Дублирано съдържание - интервюта за медии

Ecogadget

New Member
Здравейте, имам следния казус пред мен:

Собственици на един сайт, за който отговарям аз, дават интервюта за онлайн медии. В следствие на това те искат техните интервюта да бъдат качени и на сайта им. Въпросът ми е, ако кача интервюта едно към едно и добавя изречение, че интервюто е дадено за определена медия(и сложа линк към тази медия) - Google ще счете ли това за дублирано съдържание и има ли опция да ни накажат?

Другата опция, за която се сещам е да преразкажа тези интервюта, но не е много окей да се преразказва интервю...

Вие имате ли други предложения?

Благодаря!
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Щом собствениците са тези, които са давали интервютата,
значи имам следното предложение:
Първо напиши кратко въведение с обяснение кога и за коя медиа
еди-кой си е дал интервю и после копирай интервюто.
В сайтовете на известни хора съм виждал, че така се прави,
даже и без линк след интервюто. Просто е написана медиата,
за която е дадено интервюто.:wink:
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

И аз съм виждал на други места да се процедира така, просто се чудя дали е окей, тъй като реално пак ще има едно към едно съдържание(било то част от цялата публикация).
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Допустимо е да се внасят корекции в интервюта ако се прави с цел съкращение или нещо подобно стига това да бъде посочено изрично някъде. Примерно: "Публикуваме интервюто със съкращения". Важно е ако променяш някакви думи да разполагаш със запис на оригиналното интервю, за да може при нужда да докажеш, че не си променил смисъла. Има случаи на осъдени журналисти, които не са запазили запис и интервюираният е твърдял, че никога не е казвал нещо подобно на написаното.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Здравей и добре си ни дошъл тук. Да, води се дублирано съдържание. А реално да питам аз, интервю не се ли дава за всеки сайт индивидуално? Така мисля, че се прави най-често. Това което може да им предложиш е да напишат нещо от рода "днес бях на интервю в еди коя си медия, говорех еди какво си, стана дума за това, това и това" и накрая да сложат линк към сайта ти. Това е най-добрия вариант, за който се сещам. Често обаче все взима, слага се и се цитира източника. Това може да накара Google да си мисли кой е първоизточника, но пак си е дублирано съдържание. А поглеждайки общо на нещата, няма да е много голям минус при положение, че не е масова практика. Доста инфо сайтове го правят, но определено "разсейват" и с уникално съдържание. За това може да си го позволиш. Тук имаме секция, в която слагаме често PR материали, които са дублаж на фирмите, от които излизат, но както казах, това се случва мега рядко. За това може и да нямаш толкова притеснения. Това с преразказа е много бач и то тогава що за интервю е, ако не е с негови точни думи. Това, което предложих в началото ми се вижда доста добра алтернатива, ако искаш да си сместиш главоболията. ;)

Успехи и приятен престой тук. ;)
 
  • Like
Реакции: Brad
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Благодаря много за отговорите и предложенията! Blinky, мерси за топлото посрещане :)

Може би наистина най-добрият вариант засега е да напиша еди кой си беше на интервю еди къде си и говореше за еди какво си, но до голяма степен се губи силата на интервюто, тъй като точните думи на хората са силни, а не преразказа им.

За да добиете по-голяма представа ви давам цялата картинка на нещата, дано се разбира. Фирмата в която работя има сайт примерно ккк.com. Услугата, която предлага е добра и в следствие на което собствениците са викани от готини онлайн медии за интервюта(капитал, дневник и други). В интервютата говорят пряко за услугата и ако има възможност се слага линк към сайта ни(kkk.com). Ние искаме да сложим интервютата с линкове към медиите, за да имат тежест. А и когато споделяме тези интервюта в социалните ни мрежи да даваме линк към нашия сайт(да има по-голям трафик и познаваемост).

Не ме разбирайте погрешно, такива интервюта се случват веднъж - два пъти на месец и то от различни сайтове. Няма някаква практика от един сайта да има 5 интервюта.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

просто цитираш с линк под интервюто Източник: 24цхаса.бг и готово ...... цитирам от една година нямам проблеми с гугъл
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Тео е прав....изобщо вероятно е по-добре изобщо да не се слагат тези интервюта.
Нека медиите да си публикуват интервютата, а да цитират брандовете, сайтовете под някаква форма или линк.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Можеш и да го сложиш като цитат. Преди няколко месеца се говореше даже, че Google започва да придава голяма тежест на цитатите. Пишеш малко въведение - кой е дал интервюто, за коя медия, каква е темата, какво е провокирало интервюто и го поставящ като цитат.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Тео е прав....изобщо вероятно е по-добре изобщо да не се слагат тези интервюта.
Нека медиите да си публикуват интервютата, а да цитират брандовете, сайтовете под някаква форма или линк.
Тео винаги е прав. :) Да, това е най-добре - да цитират с линк към ресурса, а не копи пейст и после мазало.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Извинявам се, че ще използвам темата за да питам, но въпросът ми е на същата тематика, само, че ситуацията е обратната, и за това мисля, че вероятно ще е полезно да се намери най-доброто положение и за двете ситуации:

Та моя случай е обратен. Аз имам доста интервюта в мой сайт, и в последствие една фирма, на която отразявахме техните мероприятия и провеждахме и интервюта с хора взема без наше съгласие тези материали и ги слага в друг сайт. Това го откривам в последствие, а резултата е, че въпросния сайт с крадените от мен материали е класиран по-напред от моя сайт, който е оригиналния. Все още не съм взел решение какво да правя, но ще трябва да променя нещата?
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Пускаш следното съобщение:

Иво Филипов за вестник Workpuls

интервю:
"ТУКА Е ВЪПРОСА"
Иво Филопов ОТГОВОР С ДУМИ
.....................................................
.....................................................
..................................................... (общо 3 реда)

и тук пренасяш с линк към другия сайт.

Така намаляваш драстично съдържанието, което е във вашия сайт и пренасяш читателя в другия.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

И аз имам същия проблем с клиенти даващи интервюта и медии пишат за тях статии и си ги искат на страницата както е със снимките да не се "изгубели" и т.н. и
Та аз направих под домейн на страницата и там им ги слагам пример media.saitaim.com и съм го направил wordpress да си ги качват ако искат.
Да питам и аз дали този такав под домейн засяга и домейна ? и ако да колко...

Мерси
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

въпросния сайт с крадените от мен материали е класиран по-напред от моя сайт, който е оригиналния. Все още не съм взел решение какво да правя, но ще трябва да променя нещата?

Единият от сайтовете ми е вече почти 4 години онлайн с хиляди авторски статии. Още продължават разни сайтове да излизат преди мен, макар че копират от нашите статии. Надали са "по-тръстед", нито са по-стари те. Пълни са изключително и само с дубликейт кънтент.

Така че изобщо не вярвам, че дублираното съдържание оказва някакво влияние. Мога да дам примери с десетки "новинарски" сайтове, които спокойно си излизат по първите страници, макар че не са написа една авторска статия.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Така е, но е нечестно това - някой идва и взема наготово от теб нещо, което ти си правил и те минава с твоето собствено съдържание.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

По принцип дублираното съдържание вреди, когато е в самия сайт. Иначе - между сайтове - напред (по дефиниция) излиза сайта с по-висок ПР. Докато измамника не се докладва на Г.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Така е, но е нечестно това - някой идва и взема наготово от теб нещо, което ти си правил и те минава с твоето собствено съдържание.

Аз също съм изключително ядосан от този факт, но за съжаление не можах да намеря поне засега начин да променя това.

тео каза:
По принцип дублираното съдържание вреди, когато е в самия сайт. Иначе - между сайтове - напред (по дефиниция) излиза сайта с по-висок ПР. Докато измамника не се докладва на Г.

Тео забелязал съм, че излизат напред често и сайтове с по-нисък ПР.
 
От: Дублирано съдържание - интервюта за медии

Колеги, сега се замислих и май ние прекалено много сме се засъобразявали с гуглето. Нали все пак сайта трябва да се прави за хората, ако хората харесват сайта, и Гошо ше го харесва. :) Виждал съм в сумати западни онлайн издания копирани едни и същи новини с линк към източника и гугле не ги бара.
Според мен, "дубъла" не вреди на сайта, по-скоро гугле няма да му обърне внимание защото вече го е виждал другаде но едва ли това би навредило на сайта. Разбира се, ако някой не те натопи че си гепил де. Тогава може да отнесеш теслата, но и това не е гаранция. Има един "приятел" дето постояно си пълни сайта със съдържание от наш проект, докладван е многократно на Гошо но това не го отказва. И най-странното, сайта му не пада а си стой все така в топ5. ;) Което ме навежда на мисълта че ако Гошо наказва, той наказва само страницата в която е краденото съдържание, но сайта като цяло не го бара. Все пак, в Интернет постоянно се копира от сайт в сайт.
 

Горе