Жилище в гр. София | Съвети

Zdravko.Kapanov

Active Member
Здравейте,

Живея във Варна, но развитието на нещата в последните няколко години и вече доста честите (седмични) ангажименти заради които се налага да отсядам в столицата за неопределено време, ме решиха да се преместя да живея във София постояно. Естествено това не стана спонтанно, може би година и половина го обмислях. Разбира се вече съм формирал някакво мнение по въпроса, но знам че доста хора от този форум са постоянни жители на София и може би ще ми дадът някой друг полезен съвет.

Желая да отбелжа - това ще е "оборотно" жилище, а не в това което ще се пенсионирам.

----
Това което търся е:

- Спрял съм се на следните квартали: Лозенец, Яворо, Гео Милев, Редута, Иван Вазов, Докторски паметник и други като вариант B
- Може би двустаен апартамент, за предпочитане ново строителство
- Комуникативно място, смятам че горепосочените квартали отговарят на това.

----
Основни въпроси:

- Да търся ли имот задължително с гараж, как седят нещата с паркоместата, защото чета постояно, че кражбите на автомобили са ежедневие в столицата
- Върху кои от по-горе написаните квартали да се съсредоточа или да ги зачертая всички ....
- Добра идея ли е, така нашумелите напоследък "Жилищни комплекси"


HELP PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

От Редута до Лозенец има доста разстояние. Къде основно ще ти се налага да ходиш? Това трябва да е определящото за това къде искаш да живееш, щом не смяташ да се пенсионираш в него.

Иначе, мога да ти дам следните съвети:

- задълже средни етажи, никога първи или последен.
- търсиш ю/юз изложение, в крае случай З или И комбинации със С. Никога обаче чист север - там слънце няма и ще умреш от студ.
- гледай да има тераса, по-удобно е.
- ново строителство гледай, епк или панелник - не, като задължително искай да слизаш да гледаш мазите или тавана, където е възможно. Качи се на последния етаж, слез до долу и гледай общите части, така ще стане ясно какъв ще е блока.

За останалите въпроси:

- добре е да имаш гараж, ако си със скъп автомобил. Зависи къде искаш да живееш, може да има под наем, може и да няма.
- аз лично не бих живял в такъв комплекс, но е важно да ти допадне. Гледай обаче какво има около теб - болници, училища, магазини и прочее. Неудобно е за всяко нещо да трябва да пътуваш по 20 минути.
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Ама ще купуваш или под наем, ако е първото - изредил си най-гъзарските, респективно скъпи, квартали в софия без редута (забравил си стрелбище)
Ако под наем - няма значение, навсякъде има всякакви. Ако ще си купуваш си приготви поне 70 хиляди евро, че дори са малко, само гаража ще ти е 20 надземен.
Аз живея в нов блок и е мизерия, не бих си купил ново строителство - гипскартони, тънки стени, тънки плочи и т.н. Едно ЕПК сигурно е в пъти по-добър вариант :D Аз си дебна често за някаква оферта да купя, че имам идея ама няма нищо като за хора в точно тия квартали.. Все едно да дебнеш за оферта около южния парк, там всички знаят, че всички искат и държат цени гадовете :D
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Аз живея в нов блок и е мизерия, не бих си купил ново строителство - гипскартони, тънки стени, тънки плочи и т.н.
И аз живея, ама не е така. А иначе, израстнал съм в панелка. Там като пръднеш и съседа чува.
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Redrum благодаря за мнението. Основно работа имам в центъра затова се спирам някой от тези квартали които са по-близко. Да, определено няма да е някой панел, не се изразих правилно, исках да кажа, че има доста запазени кооперации от края на 90те (тухла), но 95 % процента съм се насочил на нещо ново. Явно наистина трябва да се съобразя относно паркомясто, защото гараж под наем отпада някак си не е в мой стил . Относно "институцийте" около мен, мисля че наистина е подходящо да е в близост до болница ( за всеки случай), но хранителни квартални магазини смятам, че би трябвало да има доста (както е в цяла България), нали не маркети като Кауфланд, Billa, Лидъл и Карфур и др..
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Мога да предложа Лагера и Белите брези, офиса ми е там и е много приятно и спокойно като цяло и е близо до центъра и е по-евтино от лозенец, иван вазов, да не говоря за докторския паментник, където изобщо не знам защо си го сложил до кварталите, като там цената е поне тройна :D
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Ама ще купуваш или под наем, ако е първото - изредил си най-гъзарските, респективно скъпи, квартали в софия без редута (забравил си стрелбище)
Ако под наем - няма значение, навсякъде има всякакви. Ако ще си купуваш си приготви поне 70 хиляди евро, че дори са малко, само гаража ще ти е 20 надземен.
Аз живея в нов блок и е мизерия, не бих си купил ново строителство - гипскартони, тънки стени, тънки плочи и т.н. Едно ЕПК сигурно е в пъти по-добър вариант :D Аз си дебна често за някаква оферта да купя, че имам идея ама няма нищо като за хора в точно тия квартали.. Все едно да дебнеш за оферта около южния парк, там всички знаят, че всички искат и държат цени гадовете :D

Ще купувам. Това жилище може би ще живея в следващите 10-15 години и как да се изразя, не искам да живея в "гетата на София", просто ми се скапва настроението, а другите "читави" квартали са по-скоро семейни :)
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Мога да предложа Лагера и Белите брези, офиса ми е там и е много приятно и спокойно като цяло и е близо до центъра и е по-евтино от лозенец, иван вазов, да не говоря за докторския паментник, където изобщо не знам защо си го сложил до кварталите, като там цената е поне тройна :D

Да тези два квартала буквално граничат с центъра и не са лоши като предложение, но все пак не съм взел окончателно решение просто изброих така по-предпочитаните квартали.
 
Веднага софианците на помощ. Лично аз не бих избрал Лозенец, но това е лично мое мнение. Там ако не си в някаква кооперация с паркомясто или къща (има доста вътре в квартала), си е тегаво. Многозастроено място и там ако една вътрешна улица има празен тротоар ще е събитие. Това съм го най-мразел в кварталите - някакви селяни да се катерят по тротоарите. ;) Положението в Иван Вазов е горе долу същото. ;) И двата квартали са необяснимо скъпи, но това е от доста време така. Докторски паметник или докторската градинка не е лошо, но това ти е точно в центъра, което може да прецениш и дали ти влиза в критерия. Лозенец и Докторски паметник са с добра логистика от към метро, което като си в София ще усетиш колко е ценно. :)

Силно препоръчвам от посочените Гео Милев, Редута, нищо, че нямат пряка връзка с метрото, за сметка на това са идея по-празни от към коли, сгради места, красиви квартали са и определено там е по-шикочко. За жалост метрото няма достъп до тях, но пък честно казано с доста друг транспорт може да стигнеш до там , където искаш. Често споменавам транспорт, защото аз се движа с него. Направо умирам от кеф да видя как един автобус с 50 човека в него се влачи, заради 50 коли, всеки сам в колата си. Логика 0. :) А за веолайте забрави, ако не е любителско и не го правиш в парковете. Да се движиш с колело си е пълен абсурд.

За Яворово нямам наблюдения, но ако търсиш комуникативно място какво точно имаш предвид, защото и с кола може да се води комуникативно. Аз го мисля от моята си страна - да има транспорт, пеша да се добера до важни точки на града и най-вече да може да ползвам метрото. Аз нямам гараж, паркирам на улицата, но съм на място, което си има места и се познаваме вече. Иначе с е друго с личен гараж. ;) Жилищните комплекси са повечето по покрайнините на столицата, има тук таме в нея, като в Изгрев се сещам, но като цяло не са лоша идея, но тук избираш комплекс, а после квартал, защото не във всеки има.
 
Re: От: Жилище в гр. София | Съвети

И аз живея, ама не е така. А иначе, израстнал съм в панелка. Там като пръднеш и съседа чува.

Да, гледа се кой го е строил все пак. Има ги всякакви боклуци. Показателно е ако на последния етаж живее строителя на блока или поне един от апартаментите си е запазил за себе си. Не, че и без е кофти, но като цяло е добър показател. :)
 
Re: От: Жилище в гр. София | Съвети

Да тези два квартала буквално граничат с центъра и не са лоши като предложение, но все пак не съм взел окончателно решение просто изброих така по-предпочитаните квартали.

Е как ще граничат с центъра бе бате? :) Доста след центъра са....Лагера, Белите брези, Борово, Стрелбище, Моторписта, Красно село, те са си доста след центъра.....макар че Белите брези може и лекинго да го докосва... :)
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Blinky благодаря за мнението. Ще видим дали трафика в столицата ще ме откаже да сляза от волана. А като комуникативно място разбирам по-точно, оживено място с хора и всички битови удобства на днешния човек, защото съм израснал в центъра на Варна и съм свикнал да съм сред хора, което във София едва ли е проблем.Да, наистина за Гео Милев има доста позитивни отзиви, а до колкото знам има и парк.
 
От: Re: От: Жилище в гр. София | Съвети

Е как ще граничат с центъра бе бате? :) Доста след центъра са....Лагера, Белите брези, Борово, Стрелбище, Моторписта, Красно село, те са си доста след центъра.....макар че Белите брези може и лекинго да го докосва... :)

Нямах предвид топ център
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Да, изток, изгрев и дианабад също са добри квартали без никакви мангали, особено изгрев където има куп посолства, дипломатически блокове и т.н. и е много тихо и спокойно и метрото е там. Но пък като цени май е дори по-скъпо от лозенец. Наскоро гледах срещу руското в новата супергъзарска сграда (хаха ще ме нападнат проамериканцките във форума, че гледам пак комунягите, ама аз прекарах поне 10 г. от детството си в самото посолство ама тва е друга тема) двустаен за 300 хиляди евро :D Не ми достигнаха няколко хилки да го взема :D:D:D
 
Re: От: Re: От: Жилище в гр. София | Съвети

Нямах предвид топ център

Те са топ и идеален център. Иначе някои идват насам, други отиваме към Варна....и те така.... :)

Насякъде има хора, колкото до удобставата - от Гео Милев за кино ще трябва да се поразходиш повечеко, в Лозенец - пускаш до Парадайса, а Докторската градинка - там както казаха цените са много нагоре, а мястото има едно много яко паркче и метрото е близо и с това се изчерпва моите бенефити. :) Болници - Токуда за Лозенец. Гео Милев - Окръжна болница е май на близката. Парчетата са няколко хубави и те са Западния, Гео Милев парка, Южния, на св. Троица, Боримечката (така му викам аз) - Красна поляна (зад Лукойл), Северен в Люлин, в Лозенец има, но не много популярен - Борисовата градина...може да пропускам някой, но това са най-основните, ако държиш на приятните разходни из парковете.

Живял съм в Слатина (под Гео Милев) и наистина е хубав квартал, няма спор.
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Изток, изгрев, дианабад - това са кварталите.

Гео Милев също.

По-далечни - Бъкстон е добре.

Забрави лозенец и иван вазов. Нищо елитно няма в тези квартали - махни ги какво разправят. Забрави и центъра. Мръсно, гадно, няма паркоместа, шум, прах, ужас.

Най-добре е разбира се - малка къщичка в бояна или панчарево. Хем ти е инвестиция, хем ще живееш като нормален човек далеч от всякаква селска сган и техните битови навици.
 
От: Жилище в гр. София | Съвети

Ако ти трябва най-добрият брокер, който не е просто брокер, а е и консултант (каквито всички брокери трябва да бъдат, ама не са) и ако си сериозен в намеренията си - пиши ми ЛС.
 
Re: От: Жилище в гр. София | Съвети

Мнение за столичните брокери ? споделете опит

Мой приятел, който в момента ми търси и на мен нещичко:

ТРАКИЯ КОНСУЛТ
град София, бул.Мария Луиза 95, 0888513026;0884259531
 

Горе