Длъжна ли съм да се самонаема

Искам да попитам, ако съм собственик на фирма ЕООД, като се оформят документите подписвам документ, че съм управител. До тук Ок. Фирмата започва някаква работа, но с минимална печалба - аз не съм се самонаела и съответно не плащам си осигуровки и заплата (освен задължителните здравни). Работата е в това, че печалбата ми е под 100 лв. и докато не заработи фирмата както трябва, ако си плащам заплата и осигуровки съм на 100% фалит. Та, длъжна ли съм да се самонаема и да си плащам пакета от осигуровки?
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Не се самонаемаш, а внасяш осигуровки като "самоосигурено лице". Тези осигуровки, малко над 100 лв на месец не са разход на фирмата и следователно не намаляват данъчната печалба и не водят до фалит. А това от къде ти ще ги намериш е вече друг въпрос.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Да, ясно ми е това, Въпросът ми е длъжна ли съм да започна да ги плащам тези над 100 лв. осигуровки или имам право да започна по-късно като започна да изкарвам все пак някаква прилична сума?
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Да, ясно ми е това, Въпросът ми е длъжна ли съм да започна да ги плащам тези над 100 лв. осигуровки или имам право да започна по-късно като започна да изкарвам все пак някаква прилична сума?

Бъзикаш се?
Или на мен ми е в много сутрешното Куба либре :)
Щом фирмата ти има дейност и работи, как така дали си длъжна да се осигуряваш ?
Това че печалбата ти е малка не ги вълнува хиените...
Щом имаш дейност а била тя и за 100 лева, значи фирмата ти работи.
как така работиш без да се осигуряваш :)
да каже някой специалист, все пак, но за мен, направо си отнасяш глобата.

Прости ми фриволноста, разбирам че за теб това не е смешно, а е сериозен въпрос. Просто се изненадах.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Така де, счетоводителката ми не е накарала да си ги плащам, ама ще я питам като отида. Пита ме само "ще започнеш ли да се осигуряваш"...
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Няма такова нещо. Задължително трябва да се внасят осигуровки. Дори и на загуба да е фирмата, щом е действаща трябва да се плаща.

Но мисля, че осигуровките могат да минат като разход на фирмата.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Длъжна, си щом фирмата извършва някаква търговска дейност и издава фактури за което, си длъжна, а осигоровките последно когато съм ги плащал на ет. бяха към 160 някъде общо.

За жалост шибаните закони тук са така и, ако се опиташ да стартираш бизнес без да имаш начален капитал, докато се развие си обречен на фалит....

До колкото си спомням когато сме го обсъждали в други теми в европата, а и на запад има някъв гратисен период, но тук няма такива фирми.

Сиреч аз мога да реша да стартирам примерно с 1000 лева, като сумати от тях отиват за бюрокрация, и счетоводство (освен, ако счетоводителя не ти е френд и не ти взема пари) и с другото колкото месеца изкараш има няма 1-2, после ясно какво става.

Да не говорим, ако искаш офиси техника и тем подобни неща. Просто тук не искат да се развива малкия бизнес, само не се лъжи да теглиш кредити освен, ако не си на 100% сигурна, че бизнеса ще потръгне...
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Мен, ако питаш и, ако бизнеса ти е в онлайн сферата карай докато не се по утвърдиш като име и натрупаш предварително стабилни клиенти в сивия сектор. То и без това на тази измикярска пастмина нищо не им е за даване, но вече когато си сигурна тогава стартирай фирми и излизай на светло.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

1. Веднага смени счетоводителката.
2. Задължението възниква когато фирмата извършва търговска дейност. Разбирай -когато фирмата издаде първата фактура.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

s1yf0x е напълно прав. Аз съм счетоводител - щом фирмата започне да извършва някаква дейност, задължително собственика трябва да започне да се самоосигурява. Ако си назначена като управител положението е същото.
Разликата е в това, че ако си самоосигуряващо се лице, осигуровките не са разход на фирмата. Ако обаче си управител (осигурителните прагове са 2 пъти по-високи отколкото на самоосигуряващи си), част от осигуровките са за сметка на фирмата. Когато обаче си управител (разбирай Договор за управление и контрол), трябва и заплата да получаваш. Положението е същото като да си на трудов договор - част от осигуровките са за твоя сметка, и част - за сметка на фирмата.
Дано съм била ясна.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

А как ще коментирате това от един друг форум и една подобна тема:

"Благодаря на хората, които помогнаха със съвети в предишната тема.

Едни мои познати ми подсказаха една възможност да намаля разходите за осигуровки. Идеята е да си назнача пенсионер управител. В момента ми се налага да си плащам осигуровките на мен, но това не е много изгодно, тъй като ме осигуряват по трудов договор в друга фирма. Казаха ми, че ако си сложа пенсионер управител и той е само осигуряващо се лице, то ще мога да му внасям само 34 лева здравни и нищо повече. Какво мислите?

Също така, за да сложа пенсионера управител най-вероятно трябва да му прехвърля поне някакъв дял от дружеството (много малък дял)?

Ако пенсионерът няма дял от дружеството, то вероятно тогава би трябвало да се осигурява на минималната ставка за управител (тоест около 800 лева). При този вариант мога ли пак да му внасям само здравните осигуровки и да го пиша, че за труда му няма да се заплаща (или това ще е възможно само ако е собственик на дялове)?

В общи линии, какво ще ме посъветвате?"

Ето линк към темата,но ми е интересно и вие какво мислите, ако добавим в задачата и работещ осигуряващ се на друго място пенсионер решението еднозначно ли е?

Вярно автора на темата в дир е с малко неценцурен никнейм ама въпроса му е сериозен:D
 
Последно редактирано:
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Вариантът да плащаш само здравно е пенсионерът да е собственик на фирмата, т.е. трябва да му прехвърлиш цялата фирма. Ако е управител, нищо че е пенсионер, му се плаща пълен пакет от осигуровки. А като прехвърлиш фирмата, нямаш никакви права върху нея, освен ако не се назначиш ти като управител. Ама то при това положение се губи смисъла от цялата история.
Единственият подобен вариант е, ако пенсионерът ти е майка, баща, брат, сестра, или някой, на който може да имаш пълно доверие. Прехвърляш му фирмата, фирмата си работи, а ти плащаш само здравно.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Вече разбра, че си длъжна. Има още еидн вариант да не плащаш осигуровки - доходът ти от другаде да е повече от 2400 на месец. Друг вариант е да направиш управител някой, който има такива доходи.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Значи ето ти решение отваряш фирма на името на баща,дядо или някакъв роднина пенсионер на когото имаш доверие и си бачкаш с генерално пълномощно, като му плащаш само здравни, как стои обаче въпроса,ако този чичо,дедо,вуйчо е работещ на пълни осигуровки, аз съм се обаждал в НАП ей така от любопитство и ми казах здравните са задължителни е тея здравни вуйчо ми как се вика ако го осигурявам здравно 30 пъти ква му е файдата, на него де за мен ясно, сигурно ше го лекуват в правителствена :), аз лично не виждам никаква логика в цялата история, пък може някой да каже,че това изобщо не е вярно, но както се вика всеки тълкува закона по различен начин служител на НАП твърди,че само здравни чувал съм го със собствените си уши, може пък вече да не може знае ли човек:)
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Пак се дължат пълни осигуровки, освен ако на мястото където работи, не го осигуряват на максимален доход.

Колега извинявай нещо не те разбрах в по-горния пост твърдиш,че собственика ако е пенсионер дължи само здравни, нали така или сега пък дължи пълен пакет?

Единственият подобен вариант е, ако пенсионерът ти е майка, баща, брат, сестра, или някой, на който може да имаш пълно доверие. Прехвърляш му фирмата, фирмата си работи, а ти плащаш само здравно.

Това твое твърдение имам в предвид.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

ако този чичо,дедо,вуйчо е работещ на пълни осигуровки

Говоря за този случай - работещ или не, на друго място, собственикът на фирмата се осигурява на пълни осигуровки, освен ако не е пенсионер.
 
От: Длъжна ли съм да се самонаема

Когато наемеш пенсионер на работа при теб (на трудов договор), ти като собственик на фирмата работодател, си длъжен да му внасяш всички осигуровки.
Ако обаче, независимо дали работи или не, пенсионер е собственик на фирма, плаща само здравно.
Може и пълни да си плаща - това вече е въпрос на желание.
 

Горе