Един въпрос за промишлен дизайн

stranen

Member
Представете си изделие което има корпус.Той е от листов материал.В корпуса има изрязани отвори.Подобни изделия се произвеждат от много фирми по света.Правят отворите с най-различна форма.Аз се сетих за форма която не съм я виждал да се използва.Отвори с такава форма се срещат,примерно в интериорния дизайн.Но при изделия като това което искам да правя не съм срещал.Формата на отворите е много важна.Ако започнат да се произвеждат изделия с такива отвори ще има много модели,примерно по-голями изделия,по малки.Формата на отворите ще бъде нещо характерно за всички изделия.Тя ще отличава моите изделия от тези на конкурентите.Притеснява ме ,че ако започна да произвеждам такива изделия,конкурентите може да започнат да правят и те издели с такива отвори.Ако започнат да копират,моята работа ще се обезсмисли и ще трябва да зарежа всичко.Въпроса ми е.Може ли някак да се направи така ,че само аз да имам право да произвеждам изделия с такива отвори?Другите да не могат.
 
Последно редактирано:
От: Един въпрос.

Регистрирай тва като промишлен дизайн(май така се казваше)
Порови се из сайта на патентото ведомствто.
 
От: Един въпрос.

Тези форми на отворите, ако не се уникални, как точно ще ги патентоваш не съм сигурен. Виж ако наподобява някакъв символ, или знак, специфичен, ще можеш
Задължително ти трябва консултация с патентен адвокат. 50-100 лв е консултацията, струва си да ги дадеш, ако сериозно смяташ да го пробваш това начинание
 
От: От: Един въпрос.

Регистрирай тва като промишлен дизайн(май така се казваше)
Порови се из сайта на патентото ведомствто.
Споделям мнението на колегата,но се консултирай с юрист,за да си защитиш модела на 100%.
 
От: Един въпрос за промишлен дизайн

Чувал съм, че за да патентоваш и продаваш нещо в някоя страна, плащаш патента за тая страна, като той важи за определено време. Не знам, дали е така. Което не пречи конкурентите ти да произвеждат по твоя патент и да го продават в чужбина или да го внасят... Определено си иска специалист по патентно право.
 
От: Един въпрос за промишлен дизайн

Чувал съм, че за да патентоваш и продаваш нещо в някоя страна, плащаш патента за тая страна, като той важи за определено време. Не знам, дали е така. Което не пречи конкурентите ти да произвеждат по твоя патент и да го продават в чужбина или да го внасят... Определено си иска специалист по патентно право.

е с пари патента лесно се оправя,въпроса е без пари!:)
 
От: Един въпрос за промишлен дизайн

Ето полезно инфо:
Как се патентова изобретение в България?
Въпреки, че тези суми ми се струват доста ниски. Доколкото знам за по-сериозни патенти сумата минава 10 000 лв. За "полезен модел" за пръв път чувам. Не съм сигурен как можеш да си потърсиш правата по съдебен път при открадната идея на "полезен модел".
Познавам човек, който е спечелил добри пари от патенти, но е патентовал в Германия. Казвал е, че един патент в Германия му е струвал близо 100 000 евро. Така че вероятно си заслужава да се инвестира в патент. Предвид качеството на българското правораздаване, едно дело за патент в БГ е малко шашава работа.
е с пари патента лесно се оправя,въпроса е без пари!:)
Сашо, няма такъв филм с патент за без пари. :)
Може би има някакви международни решения без такси или поне без големи такси. Примерно да споделиш и защитиш откритие с лиценз Криейтив Комънс (Creative Commons). Този лиценз предлага няколко вида юридическа защита на модела (творбата, произведение, софтуерен продукт). Съгласуване е частично с българското законодателство. Но повече подробности и до каква степен може да те защити, може да каже юрист, който се занимава с това.
 
От: Един въпрос за промишлен дизайн

Ето полезно инфо:
Как се патентова изобретение в България?
Въпреки, че тези суми ми се струват доста ниски. Доколкото знам за по-сериозни патенти сумата минава 10 000 лв. За "полезен модел" за пръв път чувам. Не съм сигурен как можеш да си потърсиш правата по съдебен път при открадната идея на "полезен модел".
Познавам човек, който е спечелил добри пари от патенти, но е патентовал в Германия. Казвал е, че един патент в Германия му е струвал близо 100 000 евро. Така че вероятно си заслужава да се инвестира в патент. Предвид качеството на българското правораздаване, едно дело за патент в БГ е малко шашава работа.


Сашо, няма такъв филм с патент за без пари. :)
Може би има някакви международни решения без такси или поне без големи такси. Примерно да споделиш и защитиш откритие с лиценз Криейтив Комънс (Creative Commons). Този лиценз предлага няколко вида юридическа защита на модела (творбата, произведение, софтуерен продукт). Съгласуване е частично с българското законодателство. Но повече подробности и до каква степен може да те защити, може да каже юрист, който се занимава с това.

прав си но обикновения българин няма толкова пари примерно за изобретение да го патентова,и айде някой взел идеята
 

Горе