Дропшипинг - начало

imi-89

New Member
Здравейте,
От скоро чета за дропшипинга. Много неща не са ми ясни все още. Начинаеща съм. Вашият форум е много полезен за такива като мен. Но имам няколко въпроса. Да уточня не търся бърза печалба от дропшипинга, и при условие че все още само чета. До скоро работех, но в съвсем различна сфера - телевизия (не национална). Някакси ми се иска да направя нещо за себе вече, все пак съм на 32 :D Като идея това ми се стори най - удочно с най - минимални вложения.
Въпросите са ми:
1. Кое е по добре - да се регистрира фирма и тогава да дърсиш партньори или е по добре да работиш като физическо лице?

2. Да уточна нямам сайт (никакъв) - след точка 1, къде е по добре да се продава - фб, инстаграм? Или на всевъзможни места :)

3. Ако трябва да се направи сайт - каква е сумата за него? Интересуваме всичко от до + годишните такси.

4. Как да си намеря добри дропшипинг доставчици? Не говорим за чужди сайтове все още, там са ми много далечни нещата..

Ами мисля за сега е това, ако ми хръмне нещо друго ще допълвам.

Благодаря Ви :)
 
С опит в телевизията... зависи какъв опит, но ако нямаш притеснения да говориш като за пред публика, бих пробвал примерно с Ютуб. Може и само коментари на глас, без показване.

Дропшипинг - намираш доставчици и се уговаряш с тях предварително. Тук има доста такива. С повече от един или двама, щото не знаеш кой ще излезе сериозен.

Може и да разгледаш обявите за покупко-продажба на дропшипинг сайтове тук и директно да пишеш на продавача или купувача - за насоки или поне общ съвет. Ако не те сметнат за конкуренция, може и да не те метнат в шипките.

Сайт: от 100лв/година до 100000+лв (според зависи от много работи).

Ако имаш готова аудитория във ФБ/ИГ, може да се пробват там стоките. Иначе нелош подход е да се почне от някакво сайтче или блогче на дадена тематика, да се ранкне, да надойдат някакви посетители и чак тогава да се търсят доставчици и продукти... хем и по-насериозно ще те приемат.

ПП: @partytime предлагаше дропшипинг и е надежден (дропшипна ми едно нещо :) )
 
Последно редактирано:
Здравей и на теб. Добре дошла при нас и се надявам да сме ти полезни, както и престоя ти тук да е приятен.

1. Според мен определено ще ти е нужно фирма. Имай предвид, че ще издаваш фактури на потребители, а доставчиците на теб. Отделно извършваш търговска дейност. Няма как да минеш без юридическо лице.

2. Тук принципът е колко повече, толкова повече. Колкото повече канал обхванеш, толкова по-добре. Сайтът е препоръчителен. Има хора продаващи само през платформи като OLX, Facebook Market Place, Instagram, но в по-добрия случай според мен, това трябва да са канали, които да са активи към целия бизнес. Сайтът сам по себе си може да не излезе много като разход, маркетинга обикновено в много по-голям разход, дори и да се прави добре - влагаш -> изкарваш.

3. Сайтът може да е изграден на различни платформи, съответно да варира от няколко стотни лева до няколко десетки хиляди. Дали ще избереш някоя SaaS услуга (CloudCart, Shopify и др.) - имаш плащане на месечна такса за ползването на платформата, зависеща от плана. Разгледай и виж - нуждите на магазина определя плана.

Може да се ползват Open Source платформи (WooCommerce, Opencart, Magento - не ентърпрайс, Prestashop и др.), като тук ще е нужно да се плаща една месечна такса за хостинг, който пак варира от нуждите на сайта и разработката му - може би от 500 лв. до 3 000 лв. и нагоре, в зависимост от това какво се иска.

И последния вариант, който не мисля, че на това ниво би бил оправдан финансово, е къстам решение - или нещо, точно и само за твоите нужди. Цените не могат да се определят в някакъв рейнж поради липсващи параметри като технологии, функционалности, дизайн, интеграции с външни услуги и др., което ще трябва да се опише в техническо задание, такова, което ще е нужно и при Open Source платформите също. Плюс разходи за хостинг на месечна база, което пак зависи от разработения сайт.

Общото между тях е общия разход за домейна - от 27 лв. до 71 лв. на годишна база.

4. Разрови се тук за дропшипъри. И според мен, харесай си продукти, проучи си конкуренцията, свържи се с производителя или дистрибутора. Читави дропшипъри се намират с търсене и проучване. След това следва звънене и срещи, след което отсяване. За някои едни са читави, за втори - други.

Ако нещо се сетиш, пиши.
 
Благодаря Ви насоките и съветите:) Прочетах и за тези платформи, да не кажа че разрових целия форум почти Но има доста информация и не мога да запомня всичко, все пак за няколко седмици нямам как да научиш всичко, аз съм на принципа докато не се сблъкаш с него нямаш реална представа точно как и какво трябва да се прави. Видях, че продават много сайтове готови. Както видях и че има човек който си прави и продава сайтовете без да са разработени изобщо. Кой е по добрия вариант, аз да си направя през платформите или да си купя готов, в зависимост разбира се от продуктите. Стана ми имтересно това как (не знам как е думата) как примерно сайта от който продаваш е свързан с друг файл на дропшипъра и сам си отбелязва наличности, а не ти да стоиш като гламав и да следиш. Това от дропшипъра ли зависи или теб самия?
 
Наскоро се продадоха 2 много яки онлайн магазини, изградени на опен сорс системи за досто добри пари, вече готови продаващи, които имаха дори изградени вече връзки с дропшипърите. Новите собственици само трябваше да налеят в маркетинг. Ако не се лъжа единия беше за моторни маска. Та идеята ми е, по-добре гледай да разбираш от това, което продаваш и че не всеки магазин, който е изграден и продава дадени продукти би могла да го пресафонираш, за да продава други или да премине в друго.

За следенето на наличностите има някои методи, като най-честия е с комуникация чрез XML файл, който се обновява и магазина се синхронизира с него. Той се предоставя от дропшипъра. Но по-добре е да следите и тяхната и вие да сложите ваша наличност. Иначе често пращат един Ecxel файл с наличности, продукти и прочие, на някаква регулярна база.
 

Горе