Ей, Тулупи, протестирате ли?

Айде да слушаме юристите, а, тулупи...

Какво казва Конституцията :
Чл. 81.
(1) Народното събрание открива заседанията си и приема своите актове, когато ПРИСЪСТВАТ ПОВЕЧЕ ОТ ПОЛОВИНАТА народни представители.
(2) Народното събрание приема законите и другите актове с мнозинство повече от половината от ПРИСЪСТВАЩИТЕ народни представители, освен когато Конституцията изисква друго мнозинство.
(3) Гласуването е ЛИЧНО и явно, освен когато Конституцията предвижда или Народното събрание реши то да бъде тайно.

Наред с това Правилника за дейността на НС ЗАДЪЛЖАВА депутатите да присъстват при провеждане на сесиите му.
Чл. 136. (1) Народният представител Е ДЛЪЖЕН да присъства на заседанията на Народното събрание и на комисиите, в които е избран.
(2) Народен представител, на който се налага да напусне заседанието, преди да е завършило, или да закъснее за заседание, УВЕДОМЯВА дежурните секретари или ръководството на съответната комисия.
(3) Народен представител, на който се налага да отсъства по уважителни причини от заседание на Народното събрание или от заседание на комисия, ПРЕДВАРИТЕЛНО УВЕДОМЯВА председателя на Народното събрание, съответно председателя на съответната комисия.



В теоретичен аспект гласуването може да бъде лично / присъствено/ и неприсъствено / по пълномощие, дистанционно, по пощата и др./
Според волята и смисъла на Конституцията народните представители гласуват само лично – присъствено, което предполага, че броят на гласувалите трябва да е равен на броя на отчетените гласове.


От друга страна, броят на регистрираните до началото на заседанието народни представители следва да определи според чл.81 ал.1 наличието на кворум, който е условие за провеждане на заседанието.Това е възможно, когато е налице регистрация на най-малко 120 депутата.



Чл.55 от Правилника за дейността на НС дава възможност за обсъждане на процедурни въпроси, вкл. свързани с наличието на кворум и начин на гласуване, отчитане на резултати и т.н.или които съдържат предложения за изменение и допълнение на приетия ред за развитие на заседанието, включително тези за: прекратяване или отлагане на заседанието; прекратяване или отлагане на разискванията; отлагане на гласуването.

Чл.71 от Правилника дава възможност за ОСПОРВАНЕ и ПОВТАРЯНЕ НА ГЛАСУВАНЕТО


Резултатът от гласуването се обявява от председателя веднага. Когато процедурата по гласуването или резултатът от него бъдат оспорени веднага след приключването му, председателят разпорежда то да бъде повторено. Резултатът от повторното гласуване е окончателен. При гласуване чрез компютризираната система разпечатки от резултата се предоставят по искане на ръководството на парламентарна група.



Какво се случи днес:
Регистрирани – 198
Гласове – 237, от които ЗА-102
ПРОТИВ -124
Въздържали се -11


Според Конституцията и Правилника за дейността на НС при 198 регистрирани , възможност за лично гласуване имат 198 народни представители.


Гласуването според Конституцията е явно.

Следователно е възможно да се установи кой как е гласувал.


Според правилника за дейността на НС -Чл. 66 гласуването е лично. Гласува се "за", "против" и "въздържал се". Гласуването се извършва явно. Явното гласуване се извършва чрез:
1. компютризирана система за гласуване;
2. вдигане на ръка;
3. ставане от място при поименно извикване по азбучен ред и отговаряне със "за", "против" и "въздържал се";
4. саморъчно подписване;
5. поименно изписване имената на народните представители и начина на тяхното гласуване чрез компютризираната система за гласуване.


При компютризираната система гласуването става чрез биометрични данни на всеки един народен представител или чрез система, задействана с биометрични данни на всеки един народен представител.



Ако приемем, че вносителите на вота на недоверие и въздържалите се са присъствали лично – общо 113, то разликата до общо регистрираните / 198/ е 85 народни представители, гласували против вота, която цифра е недостатъчна за отхвърлянето му.

Няма никакво съмнение, че когато Конституцията и Правилника определят с какво мнозинство се вземат решенията / „ повече от половината от присъствуващите“/ се има предвид ЛИЧНО ПРИСЪСТВУВАЛИТЕ И ГЛАСУВАЛИ народни представители.


Аргумент за това са ДР на Правилника за дейността на НС - пар.4 :„ Под "присъстващи" при тайно гласуване се разбира участвалите в гласуването народни представители. Под "присъстващи" при явно гласуване се разбира броят на народните представители, които СА СЕ РЕГИСТРИРАЛИ ПРЕДИ започване на гласуването.В конкретния случай те са 198.



Съгласно чл. 89 от Конституцията при гласуване недоверие на МС предложението е прието, когато за него са гласували ПОВЕЧЕ ОТ ПОЛОВИНАТА ОТ ВСИЧКИ народни представители – т.е. минимум 121.


Дали от общо регистриралите се 198 народни представители 121 са гласували против вота е въпрос, който определя конституционосъобразността на решението за отхвърляне на вота.


Сега трябва да отговорят квесторите и секретарите на НС, които контролират и отчитат гласовете.


Решението на НС подлежи на конституционен контрол.
 
Да разбирам, че нямаш против да дойде някой комунист на власт и да не получим
и стотинка, щото може да се откраднат.
Тоя па! Не ни уплаши с вируса-торбалан, няма да успееш и с тая смръдлива партенка.

БСП са във вътрешнопартиен колапс, така че няма да управляват след тиквата - споко. Това не значи, че трябва да го оставим да дерибейства
 
Я цитирай кой член ти отнема правото на гласуване, ако не си се регистрирал в началото на заседанието...

Може да сезираш и конституционния съд, ако смяташ, че си прав.

Най-малкото ако имаше нещо нередно опозицията веднага щеше да сезира компетентните органи...
 
Щяха ли да подкрепят тоя комунист, ако разбираха как стоят нещата...
Аре писна ми да повтаряш като латерна тази мантра, че ако бутнат Баце ще дойдат комунягите и ще "счупят държавата".
Като дойдат и тях ще ги бутнем
 
Аре писна ми да повтаряш като латерна тази мантра, че ако бутнат Баце ще дойдат комунягите и ще "счупят държавата".
Като дойдат и тях ще ги бутнем

Комуниста враст не пуска лесно. А и щетите докато ги изпъдим ще надминат многократно тези на тиквата...
 
Ох, тоя каментк е по-досаден и от бърни в повтарянето на глупостите на тиквоча. А бърни го няма, което е много странно. Или брои труповете на коронавируса, или е влязъл в собствената си статистика - недай боже! :)
 
Последно редактирано:
Тема за размисъл. Кой виждаше в огледалото ББ в първите си мандати? Кой му стоеше все зад гърба? Прокопиев, който е кредитен милионер на Костов. Трайков и Дянков са техни продукти. По онова време Христо Иванов кой подкрепяше? Беше министър.... "Капитал", "Дневник" и всички други медии спонсорирани от "Америка за България" сваляха звезди от небето на пожарникара от Банкя. Всички изброени са с потекло от ДС. А сега? Всичко е на 180 градуса. Пак председател на "КРИБ" е зад гърба на тулуп N:1 и това е Домусчиев. ББ лавира между двете мафии в България за да се задържи толкова време на власт. Има си и различни през годините кукловоди. Разбира се, цирка ще си продължава, докато масата не осъзнае, че трябва да има силно гражданско общество, което да не се дели на два площада, а да са единни срещу които и да са на власт. Но това последното е утопия. В партиите на държавна хранилка са стотици хиляди, като добавиш и семействата им и не останаха независими. Няма как на този етап да станем като гърците. И през фалит да минат пак ще живеят по-добре, защото знаят как да изискат по-добър живот от управляващите. Все още твърдя, че тези на площадите в момента могат да постигнат само замяна, но не и промяна в България. При това положение според властимащите предишните управляващи са виновни за всичко и се въртим в един затворен кръг...
 
А и щетите докато ги изпъдим ще надминат многократно тези на тиквата...
Димек уя ти е у гъзо, ама не дай се боже да се дръпнеш, че може по-голям да ти вкарат ... Ми връткай се тогава на паламарката и викай осанна
 
В партиите на държавна хранилка са стотици хиляди, като добавиш и семействата им и не останаха независими.
Това не го разбрах? За политици или за обикновени хора говориш? Щото във втория случай няма как да се съглася. :)

Като цяло има резон в думите ти, ама само привидно.
Все още твърдя, че тези на площадите в момента могат да постигнат само замяна, но не и промяна в България.
Което означава да оставим нещата както са си, така ли? Ми не е опция. С редовна замяна ще настъпи и пълна промяна. Все от някъде трябва да се тръгне. Как иначе предлагаш да се случи промяната?
 
Димек уя ти е у гъзо, ама не дай се боже да се дръпнеш, че може по-голям да ти вкарат ... Ми връткай се тогава на паламарката и викай осанна

Страх го е от комунистически хуй. Макар че ако се огледа, вероятно ще види, че никога не сме били по-близо до тоталитарна власт от 89-а насам.
 
Това не го разбрах? За политици или за обикновени хора говориш? Щото във втория случай няма как да се съглася. :)

Като цяло има резон в думите ти, ама само привидно.

Което означава да оставим нещата както са си, така ли? Ми не е опция. С редовна замяна ще настъпи и пълна промяна. Все от някъде трябва да се тръгне. Как иначе предлагаш да се случи промяната?

За напълно обикновени хора говоря. Направи си проверка в общинските администрации колко хора работят... Сметни ги със семействата им и виж резултата. Нали се сещаш, че кадруват политически там и са назначени от партията на власт. Не, не съм казал нищо подобно, че трябва да оставим нещата така. Просто в момента не мисля, че ще има промяна към по-добро.
 
Ето нещо, идеално описващо ситуацията с протестите:


Добре е като дойде време за избори (предсрочни или не), протестиращите да не забравят да отидат да гласуват, и да не ползват оправдания от сорта на "няма смисъл", "химикалките в секциите са фалшиви", "защо не мога да гласувам от инстаграм" и други тъпотии.

Най-малкото - ако нямаше значение кой за какво гласува и ако машинациите бяха толкова лесни, нямаше да се наливат милиони за купуване на гласове. При 2 милиона гласа манипулации се правят по-лесно, отколкото при 5 или 6. Лично мое неинформирано мнение.
 
За напълно обикновени хора говоря. Направи си проверка в общинските администрации колко хора работят... Сметни ги със семействата им и виж резултата. Нали се сещаш, че кадруват политически там и са назначени от партията на власт.
Изобщо не съм съгласна. Хората, с които общувам нямат никаква връзка с която и да е община. Изобщо общинската администрация, включително в София не може да бъде представителна извадка за настроенията на хората. В процентно отношение тези извън властта сме много повече и сме предимно недоволни от това управление. Въпросът е кой как изразява недоволствието си - директно в очите на властта или мрънкайки в кръчмата.

Ние сме зле, защото сме нацията на сеирджиите. Двама се мъчат да правят нещо, останалите люпят семки, гледат и подвикват "не така, бе глупак - по-налЕво".
 
Май се издаде къде са ти зависимостите. Роднини в адмистрацията, на които евентуално ще им изстине мястото. Това ли е?


За напълно обикновени хора говоря. Направи си проверка в общинските администрации колко хора работят... Сметни ги със семействата им и виж резултата. Нали се сещаш, че кадруват политически там и са назначени от партията на власт. Не, не съм казал нищо подобно, че трябва да оставим нещата така. Просто в момента не мисля, че ще има промяна към по-добро.
 
 
Абе човек, това знаеш ли на кого е?


 
Европейската Централна Банка ни напечата 29 милиарда от нищото и се радваме като кучета, че трябва да плащаме лихви :D:D:D:D




borisov-640441-810x0.jpg
 

Горе