Жилище в София

Иначе ако си говорим и за хубави квартали, тамън се сетих за един пример. Ако някой е запознат с кварталите Зона Б5, ж.к. Разсадника - Коньовица, уж не лоши кварталчета, но си имат едни такива гледки:

75135944_2813089358710921_6956331175237386240_o.jpg74886488_2868579766487537_664121266743017472_o.jpg

И това е от както живях като малък в Красна поляна. Пътувайки с автобус 11. Може би местните ще се сетят кой е снимания булевард и как това би обезценило доста скъп апартамент с кооперация в района. :)
 
Иначе ако си говорим и за хубави квартали, тамън се сетих за един пример. Ако някой е запознат с кварталите Зона Б5, ж.к. Разсадника - Коньовица, уж не лоши кварталчета, но си имат едни такива гледки:

Виж файлът 18194Виж файлът 18195

И това е от както живях като малък в Красна поляна. Пътувайки с автобус 11. Може би местните ще се сетят кой е снимания булевард и как това би обезценило доста скъп апартамент с кооперация в района. :)

Т'ва беше някъде около Пиротска , още си спомням гледката ясно, когато ходех в едно заведение (Контеса, не правя реклама, ама е доста приятна обстановката, съветвам я за стари приятелски излизания). Сега хората, от другата тема Избори 2019, да потвърдят, че това не са гледки от 3-тия свят, почти към центъра на СФ, на макс 5 мин пък с кола (без трафик) от Народно събрание . Трябва Тиквата да мине с новите трамвай и да го покаже на евро-плъховете.



 
Последно редактирано:
Благодаря на всички за включването.
@Blinky, "на каква фаза го искаш готов апартамента? В смисъл: обзаведен, на тухла, в някакво обзаведено но занемарено състояние" - честно казано няма голямо значение. Опитвам се като теб да виждам положителното (на квартала, или фазата на завършеност); най-добре при мен е да е на тухла или в занемарено състояние - естетическите ми разбирания са хубава бяла боя на гладка замазка, паркет тип орех (http://www.bulparket.com/паркет/паркет-орех - не го пускам като реклама, но беше първия резултат в гугъл при "паркет орех" и горе-долу добре показва какво искам, не само паркета но и мебелите, стените и т.н.), плюс черни и бели мебели (черен диван и масичка, бяла секция, рафтове и шкафчета). Най-добре се чувствам в супер семпъл, светъл и минималистичен дизайн.

Обзаведен и реновиран - по-скоро не, понеже искам да си го направя по мое усмотрение, а моето разбиране за интериор е доста евтино за изпълнение (шпакловка и боядисване не са ми чужди, с бащата можем да се справим с песен на уста).
Дори ако е тотал gut-job, ще е най-добре, понеже имам много добър приятел доказан в годините, който се занимава със такива цялостни ремонти с бригада от работливи роми.
Притесняват ме цените, не мога със себе си да съм в мир дори при прочитане на 200-те бинки в коментарите. Аз 135 000 лева ги виждам като абсолютен максимум. Не защото нямам възможност за по-голям кредит, или пък да прехвърля част от парите изкарани в чужбина - тук, но не го виждам като релевантно 200 000 за имот в квартал със средни доходи под 1000 евро месечно.

А защо цените са толкова високи - не съм съгласен с твърденията за столицата на държава членка на ЕС е достатъчна причина за 200 000 лева за двустаен апартамент на 7-мия етаж в панел от 1985-та. В допълнение - хората просто не знаят какво да правят със заделените си пари (имам доста познати - кой с 10бона, кой с 30, кой с 250 в банката) - нямат идея какво да направят с тях освен "инвестиция в апартамент, който ще се отдава под наем".
Втората причина е пералнята, в България доста пари се изпират чрез покупка на НИ (това отново е поради факта, че тези с изкараните нелегално баснословни суми - също нямат никаква идея какво да правят с тези пари, освен да купят НИ и да го карат рентиери, за това не се иска много). Даже вчера гледах някакво от Биволь за "вълка от София" - накратко фиктивен брокер, boiler-room scam от израелец живеещ в София женен за българка. Познайте как са им изпрани част от парите и в какво са вложени (жокер - недвижимо имущество в Сф).
Друга причина - българите изкарали пари на запад, които прехвърлят всичко и купуват в София с пари изкарани в Брюксел. Това също не искам да го правя, защото ако трябва да си взема от емигрантските пари, за да живея в кофти панел - защо съм обратно в София въобще? И последно - голямото количество бабички и старци, получаващи всяка зима субсидия за топло, от мойте тежки данъци, за да живеят като скотове във жилище за 340 000 лева в центъра.
Впрочем чистачката на сегашното място разбирам, че е идвала скоро, ако във входа мирише на мърша, буквално. Бабата са я взели да чисти при нас от съжаление, понеже няма топла вода даже и се къпе рядко през студените месеци, в нейното многостайно жилище на Шишман!!!!

В крайна сметка никой не е по-голям от пазара, но има голяма разлика, ако пазара е такъв заради качество, и ако пазара е такъв заради микс от тежка пералня, корупция, хора живеещи с 135€/месец в жилище за 340 000 лева, които получават помощи от мойте данъци, и подобни.
Темата ми помогна доста, благодаря на всички включили се до сега.
 
Ето за това България не става за живеене. На всеки го казвам. Дори да изкарваш супер пари в момента, който погледнеш реалността около теб ти става зле. Никва здравна система, блъска те кола, никой не е виновен, в болницата ( ако стигнеш изобщо поради липса на линейка ) или ти искат суха пара или ай чао. Дупките и кучетата, и протаците и озлобените от глад и мизерия хора да не ги споменаваме...

В тоя ред на мисли, в по-уредените държави, дори и да не изкарваш милиони , ако си над средната работна, можеш да си позволиш да живееш под наем или в собствено ново жилище, в което също като теб и другите бачкат и изкарват пари, и не се циганят примерно да ремонитрат боята на фасадата за 15к евро всяка година или да ядат всяка вечер било то на ресторант или нещо изискано, което не смърди на 5 апартамент разстояние. Вярно, цените са в повече и взимаш кредит за 25 30 години, но пък имаш СТАНДАРТ, това което в България ще си остане само някаква дума без никакво значение.

Разбирам, че можеш да рабтиш от вкъщи, тогава защо искаш да останеш в тая дупка там? А за тия пари , дето ще инвестираш с още малко напън ще живееш в пъти по-добре. Да не говорим за многото облаги, които големите западно ервопейски градове ти предлагат.

JM2C
 
Точно пък за храненето в ресторант - това което е тук, никъде го няма - навсякъде по белия свят приличните ресторанти са изключително скъпи. Не говорим за дупки от рода на макдоналдс. Само тук можеш да ядеш първо второ и трето да 30-40 лева с напитките и бакшиша на центъра на столицата

А пък за нощните клубове и барове - съвсем не излиза сметката.

Здравеопазването също тук е на много добро ниво - говорим за лекуване на обикновени заболявания, не за най-навите тенденции в медицината и т.н. Май приятел с елементарен здравословен проблем обикаля 6 месеца по доктори в холандия - не можаха да го излекуват - тук още като отиде при джи пи-то имаше диагноза и лечение, но все пак отиде на специалист - който без да знае диагнозата на джи пи-то е потвърдил и нея и леението. Моя човек се излекува за 0 време. Никъде по света не е толкова достъпно да се лекуваш... Не случайно образованието от медицинските ни институти се цени в цяла Европа.
 
Точно пък за храненето в ресторант - това което е тук, никъде го няма - навсякъде по белия свят приличните ресторанти са изключително скъпи. Не говорим за дупки от рода на макдоналдс. Само тук можеш да ядеш първо второ и трето да 30-40 лева с напитките и бакшиша на центъра на столицата

А пък за нощните клубове и барове - съвсем не излиза сметката.

Здравеопазването също тук е на много добро ниво - говорим за лекуване на обикновени заболявания, не за най-навите тенденции в медицината и т.н. Май приятел с елементарен здравословен проблем обикаля 6 месеца по доктори в холандия - не можаха да го излекуват - тук още като отиде при джи пи-то имаше диагноза и лечение, но все пак отиде на специалист - който без да знае диагнозата на джи пи-то е потвърдил и нея и леението. Моя човек се излекува за 0 време. Никъде по света не е толкова достъпно да се лекуваш... Не случайно образованието от медицинските ни институти се цени в цяла Европа.

Ох наистина ме разсмя, бях лятото в България в няколко големи града в хубави и мега добри заведения, вкл. Хепи от където получих(ме) хранително разстройство...
Ако наричаш това първо второ и трето - качество по-високо от м.доналдс не знам какви са ти стандартите ( пилешка супа що годе добро заведение идва с някъв странен цвят и мирис, яко мас и подправки). Хигиената е под всякаква критика и в така наречените луксозни ресторанти, видях с очите си.
Ти базираш историята си на 1 човек, а аз на поне 250 300 човека и ако зпаочна да изреждам pro/con няма да ми стигне форума.... Разбира се, че не всичко е абсолютна величина, но базовият процент е висок.

Само в България може да чуеш от болницата ( Мои роднини а това е реален цитат)- няма смисъл да пращаме линейка, ние го знаем пациента той и без това си е за умиране - София, Враца, Бургас и Пловдив. В друга държава тия ще лежат в затвора за такива провениния ама в БГ е ок разбира се... Мой познат зъболекар реанимира баба си сам в болницата след като я закарва със собствената си кола, лекарите гледат и не им пука, Тя умира разбира се 3 часа по-късно а те му казват - "кво са нипиняш? Уно си беше ясно, беи пии една рикия."
Или комшията шеф на болницата да ползва линейката, за да се изкъпе семейството му в болницата, за да спести вода и ток, а в същото време някой да умира и да няма линейка... да не вдигам темата ,че ако се разпиказвам доста имена мога да назова на шефове на големи болници. Разбира се , след като подадох сигнал той дори не бе отчетен в полицията. След повторно подаване казаха, че трябвало полицейска кола да е на мястото на престъплението.
Джи пито убеждава баба ми ми да си направят операция за 3к лева за кожно възпаление, понеже той взимал 5% от всеки изпратен клиент(разбирам в последствие като пратих мой човек да провери работата).

Клубовете, о, чалготеките ли имаш в предвид или другите нарко развъдници... с менте алкохол. И най - скъпото да поръчаш получаваш цар киро качество уж на промоция. Ама в бг хората кога са пили качествено марково или скъпо за да знаят къв му в вкуса....
Преди 5 6 години едвам 2ма познати да не дадат фира от едно такова марково Bushmills 16 годишно, уж само за 250 лв в Созопол. Още като го лизнах ми замириса на менте ама те нали са си Българчета, как да дадат толко пари и да не го изпият...
Това лято общо взето където и да поръчах скъп алкохол получих менте спирт.

В магазина ... продуктите от месо... хаха. И 20 лв за луканка да дадеш пак ще получиш няква гъба с оцветител.

В момента, в който си покажеш носа навън, колкото и хубаво да ти е жилището мизерията дебне от всеки ъгъл. Под мизерия не визирам само финансово състояние.
 
op, това е положението с цените на имотите. Надути. Много.
Или ядеш бахура и купуваш на 1000+ евро/кв или под наем или извън БГ. Прости неща ня'акви.
 
Благодаря на всички за включването.
@Blinky, "на каква фаза го искаш готов апартамента? В смисъл: обзаведен, на тухла, в някакво обзаведено но занемарено състояние" - честно казано няма голямо значение. Опитвам се като теб да виждам положителното (на квартала, или фазата на завършеност); най-добре при мен е да е на тухла или в занемарено състояние - естетическите ми разбирания са хубава бяла боя на гладка замазка, паркет тип орех (http://www.bulparket.com/паркет/паркет-орех - не го пускам като реклама, но беше първия резултат в гугъл при "паркет орех" и горе-долу добре показва какво искам, не само паркета но и мебелите, стените и т.н.), плюс черни и бели мебели (черен диван и масичка, бяла секция, рафтове и шкафчета). Най-добре се чувствам в супер семпъл, светъл и минималистичен дизайн.

Обзаведен и реновиран - по-скоро не, понеже искам да си го направя по мое усмотрение, а моето разбиране за интериор е доста евтино за изпълнение (шпакловка и боядисване не са ми чужди, с бащата можем да се справим с песен на уста).
Дори ако е тотал gut-job, ще е най-добре, понеже имам много добър приятел доказан в годините, който се занимава със такива цялостни ремонти с бригада от работливи роми.
Притесняват ме цените, не мога със себе си да съм в мир дори при прочитане на 200-те бинки в коментарите. Аз 135 000 лева ги виждам като абсолютен максимум. Не защото нямам възможност за по-голям кредит, или пък да прехвърля част от парите изкарани в чужбина - тук, но не го виждам като релевантно 200 000 за имот в квартал със средни доходи под 1000 евро месечно.

А защо цените са толкова високи - не съм съгласен с твърденията за столицата на държава членка на ЕС е достатъчна причина за 200 000 лева за двустаен апартамент на 7-мия етаж в панел от 1985-та. В допълнение - хората просто не знаят какво да правят със заделените си пари (имам доста познати - кой с 10бона, кой с 30, кой с 250 в банката) - нямат идея какво да направят с тях освен "инвестиция в апартамент, който ще се отдава под наем".
Втората причина е пералнята, в България доста пари се изпират чрез покупка на НИ (това отново е поради факта, че тези с изкараните нелегално баснословни суми - също нямат никаква идея какво да правят с тези пари, освен да купят НИ и да го карат рентиери, за това не се иска много). Даже вчера гледах някакво от Биволь за "вълка от София" - накратко фиктивен брокер, boiler-room scam от израелец живеещ в София женен за българка. Познайте как са им изпрани част от парите и в какво са вложени (жокер - недвижимо имущество в Сф).
Друга причина - българите изкарали пари на запад, които прехвърлят всичко и купуват в София с пари изкарани в Брюксел. Това също не искам да го правя, защото ако трябва да си взема от емигрантските пари, за да живея в кофти панел - защо съм обратно в София въобще? И последно - голямото количество бабички и старци, получаващи всяка зима субсидия за топло, от мойте тежки данъци, за да живеят като скотове във жилище за 340 000 лева в центъра.
Впрочем чистачката на сегашното място разбирам, че е идвала скоро, ако във входа мирише на мърша, буквално. Бабата са я взели да чисти при нас от съжаление, понеже няма топла вода даже и се къпе рядко през студените месеци, в нейното многостайно жилище на Шишман!!!!

В крайна сметка никой не е по-голям от пазара, но има голяма разлика, ако пазара е такъв заради качество, и ако пазара е такъв заради микс от тежка пералня, корупция, хора живеещи с 135€/месец в жилище за 340 000 лева, които получават помощи от мойте данъци, и подобни.
Темата ми помогна доста, благодаря на всички включили се до сега.

В "Нова Дружба", която споменах, има двустайни апартаменти около 60 кв., доколкото помня, за около 68 000 евро. Мисля, че се вписва в твоя бюджет и е точно това, което търсиш - хол и кухня плюс спалня. Чисто нова сграда, взимаш го на замазка и единствено трябва да го боядисаш, да сложиш под и да си вземеш обзавеждане. Давам го просто като пример, че има нови проекти, които се вписват в бюджета ти. Ако искаш ми пиши лично съобщение и ще ти дам контакт на брокерката, с която говорих. Младо момиче е, доста добре ми обясни нещата, без да ме натиска да правя каквото и да е.
 
Съвет - ако имаш доверие на фирмата строител - прескачай брокерите! Ще си спестиш сигурно едно 6-7 хиляди лева, но ако не си сигурен, то по-добре използвай брокер, който да провери как стоят нещата с документи, разрешителни и т.н.
 
Съвет - ако имаш доверие на фирмата строител - прескачай брокерите! Ще си спестиш сигурно едно 6-7 хиляди лева, но ако не си сигурен, то по-добре използвай брокер, който да провери как стоят нещата с документи, разрешителни и т.н.
Нищо няма да проверят тия. Документите ги проверява банката най-обстойно, за това съвет - дори и да имате парата кеш, кредитче, а след 1 година го ликвидирайте. За 1 годишна лихва на 20-30 працента от сумата ще си спестите МНОГО главоболия. Брокерът нищо няма да провери.
 
да ядат всяка вечер било то на ресторант
Я излез в Мюнхен примерно 5 дена в седмицата ...
 
Да си дадеш гъзО под наем на банката за бокс+спалня, не бих.
Не споменаваш семейство, само годинки в повече, които не са ясно колко са, ама аз лично ако бях на твое място, така нямаше да се заробя за една кутийка, да наричам "моя", ама не съвсем. :)
Иначе, да, апартамените са безумно скъпи.
Може да разлепиш, че търсиш да закупиш апартамент в района. (тоя дето си си харесал)
Ако ти звънне некой от ония кавали, му казвай че си ОК при фиксирана комисионна (да речем 500лв) :D
 
Да си дадеш гъзО под наем на банката за бокс+спалня, не бих.
Не споменаваш семейство, само годинки в повече, които не са ясно колко са, ама аз лично ако бях на твое място, така нямаше да се заробя за една кутийка, да наричам "моя", ама не съвсем. :)
Иначе, да, апартамените са безумно скъпи.
Може да разлепиш, че търсиш да закупиш апартамент в района. (тоя дето си си харесал)
Ако ти звънне некой от ония кавали, му казвай че си ОК при фиксирана комисионна (да речем 500лв) :D
В единия случай го продаваш на банката в другия на хазяина. Това на кой от двете, вече си е твй избор. Не всеки има наследствен имот в града в който иска да живее. А пък трудно се събира цялата сума...
 
Сестра ми вече около 15 години живее под наем. По мои сметки, вече е дала към 115 000 на хазяини. Но иначе да - бягайте от кредити, недейте да купувате имоти. По-добре да ги давате ей така, просто да ги обитавате, а после да нямате нищо :)
 
В единия случай го продаваш на банката в другия на хазяина. Това на кой от двете, вече си е твй избор. Не всеки има наследствен имот в града в който иска да живее. А пък трудно се събира цялата сума...

Не е баш тъй.

Сестра ми вече около 15 години живее под наем. По мои сметки, вече е дала към 115 000 на хазяини. Но иначе да - бягайте от кредити, недейте да купувате имоти. По-добре да ги давате ей така, просто да ги обитавате, а после да нямате нищо :)

Сестра ти е умна.
 
Сестра ми вече около 15 години живее под наем. По мои сметки, вече е дала към 115 000 на хазяини. Но иначе да - бягайте от кредити, недейте да купувате имоти. По-добре да ги давате ей така, просто да ги обитавате, а после да нямате нищо :)
Точно, плащам 400 наем а ако взема кредит вноската ще е 340 лева...
Та в единия случай даваш пари нма хазяите в дргия на банката (връща 20% отгоре). Ама поне след банката имаш нещо.
 
Не е баш тъй.

Да, ок, ако инвестирам парите от началната вноска от 10% от стойността на имота при доходност от 168% може и да изляза на плюс, ако звездите са ми подредени в правилната посока, чел съм ги тези разсъждения. Ама поне една гарсониера човек трябва да си купи - на стари години да не се чуди къде да се свре. Познавам един дето ми ги разправяше че щял да може да плаща един наем - в момента остаря, не може да работи, няма спестявания, пенсията му - мизерна, защото осигуровки не плащаше, понеже е хитрец, сега. живее в една кравеферма - пази добитъка, срещу подслон... Егати кефа ...

А и не всеки има грамотността да управлява финанси - тогава е по-добре да си купи собствено жилище.
 
Да, ок, ако инвестирам парите от началната вноска от 10% от стойността на имота при доходност от 168% може и да изляза на плюс, ако звездите са ми подредени в правилната посока, чел съм ги тези разсъждения. Ама поне една гарсониера човек трябва да си купи - на стари години да не се чуди къде да се свре. Познавам един дето ми ги разправяше че щял да може да плаща един наем - в момента остаря, не може да работи, няма спестявания, пенсията му - мизерна, защото осигуровки не плащаше, понеже е хитрец, сега. живее в една кравеферма - пази добитъка, срещу подслон... Егати кефа ...

А и не всеки има грамотността да управлява финанси - тогава е по-добре да си купи собствено жилище.

Е, добре поне че няма и някоя ипотека да изплаща. :D
 

Горе