Доставки от Китай

От: Доставки от Китай

Преди два дни минах през цялата процедура за пръв път с тая митница и направо ще кажеш, че ме третираха като престъпник. Трябвало да видят пратката, можело да има наркотици. Искали да се уверят в написаното.. Отделно се бавят нарочно като мушанки да не би да предложа да бутна някой лев, че да мина по-бързо. Само 3 часа и половина ми отне са да си взема китайския боклук без марка на него. Поне вече имам EORI номер, ама за какво ми е като едва ли ще изнасям стоки извън ЕС.
 
От: Доставки от Китай

Преди два дни минах през цялата процедура за пръв път с тая митница и направо ще кажеш, че ме третираха като престъпник. Трябвало да видят пратката, можело да има наркотици. Искали да се уверят в написаното.. Отделно се бавят нарочно като мушанки да не би да предложа да бутна някой лев, че да мина по-бързо. Само 3 часа и половина ми отне са да си взема китайския боклук без марка на него. Поне вече имам EORI номер, ама за какво ми е като едва ли ще изнасям стоки извън ЕС.

Не се кахъри - Еори-то хляб и вода не иска, а живота е колело. Днес може да не ти трябва, но след време ще решиш да внасяш и тогава няма да се занимаваш. От опит да ти кажа - това при митница не се променя, но пък с всеки изминал път човек гледа някак по-философски и става все по-малко дразнещо :)
 
От: Доставки от Китай

Абе да ти кажа Ляля с хубавите неща лесно се свиква - Друго си е да ти дойде пратката вкъщи и после кога си на кеф да си платиш ДДС-то с дебитна или кредитна карта онлайн - И да нямаш никакъв допир с жив чиновник - Единственото което виждаш е ухилената физиономия на куриера който си умира от кеф че те е намерил вкъщи и няма да му се налага пак да идва на утре ден.

Ще дойдат такива времена и в БГ ама дано да сме живи да ги видим
 
От: От: Доставки от Китай

Абе да ти кажа Ляля с хубавите неща лесно се свиква - Друго си е да ти дойде пратката вкъщи и после кога си на кеф да си платиш ДДС-то с дебитна или кредитна карта онлайн - И да нямаш никакъв допир с жив чиновник - Единственото което виждаш е ухилената физиономия на куриера който си умира от кеф че те е намерил вкъщи и няма да му се налага пак да идва на утре ден.

Ще дойдат такива времена и в БГ ама дано да сме живи да ги видим

Манта, то и сега е почти така. Аз съм много доволен от DHL, бързината и начина на работа. При тях не съм имал случай пратката да не е на вратата ми до 24ч след като е влязла при тях в София (аз съм в Пловдив). Получавам мейл, връщам как искам да стане, получавам колко да им преведа и на другата сутрин е тук. Сигурен съм, че ако склада им в Плд не беше само транзит можеше и в рамките на деня да става.

TNT са леко тегави, но там също има лек - на 500 от мен са в Пловдив. Отивам на място, водим разговор леко на по-високо ниво и рязко всички по веригата започват да си вършат работата. С тях миналата година имах случка: TNT Economy, срок доставка 14 дни. Хубаво, ама на 3ти ден пратката в Европа и аз се зарадвах, казвам си "Ей сега още 2 дни и е при мен...". А ония почнаха да я въртят между 2 държави - сутрин в едната, вечер тръгва и на другата сутрин в другата...Така 3 дни. Отидох, вдигнах скандал защо умишлено бавят и както рязко не можеше, ама то е нормално, минахме на "Утре е в БГ, в други ден при вас", както и стана.
 
От: Доставки от Китай

Абе забравих да питам някой може ли да каже кво е тва освен, че е код на някакво интернешънъл летище в Азия:

2014 NULL PEK BG 20140123 0620

Това ми дава за статус на една пратка от Китай с China Post. За 20140123 0620 - знам ама другото....
 
От: Доставки от Китай

Ляля сигурно в Пловдив работят по бързо но в София едни познати ми се оплакваха тия дни за последните им две пратки че идват по бързо от Китай до София от колкото от склада им в София до техният адрес
 
От: Доставки от Китай

Скоро и аз поръчах булчинска рокля от Алиекспрес за 38$, и аз ли ще ходя до митницата, незнам какви документи се попълват, а продавача дали ми е изпратил фактура офффффф трудна работа, моля приятели помогнете ми. Досега нищо не съм поръчвала от Китай
 
От: Доставки от Китай

Скоро и аз поръчах булчинска рокля от Алиекспрес за 38$, и аз ли ще ходя до митницата, незнам какви документи се попълват, а продавача дали ми е изпратил фактура офффффф трудна работа, моля приятели помогнете ми. Досега нищо не съм поръчвала от Китай
 
От: Доставки от Китай

Най-често търговците в Алиекспрес отбелязват по-ниска стойност върху пратките, за да спестят на клиента ходенето до митница. Тоест има голяма вероятност пратката да дойде до местния пощенски клон, освен ако не е много обемна(над 60см. д/ш/в или над 2кг.). Ако пратката отиде на митница, ще получите покана(известие) и в 30-дневен срок трябва да я освободите. Отивате с разпечатка за плащане на адреса, посочен в известието. Понеже не сте платили с Пейпал, разпечатката трябва да е 2 страници: принтирате страницата на самия продукт и страницата на поръчката, където се вижда и сумата. Фактура няма да Ви искат, само разпечатките и лична карта. После Ви дават документ, отивате на касата и плащате и сте готови.

П.П. Това е процедурата в Русенската митница, при другите може да има по-различни изисквания
 
Re: От: Доставки от Китай

ако са такива мъките за една стока какво ли е за цял контейнер

Абе същото е....едни и същи бумащини са и за двете - както за един телефон, така и за цял контейнер с телефони. ;) Това е също част от пародията. ;)
 
От: Доставки от Китай

Не съм го направила умишлено или с цел далавера, даже доста се притесних какво да направя,дали няма да имам проблем, но ме посъветваха да не се занимавам за 10 долара.
 
От: Доставки от Китай

Абе хора смятам да си напазарувам някои неща от tinydeal и други китайски сайтове с обща цена около 200 долара, ама не ми се ходи по митници и такива работи. Затова как да избегна това - ако поръчам всичко по отделно на малки пратки до 30 долара или чрез фирма посредник.. някъде четох/чух че DHL предлагат някакви подобни услуги. Вие какво препоръчвате?
 
От: Доставки от Китай

Абе хора смятам да си напазарувам някои неща от tinydeal и други китайски сайтове с обща цена около 200 долара, ама не ми се ходи по митници и такива работи. Затова как да избегна това - ако поръчам всичко по отделно на малки пратки до 30 долара или чрез фирма посредник.. някъде четох/чух че DHL предлагат някакви подобни услуги. Вие какво препоръчвате?

Лично аз - да прочетеш темата. Ако беше отделил нужните 10-тина мин, то последното, което щеше да споменеш в едном изречение щеше да е: DHL - спестяване на мито - внос. А това пък, че не само DHL,, ами коя да е фирма ще бие тъпана "Елате при нас да ви спестим мито и ДДС" е направо върха на сладоледа!
 
От: Доставки от Китай

Няма такива филми с DHL да ви спестят мито. Може да минат през митницата вместо вас и да ви спестят време, т.е. да ви освободят пратката и вие да си я получите директно от тяхната каса. Но всякакви такси, които следва да бъдат заплатени в митницата по мито или ддс, взависимост на каква стойност ви е пратката реално, каквото пише на нея, накрая си го заплащате + една фиксирана таксичка от 20 лв мисля беше, затова че ще отскочат до митницата отсреща да ви вземат стоката и ще преведат на банката от своя компютър с електронно банкиране от тяхната сметка до сметката на митниците съответната такса. Естествено трябва да ги удостоите с правото да извършват сделки от ваше име като им дадете заверено от нотариус пълномощно. Както каза колегата по-горе, всяка една подобна куриерска фирма ще предложи услугите си. Ваше право е да изберете дали да се възползвате от това, ако нямате време (но срещу заплащане) и коя фирма да използвате (която най-често фигурира в сайтовете за онлайн търговия, ако ще пазарите оттам).
 
От: Доставки от Китай

Няма такива филми с DHL да ви спестят мито. Може да минат през митницата вместо вас и да ви спестят време, т.е. да ви освободят пратката и вие да си я получите директно от тяхната каса. Но всякакви такси, които следва да бъдат заплатени в митницата по мито или ддс, взависимост на каква стойност ви е пратката реално, каквото пише на нея, накрая си го заплащате + една фиксирана таксичка от 20 лв мисля беше, затова че ще отскочат до митницата отсреща да ви вземат стоката и ще преведат на банката от своя компютър с електронно банкиране от тяхната сметка до сметката на митниците съответната такса. Естествено трябва да ги удостоите с правото да извършват сделки от ваше име като им дадете заверено от нотариус пълномощно. Както каза колегата по-горе, всяка една подобна куриерска фирма ще предложи услугите си. Ваше право е да изберете дали да се възползвате от това, ако нямате време (но срещу заплащане) и коя фирма да използвате (която най-често фигурира в сайтовете за онлайн търговия, ако ще пазарите оттам).

Принципно си прав, но е редно да направя уточнение.

Пратките ми и през DHL и през TNT са с адрес получаване Пловдив, въпреки, че и двете компании освобождават на митница София и транзитират до Пловдив. Не знам дали защото имат офиси тук, дали защото крайна точка на получаване е Пловдив, тоест до тук е платено, но мен никога не са ми вземали тези 10-20лв, за които говориш.

Факт е, че действително имат подобна такса за някаква услуга от типа, които описваш, но аз не съм таксуван за това до сега. Всичко винаги идва до врата, да не коментираме, че адреса за доставка е по регистрация на фирма, а аз получавам в офиса и всеки път като ми пратят, че нещата са пристигнали и предстои освобождаване искам смяна адрес за получаване.
 
От: Доставки от Китай

Таксата е за транзит, тоест, когато не се освобождава в София а се транзитира до друга митница.Тя е 1% от митническите сборове, но не по малко от 20 лева.Преди нова година беше освободена от ДДС а сега вече е с ДДС таксата.

lqllqlq , да, точно за това не я плащаш, защото я освобождаваш в София а реално доставката е платена до врата.
 
От: Доставки от Китай

Таксата е за транзит, тоест, когато не се освобождава в София а се транзитира до друга митница.Тя е 1% от митническите сборове, но не по малко от 20 лева.Преди нова година беше освободена от ДДС а сега вече е с ДДС таксата.

lqllqlq , да, точно за това не я плащаш, защото я освобождаваш в София а реално доставката е платена до врата.

Да, това беше. Сега, като го видях и се сетих.

Само да добавя относно разхода за пълномощно, което малко по-горе е споменато като евентуален минус. Разход ще бъде ако само 1 път ползваш услугите им. Ако обаче имаш пратки и в бъдеще през тях е дори плюс, защото го правиш еднократно, а го ползваш всеки път, като само ги информираш за този факт.
 
От: Доставки от Китай

Таксата от 20 лв е да ти освободят пратката от митницата вместо теб.
А таксата за транзит е отделна. На мен лично ми взеха 12 лв за 200 км до града.
Таксата е за транзит, тоест, когато не се освобождава в София а се транзитира до друга митница.Тя е 1% от митническите сборове, но не по малко от 20 лева.Преди нова година беше освободена от ДДС а сега вече е с ДДС таксата.

lqllqlq , да, точно за това не я плащаш, защото я освобождаваш в София а реално доставката е платена до врата.
 

Горе