Доход/наем - съотношение?

Предполагам цифрите са за София, защото има градчета, където с 1000 лв. ще ти и останат пари, ако си караш икономично.
 
В какъв смисъл? Живея самостоятелно от 19 годишен.
не виждаш смисъл в наема и от 19 годишен живееш самостоятелно .. т.е. завършил си гимназия и си си купил лично жилище ?
как?
 
В какъв смисъл? Живея самостоятелно от 19 годишен.
не виждаш смисъл в наема и от 19 годишен живееш самостоятелно .. т.е. завършил си гимназия и си си купил лично жилище ?
как?
Димек юни месец, когато ги навърши ще се изнася от техните :D
 
Според мен за голяма част от страната, говоря извън София - наистина не е зле да си купиш жилище, но там и цените са доста ниски според мен. Като казвам ниски говоря за хора, които изкарват някакви доходи от интернет, а не разчитат на заплата 500 лева. В София положението е по-различно, имотитe към момента са с доста надути цени, реално не знам на какво се дължи това. Просто може би има голямо търсене. Хора с много пари започнаха да строят масово жилища и се надяват на огромни печалби, но има ли кой да купува? Колко още може да расте София, като глобално населението в страната намалява? Дали според Вас няма да се получи срив на пазара на имоти след 1-2-3 години?
 
Дали според Вас няма да се получи срив на пазара на имоти след 1-2-3 години?
Ако знаеш колко го чаках този срив...
Недей да лежиш на тази кълка - аз до момента съм видял само покачване.
Имаше малко отлив от покупки ”на зелено”, но от година-две и този пазар си е в ритъм ...

Нека младежа с инвестициите и 8-те процента да ти изкара разкази в картинки, обърках се, инфографика имах предвид

П.С. За хората с отстъпките от 10 % - май месец сме от две седмици!
 
Според мен за голяма част от страната, говоря извън София - наистина не е зле да си купиш жилище, но там и цените са доста ниски според мен. Като казвам ниски говоря за хора, които изкарват някакви доходи от интернет, а не разчитат на заплата 500 лева. В София положението е по-различно, имотитe към момента са с доста надути цени, реално не знам на какво се дължи това. Просто може би има голямо търсене. Хора с много пари започнаха да строят масово жилища и се надяват на огромни печалби, но има ли кой да купува? Колко още може да расте София, като глобално населението в страната намалява? Дали според Вас няма да се получи срив на пазара на имоти след 1-2-3 години?
Като гледаме официалната статистика на по-голямо предлагане спрямо търсене като нищо може да стане този срив ...
 
Според мен за голяма част от страната, говоря извън София - наистина не е зле да си купиш жилище, но там и цените са доста ниски според мен. Като казвам ниски говоря за хора, които изкарват някакви доходи от интернет, а не разчитат на заплата 500 лева. В София положението е по-различно, имотитe към момента са с доста надути цени, реално не знам на какво се дължи това. Просто може би има голямо търсене. Хора с много пари започнаха да строят масово жилища и се надяват на огромни печалби, но има ли кой да купува? Колко още може да расте София, като глобално населението в страната намалява? Дали според Вас няма да се получи срив на пазара на имоти след 1-2-3 години?
Надути са , защото всички искат да живеят в София , и ако може да е в широк център. София ще продължава да расте и като гледам вече от Казичене до Перник няма граница всичко вече се е сляло в един град .Повечето хора , които са предприемачи отдавна ползват центъра на Столицата само за бизнес и предпочитат да живеят в полите на Витоша.Какъв качествен живот може да имаш в апартамент от 60-70м2 с 20 годишна ипотека , а да не говорим ако създадеш и семеиство.Затова казвам , че предградията на София с прилежащите села са най - подходящи за живеене и са 4 -5 пъти по ефтини от цените в София.
Повечето време живея в с.Кладница което на 15мин от Перник и на 20 мин до София.От тази година имам трима нови аитита на по 30 г. от София за съседи , който от апартамент панелка минават на 150м2 къщи с 1/2 декар двор .Супер доволни са , а транспорт до София има на всеки 15 мин. Всеки втори в Кладница , Рударци и Драгичево е бизнесменен политик или певец и е отишъл да живее на широко и чисто и това не му пречи да си работи в центъра на София и да си гледа бизнеса.
Тук някой колеги дават пример какво правели в САЩ . Там хората пътуват по 2-3 часа за работа, но тук не , всеки иска да живее на 5 мин от центъра , да има последен модел телефон на изплащане , скъпа кола и това със заплата от 1000лв , е няма как да стане .Като видях как живеят българите в Лондон , 5-6 човека в един апартамент и пътуват по 1 час и 30 минути с метрото до работа се хванах за главата , същите тия хора тука с хиляда претенции.
Умните хора не хвърлят парите си по коли , телефони и ипотеки те инвестират да развият това което могат най- добре , другото идва после . Така че проучи всички възможности около София и съм сигурен че срещу много скромна сума може да имаш собствено жилище на което доста хора ще ти завиждат.
 
не виждаш смисъл в наема и от 19 годишен живееш самостоятелно .. т.е. завършил си гимназия и си си купил лично жилище ?
как?
Спестявания :)
Когато ти плащат всичко и си студент е най-лесно да заделяш по около 1000 лева/месец от това, което правиш. Като се има предвид, че не съм пестял от нищо и си разхищавах доста, това беше повече от добре. С 2-3 часа работа на ден онлайн го постигах, тогава ми бяха първите клиенти. Първия апартамент, който си купих, не беше нещо особено, но пък след като престана да ми харесва го продадох и си купих този, в който съм сега.
Аз го казах, че съм живял под наем, затова и казвам, че е безсмислено. На мен просто този начин на живот не просто не ми допада, отвращава ме...точно поради тази причина си купих апартамент след като завърших.
 
Последно редактирано:
Ах, това село Кладница! :D
Сестра ми купи там имот и построи 360 квадрата РЗП - наклона е като на ски шанца за скачане, почвата е като в Сахара. Пътя до селото е със завои като на планинското рали Троян-Кърнаре, само че с повече дупки.
Ако искаш да говориш с комшията, чукаш по керемидите му - щото върха на комина му е под нивото на мазето ти.
Лятото идва късно, но за сметка на това си отива рано.
О, и да! Има пряк изглед към невероятната грозотия Делта Хил. :p
Офиса им е в Хаджи Димитър и познай колко е пътя.
И трите ѝ деца опитаха да живеят там, но предпочетоха квартири в София - по-рентабилно е.
 
Ах, това село Кладница! :D
Сестра ми купи там имот и построи 360 квадрата РЗП - наклона е като на ски шанца за скачане, почвата е като в Сахара. Пътя до селото е със завои като на планинското рали Троян-Кърнаре, само че с повече дупки.
Ако искаш да говориш с комшията, чукаш по керемидите му - щото върха на комина му е под нивото на мазето ти.
Лятото идва късно, но за сметка на това си отива рано.
О, и да! Има пряк изглед към невероятната грозотия Делта Хил. :p
Офиса им е в Хаджи Димитър и познай колко е пътя.
И трите ѝ деца опитаха да живеят там, но предпочетоха квартири в София - по-рентабилно е.
за 140 хиляди евро толкоз. Делта хила си е перфе, недей дезинформира, че после няма на кой да продам къщата като емигрирам за тайланд :D
 
че после няма на кой да продам къщата
Нема страшно - и в момента, гарантирам, се ражда поредният гъзар, кандидат за Делта Хил и подобни. :D
 
Ах, това село Кладница! :D
Сестра ми купи там имот и построи 360 квадрата РЗП - наклона е като на ски шанца за скачане, почвата е като в Сахара. Пътя до селото е със завои като на планинското рали Троян-Кърнаре, само че с повече дупки.
Ако искаш да говориш с комшията, чукаш по керемидите му - щото върха на комина му е под нивото на мазето ти.
Лятото идва късно, но за сметка на това си отива рано.
О, и да! Има пряк изглед към невероятната грозотия Делта Хил. :p
Офиса им е в Хаджи Димитър и познай колко е пътя.
И трите ѝ деца опитаха да живеят там, но предпочетоха квартири в София - по-рентабилно е.
Не живея в Делта хил и не бих живял там .
Вискяре прав си за всичко ама не и за рентабилноста .Кое е по - рентабилно , плодове и зеленчуци от градината на Вискяра или такива от рафта на Кауфланд , като съотношение цена/качество и инвестиция в бъдещото здраве.За мен е първото , но ако питаш 80% от хората ще ти кажат второто.
Заглавието на темата е "съотношение Доход/Наем - да речем за София" и става въпрос за човек който има интернет доходи а не работи за 500лв.Аз когато бях студент работех в различни големи компании на хонорар със собствена фирма и живеех в София , защото като млад човек обичах нощния живот и хубавите студентки. Парите който изкарвах обаче инвестирах в Перник и околностите защото със сумите тогава не можех да направя нищо в София , затова съм започнал първия бизнес в гаража на къщата в Перник..
След като направих 25 и завърших обаче нещата се промениха и трябваше да избирам какво да правя . И си зададох същия въпрос които се дискутира в темата.Ако тогава бях избрал работата за 2000лв и ипотека за по хубав апартамент в центъра от моя в Люлин сега нямаше да имам бизнес.Преди година стартирах четвъртата си фирма отново в гаража само ,че на къщата в Кладница - година по късно ми носи един не лош доход от xxxx лв и продължава да расте ,няма наем , заем и консумативи .Това в апартамента в София няма как да се случи . Затова дадох като сравнение че на цената на тристайна панелка получавам къща с голяма жилищна площ , двор , барбекю , басеинче ,детска площадка търговско помещение и чист въздух на 30 мин от центъра . За мен това е по рентабилно от това да живея в апартамента и да плащам луди наеми за помещения , път до тях и т.н.Разбира се има и други райони където човек може да купи жилище на добри цени , въпрос на проучване . Района на Бусманци или Божурище също са доста добър вариант . Може да се купи малък парцел и да си поставиш сглобяема къща/може да купиш такава и втора ръка / също за много добра сума .
Моят съвет е ако на човек му предстои покупка или наем на първо жилище да направи много добро проучване къде може да получи най -добро качество на живот при съотношение цена/квадратура/инфраструктура и да не надвишава 20 % от месечния му бюджет .
 
В София положението е по-различно, имотитe към момента са с доста надути цени, реално не знам на какво се дължи това. Просто може би има голямо търсене. Хора с много пари започнаха да строят масово жилища и се надяват на огромни печалби, но има ли кой да купува? Колко още може да расте София, като глобално населението в страната намалява? Дали според Вас няма да се получи срив на пазара на имоти след 1-2-3 години?

София е единствения град с някаква перспектива. В един град е концентрирана икономическа, образователна, културна и всякаква друга сила. Това ще се промени след някаква технологична и друга революция която естествено ще дойде отвън.
Няма да се получи срив на цените защото позитивите които има сф като град няма да изчезнат.

Надути са , защото всички искат да живеят в София , и ако може да е в широк център. София ще продължава да расте и като гледам вече от Казичене до Перник няма граница всичко вече се е сляло в един град .Повечето хора , които са предприемачи отдавна ползват центъра на Столицата само за бизнес и предпочитат да живеят в полите на Витоша.Какъв качествен живот може да имаш в апартамент от 60-70м2 с 20 годишна ипотека , а да не говорим ако създадеш и семеиство.Затова казвам , че предградията на София с прилежащите села са най - подходящи за живеене и са 4 -5 пъти по ефтини от цените в София.
Повечето време живея в с.Кладница което на 15мин от Перник и на 20 мин до София.От тази година имам трима нови аитита на по 30 г. от София за съседи , който от апартамент панелка минават на 150м2 къщи с 1/2 декар двор .Супер доволни са , а транспорт до София има на всеки 15 мин. Всеки втори в Кладница , Рударци и Драгичево е бизнесменен политик или певец и е отишъл да живее на широко и чисто и това не му пречи да си работи в центъра на София и да си гледа бизнеса.
Тук някой колеги дават пример какво правели в САЩ . Там хората пътуват по 2-3 часа за работа, но тук не , всеки иска да живее на 5 мин от центъра , да има последен модел телефон на изплащане , скъпа кола и това със заплата от 1000лв , е няма как да стане .Като видях как живеят българите в Лондон , 5-6 човека в един апартамент и пътуват по 1 час и 30 минути с метрото до работа се хванах за главата , същите тия хора тука с хиляда претенции.
Умните хора не хвърлят парите си по коли , телефони и ипотеки те инвестират да развият това което могат най- добре , другото идва после . Така че проучи всички възможности около София и съм сигурен че срещу много скромна сума може да имаш собствено жилище на което доста хора ще ти завиждат.

ПЪЛНИ глупости. На 10 км от табелата "София" си в провинцията. Да не говоря, че има забравени от Бога населени места в област сф.
София не расте с бърз темп - даже ако се сравни с развитите градове може да се каже, че въобще не расте. За мащабите на България 20 км не са малко - защото отиване и връщане са 40 - ако има и трафик още по-лошо.
В сф започват да се строят небостъргачи което ОЩЕ повече ще забави разрастването на града - много са малко населените места които са получили някакви ИКономически позитиви от това, че са близко до софия - повечето само изнасят хора които вечер се връщат.
Само на няколко стотин километра от Сф има град с население два пъти повече от това на България.
В близките няколко десетилетия Сф няма да има предградия в истинския смисъл на думата. Ще има няколко селца в които са се настанали богаташи - но те са го направили не защото пътя до софия е 30-60 мин., а защото просто не ги интересува колко е растоянието - те може да си позволят и по-голямо. За предградие може да говорим тогава когато там живеят нормални-работещи хора.
 
София е единствения град с някаква перспектива. В един град е концентрирана икономическа, образователна, културна и всякаква друга сила. Това ще се промени след някаква технологична и друга революция която естествено ще дойде отвън.
Няма да се получи срив на цените защото позитивите които има сф като град няма да изчезнат.



ПЪЛНИ глупости. На 10 км от табелата "София" си в провинцията. Да не говоря, че има забравени от Бога населени места в област сф.
София не расте с бърз темп - даже ако се сравни с развитите градове може да се каже, че въобще не расте. За мащабите на България 20 км не са малко - защото отиване и връщане са 40 - ако има и трафик още по-лошо.
В сф започват да се строят небостъргачи което ОЩЕ повече ще забави разрастването на града - много са малко населените места които са получили някакви ИКономически позитиви от това, че са близко до софия - повечето само изнасят хора които вечер се връщат.
Само на няколко стотин километра от Сф има град с население два пъти повече от това на България.
В близките няколко десетилетия Сф няма да има предградия в истинския смисъл на думата. Ще има няколко селца в които са се настанали богаташи - но те са го направили не защото пътя до софия е 30-60 мин., а защото просто не ги интересува колко е растоянието - те може да си позволят и по-голямо. За предградие може да говорим тогава когато там живеят нормални-работещи хора.
Правопис на първокласник.Мислене на третокласник.Без коментар.
 
Според няколко брокера на недвижимо имущество, с които комуникирах последно време, са на мнение,че до 2-3 години в София ще се спре да се строи, защото просто няма на къде...освен ако не започне да поглъща Перник, Костинброд, Своге, и т.н., и това спиране ще се наложи с разпоредба. За определени места. В този ред на мисли това щяло да повиши цените на имотите и наемите. Това не знам колко е истина, дали ще стане реалност. Но едно е сигурно - няма на къде вече.
 

Горе