Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

dmb

New Member
Днес получих писмо, че ще ме прехвърлят в евро и към Гугъл Ирландия. Героичната ми съпротива издържа 7-8 месеца, ама няма лабаво вече. Някой има ли представа от промяната, променя ли се нещо, има ли изгорели вече пред данъчните...
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

До сега не съм чул някой да се е оплакал че е изгорял, но и аз за това се оглеждам и услушвам. Иначе аз съм си задържал плащанията, че да не получавам. Чакам да усетя какво е положението, ще ни гонят ли няма ли да ни гонят :D
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

До сега не съм чул някой да се е оплакал че е изгорял, но и аз за това се оглеждам и услушвам.

То не е нещо, с което може да се гордееш. Затова ако има спипан едва ли ще разправят публично, че са нарушили закона и са ги спипали.

В същност има случай на хванат заради нерегистрация по ЗДДС (получавал е пари от европейска фирма от друга държава на ЕС), но не е от Google (в този форум счетоводителят му беше споменал за това, разбира се не каза кой е нарушителя и коя е фирмата).

Иначе аз съм си задържал плащанията, че да не получавам.

Дискусията за обогатяването на НАП (и съответно за обедняването на хората) е в тази тема: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби.

А задържането на плащането не те спасява от регистрация - виж стази статия:

Издателите на Гугъл Адсенс попадат в хипотезата на ал. 2 от този член и са длъжни да се регистрират по ЗДДС в седем дневен срок преди данъкът по тази доставка да стане изискуем.

Данъкът става изискуем на датата на данъчното събитие, а за такъв вид услуга (услуга с постоянно изпълнение) датата на данъчното събитие е последният ден от всеки период, за който е уговорено плащане. Ако не сте задържали плащанията си това е последният ден от месеца, в който балансът по сметката ви е достигнал 70 евро. Ако сте задържали плащанията си, датата на данъчното събитие е последният ден от месеца, в който премахнете задържането на плащането. Ако не премахнете задъжането на плащанията до края на годината, датата на данъчното събитие е последният ден от годината (заради разпоредбата, че за целите на ЗДДС ако е уговорен период за плащане по дълъг от една календарна година, последният ден от всяка година се счита за дата на настъпване на данъчното събитие). Това значи че регистрацията по ЗДДС не може да се отлага до безкрай.
 
Последно редактирано:
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

@ happyslacker
Благодаря за чудесната статия. Прочетох я и имам един въпрос. Тъй като за мен не си струва да се регистрирам както е описано в статията (понеже ще съм на загуба, заради малките приходи от адсенс), какво трябва да направя? Ако си закрия профила пак пращат парите и като ги взема пак съм в нарушение. Ако си държа отворен профила със задържани плащания, в края на годината пак съм в нарушение.
Идеи?
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Значи и аз трябва да очаквам вкючване :(
Надявах се че няма да пипат доларовите акаунти
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Ако си закрия профила пак пращат парите и като ги взема пак съм в нарушение. Ако си държа отворен профила със задържани плащания, в края на годината пак съм в нарушение.

Ако си промениш имената в профила заедно с адреса (напишеш някакви фалшиви) и поискаш да ти затворят акаунта мисля, че няма как да те хванат, че си полагал нелегално труд (без да си се регистрирал по БУЛСТАТ като самоосигуряващ се и без да си плащал осигуровки).

Ако преди да си затвориш акаунта оставиш плащането на Western Union (а не на чек) след затварянето на акаунта ще пратят парите на името, което си посочил. Обаче няма да знаеш нито MTCN, нито датата на изпращането, защото профилът ти в AdSense е затворен и не можеш да се логнеш вътре и да видиш плащането! (това е изключително тъпо, но на практика системата им работи така - в един форум някой беше се оплакал).

Възможно е (след като напишеш някакво фалшиво име с фалшив адрес) да махнеш кода на AdSense от сайтовете ти и след две години (цитирам по памет) ще ти затворят автоматично акаунта и ще дадат парите за благотворителност (избрани от Google благотворителни организации). Единственото солидно доказателство, че ти си заработил тези пари е пин кода, който си получил по пощата, но ако се стигне до съд може да излъжеш, че някой ти е разбил пощенската кутия и е взел пин кода и го е ползвал. Ползването на gmail със същия адрес като логина ти в Google AdSense също може да е доказателство, че ти си заработил парите. Ако не ти е ценен адреса в gmail може (след като смениш данните за име и адрес с фалшиви) директно да изтриеш целия Google Account (заедно с Gmail, Blogger, YouTube, AdWords, AdSense и всичките знайни и незнайни услуги на Google).

Добро решение е да си продадеш нелегално акаунта в Google AdSense (казвам нелегално, защото нарушаваш договора с Google). Във форума редовно пускат обяви от типа "Купувам акаунт в Google AdSense".
 
Последно редактирано:
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

@happyslacker

То всъщност аз съм този (е може и за друг да говориш ти де), който се беше оплакал за голямата простотия на гугъл и закриването на плащанията, ама в webmasterbg беше това. Опитвах се още преди да съм в евро да закрия профила и да взема парите, но заради голямата простотия на гугъл се проточиха нещата и минах в евро и сега не мога да взема парите без да съм в нарушение.

А ако само си закрия профила и не взема парите, то какво от това че ще ме видят че са ми пратили пари. Нали не съм ги взел. Значи няма как да ме глобят :) Или греша?
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Мисля, че името ти ще лъсне в системата VIES когато ти пратят парите (няма значение дали си ги взел после). Май няма вариант да си затвориш акаунта без да получиш плащане (освен може би ако нарушиш грубо правилата им - напр. щракаш по рекламите многократно както си се логнал в акаунта си). Обаче това с кликането не го прави, ако искаш след време да можеш да си отвориш акаунт (след няколко години може държавата да я няма и данъчните закони в новата държава да са по-различни).

Ако си смениш данните навреме предполагам, че ще се появи фалшивото име в декларацията (която се подава от Google). Обаче тогава ако от НАП разследват (а те ще разследват!) може да стигнат до теб (защото си получавал и друг път плащания - Google ще те изпее за да плати по-малко глоби). Предполагам, че от НАП ще разследват, защото при писане на фалшиво име/адрес ще търсят кой не е пускал декларации VIES (това има техническа възможност да се засича автоматизирано).

Най-безопасно ще е ако може да смениш и държавата (напр. пишеш някоя държава, в която няма ДДС/VAT/данък-върху-потреблението). Обаче не знам дали Google дава да смениш държавата.
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

VIES декларации Гугъл не подава. Те се подават от получателя на парите. Плащачът (поне в БГ е така) води дневник на продажбите и покупките и там пише контрагентите си. Не знам тези дневници пращат ли се в други страни на ЕС, или остават само в местното данъчно. Но VIES няма. Би трябвало получателят да я попълни и да натопи Гугъл вътре.
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Това сигурно ли е че всички ще ни местят към ирландския офис ???
Къде е официалното потвърждение и въобще има ли такова
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Защо "слаб"? Във VIES се вписват само приходите от друга страна-членка. Т.е. Гугъл не подава такова нещо за изплатеното. Може да подава за Adwords, но не и за Adsense.
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Все пак не мисля че вписването на грешни данни е добра идея. Опитвайки се да избегна нарушение чрез друго нарушение и измама не ми допада.
Ще ги питам дали може да не ми пращат парите и да закрия профила и ще пиша ако разбера нещо.
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Защо "слаб"? Във VIES се вписват само приходите от друга страна-членка. Т.е. Гугъл не подава такова нещо за изплатеното. Може да подава за Adwords, но не и за Adsense.
За това си прав. Но не е същото като "VIES декларации Гугъл не подава".

Редакция: VIES декларациите доколкото ми е известно се обработват от Евростат и нашите данъчни не използват информацията от тях (това не означава, че не могат).
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Мисля, че има ползване на VIES от локалните данъчни. Смисълът им е именно да се осъществява контрол. Доколкото знам обаче, контролът е над платеца, който е длъжен да начислява сам на себе си ДДС, а не над получателя. Т.е. попълването на VIES е за да се следи отсрещната страна, тъй като иначе няма как да се разбере че е имало такива плащания. Регистрацията по ДДС у нас по този член е именно за да се докладва за преводите на Гугъл, а не за да ни облагат нас. Като се скатаваме, скатаваме и Гугъл. А ние пестим от ДОД и осигуровки.
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

За това си прав. Но не е същото като "VIES декларации Гугъл не подава".

Редакция: VIES декларациите доколкото ми е известно се обработват от Евростат и нашите данъчни не използват информацията от тях (това не означава, че не могат).

Колега и твоята оценка няма да е много добра. От евростат се обработват Интрастат декларациите а VIES-a се обработва от приходните администрации на всяка страна
Съкратеното VIES се разшифрова така Value Added Tax Information Exchange System - от самото наименование става ясно за какво става въпрос. Бачкат си с информацията от НАП и си засичат най-различни неща от там, че и от време на време викат този или онзи за разни справки.
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Вие нали имахте някакъв клиент дето го бяха хванали за подобен превод, макар и не от Гугъл. Какво стана?
 
От: Днес от Гугъл ще ме евро-визират принудително...

Вие нали имахте някакъв клиент дето го бяха хванали за подобен превод, макар и не от Гугъл. Какво стана?

Първо да подчертая, че той ми стана клиент след като вече го бяха хванали.
А какво стана - регистрираха го по ДДС и му наложиха санкция (глоба) 500 лв. (това е минимума) и той си я плати - горе долу това стана.
 

Горе