Законно ли е да се раздават листовки на улицата

От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Въпросът ми е зададен в заглавието. Повече няма какво да допълня към него (засега).
Да. В момента, ако се разкараш до центъра (на града ти) можеш да се сдобиеш с тениска, балони, кибритчета, лукчета, знамена (партийни и националното), свирки, ключодържатели и подобни от партиите. Всичко това се раздава по улиците на всякакви хора. Лично аз видах, как щяха да се избият за тениски - беше страшно!
 
Въпросът ми е зададен в заглавието. Повече няма какво да допълня към него (засега).

Защо да не е законно. Раздаваш, както каза, не продаваш или нещо такова. Вече зависи и от съдържанието им. :)

Но не е незаконно, защото реално това не е извършване на търговска дейност. Но е незаконно после да ги намираш по земята. Не, че ще те арестуват, ама поне тези, които раздават в някой регион, няма да е лошо да следят за шитовете си - да си гледат листовките им да не са на земята, защото каквото и да си говорим, това е нетаргетирана реклама и в повечето случаи не дават рекламен материал, а пробутват боклук в ръцете на хората. ;) За малка част от тях е полезна информацията на тези листовки, което ги прави реално неефективни и боклук в ръцете на бързащите хора. ;)
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

От моя гледна точка, не ти го препоръчвам. Ще си видиш всички листовки до кошчето. Зависи и кой ще ги раздава. Красиви девойки са ми давали листовки, които съм прочитал. А има и такива, които директно изхвърчат. Много трябва да внимаваш с този вид реклама.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Ако искаш да раздаваш в някой мол, трябва преди това да се разбереш с управителя и да платиш нещо за целия ден (примерно 100 лева).

Да раздаваш на улицата не струва нищо, освен време, усилия и средства за изработка на брошурите. Само по себе си раздаването на флаери е безполезно. Тоест, ако само чакаш хората да минават и им подаваш листчето в ръката- ефектът е пълна нула.

Използвай няколкото секунди внимание, докато им подаваш флаера, за да завържеш разговор.
Можеш да им кажеш нещо, с което да им привлечеш вниманието. Например: "Здравейте, чухте ли за промоцията? Свършва в петък..."

Тук вече зависи в кой град и къде ще раздаваш, ако раздаваш във Велико Търново- хората ще се спират до теб, за да си говорят и ще имаш предостатъчно време, за да им обясниш за това което рекламираш. Ако раздаваш пред Софийския университет, ще имаш средно около 1 секунда, за да кажеш нещо, докато подаваш флаера, защото там малцина ще са тези, които ще спрат да те разпитват каква е промоцията и т.н. Все пак използвай тази секунда, за да си пуснеш съобщението до главите на хората, много от тях ще го запомнят дори подсъзнателно.

P.S. Според мен флаерът служи най-вече като помощно средство- да заговориш непознат и да му обясниш за продукта/каузата си. Успех с кампанията и не пилей флаерите напразно :)
 
Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Слаба реклама и по-скоро дразни. Едва ли обаче е забранена от закона.

За мен лично това е най-неефективната реклама, която някога е имало. Имам едни познати, които изблъскаха за листовки - обикновени и лепящи се по стълбовете, няколко стотици лева. Резултатът - нито едно обаждане и клиент, и ги накараха да дойдат да отлепят от спирките. ;)
 
От: Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

За мен лично това е най-неефективната реклама, която някога е имало. Имам едни познати, които изблъскаха за листовки - обикновени и лепящи се по стълбовете, няколко стотици лева. Резултатът - нито едно обаждане и клиент, и ги накараха да дойдат да отлепят от спирките. ;)

Абсолютно, ако не се правиш на луд и не говориш на хората, докато раздаваш флаерите- ефектът е почти нулев.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Според мен обявите и флаерите имат ефект. Разбира се зависи какво и как рекламираш. Ако отваряш магазин в квартала флаера с промоциите и датата на откриването е по - ефективен и от рекламата по телевизията. както някой по - горе беше писал флаера трябва да бъде даден от човек, на човек, който го иска, или поне има шанс да се заинтересува. Локалните услуги в България се рекламират така. Фризьор в Люлин, обущар В Младост, Маникюристка в Обеля и .т. н. Дори и за мъжете има добри флаери - акумулатори, топлоизолация, ВиК услуги и т. н... много зависи какво искаш да рекламираш. Ако следващия път си зададеш конкретно въпроса може да получиш и отговор ...
 
От: Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

За мен лично това е най-неефективната реклама, която някога е имало. Имам едни познати, които изблъскаха за листовки - обикновени и лепящи се по стълбовете, няколко стотици лева. Резултатът - нито едно обаждане и клиент, и ги накараха да дойдат да отлепят от спирките. ;)


Зависи. 2 години преди бума на ел. цигари направих 2000 флаера и ги налепих на местата за обяви. Във всеки град има. В случая беше Враца.

Някъде след 2 седмици започнаха първите продажби. Дори зареждах 2 магазина с ел. цигари. Всичко е според продукта и точното време за него.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Ние преди години хвърлихме - буквално хвърлихме - 500лв. за 10 000 флаера, и 1 600лв. за радио реклама - почти нулев ефект. И то услугата, която предлагахме си беше като цяло уникална за населеното място, където я предлагахме, така че не беше поредната "готини блузки на половин цена" оферта.

Това което научихме от онова раздаване на тези 10 000 флаера беше - няма ефект да ги оставяш по вратите на хората. Няма и голям ефект да ги раздаваш на улицата на ръка. Единият от хората ни, които ги раздаваха си е оправен пич и от неговите флаери имаше някакъв минимален ефект - но повече пари щяхме да изкараме за същото време от труда му ако го бяхме накарали да свири на китара на мястото, където раздаваше флаерите. А той не може да свири на китара доколкото съм запознат. Така че сам си прави сметката.

По-таргетирано и евтино от онлайн рекламата няма, дори да става въпрос за офлайн бизнес. Поне според мен.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Зависи и какъв бизнес или бранд рекламираш. Ако е регионален сайт за Враца и ги раздаваш в центъра на Враца на таргет 16-50 години (интернет зависимите :) ), били те мъже или жени мисля, че ще има ефект. Ако продаваш нещо, вече е доста по-сложно с таргетирането :)
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Принципно имаше проучване, че флаерите са една от най-малко ефективните реклами. Успеха беше нещо от сорта на половин процент от всички, които са получили листовки. Все пак зависи и какво предлагаш, но като цяло са леко безсмислени.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Като се замисля може би е по-добре да се пускат по кутиите. Поне се премахва дразнещия ефект да ти дадат листчето докато си навън и въобще не ти е до това. По бих разгледал нещо от кутията (ако ми е интересно разбира се)
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Според мен трябва да ги забранят като форма на чисто хабене на хартия. Ефектът е много по-малък отколкото отрицателният ефект за хората и природата.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Флаерите са просто поредният инструмент, който има ефект, само ако е използван по правилен начин. Ако например, раздаваш флаери за някаква услуга в някакво заведение, на територията на самото заведение, успехът им ще е голям. Както и в повечето случаи, когато и раздаването, и услугата са локални.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

много зависи какво искаш да рекламираш. Ако следващия път си зададеш конкретно въпроса може да получиш и отговор
Всъщност като получа подобна листовка, то а аз рядко я чета - казвам си и тези искат да ме излъжат да им купя продукта (без да го търся). Това което аз планирам да рекламирам, обаче, е безплатно онлайн обучение на много специфична тема. Както се казва това е част от един доста по-мащабен бъдещ проект. Ефектът който целя да постигна за момента е минимален, но естествено да не е съвсем нулев.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Ако обучението е специфично, не вярвам флаерите да помогнат дори малко, освен ако не ги раздаваш на място, което събира хора, имащи интерес от него. В противен случай са пари на вятъра.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Нека и аз си кажа мнението като човек който е раздавал и като човек който дава да се раздават.
Аз раздавах директно пред магазина в който работя сега ;) . Когато аз раздавах си имаше някакъв ефект * както вие казвате зависи от човека, продукта и начина на таргетиране *. Много зависи от флайера също, това е 2/3 от цялото нещо.
Но като цяло няма " Желаният ефект за парите ". За една година в която съм тук сме раздали 15 000 - 20 000 флайера и имам наблюдения върху това. Много зависи човека, защото има хора и хора.

Като цяло по-добре онлайн реклама от колкото флайера който отива в джоба / кофата или най-грозното на земята!
 
Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Ние преди години хвърлихме - буквално хвърлихме - 500лв. за 10 000 флаера, и 1 600лв. за радио реклама - почти нулев ефект. И то услугата, която предлагахме си беше като цяло уникална за населеното място, където я предлагахме, така че не беше поредната "готини блузки на половин цена" оферта.

Това което научихме от онова раздаване на тези 10 000 флаера беше - няма ефект да ги оставяш по вратите на хората. Няма и голям ефект да ги раздаваш на улицата на ръка. Единият от хората ни, които ги раздаваха си е оправен пич и от неговите флаери имаше някакъв минимален ефект - но повече пари щяхме да изкараме за същото време от труда му ако го бяхме накарали да свири на китара на мястото, където раздаваше флаерите. А той не може да свири на китара доколкото съм запознат. Така че сам си прави сметката.

По-таргетирано и евтино от онлайн рекламата няма, дори да става въпрос за офлайн бизнес. Поне според мен.

Мм, то не е само това разхода, реално. Освен, ако към тези реклами не с причислил - дизайна на флайърите, както и записването на рекламата.

Онлайн рекламата винаги ще е с едни гърди пред всички останали, ако успее им да измести, или поне да се доближи до, ТВ рекламата, ще е супер. За жалост това няма да се случи още много време. Но случи ли се, ей тогава всички бизнеси ще имат реално резултати и определено за инвестирани 100 лева, ще има доста добра възвращаемост, естествено ако всичко е планирано и нагласено добре.

Относно листовките, плакатите и флайърите - там малко ми е било чудно защо малките фирми разчитат на това, още преди да разберат какво могат да постигнат в интернет за инвестирания бюджет. Някой го научават по трудния начин, а други - дори и не се замислят за нещо странично, преди да са пробвали през интернет и след като кампаниите им там носят избивка и добра печалба, да се пуснат по другите канали. Малко са, но ги има.
 

Горе