Жилище в София

По-добре заем вместо наем.
Но с удоволствие бих искал да чуя доводи за обратната теза, тъй като българина, ако не купи имот, живота му е провал. Но на запад не е точно така.
 
По-добре заем вместо наем.
Но с удоволствие бих искал да чуя доводи за обратната теза, тъй като българина, ако не купи имот, живота му е провал. Но на запад не е точно така.

И що е по-добре, че не стана ясно.
 
И що е по-добре, че не стана ясно.
Защото след 20г. съм изплатил кредита на банката и имам в замяна жилище. Ако живея под наем, пак изплащам парите, но накрая на мегдана няма нищо.
 
В живота нищо не е толкова просто, колкото изглежда. В случая общовалиден отговор на казуса собственост срещу наем няма. Мисленето "след 20 години поне ще имам нещо" е неправилно и може да доведе до реални загуби. Ако живеете под наем и инвестирате разликата, пак ще имате нещо след 20 години - инвестиционен портфейл, при това в голяма част от случаите ще е с по-висока стойност, отколкото ако си бяхте взели имот на кредит.
 
На теория всичко е така, но на практика какво правите е въпроса?
Аз инвестирам в евтино НИ с кредит и опитвам да го изчистя в много кратък срок.
 
Имам си методология за взимане на големи финансови решения. При мен инвестициите са много по-силно застъпени от имотите, защото много трудно се намират имоти с удовлетворителна доходност.
 
Защото след 20г. съм изплатил кредита на банката и имам в замяна жилище. Ако живея под наем, пак изплащам парите, но накрая на мегдана няма нищо.

Дай да го видим туй мечтаното кредит да го съпоставим вноска/наем. Като ше ползваме текущите пазарни цени и без самоучастие у ипотеката.
 
Да, далеч по-добре е в кравефермата.
Ми да, човека явно е финансово закъсал. Как са поддържа туй нещо наречено "поне е мое", особено ако има още да изплаща за да стане "съвсем мое"?!
Екстра си е, продължава напред, без да ангажира и правнуците.
 
Благодаря отново за включванията.
@desoe, мерси за това в Дружба - бях там и разгледах, говорих със строителя и работата е общо взето за 140 000 лева е възможно да се закупи жилище, но с 30% предплащане на фаза предварителен договор, т.е. без акт 15, т.е не става през банката, а трябва на доверие. Честно казано не ме грабна достатъчно мястото, за да вкарам едни 30-40 бона за нещо, което евентуално бих се нанесъл след 16 месеца. Нито смятам за редно да деля риска със строителя при цена 2 000 лева на квадратен метър в Дружба. Не че се притеснявам, изглеждат читави, имат сгради на различен етап готови и т.н., но все пак - хем риска му митигирам, хем цена плащам сходна с тази в центъра, хем не ме грабна особено Дружба..
При мен явно стечението на обстоятелства е такова, предполагам друго яче щях да го мисля, ако не бях живял с години на места като от картичка (швейцария, щатите), нямах възможност да живея безплатно на центъра като сега, и нямах собствено жилище (това във връзка с worst case scenario, като онзи във фермата, жилище имам просторно, но в провинцията).

Колкото до имота като инвестиция - то е по-скоро да се подсигуриш, за краен случай, като човека с фермата, ако искаш да богатееш от недвижимо имущество... ти трябват добри връзки с ЧСИ и на високо във банките, адвокати и боркери; или много нули в банковата сметка.

Попадна ми и статия за 30% надценените цени в 1/3 от раионите в София. Горе-долу се връзва с разбиранията ми за ниво заплати / цена жилище. 30% не мога да преглътна, 10 бих, не повече не.
 
Честно казано не ме грабна достатъчно мястото, за да вкарам едни 30-40 бона за нещо, което евентуално бих се нанесъл след 16 месеца. Нито смятам за редно да деля риска със строителя при цена 2 000 лева на квадратен метър в Дружба. Не че се притеснявам, изглеждат читави, имат сгради на различен етап готови и т.н., но все пак - хем риска му митигирам, хем цена плащам сходна с тази в центъра, хем не ме грабна особено Дружба..

За съжаление много хора това хич не ги притеснява и когато сграда от читав строител получи акт 16, вече всичко читаво е разпродадено и трябва да избираш между партер, таван, северно изложение и т.н. Ако държиш на чисто ново строителство, не мисля че имаш шанс да вземеш читав апартамент, без значение парите - просто няма.
 
В живота нищо не е толкова просто, колкото изглежда. В случая общовалиден отговор на казуса собственост срещу наем няма. Мисленето "след 20 години поне ще имам нещо" е неправилно и може да доведе до реални загуби. Ако живеете под наем и инвестирате разликата, пак ще имате нещо след 20 години - инвестиционен портфейл, при това в голяма част от случаите ще е с по-висока стойност, отколкото ако си бяхте взели имот на кредит.
Ако стане файл и не успееш да си платиш креди теглиш една майна и продължаваш напред. Нищо не си загубил.
 
  • Like
Реакции: mtpv
Благодаря отново за включванията.
@desoe, мерси за това в Дружба - бях там и разгледах, говорих със строителя и работата е общо взето за 140 000 лева е възможно да се закупи жилище, но с 30% предплащане на фаза предварителен договор, т.е. без акт 15, т.е не става през банката, а трябва на доверие. Честно казано не ме грабна достатъчно мястото, за да вкарам едни 30-40 бона за нещо, което евентуално бих се нанесъл след 16 месеца. Нито смятам за редно да деля риска със строителя при цена 2 000 лева на квадратен метър в Дружба. Не че се притеснявам, изглеждат читави, имат сгради на различен етап готови и т.н., но все пак - хем риска му митигирам, хем цена плащам сходна с тази в центъра, хем не ме грабна особено Дружба..
При мен явно стечението на обстоятелства е такова, предполагам друго яче щях да го мисля, ако не бях живял с години на места като от картичка (швейцария, щатите), нямах възможност да живея безплатно на центъра като сега, и нямах собствено жилище (това във връзка с worst case scenario, като онзи във фермата, жилище имам просторно, но в провинцията).

Колкото до имота като инвестиция - то е по-скоро да се подсигуриш, за краен случай, като човека с фермата, ако искаш да богатееш от недвижимо имущество... ти трябват добри връзки с ЧСИ и на високо във банките, адвокати и боркери; или много нули в банковата сметка.

Попадна ми и статия за 30% надценените цени в 1/3 от раионите в София. Горе-долу се връзва с разбиранията ми за ниво заплати / цена жилище. 30% не мога да преглътна, 10 бих, не повече не.

Няма лошо. Като цяло идеята ми беше, че можеш да си намериш ново строителство дори и с твоя бюджет, който не е от най-високите, но все пак може да е достатъчен. Но такива цени за ново строителство според мен има само на зелено, тъй че ако не ти се чака...
 
Дружба е хубав квартал. Учил съм 6 години в Дружба 2 и си беше леко поле, но преди няколко седмици като минах от там си изглеждаше като застроен и доста добре развиващ се квартал, с вече добре изградена инфраструктура (говоря за метрото). И там си има плюсове. И то доста в последно време. Гледах и затворените комплекси там, също съм доста приятно изненадан, като изключим този, на който терасите на един блоковете почти е на Цариградско. Това е трудно продаваемо.

Нямам никакви лоши впечатления от който и да е квартал. Преживява се всичко, което намираш за минус, до някаква степен. Живял съм на едно от най-оживените кръстовища с трамваи, мотори, автобуси (още движеха ония стари червени Икароси) и пак ми е било ОК. В един момент шума стана просто ненатрапчив бекграунд. Живял съм последен блок до циганска махала. Тихо, минава само 1 автобус, до центъра беше доста време да се стигне, но само хубави неща мога да кажа.

Няма да забравя като гледах за жилища на какви неща се нагледах. Имаше едно много готино, страхотно разположение на спалните, хола беше отделен добре с коридор от тях, кухненския бокс добре разположен до хола, с врата. ЕПК беше. Цената беше страхотна, можеше да се договори и още отбиване. Но голям минус беше, че под него минаваше много натоварен булевард - Сливица, блока беше срещу Кенара на Сливница. Което нямаше как да стане. Шумът беше отвратителен, все едно камиони минаваха през апартамента. А отварянето на прозорец лятото беше равносилно на мощно обгазяване. А простирането на терасата (не говорим за пиене на кафе или ядене на нея) беше абсурд.
 
В живота нищо не е толкова просто, колкото изглежда. В случая общовалиден отговор на казуса собственост срещу наем няма. Мисленето "след 20 години поне ще имам нещо" е неправилно и може да доведе до реални загуби. Ако живеете под наем и инвестирате разликата, пак ще имате нещо след 20 години - инвестиционен портфейл, при това в голяма част от случаите ще е с по-висока стойност, отколкото ако си бяхте взели имот на кредит.
Коя разлика да се инвестира, като то поне в София ипотеката и наема са практически на една цена. Много добър пример имам за мен и едни раднини които живеят съвсем близо до мен. 2-3 мин път. Моята вноска по кредита беше малко под техния наем като сума. Докато течеше кредита на тях им вдигнаха наема с 50 лева, а моята вноска си остана същата. Накрая аз имам имот, чиято подръжка ми струва буквално няколко стотин лева за данък на общината. Всичко друго ми е чисто ново и има поне 20 години докато почне да се налага някой по-скъп ремонт. Т.е и подръжката не е фактор за разходи, към момента. До тогава може и да го продам, ако имам притеснения как ще го подържам и да го сменя за ново.

т.е ако инвестирам ще инвестирам началната вноска, която е 10%-30% от цената на имота. Каква доходност трябва да изкарам, че да изляза на по-голяма печалба, след като за няколко години стойността на имота ми се вдигна с 30%.

Можеш ли да дадеш и пример за доходни(поне 5% годишно) инвестиции с 10-30к лева. И умерен риск. Щото да не стане накрая, че от голямата печалба да се загуби и началния капитал.
 
Коя разлика да се инвестира, като то поне в София ипотеката и наема са практически на една цена. Много добър пример имам за мен и едни раднини които живеят съвсем близо до мен. 2-3 мин път. Моята вноска по кредита беше малко под техния наем като сума. Докато течеше кредита на тях им вдигнаха наема с 50 лева, а моята вноска си остана същата. Накрая аз имам имот, чиято подръжка ми струва буквално няколко стотин лева за данък на общината. Всичко друго ми е чисто ново и има поне 20 години докато почне да се налага някой по-скъп ремонт. Т.е и подръжката не е фактор за разходи, към момента. До тогава може и да го продам, ако имам притеснения как ще го подържам и да го сменя за ново.

т.е ако инвестирам ще инвестирам началната вноска, която е 10%-30% от цената на имота. Каква доходност трябва да изкарам, че да изляза на по-голяма печалба, след като за няколко години стойността на имота ми се вдигна с 30%.

Можеш ли да дадеш и пример за доходни(поне 5% годишно) инвестиции с 10-30к лева. И умерен риск. Щото да не стане накрая, че от голямата печалба да се загуби и началния капитал.

Инвестираш първоначалната вноска и спестенията, които си дал за покупка/ремонт на имота, разходите по покупка и продажба на имота, както и разликите от данъци, ремонти, ел. уреди, мебели, такси по кредита, разликата между наем и вноска и т.н. В момента лихвите са на историческо дъно, но нали се сещаш, че няма как ЕЦБ да държи лихвения процент отрицателен през следващите 20-30 години? Така че вноската ти неминуемо ще се покачи. Също така и умерено понижаване на цените на имотите и наемите не е изключено.

Няма как 20 години да не дадеш пари за нищо, дори и да си направил основен ремонт. Домакинските ел. уреди обикновено издържат около 10 години. Подовите настилки се износват и се налага смяна, обикновено преди 10-тата година. Баните се ремонтират през 5 до 10 години. Мебелите също амортизират, особено ако са по-бюджетни. Стените се пребоядисват на няколко години. Както и по-дребните ремонти. И така нататък. Всички тези разходи се трупат и накрая се получава една немалка сума, която си налял още преди да са изтекли 20-те години, през които си мислиш, че нищо няма да трябва да правиш по имота.

Такива инвестиции съществуват, но аз не се наемам да препоръчвам инвестиции, когато не знам нищо за конкретния човек, който иска да инвестира.

Не казвам, че наем винаги е по-добър вариант от имот, а само казвам, че мантрата "поне ще имам нещо след 20 години" е фундаментално грешна. Понякога наемът е по-добър вариант, понякога покупката. Аз съм правил доста сравнения между двете за различни софийски имоти и нещата са на кантар.
 
Последно редактирано:
Ако включите и това, че жилището/жилищата остават после за децата ви, мисля че казуса се затваря. Летящ старт за един млад човек е, ако не се налага да си купи жилище, а наследи. За мен това са важни неща.
 
Ще се включа и аз...

Има много фактори ЗА и много ПРОТИВ...
Важното е как усещаш нещата и да се опиташ да погледнеш малко в Бъдещето...
Теглиш чертата и Решаваш :)

Всичко друго е пречупено през призмата на чуждите виждания и т.н
 
Ако включите и това, че жилището/жилищата остават после за децата ви, мисля че казуса се затваря. Летящ старт за един млад човек е, ако не се налага да си купи жилище, а наследи. За мен това са важни неща.

И това не е сигурно. Знам как се разви моят живот между 18 и 25-годишна възраст, и мога категорично да кажа, че наследяването на пари/инвестиции би ми дало много по-летящ старт от наследяването на имот на същата стойност. Но този аргумент е нефинансов, а там е много субективна материя. Затова се опитах да се придържам към финансовата страна, където малко или много нещата са измерими и предвидими, за разлика от нефинансовите причини да се купи имот.
 
Коя разлика да се инвестира, като то поне в София ипотеката и наема са практически на една цена. Много добър пример имам за мен и едни раднини които живеят съвсем близо до мен. 2-3 мин път. Моята вноска по кредита беше малко под техния наем като сума. Докато течеше кредита на тях им вдигнаха наема с 50 лева, а моята вноска си остана същата. Накрая аз имам имот, чиято подръжка ми струва буквално няколко стотин лева за данък на общината. Всичко друго ми е чисто ново и има поне 20 години докато почне да се налага някой по-скъп ремонт. Т.е и подръжката не е фактор за разходи, към момента. До тогава може и да го продам, ако имам притеснения как ще го подържам и да го сменя за ново.

т.е ако инвестирам ще инвестирам началната вноска, която е 10%-30% от цената на имота. Каква доходност трябва да изкарам, че да изляза на по-голяма печалба, след като за няколко години стойността на имота ми се вдигна с 30%.

Можеш ли да дадеш и пример за доходни(поне 5% годишно) инвестиции с 10-30к лева. И умерен риск. Щото да не стане накрая, че от голямата печалба да се загуби и началния капитал.

Колегата Attacker се изказа много добре, но ще го допълня с моята основна причина, поради която не си купих апартамент до сега:
На практика си слагаш един тумор на гърба, който трябва да носиш следващите 20 години. Не можеш да останеш без работа за повече от 1-2 месеца, не можеш да си смениш квартала ако се окаже, че не ти харесва. Много по-трудно е да стартираш собствен бизнес, ако искаш да го правиш, много по-трудно е да вземеш кредит от банката за този собствен бизнес.
Този тумор ще ти виси на гърба и ще те ограничава във всяко твое действие. Ще трябва да го играеш предпазливо.

Аз съм решил да си купя апартамент, когато имам парите в кеш.


Ако включите и това, че жилището/жилищата остават после за децата ви, мисля че казуса се затваря. Летящ старт за един млад човек е, ако не се налага да си купи жилище, а наследи. За мен това са важни неща.
Като човек, който не е получил нищо даром, не очаквам и да се блъскам цял живот, за да оставя на някого нещо. Не казвам, че не бих, но не е това основната ми цел в живота.
 

Горе