Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Бе то и на мен едното висше ми е "Финанси и кредит", но за всеобща радост, а най-вече моя, общото със счетоводството ни беше само потокът и няколко изпита. Иначе би било забавно да давам консултации по счетоводство... ще изглеждам като някои от счетоводителите тук, които искрено ме разсмиват, когато се опитват да разсъждават по финансови казуси (не визирам account-bg).

Всеки трябва да си знае гьола. За счетоводни въпроси най-добре да обясняват счетоводителите, за финансови - финансистите и т.н. Иначе става бъбрене.
 
От: От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости.

VIES-a се подава от българската фирма. Но в ЗДДС си има процедура за обмен на информация в целия ЕС и тя работи.


По тази процедура за обмен могат ли да разберат кой не се е регистрирал по ДДС?
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Така е. Обаче проблема е, че не са го измислили както трябва. В случая с малкото приходи не е изгодно за нас да сме изрядни - следователно трябва да прекратим тази дейност. Държавата отново не си взима данъците, но ние губим приходи, които в последствие си харчим в нашата икономика... общо взето вместо държавата да има пропуснати ползи става така, че всички имаме пропуснати ползи.
Затова решението според мен е да има някакъв необгалаем минимум... за да има смисъл изобщо да почва.
Така в момента се обричат сегашните развиващи се сайтове и естествено всички новоизлюпващи се...
Кой стартира с приходи над 1000 лв месечно от гугъл, че да бъде всичко наред...

За всеки долар който си изкарал в чужбина и харчиш в България си плащаш. Държава си прибира 20% ддс а в доста случаи и акциз - цигари, алокол, бензин така че не може да се каже че държавата губи, по скоро ще загуби ако те принуди да не работиш и да не вкарваш валута в страната.
 
От: От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости.

по скоро ще загуби ако те принуди да не работиш и да не вкарваш валута в страната.

Той точно това каза.
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Amoun бъркаш за съжаление - доста се е променило от средновековието - тогава е имало само десятък сега има и "осигуровки" и ДДС

От известно време чета дискусиите за ДДС, ДОД и тинтири минтири други данъчни глупости и почвата им у нас и особено у адсенс. Не се втелявайте толкова за приходите от адсенс. По принцип всяка фирма трябва да се ревизира всяка година, но това не пречи да съществуват фирми без данъчна ревизия в продължение на години. Просто данъчните нямат човешки ресурс за обхванат всички. Физически няма кой да рови за да види дали Гошко от 135-то СОУ печели някоя стотинка от блогчето си "Голямото междучасие" или Петя е изкарала два лева от сайта си за момичешки лексикони.

Не искам да ви заблуждавам, че информацията е недостъпна - просто нито има кой да я поиска, нито има кой да се занимава с това. Това, че сте минали към Гугъл Ирландия не означава, че вече Ирландия ще праща ежемесечно списъци до ТДД на НАП с всички блогъри, уебмастъри и прочее нищо не подозиращи люде изкарали пет цента от някой клик. А и да праща уверявам ви просто няма кой да следи тази информация.

В държавата ни е пълен хаос във всяко едно отношение, нали не мислите, че данъчната администрация е някакъв оазис и там работата върви като швейцарски часовник. За всички, които все още се притесняват е редно да отбележим - вземанията на Държавата имат пет годишна давност. На прост език казано ако сте изкарали нещо през 2004 година и не сте го декларирали с изтичането на тази година ВЕЧЕ НЕ ДЪЛЖИТЕ НИЩО.

Дишайте малко по-спокойно и като ви подгони параноята се замислете:
- дали комшията дето кара Х петица си е декларирал всичките приходи от строителната си борса?
- дали оня катил шефа ви дето ви плаща 240 лева и още 300 на ръка не крие само заплатата ви?
- дали леля Гинка от кварталния магазин просто всеки път забравя да чукне касова бележка или наистина крие данъци?
- дали даскалицата по математика декларира петте лева от уроците на сестра ви
- дали оня мустакат чичко, който ви прави канализацията декларира стотака дето му го дадохте

Като ви се изчерпат познатите и въображението само хвърлете един поглед на вестниците и се запитайте дали бизнесмена/политика/депутатата Х е декларирал тия доходи? И моля, ви се не ми говорете глупости за големите и малките риби, защото колелото се върти и тези, които днес са горе утре са отдолу и си имат много по-големи проблеми от кахърите за деклариране на приходите от адсенс.

ДЪРЖАВАТА НЕ РАБОТИ! тя е на автопилот от доста време насам и всеки ако не краде просто не декларира всичко, което изкарва и просто така си живеем.

Да, това не е най-правилната житейска философия.
Да, тове не е най-вярната гражданска позиция.
Да, това не е най-спокойния начин да съществуваш.

Но! Цялата държава живее по този начин, вие не сте ИЗБРАНИЯ! Ако живеете с тази болна амбиция идете и си изровете акта за раждане и потърсете дали в него пише, че вашата мисия е да оправите данъчната администрация у нас.

Преди поредния гений без грам икономическо образование и без два петъка истински житейски (да не говорим за административно-управленски) опит да из*ере поредната мантра, която да движи темата в следващите седмици ще приключа:
ако толкова искате да си плащате данъците трябва да свикнете с две неща:

1. трябва да се консултирате с професионалист
2. дори да се консултирате и със Симеон Дянков, Милен Велчев и Мария Мургина това не ви дава гаранция, че утре няма да имате акт за намквоси просто защото законите и наредбите се менят и няма начин да си на 100 процента изряден
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Браво точно това исках да напиша и аз в по-горен пост , но не ми стигнаха нервите за толкова то си е цяла статия ....!!:D:D:D
 
От: От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости.

По тази процедура за обмен могат ли да разберат кой не се е регистрирал по ДДС?

Те могат да разберат кой не се и регистрирал по ДДС и на техните си компютри, защото поне имат списък с регистрираните по логиката решава останалите не са.
А чрез системата за обмен на информация могат да разберат, че имате приходи а от там да направят извода, че трябва да се регистрирате.
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Google adsense предлагат ли печалба на 1000 импресии или само на клик ?
само на клик е май
 
От: От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости.

Те могат да разберат кой не се и регистрирал по ДДС и на техните си компютри, защото поне имат списък с регистрираните по логиката решава останалите не са.
А чрез системата за обмен на информация могат да разберат, че имате приходи а от там да направят извода, че трябва да се регистрирате.

Не се шегувай .... едва ли всички са длъжни да се регистрирват по ДДС. :)
Но ако искат , излиза че могат да спипат всеки ....
 
Последно редактирано:
От: От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости.

Amoun бъркаш за съжаление - доста се е променило от средновековието - тогава е имало само десятък сега има и "осигуровки" и ДДС

От известно време чета дискусиите за ДДС, ДОД и тинтири минтири други данъчни глупости и почвата им у нас и особено у адсенс. Не се втелявайте толкова за приходите от адсенс. По принцип всяка фирма трябва да се ревизира всяка година, но това не пречи да съществуват фирми без данъчна ревизия в продължение на години. Просто данъчните нямат човешки ресурс за обхванат всички. Физически няма кой да рови за да види дали Гошко от 135-то СОУ печели някоя стотинка от блогчето си "Голямото междучасие" или Петя е изкарала два лева от сайта си за момичешки лексикони.

Не искам да ви заблуждавам, че информацията е недостъпна - просто нито има кой да я поиска, нито има кой да се занимава с това. Това, че сте минали към Гугъл Ирландия не означава, че вече Ирландия ще праща ежемесечно списъци до ТДД на НАП с всички блогъри, уебмастъри и прочее нищо не подозиращи люде изкарали пет цента от някой клик. А и да праща уверявам ви просто няма кой да следи тази информация.

В държавата ни е пълен хаос във всяко едно отношение, нали не мислите, че данъчната администрация е някакъв оазис и там работата върви като швейцарски часовник. За всички, които все още се притесняват е редно да отбележим - вземанията на Държавата имат пет годишна давност. На прост език казано ако сте изкарали нещо през 2004 година и не сте го декларирали с изтичането на тази година ВЕЧЕ НЕ ДЪЛЖИТЕ НИЩО.

Дишайте малко по-спокойно и като ви подгони параноята се замислете:
- дали комшията дето кара Х петица си е декларирал всичките приходи от строителната си борса?
- дали оня катил шефа ви дето ви плаща 240 лева и още 300 на ръка не крие само заплатата ви?
- дали леля Гинка от кварталния магазин просто всеки път забравя да чукне касова бележка или наистина крие данъци?
- дали даскалицата по математика декларира петте лева от уроците на сестра ви
- дали оня мустакат чичко, който ви прави канализацията декларира стотака дето му го дадохте

Като ви се изчерпат познатите и въображението само хвърлете един поглед на вестниците и се запитайте дали бизнесмена/политика/депутатата Х е декларирал тия доходи? И моля, ви се не ми говорете глупости за големите и малките риби, защото колелото се върти и тези, които днес са горе утре са отдолу и си имат много по-големи проблеми от кахърите за деклариране на приходите от адсенс.

ДЪРЖАВАТА НЕ РАБОТИ! тя е на автопилот от доста време насам и всеки ако не краде просто не декларира всичко, което изкарва и просто така си живеем.

Да, това не е най-правилната житейска философия.
Да, тове не е най-вярната гражданска позиция.
Да, това не е най-спокойния начин да съществуваш.

Но! Цялата държава живее по този начин, вие не сте ИЗБРАНИЯ! Ако живеете с тази болна амбиция идете и си изровете акта за раждане и потърсете дали в него пише, че вашата мисия е да оправите данъчната администрация у нас.

Преди поредния гений без грам икономическо образование и без два петъка истински житейски (да не говорим за административно-управленски) опит да из*ере поредната мантра, която да движи темата в следващите седмици ще приключа:
ако толкова искате да си плащате данъците трябва да свикнете с две неща:

1. трябва да се консултирате с професионалист
2. дори да се консултирате и със Симеон Дянков, Милен Велчев и Мария Мургина това не ви дава гаранция, че утре няма да имате акт за намквоси просто защото законите и наредбите се менят и няма начин да си на 100 процента изряден


Евала за поста, може да го определим като обобщение на всичката "бюрокрация и простотия" в наща родина!
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Информацията наистина я има, но въпросът е тя стига ли до България. Ако не подадеш VIES, те изобщо не знаят, че имаш отношения с Ирландия. Ако Ирландия не праща по някакво нормативно задължение информация всеки месец, няма как да разберат. Трябва първо да попитат. Въпросът е такава информация като данните от "дневник покупки/продажби" дали автоматично се разпраща до съответните страни. Т.е. дали позиция 35789 от дневника "Покупки" на Гугъл Ирланция, отнасяща се до "Петър Петров" от България, дали тази позиция по някакъв начин се озовава в някаква справка в НАП-България. Честно казано, съмнява ме. И на това се надявам.

Настрани остава въпроса с идентификацията на човека. Чек или WU се осребряват дори само по 2 имена, а не по 3. Ако съм Петър Иванов Петров, и се пиша само Петър Петров, парите ще ги взема. А ако задам адрес някъде, където Петър Петров изобщо го няма, данъчните няма и да има как да намерят това лице. Та вече си мисля да си направя нова регистрация само с име и фамилия, да дам пощенски адрес на някоя съборетина, или в офшорната зона Филиповци, там да си получа активационното писмо, и после ходи ме търси само по име и фамилия, без точен адрес, без ЕГН и без нищо друго. Не че е невъзможно, но трябва да засекат всички банки и преводите в тях, т.е. само на база на евентуално инфо от Ирландия, няма как да ме намерят...
 
От: От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости.

Аз понеже съм счетоводител и в този форум друг счетоводител не съм забелязал да има, та останах с впечатление, че това е към мене.
Одиторите броим ли се?
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Преди десятъка е бил просто 10%. Сега данъчната тежест е много повече от 10%!

Някой знае ли да ли по време на "турското робство" е имало ДДС, данък сгради, данък смет, задължителна застраховка на каруцата, винетки, подкупи на катаджиите, здравни осигуровки, пенсионни осигуровки, осигуровки "безработица" и т.н.?
Това са пълни глупости. Десятъкът е бил само един от 130-те данъка в Османската Империя. Това е бил данъкът, който е отивал при султана. Другите са били "местни данъци" и са били около 70%.
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Как да обясня на господата от НАП, че ДДС е платено от гоогле.
Счетоводителя, който ходи да се консултира с тях са му казали, че трябва да плащам ддс на тези доходи. Как да им обясня, че да ме разберат
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Как да обясня на господата от НАП, че ДДС е платено от гоогле.
Счетоводителя, който ходи да се консултира с тях са му казали, че трябва да плащам ддс на тези доходи. Как да им обясня, че да ме разберат
да цитира Чл. 53. (1)
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Облагаеми с нулева ставка на данъка са вътреобщностните доставки по чл. 7, с изключение на освободените вътреобщностни доставки по чл. 38, ал. 2. за това става върос нали

Това ми отговориха в Webmastera
"Въпреки че можете да получавате плащанията си в своята местна валута, всички плащания се извършват от Google Ireland, дружество, регистрирано съгласно законите на Ирландия, в съответствие с условията на споразумението Ви с Google. Предоставяните услуги са обект на механизма за самоначисляване и следователно ДДС се дължи от получателя - Google Ireland, съгласно член 196 от Директива 2006/112/EО на Съвета."


А за приходи от другите бг рекламни мрежи ако си по ддс как стоят нещата там
 
Последно редактирано:
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Не се изисква регистрация по ЗДДС, но ако си регистриран трябва да издаваш фактури с ДДС.
Ако си се регистрирал в момента по член 97а, нямаш право да ползваш данъчен кредит.
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

ами счетоводителката ми каза да се рег. по чл. 100 след като направя фирмата
но за бг програмите какво означава това, че дължа 20 % ддс на сумата която получавам и имам право на възтановяване така ли
 
От: Една май добра новина около Адсенс, Ирландия, ДДС и всички останали глупости...

Накратко - ако дохода ти е 100, трябва да фактурираш 120.
А възстановяване можеш да имаш само върху покупките, не върху продажбите.
 

Горе