Домейни - Откъде идват?

Kelly

New Member
Колеги, винаги ми е било интересно от къде идват домейните коя фирма ги държи как се създават и т.н

Не знам дали ме разбрахте кво искам да кажа ако не сте пишете за да ви разясня.
 
От: Домейни

Аз знам какво е домейн, но ми е интересно как е направен, как е създаден примерно като си купуваш домейн от годеди те ти го продават за 10$ на мен ми е интересно от кой го купуват и този който им го продава как го е създал разбираш ли какво казвам ?
 
От: Домейни

Цитат от Wikipedia, от същия линк, който SoulReaver даде:

За осигуряване на уникалността и защита правата на собствениците им имената на домейни от 1-во и 2-ро ниво (в отделни случаи и 3-то) могат да бъдат използвани единствено след като се регистрират. Регистрацията на домейни се осъществява от упълномощени за това Регистратори. Сведенията за собственика (администратора) на регистрираните имена на домейни са общодостъпни. Те могат да се научат чрез услугата whois. Някои регистратори предоставят възможността тази информация да се скрие.

Като в края на статията има: "Вижте също", а там отиваме към ICANN (отново цитат от Wikipedia):
ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, произнасяно айкен, aɪkæn) е неправителствена организация създадена на 18 септември 1998 г. в Марина Дел Рей, Калифорния, САЩ. Организацията се занимава с различни задачи по поддържането на Интернет, които преди това са се извършвали от името на правителството на САЩ, чрез други организации - най-вече от IANA.

ICANN отговаря за регистрациите на IP-адресите (на IPv4 и IPv6) и определянето на адресни блокове на Regional Internet Registry, за поддържане на домейните от първо ниво. Най-видима за интернет потребителите е политиката на ICANN за интернализация на DNS системата и въвеждане на нови Top Level домейни. Техническата работа на ICANN е предоставена на IANA.
 
От: Домейни

Аз знам какво е домейн, но ми е интересно как е направен, как е създаден примерно като си купуваш домейн от годеди те ти го продават за 10$ на мен ми е интересно от кой го купуват и този който им го продава как го е създал разбираш ли какво казвам ?

Ами не. Мисля, че цялата информация, която ти е необходима, за да разбереш какво е домейн, как се управлява, от къде се регистрира и т.н я има в линка, който ти дадох. Относно GoDaddy, те са регистрари. Ако прочетеш по-внимателно всичко ще стигнеш до същността на нещата и ще разбереш цялата тази структура как е направена и как се управлява.

@Poltargaista, изпревари ме ;)
 
От: Домейни

Ами не. Мисля, че цялата информация, която ти е необходима, за да разбереш какво е домейн, как се управлява, от къде се регистрира и т.н я има в линка, който ти дадох. Относно GoDaddy, те са регистрари. Ако прочетеш по-внимателно всичко ще стигнеш до същността на нещата и ще разбереш цялата тази структура как е направена и как се управлява.

@Poltargaista, изпревари ме ;)

You must spread some Reputation around before giving it to SoulReaver again.


Цитат от Wikipedia, от същия линк, който SoulReaver даде:



Като в края на статията има: "Вижте също", а там отиваме към ICANN (отново цитат от Wikipedia):

You must spread some Reputation around before giving it to Poltargaista again.


Благодаря на всички Ви, мисля че ми стана ясно.
 
От: Домейни

По-просто обяснение от това, здраве му кажи:

Всеки сайт е качен на компютър (като твоя личен, но по-голям и с други характеристики), както твоя компютър има ИП адрес, така и компютъра (сървъра) на който е качен твоя сайт има ИП адрес. Или иначе казано:
абв.бг е качен на компютър (сървър) с ИП адрес - 194.153.145.104 (зареди този Ип адрес и ще видиш, че ще се отвори АБВ)
така било в началото, но на хората не им било удобно да помнят толкова цифри!
Измислили домейните/

Взели един компютър в който записали следното:
при зареждане на abv.bg да се свързва с 194.153.145.104
при зарежда не google.bg да се свързва с 173.194.39.148
и т.н.

сега ние помним имена, вместо Ип адреси.

Цената на домейна може да е много по-ниска, но трябва да се поддържа техника, да се плаща на персонал и т.н.
Домейните не са нищо друго освен име на даден Ип адрес - не се "прави", просто се записва на едно място и готово.
Има да се кажат още доста неща. Но това е най-просто казано какво е това домейн и за какво служи.
 
От: От: Домейни

По-просто обяснение от това, здраве му кажи:

Всеки сайт е качен на компютър (като твоя личен, но по-голям и с други характеристики), както твоя компютър има ИП адрес, така и компютъра (сървъра) на който е качен твоя сайт има ИП адрес. Или иначе казано:
абв.бг е качен на компютър (сървър) с ИП адрес - 194.153.145.104 (зареди този Ип адрес и ще видиш, че ще се отвори АБВ)
така било в началото, но на хората не им било удобно да помнят толкова цифри!
Измислили домейните/

Взели един компютър в който записали следното:
при зареждане на abv.bg да се свързва с 194.153.145.104
при зарежда не google.bg да се свързва с 173.194.39.148
и т.н.

сега ние помним имена, вместо Ип адреси.

Цената на домейна може да е много по-ниска, но трябва да се поддържа техника, да се плаща на персонал и т.н.
Домейните не са нищо друго освен име на даден Ип адрес - не се "прави", просто се записва на едно място и готово.
Има да се кажат още доста неща. Но това е най-просто казано какво е това домейн и за какво служи.


Да, това беше супер обяснение !
Благодаря много :)
 

Горе