Електро мистерия?

rak

Active Member
Снощи се случи вкъщи нещо достойно за Туин Пийкс. Вечерта включвам аз лаптопа, зарядното му не свети. Премествам го на друг контакт - ту светва, ту изгасва. Помислих, че може нещо да е прекъснато в зарядното, взех лаптопа на сина - изненадаа - не ще и той, зарядното му не дава никакви индикации. Включихме трети лаптоп - същата работа - батерията му беше почти свършила, работи пет минути и спря. Съпруга ми взе едното зарядно, което има индикатор и слезе на третия етаж у съседи - работи без прекъсване, но мига и свети ту по-силно, ту по-слабо. Обадихме се в енергото, дойдоха, замериха захранването - в норма.
Така днес сутринта, взех единия лаптоп и отивам у майка ми - през една пресечка. Пускам го - тръгна и тамън се зарадвах и изгасна. Оттам взехме лаптопа и отидохме в сервиз - зарядното с индикатора работи без грешка там, включиха го на техен лаптоп, работи си. Другия лаптоп му намериха проблем в зарядното, смениха го и тръгна. Сега остана само моя - не ще да работи нито вкъщи, нито у майка ми - в смисъл лаптопа си работи, индикатора на зарядното ту светва, ту изгасва. Всичките майстори, които сме питали се хващат за главите и казват, че такова нещо за първи път чуват. Единият техник каза, че сме се вкарали в Бермудския триъгълник.... Дайте някакви идеи защо се случва това нещо?

А, забравих да кажа, че пробвах с един чужд лаптоп, доста стар и без батерия, занесох го вкъщи - работи, останалите - не щяха :) Сега тези двата, на които смениха отпред преходниците работят, само на моя зарядното си играе на дискотека.
 
Последно редактирано:
От: Електро мистерия?

не е голяма мистерия, не прави добър контакт с мрежата, смени си контакта/стенния/ или пробвай с разклонител неизползван до момента

при всяко включване би трябвало да се чува отчетливо "пляк", минава искра*, докато се зареждат кондензаторите в зарядното, "пляк"-ването ще се повтори след няколко десетки минути след изключване на кабела/след като се разредят кондензаторите/

* - от толкова много искри се окисляват пластините на контакта/пак стенния или на разклонителя/ и не прави добър контакт
 
От: Електро мистерия?

Пробвахме на всички контакти в апартамента - едно и също, после занесохме лаптопите в друга къща и там не тръгнаха. Сега тоя лаптоп, на който му смениха преходника тръгна и в двете къщи, само моя не ще - лампичката на зарядното мига или се изключва и после пак тръгва и пак се изключва и така. В сервиза обаче си работи без грешка - включиха го на техен лаптоп, тръгна си нормално зарядното. Сега ще извикаме електротехник да провери инсталациите и на двете места.
 
От: Електро мистерия?

а тези лаптопи които са проработили - до този момент не са ли работили?
ако са работили - как са се развалили по едно и също време?
 
От: Електро мистерия?

щепсълите на някои зарядни са калпави, ако не са шуко, или изводите са къси, или са тънки и просто не правят добър контакт, или контакните пластини са хлабави и/или зацапани
 
От: Електро мистерия?

а тези лаптопи които са проработили - до този момент не са ли работили?
ако са работили - как са се развалили по едно и също време?

Всичките си работеха без грешка и изведнъж и трите отказват и то зареждането им отказва. Махнахме батериите, пак не щеше. Това стана по едно и също време вечерта, при положение, че през деня са си работили. В сервиза за едното зарядно казаха, че има проблем, дадоха друго и тръгна на всички места - и у майка ми и вкъщи - двете къщи са през една пресечка. Зарядните не тръгваха и на двете места, пробвахме всички възможни контакти преди това. Второто зарядно в сервиза не показа никакъв проблем, включиха го на техен лаптоп, без проблем работи, а вкъщи и у майка ми не ще - ту светва, ту изгасва.
 

Горе