Закон за публикуването в интернет

slimlady

Member
Не знам дали тук трябваше да го публикувам , но моля ви да ми помогнете. Какво трябва да направя ако публикувам статия независимо дали е от български сайт или чужд (ако е чужд с превод ще го направя) , например ако напиша под статията си източника и ако съм превела от чуждите да напиша името на които го е превел , та въпроса ми е така законно ли е ... все пак ще посоча източника на информацията . Благодаря.
 
ами зависи от политиката на медията ако е от български на български ( отдолу на сайта пише обикновнено) някой медии дават само с линк , някой не дават, някой искат да удобряват някой може само няколко изречения цитат с линк... ама да знаеш че никой не обича да го копират винаги от български на български може да преразказваш така си е отделно проиведение

за случая на превод преразказваш леко и посочваш източника Акциите на Нокиа скочиха с 30 процента предаде ройтерс (ивестор бг ползват тази техника) и после си пишеш за акциите

пп (картинките са с отделни права) и за тях е по строго не може да ги вземеш направо!!!
 
От: Закон за публикуването в интернет

Така си е и на мен няма да ми стане приятно да си видя труда изпукан в друг сайт наготово. Тук ще последвам съвета ти като преразкажа ,а моля те кажи ми за картинките .... някъде бях попаднала на безплатно сваляне и споделяне . Исскам да правя нещата законно. Благодаря.
 
ами инвестора ползваха генерик катринки само да подхождат на темата например sxc.hu а не да конкретно от новината... и го слагаха под картинкта тук там взимат и някоя от ройтерс но НЕзнам как е правилно отиваш и четеш на сайта тях сега ги притежава България он Еър и може да са взели права аз не бих ползвал картинки...

investor.bg/analizi/91/a/-nai-golemiiat-problem-na-zemiata-e-naselenieto-a-ne-klimatichnite-promeni,159567/

до статията в дясно са генерик картинките на други статии
 
От: Закон за публикуването в интернет

С картинките не би трябвало да имаш проблеми, освен ако сайтът ти не е някакъв голям медиен. Иначе си ползвай каквито решиш според мен, ако някой случайно си припознае снимка, ще ти пише да платиш или да я свалиш. Поне при мен така се е случвало.
 
От: Закон за публикуването в интернет

Има сайтове, от които може да ползваш картинки срещу връзка и посочване на лиценз/автор или при други условия (които не включват плащане).

Ако превеждаш 1:1 трябва да искаш разрешение от носителя на авторските права на оригинала.
 
От: Закон за публикуването в интернет

А ако картинките се ползват за личен блог некомерсиално пак ли важат същите условия като при "големите медийни сайтове"?

П.П.: И тъй като се спомена за авторско право, да използвам момента и аз да задам малко по-различен въпрос. Намерих една PHP системка в Codecanyon , която е почти като Twitter и много ми грабна окото. Платена е - от порядъка на 20-тина долара. Чудя се, ако я закупя и си я инстална в някой хост, с някакъв домейн, може ли да ми направят проблем от Twitter по някакъв повод?

Щом са я одобрили в codecanyon-a не би следвало да има проблем уж?
 
От: От: Закон за публикуването в интернет

А ако картинките се ползват за личен блог некомерсиално пак ли важат същите условия като при "големите медийни сайтове"?

П.П.: И тъй като се спомена за авторско право, да използвам момента и аз да задам малко по-различен въпрос. Намерих една PHP системка в Codecanyon , която е почти като Twitter и много ми грабна окото. Платена е - от порядъка на 20-тина долара. Чудя се, ако я закупя и си я инстална в някой хост, с някакъв домейн, може ли да ми направят проблем от Twitter по някакъв повод?

Щом са я одобрили в codecanyon-a не би следвало да има проблем уж?

За картинките: Ако са stock exchange - ясно. В противен случай се гледа дали са оповестени някакви ограничения или изисквания за ползването им - тогава може да има клаузи, в които да фигурира дали могат да се ползват евентуално с комерсиална/некомерсиална цел или с позволението на автора, или държащия авторските права.

За клонинга: Няма да имаш проблем.
 

Горе