база на тая цена, и средно 500-600 лева наем за двустаен. Ще получиш съвсем друг резултат.
Не, че да притежаваш сушинката си е грях и глупаво решение. Повечето от хората го правят по глупавия начин.
 
Последно редактирано:
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

blackout8, говорим на различни езици. Никой не оспорва твоята гледна точка, ако гледаме от финансовата страна. Но финансовата страна не е всичко, което трябва да се има предвид като предприемаш тази стъпка. Малко по-екстремен пример - децата. Защо хората правят деца, защо не им избичиш една формула колко разходи са децата, какъв ПАСИВ са и какъв баламурник си да му купуваш памперси за 10лв днес при положение, че тия 10лв може да са 1000 след 20 години? Сега разбираш ли накъде бия? Купуването на жилище има предимства, каквито квартирата не предлага. Ти може да ги принизяваш и за теб да не са важни, но не може да вменяваш, че това е точен избор за всички.

П.С. Като купиш жилище никой не казва, че купуваш ковчег. Ако обстоятелствата го налагат, жилища се продават, нови се купуват. Включително такива с висяща ипотека. Да, не става толкова лесно и толкова безпроблемно като смяна на квартира, но и никой не е казал, че ще го правиш веднъж годишно.

П.С.2. Купил съм жилище с ипотека. Знам как се смята доходност и сложна лихва. И си умирам от кеф някой, който грам не е запознат с личните ми обстоятелства, като извади листа и молива и да ми смята колко съм се набутал. Пет пари не давам за оня келеш милионер след 20 години, дето само живее под наем, като мен ме посреща кучето след работа и като ми се порадва ми оправя деня, колкото и да е бил крив преди това. Да си го харчи с кеф оня милиона.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Да различни неща говорим - аз ти говоря за рационален избор, ти отново емоционално - като ми даваш само примери при спестени пари и дадено влияние над продавач и банкови условия да изплатиш хикс имот за кратко време.
А за децата това са най-големият актив и инвестиция, която можеш да направи един родител или да унижощи -за жалост имам много познати, които за нищо не стават и такива, които им се възхищавам - всичко е отново в изборите, този път на родителя.
А да теглиш кредит заради да имаш куче ... просто си наеми апартамент където позволяват домашни любимци или си вземи къща до най-близкото село - сам каза колко струват.
Отново емоционална аргументация пасив и то с кредит ... разбирам да си купиш 100% с кеш и да имаш не малко заделени пари. Но да не калкулираш винаги алтернативната цена и да я неглижираш не промяна фактите и реалността.

Не казвам, че е грях, а е грешно решение имот с кредит само заради идеята да имаш куче или да няма дядовци или да си смениш банята - а е важно какво ще можеш да оставиш примерно на децата си и ти дали ще си свободен докато градиш това нещо. Моята теза изхожда именно от свободата и как да изградиш нещо(бизнес/активи), което е в основната на фин. свобода - моята теза е от страна на правилното решение именно от тази перспектива. Аз не знам 1 човек почнал от нулата без нищо и да е направил състояние защото е теглил кредит за имот! Аз казвам, какво се губи ако не се вземе това решение и какво се печели ако се вземе. Ти ми говориш типичната мечта и аргументация - цялостен лайт мотив на всички, които само говорят, че искат да постигнат много и да се развиват, но винаги избират лесното решение. Забавното е че ако анкетираш хората, които изпозлват кредитните продукти на банките, ще установиш как всички се разиват, как имат големи цели, как работи за тях и т.н. и т.н. и след 5 години, когато изтече застраховка живот - виждаш как почват жестоките им фин. проблеми. Банките са перфектни в статистиката и теорията на вероятностите - те изцяло базират решенията си на цифрите, както и всички предприемачи и както банките така и предприемачите/бизнесмените продават на същите тези хора продукти, които винаги ги маркетират емоционално ... Пак ще кажа 17 милиона милионери на над 7 милиарда души. Можеш ли да станеш милионер - ДА! Може ли всеки да стане милионер - НЕ!

Нека ти дам друг поглед над нещата - в момента цените са двойни спрямо реалните си цени, след стрес тествоете при на банките при обективни оценки чакам балансиране на цените - като на места ще премине към силна обезценка - тогава си напазари с кредит имоти и ги давай под наем.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Не казвам, че е грях, а е грешно решение имот с кредит само заради идеята да имаш куче или да няма дядовци или да си смениш банята - а е важно какво ще можеш да оставиш примерно на децата си и ти дали ще си свободен докато градиш това нещо. Моята теза изхожда именно от свободата и как да изградиш нещо(бизнес/активи), което е в основната на фин. свобода - моята теза е от страна на правилното решение именно от тази перспектива. Аз не знам 1 човек почнал от нулата без нищо и да е направил състояние защото е теглил кредит за имот! Аз казвам, какво се губи ако не се вземе това решение и какво се печели ако се вземе. Ти ми говориш типичната мечта и аргументация - цялостен лайт мотив на всички, които само говорят, че искат да постигнат много и да се развиват, но винаги избират лесното решение. Забавното е че ако анкетираш хората, които изпозлват кредитните продукти на банките, ще установиш как всички се разиват, как имат големи цели, как работи за тях и т.н. и т.н. и след 5 години, когато изтече застраховка живот - виждаш как почват жестоките им фин. проблеми.

Нека ти дам друг поглед над нещата - в момента цените са двойни спрямо реалните си цени, след стрес тествоете при на банките при обективни оценки чакам балансиране на цените - като на места ще премине към силна обезценка - тогава си напазари с кредит имоти и ги давай под наем.
Направи ти една калкулация при 600 евро квадрата, и 500 лева наем за двустаен. После ще го бистрим. Мога да те заведа до сградата, ако не вярваш.
После ще питам де го безрисковия 6% доход. Ама айде едно по едно.
"в момента цените са двойни спрямо реалните си цени" - частично съгласен, само за процентите ще се пазарим. Аз също споделям, че имотите могат и да поиздишат. КТБ сплаши рибата и вдигна с 20% имотите в София. Говорих с брокер, с един приятел дето търси, и мои лични наблюдения. Но ще е временно, не и спад наполовина.
Дай едно по едно. Щото по моя калкулация онова в студентски град се изплаща за малко над 10 години, което е колко % доходност?

п.с. За Варна да - може и да са двойно надценени, разбирам те! 900 евро при наполовина на София заплати... Не познавам и някой да наема апартамент в центъра за туризъм.
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Направи ти една калкулация при 600 евро квадрата, и 500 лева наем за двустаен. После ще го бистрим. Мога да те заведа до сградата, ако не вярваш.
После ще питам де го безрисковия 6% доход. Ама айде едно по едно.
"в момента цените са двойни спрямо реалните си цени" - частично съгласен, само за процентите ще се пазарим. Аз също споделям, че имотите могат и да поиздишат. КТБ посплаши рибата и вдигна с 20% имотите в София. ГОворих с брокер, с един приятел дето търси, и мои лични наблюдения. Но ще е временно, но не и спад наполовина.
Дай едно по едно. Щото по моя калкулация онова в студентски град се изплаща за малко над 10 години, което е колко % доходност?
Разбира се, че ще е различно - сметката е към заложените параметри на автора.
Цените са двойни измерени спрямо реални стойности - доходност, отношение наем/месечна вноска, процент от разходите на месец на човек и спрямо реални активи.
Ако вадиш 10 години чисто след данъците са ти 10% - мисля, че сам си отговори за 6-то процента. Аз ти казах пак горе и отново ще ти повторя няма безрисково!

ПП За Варна са ми основните наблюдения, варират цифрите спрямо София и другите градове - но си трябва една корекция надолу.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Едитнах и добавих за Варна. Лека полека се разбираме.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

А да теглиш кредит заради да имаш куче ... просто си наеми апартамент където позволяват домашни любимци

Ъъъъ, покажи ми такъв апартамент. Наясно ли си колко малко хазяи позволяват домашни любимци и, че тези които позволяват обикновено са в някакви панелки, които имат нужда от изриване? Нов, хубав, апартамент без недостатъци няма как да те пуснат с куче, супер изключение е ако някой се съгласи и трябва много мили очи и подмазване да падне.

Отново емоционална аргументация пасив и то с кредит ... разбирам да си купиш 100% с кеш и да имаш не малко заделени пари. Но да не калкулираш винаги алтернативната цена и да я неглижираш не промяна фактите и реалността.

Не казвам, че е грях, а е грешно решение имот с кредит само заради идеята да имаш куче или да няма дядовци или да си смениш банята -

Опитваш се да поставиш числена стойност на емоционалните аргументи, това ти е грешката и това се опитвам да кажа от началото. Не, че няма такава, но за различните хора е различна. За теб имането на куче струва едно, за мен е друго. За теб възможността да си направиш сам ремонт както ти е кеф струва едно, за мен е друго. За теб неудобството от 30 дневно предизвестие за изнасяне струва едно, за мен е друго. Това е. Просто не приемам грубите обобщения и нямам намерение да си разказвам личнта биография за да се оправдавам защо съм купил с кредит. Просто приеми, че при толкова купени имоти с кредити, не всички са от финансово неграмотни идиоти, които не знаят как да съберат 2 и 2.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Едитнах и добавих за Варна. Лека полека се разбираме.

Аз не споря, казвам това което казват цифрите към зададените параметри.
Ако се окажа прав ще има имоти силно обезценени с 10+% доходност!
А ако смятам на ниски цени на имотите, то за да сме точни прекалкулираме и наемите.
Но както и да го въртим и сучем имот с ипотека или под наем и инвестиране на разликата + главницата е рационално по-доброто решение! Има си и то неудобства, но и ипотеката има! Въпросът е като дръпнем чертата след време какво излиза.
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Ъъъъ, покажи ми такъв апартамент. Наясно ли си колко малко хазяи позволяват домашни любимци и, че тези които позволяват обикновено са в някакви панелки, които имат нужда от изриване? Нов, хубав, апартамент без недостатъци няма как да те пуснат с куче, супер изключение е ако някой се съгласи и трябва много мили очи и подмазване да падне.

Опитваш се да поставиш числена стойност на емоционалните аргументи, това ти е грешката и това се опитвам да кажа от началото. Не, че няма такава, но за различните хора е различна. За теб имането на куче струва едно, за мен е друго. За теб възможността да си направиш сам ремонт както ти е кеф струва едно, за мен е друго. За теб неудобството от 30 дневно предизвестие за изнасяне струва едно, за мен е друго. Това е. Просто не приемам грубите обобщения и нямам намерение да си разказвам личнта биография за да се оправдавам защо съм купил с кредит. Просто приеми, че при толкова купени имоти с кредити, не всички са от финансово неграмотни идиоти, които не знаят как да съберат 2 и 2.

Това, че хазяйна има условие не означава, че ако си платиш малко повече наем няма стане на твоето с кучето. Имам приятелка, която живее под наем и си има куче - верно малко, но все пак в апартамент се гледа трудно голямо куче!
Пак казвам, грешно решение е пасив с кредит, оправдавано с емоционални аргументи - никой не идиот, просто с грешни избори си спира прогреса или го възпира солидно. Аргументите за пасив с йредит са - кучето и да си направя нов ремонт ... Аз ти говоря в цифри и да си запазиш свободата и мобилността + увеличване на стойността на актива ти само защото не играеш всичко спестено с кредит.

Мисля, че вече всичко е изгладено в тезите. Сега ще има повече стойност, ако се смени фокуса към това, което почнахме с Рабин-а, ако авторът позволи.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Добре се как може да наричате един апартамент или какъвто и да било имот пасив. Апартамента си е актив, откъдето и да го погледнеш. Тези мотивационни или не знам как ги наричате книжки, които станаха модерни напоследък са ви промили мозъците.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Добре се как може да наричате един апартамент или какъвто и да било имот пасив. Апартамента си е актив, откъдето и да го погледнеш. Тези мотивационни или не знам как ги наричате книжки, които станаха модерни напоследък са ви промили мозъците.
Апартаментът е пасив, един от най-ярките примери. Верно отворете нова тема, че в тукашната постигнахме консенсус - твърдо против при зададените начални параметри.
 

Горе