Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

signboard

Active Member
Здравейте, имам проблем с един сайт на wordpress.

За структура съм задал /%postname%/

По този начин в сайта публикацията ми за obuvki се показва на адрес site.com/obuvki

В полето за категории (Префикс за категориите) съм задал kategorii .

Тази публикация obuvki , е в своя категория "damski"

Обаче за беда се отваря и е достъпна от 4 места: site.com/kategorii/obuvki , също и от site.com/damski/obuvki , също и от site.com/obuvki, също и от site.com/tag/obuvki

Така имам една публикация намираща се на 4 места(адреси), което е дублирано съдържание.



Проблема ми е че оптимизирам site.com/obuvki , а в серп-а се появява също и другия адрес site.com/kategorii/obuvki и така за гугъл имам две различни страници с еднакво дублирано съдържание...

Прочетох по темата , пише да се ползва canonical или да се сложи noindex в дублираните страници. Нещо не ми е много ясно точно какво да направя...


Интересува ме, какво да направя в случая, да махна от индекса дублираните адреси , да ги пренасоча с 301 ли..или да кажа на гугъл кой от трите е каноникъл?

Искам като оптимизирам site.com/obuvki , цялата тежест да си е за него, сега текста там е дублиран и паднах надолу в серпа.


Ако някой помогне, ще съм му много благодарен :)
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Ползваш ли някакъв плъгин? Ако ползваш му задай да не се индексират категориите и по този начин статията ти ще я има само на едно място. И ако се и ползва и <link rel="canonical"... , както казваш, не би трябвало да има проблем според мен.
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

1. - теглиш All In One SEO Pack, и там маркираш use noindex for tags, archives, categories. (поставя noindex, follow на всичките странициу, където съдържанието се мени или дублира, или се подрежда по някой критерий - дата, автор, таг, категория. Те не трябва да се класират в един оптимизиран сайт)
2. пермалинковете да ги зададеш %category%/%postname%. и редирект 301 от /obuvki към /damski/obuvki

Това идва на първо четене.
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Зависи от сайта.
Аско честу публикуваш новини на една и съща тема е нормално да ти се класира и категория. Все пак главната страница на всеки блог е един вид категория - съдържанието се мени постоянно и всичкото е дубъл (1 параграф или excerpt на поста или статията)
Но ако се целиш в конкретни думи и имаш за цел да накараш посетителите на извършат някое действие - да се свържат с теб, да купят нещо или да кликнат където трябва е редно да забраниш категориите и да ги посрещаш във специално подготвена страница,
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Благодаря и на двама ви, а това с All In One SEO.. голям съм бунак, има го пуснат и точно това не съм направил,хем знам за тоя проблем..

това: редирект 301 от /obuvki към /damski/obuvki , със htaccess ли да стане?
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

да, или с плъгин, има ги много
 
Чакайте сега малко, аз ли нещо не разбирам или примера е даден неточно?
Първо - каноникъл адреса си присъства в стандартната инсталация на wordpress и сочи до пълния път към публикацията, който пък е зададен от permalink опциите в админ панела.
Това което е написано по-горе е невъзможно да се случи.

Ще разбия ситуацията, както аз я виждам:
1. Имаме домейн imeto.com
2. Категория - категорията
3. Етикет - етикета
4. Публикация - публикацията

И настройки в админ панела за линковете - /%category%/%postname/ което ще връша името-на-категорията/заглавиет-на-публикацията/

Иначе казано - всеки който иска да стигне до самата публикация ще получи адрес: imeto.com/category/категорията/публикацията/
Няма възможни случаи в които тази публикация да се отваря през imeto.com/tag/етикета/публикацията/ - Поне аз не съм виждал някой да направи такъв мармалад.
Може на самата архивна страница за самият етикет да се показва публикацията (и за това голяма част от хората ползват excerpt, за да се ограничи съдържанието и да се показва само в single post режима.

Друго важно нещо е, че тези линкове от екстра страниците като етикетите и категориите също помагат за по-качествен вътрешен линк билдинг, и в този случай ако не разчиташ да класираш категория/етикет ще е най-добре да ползваш noindex,follow атрибута, който ще забрани на бота да индексира въпросните етикети/категории, но ще продължи да следва връзките в тях.

Обаче в горния пример пък има и един минус - ако разчиташ някоя категория да се класира добре - нов пример.
1. Домейн с ключовата дума - kliuchovaduma.com
2. Категория - мъжка-ключова-дума
3. Публикация - нови-варианти-за-ключова-дума

Та предполагам ще изкаш да се класираш за 3 неща:
1) kliuchovaduma
2) Мъжка ключова дума
3) Нови варианти за ключова дума

Ако се ползва горния вариант за noindex, follow, вторият вариант ще отпадне като резултат.

Пиша това, защото наскоро си изпатих от съвети и статии от СЕО гурота, защото исках да избутам главен домейн по напред в серпа и реших да забраня изцяло индексирането на етикети/категории/страници над главната (т.е. /category/категория/page/2/), за да избегна дублираните резултати и резултата беше повече от ужасяващ.
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Ако се ползва горния вариант за noindex, follow, вторият вариант ще отпадне като резултат.
Нищо не разбрах.
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Tomov имаше предвид, че в неговия случай иска да индексира и самите категории и етикети, защото са му кл.думи и трябва да не ползва отметките noindex в plugin-a
 
От: Re: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Пиша това, защото наскоро си изпатих от съвети и статии от СЕО гурота, защото исках да избутам главен домейн по напред в серпа и реших да забраня изцяло индексирането на етикети/категории/страници над главната (т.е. /category/категория/page/2/), за да избегна дублираните резултати и резултата беше повече от ужасяващ.

Тук съм съгласен с теб, няма как да се дублират нещата. Т.е. може да има някакво дублиране на пръв поглед, но според мен това няма да навреди, а ще е от полза за сайта. Според мен митове са това, че Гугъл наказва за дублирано съдържание, че даже и бан да дава според някой. Та помислете бе хора - примерно, в нета колко сайтове има с програми на телевизиите? Едно и също нещо, дублирано съдържание - по-дублирано от това няма на къде! И продължава да излиза и няма никой наказан! Примери като този могат да се дадат много. Така, че не влизайте в разни "филми" относно дублирано съдържание за категории, етикети и статии... давайте по-спокойно, недейте взема за чиста монета, че някой който се нарекъл "seo специалист" е казал нещо и то да е най-правилното.

Първо - каноникъл адреса си присъства в стандартната инсталация на wordpress и сочи до пълния път към публикацията, който пък е зададен от permalink опциите в админ панела.

Точно така е и именно за това и го казах - че според мен заради това не може и да става дума за дублирано съдържание. Има си каноничен адрес на статията, Гугъл знае къде е оригинала и няма да сметне съдържанието на етикетите и категориите за дублирано, може само да се спечели от тях.

Не знам какво мислят другите за този проблем, но говорейки от моя опит - лично аз никога не съм имал проблем с индексиране на съдържанието, напротив - използвайки и категориите и етикетите сайта ми се класира много напред и се е случвало сайта да се появи на челни позиции при съответно търсене като изкарва съдържанието на категориите и етикетите.
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Не знам какво мислят другите за този проблем, но говорейки от моя опит - лично аз никога не съм имал проблем с индексиране на съдържанието, напротив - използвайки и категориите и етикетите сайта ми се класира много напред и се е случвало сайта да се появи на челни позиции при съответно търсене като изкарва съдържанието на категориите и етикетите.
Добре, вярно, но:
ако се целиш в конкретни думи и имаш за цел да накараш посетителите на извършат някое действие - да се свържат с теб, да купят нещо или да кликнат където трябва е редно да забраниш категориите и да ги посрещаш във специално подготвена страница

Оставиш ли категориите имаш опасност да изгубиш контрол въртху това кое и по какви ключови думи се класира. А ти трябва да държиш всичко под стриктен контрол в сайта ти, за да не се объркват нещата
 
От: Дублирани адреси от категории, етикети и т.н.

Добре, вярно, но:
Оставиш ли категориите имаш опасност да изгубиш контрол въртху това кое и по какви ключови думи се класира. А ти трябва да държиш всичко под стриктен контрол в сайта ти, за да не се объркват нещата

Това си е така, винаги трябва да се следи кое какво става и да се внимава за да не се изгуби контрол над нещата. Може би моя грешка беше, че пропуснах да уточня - нямам онлайн магазин или нещо подобно. Сайта ми е информационен портал, и за това не е важно кое къде и по колко пъти... както се казва: колкото повече - толкова повече. Следва вече другото - да успявам да предлагам качествено съдържание за да задържам посетителите в сайта.
 

Горе