Доход/наем - съотношение?

Това ли ти е целта в живота - панелка и кола на 5-10 години?
Като прост икономист мога да ти подскажа - това ти е второто ниво от пирамидата на Маслоу.
Проблема е, че голямата част от трудещите се в България, не могат да покрият първо ниво ...
 
Като прост икономист както сам се самоопредели ... явно не ти е голяма сила икономиката, ама и в сферата психологията проявяваш същата сила.
Трябваше да изпишеш цялото пирамидата на потребностите на Маслоу. Никъде не се говори за собственост, а за потребност/нужда.
Във 2-ро ниво е именно и подслонът! Дали ще имаш собствено жилище или ще си под наем и в двата варианта се задоволява тази потребност - но концепцията да си взема мега дупка за 5-10 години с ипотека не е математически обоснова ...
А ако беше прав за голямата част от БГ, то голяма част от БГ щеше да е 2 м под земята ...
 
Като прост икономист мога да ти подскажа - това ти е второто ниво от пирамидата на Маслоу.
Проблема е, че голямата част от трудещите се в България, не могат да покрият първо ниво ...

Ейбрахам Маслоу e американски психолог. Какво общо с икономиката и чисто математическите изчисления дали нещо си "заслужава", най-общо казано, или не?
И къде в пирамидата на Маслоу се говори за това да ПРИТЕЖАВАШ нещо? Той говори за потребност, не притежание... Много неикономически започна да пишеш o_O

А за трудещите се в България е много обширна темата.
 
Последно редактирано:
О велики извинявайте,
Явно е, че не работите масово с хора и не сте на ясно с проблемите им. Или сте от "избраните" да работят с хора само с доходи > 2500 лв.
Темата е за Доход/Наем - успех със съжденията.
 
Човек се простира според чергата си. Минал съм през 20 лв наем за общежитие, 100-150 лв квартира, 500 лв квартира, 1000 ипотека, 1500 ипотека... Сега давам под наем и ипотеки нямам :)
 
@WPNewbie Моля извинен си :)
За какво ни е да работим с лузърите сами избрали този си път?
Клиентите ми са решили от лъзъри да станат победители, познай с кой тип работя :)

Да оставим това на страна - темата е съвсем ясна и точна доход към наем, а то опира до проста математика и потребност, ако напуснеш тази част отиваш в света на емоциите и битие на неоправданите и цялата маса ... а там е много студено и мрачно и .... абе някак си не ме кефи.
 
О велики извинявайте,
Явно е, че не работите масово с хора и не сте на ясно с проблемите им. Или сте от "избраните" да работят с хора само с доходи > 2500 лв.
Темата е за Доход/Наем - успех със съжденията.

Аааа сега вече по-мязаш на БеГе икономист. Почна с емоционалните изблици и "за хората" :) Разделението Ние и ТЕ. Бедни и богати... Ясна е работата :D
 
Човек се простира според чергата си. Минал съм през 20 лв наем за общежитие, 100-150 лв квартира, 500 лв квартира, 1000 ипотека, 1500 ипотека... Сега давам под наем и ипотеки нямам :)

Точно за това говорим! Браво!
 
Аааа сега вече по-мязаш на БеГе икономист. Почна с емоционалните изблици и "за хората" :) Разделението Ние и ТЕ. Бедни и богати... Ясна е работата :D
Не си уцелил човека.
Не деля на ние и те - утре може ние да сме те.
Огледайте се малко по улицата!
 
Абе човек стига с това ограничаващо мислене.
Може ли да ми кажеш колко финансово дисциплинирани хора си видял да са глас в пустинята?
Това е като карането на колелото, веднъж превъзпиташ ли се финансово и станал ли си проактивен т.е. ти сам си на себе си фактора за промяната ..... при такива хора колелото не се върти като на масовият човек пак в изходна позиция, а го завъртва колелото на по-високо ниво.

Някак си нелогично е да се опитваш да вменяваш вина или да търси подобно нещо в предприемачески форум, защо няма сляпа пасивна емпатия към нерализиралата се маса от неудачници ... С емоции няма да прокопсаш много, нали си икономист вкарай малко рационалност и ще достигнеш до отговорите в тази тема за доход/наем.
 
Честно казано не разбирам защо всичко живо се е втурнало да тегли кредити за апартаменти, които не може да си позволи само, за да пусне корен.
Защото най-малкото, което е детето ти ще има къде да живее един ден като порасне без да плаща наем.
 
Защото най-малкото, което е детето ти ще има къде да живее един ден като порасне без да плаща наем.
Това след като то доизплати ипотеката?
Ами, ако има да предложиш на детето си много по-добра алтернативна, няма ли да избереш нея?
 
Това след като то доизплати ипотеката
Защо да изплаща ипотека.
Мен ще ме броиш ли за финансово какъвбешетам, щом съм успял с потребителски да заплатя жилището си?
И не няма да се налага никой да изплаща. Поне за сега - утре може да предприема нещо, което да се окаже погрешно...
 
Това след като то доизплати ипотеката?
Ами, ако има да предложиш на детето си много по-добра алтернативна, няма ли да избереш нея?

Никъде не съм споменал децата да доизплащат ипотека и т.н. И нямам впредвид ипотеки по 25-30 години, но и толкова да е като време след тия години дъщеря ти или сина ти ще разполагат със свое собствено жилище без наем и без ипотека, а те ако искат ще го дават под наем или ще живеят там.

Не го разбирам аз това нещо с отричането от собстяено жилище. Колко време ще живееш под наем? Ще сменяш, ще се местиш, отвратителна работа и ако си с малко деца училища, градини ебаси проблема, но може би повечето от вас не го отчитат този фактор. Какво лошо има да осигуриш до някаква степен бъдещето на детето си? А и знаеш ли утре къде ще си, годен ли ще си за работа, а след 20 години да знаеш на какво положение ще си това е пълен абсурд. Живота е такъв, няма как. И като недай си боже след 20 години си негоден да плащаш наем какво правим? Например случи ти се нещо има много такива случаи, инвалид си или не си добре със здравето. Ако си с ипотека ще имаш жилище вече собствено, а ако си под наем? Как ще го плащаш? Къде ще живееш? Ами семейството ти? Всеки да се спасява ли?
 
Вижте инфографиката и после сами си отговорете:
yH5yrk1.png
 
Вижте инфографиката и после сами си отговорете:
yH5yrk1.png
Аз графиката я видях, това са едни числа, които пренебрегват човешкия фактор. Сметнато е при идеални условия, а такива незнам съществуват ли. В поста ми по-горе казах какво имам впредвид.
 
Ако си вникнал условията са перфектни за ипотеката спрямо наемът и пак не може го бие ...
Всичко, което си го писал е валиден риск, който бива поеман и от човек с 30 годишна ипотека, какво става след това?

Аз не отричам жилището, а да имам "собствено" жилище и да го изплащам 30 години ... Предпочитам да вкарам капиталът в бизнес, в активи - алтернативната цена е много висока и не съм склонен да я пренебрегна с лека ръка.
За мен финансовата свобода е цел, а не жилище!
Ако искам след това ще си купя с кеш 10 жилища - пак казвам за мен е по важно да задоволя потребността по най-рационалният начин, да си купиш жилище и да влезеш в дълг не е офертата за мен!

Да не забравяме, че утре ти се отвори възможност в друг град, да не говорим за страна какво ще правиш с това жилище - ще го продадеш ли? Ако си заслужава възможността сигурно ще си склонен да поемеш разходите, но докато се реализира продажбата може и да пропуснеш възможността, при наем няма такава опция! Живеем в света на неограничените възможности, защо е да изповядваме идеята на 20 век? Ако ще се възползваш от възможносите, то ти ще се възползваш от тях или сам или семейно и по оферта да си под наем от колкото с ипотека. Колкото и да казват, че може се продаде, за жалост малък процент го правят - огромен процент не се възползват от възможностите.

Само да кажа в Швейцария под 44% имат жилище, а ние почти 90% - можете ли да калкулирате какъв капитал е затворен в едно жилище, който всяка година губи стойност и това е защото си плащаме цената да имаме нещо МОЕ!

ПП Това е моя гледна точка, знам че е различна от маса, но не забравяйте в кой форум сме!
 
Разумното според мен е човек да минимизира разходите си на макс и да инвестира останалото, за да може колкото се може по-бързо да достигне до заветната финансова свобода. Например преди години, когато бях на заплата от 1000 лв., живеех в стая под наем с баба хазяин за 150 лв., което буквално беше най-евтиният вариант, който успях да намеря. Пестях и от всичко останало, в резултат на което от 1000 лева заплата успявах да спестя 500-600. Някои месеци съм достигал почти 700 лева спестения, тоест съм имал само 300 лева разходи. Пробвах да инвестирам спестените средства в няколко различни неща и накрая уцелих своето поприще. Доста хора познавам, които са успели по същия начин.
 
Колко от хората, които пишат, че наема е по-добре от собствено жилище живеят под наем? Блеки, Мъни?! Колко от тези, които казват, че наема е кофти живеят в собствен имот?!
Колко от вас наистина вярват, че ако живеят под наем за 30 години ще спестят над половин милион лв? Ужасно хиперболизирано и напудрено.
Човек и жилище да има с ипотека, стига да има нужната финансова дисциплина ще успее да ги инвестира и да изкара много повече пари от тези суми.

Масово от хората, които живеят под наем е защото НЕ могат да си позволят да си купят собствено жилище. Достатъчно съквартиранти съм имал и достатъчно квартири съм сменил, че тезата ми идва от практиката. Максимум 10% (абсолютен) от всички наематели могат да си позволят собствено жилище, но не го закупуват поради ред причини. Ето една реална извадка: от 10 мои съквартиранти само единия имаше и има още цел да се развива финансово. Само той си закупи имот, като използва потребителски кредит, който изплати за 6 години. Всички други все още живеят под наем.

Имам собствено жилище, но живея под наем, тъй като се местя там където има работа и бизнес.
 
Последно редактирано:
Ако си вникнал условията са перфектни за ипотеката спрямо наемът и пак не може го бие ...
Всичко, което си го писал е валиден риск, който бива поеман и от човек с 30 годишна ипотека, какво става след това?

Аз не отричам жилището, а да имам "собствено" жилище и да го изплащам 30 години ... Предпочитам да вкарам капиталът в бизнес, в активи - алтернативната цена е много висока и не съм склонен да я пренебрегна с лека ръка.
За мен финансовата свобода е цел, а не жилище!
Ако искам след това ще си купя с кеш 10 жилища - пак казвам за мен е по важно да задоволя потребността по най-рационалният начин, да си купиш жилище и да влезеш в дълг не е офертата за мен!

Да не забравяме, че утре ти се отвори възможност в друг град, да не говорим за страна какво ще правиш с това жилище - ще го продадеш ли? Ако си заслужава възможността сигурно ще си склонен да поемеш разходите, но докато се реализира продажбата може и да пропуснеш възможността, при наем няма такава опция! Живеем в света на неограничените възможности, защо е да изповядваме идеята на 20 век? Ако ще се възползваш от възможносите, то ти ще се възползваш от тях или сам или семейно и по оферта да си под наем от колкото с ипотека. Колкото и да казват, че може се продаде, за жалост малък процент го правят - огромен процент не се възползват от възможностите.

Само да кажа в Швейцария под 44% имат жилище, а ние почти 90% - можете ли да калкулирате какъв капитал е затворен в едно жилище, който всяка година губи стойност и това е защото си плащаме цената да имаме нещо МОЕ!

ПП Това е моя гледна точка, знам че е различна от маса, но не забравяйте в кой форум сме!
Малко изместваме темата. Съгласен съм с теб, че трябва да се инвестира в бизнес. Но аз бих направил точно обратното - бих позабавил малко бизнеса за сметка на жилището. Вземеш ли веднъж жилище тогава цял живот инвестирай в бизнес. Така съм го направил аз. Така го е направил и баща ми едно време. Освен жилище съм си закупил и сградата, в която развивам бизнес и съм я изплатил за 5 години внасяйки стабилни вноски всеки месец. И не съжалявам, че съм го направил, напротив, 2009та година удари кризата и това, че не плащам 1500-2000 лв наем на месец ме спаси страшно много.

Не става въпрос за МОЕ, нито за емоции и така нататъка, собственото жилище на мен ми дава свобода, изплатено е и знам, че съм осигурил и децата си. Оттук нататък бизнеса си върви и имвестициите са насочени натам. НО и да спре, каквото и да стане, да фалирам и други крайни неща, които не са невъзможни, защото бизнеса в БГ е малко като разграден двор, ще имам покрив над главата. Нямаш подкрепа от държавата, всеки е "бизнесмен" и прави каквото си иска. Няма съображения и въобще задръжки. Както имаш магазин може до теб да направят още 5 магазина същите, защоро виждат, че твоя върви. Това е курвенската страна на бизнеса в България, това е просто един елементарен пример, но както и да е.

Ако се позоваваме на подобни сурови графики с цифри, изключим човешкото в себе си то по тази логика и деца ме трябва да правим, защото сигурно има и такава графика. Адски неизгодно е да имаш деца. Само даваш, даваш, само увеличаващи се разходи и нулева възвращаемост. Икономически не е изгодно, ако гледаме нещата по този начин. А в действителност така ли е?
 

Горе