Заплати във България, разпределение

alexkuzmov

Well-Known Member
Трябва ми статистика (ако може в графика) за заплатите в България (не доходите), по процент на работещите.
Пример:
12.5% изкарват от 500-1000 лева на месец
25% изкарват от 1000-1500 лева на месец
И т.н.
Подробна разбивка на процента работещи.
Нещо не мога да намеря такова инфо, всичко е средни заплати по години, сектор, пол, не знам си какво си.
Като че ли няма някаква графика, която показва колко от работещите какви заплати изкарват горе доло.
 
Това не върши ли работа?

Според мен е точно каквото ти трябва

IMG_20210420_181039.png

Имаш брой работещи и техните заплати.
От тази статистика излиза, че 6.14% от работещите получават средна заплата от 2366 лв. (това са ръководителите).
 
Това не върши ли работа?

Според мен е точно каквото ти трябва

Виж файлът 21308

Имаш брой работещи и техните заплати.
От тази статистика излиза, че 6.14% от работещите получават средна заплата от 2366 лв. (това са ръководителите).
тц, трябват ми диапазони, не средни заплати
 
тц, трябват ми диапазони, не средни заплати

Подреждаш всички класове професии по големина на заплатата. После правиш групи от по минимум два класа професии и вече имаш диапазон (което е търсеното от теб).

Пример:

Професии, неизискващи специална класификация (306573 човека) - 672 лв.
Персонал зает с услуги за населението, търговията и охраната (434833 човека) - 689 лв

Извод:
Получаващи до 672 лв - 13.05%
Получаващи от 672 лв до 689 лв - 31%

Няма как да е съвсем точно, но тенденцията се хваща.

Излиза, че като "Специалисти" (класове на НКПД-2011) се водят най-много хора (19% от всички) и взимат втората по-големина средна заплата (пред тях са само Ръководителите).

2021-04-20 21_30_39-New XLSX Worksheet.xlsx - WPS Office.png
 
Последно редактирано:
тц, трябват ми диапазони, не средни заплати
На колко диапазона искаш да разделиш графиката?
Ако е на малко (3-4) - на база статистиката която ти дадох може да се направи доста правилно предположение какъв процент попада във всеки от диапазоните.

Но ако искаш да направиш диапазони до 10-15к лв - вече ще трябва специална статистика каквато може да има само нси (и на каквато аз не съм попадал). Всъщност не виждам много логика да се разделя на толкова много диапазони, защото над 2-3к, процентите ще са миниатюрни. Ако грешно съм разбрал и искаш да се разделят само на няколко диапазона - дадох вече сравнително точно решение.
 
На колко диапазона искаш да разделиш графиката?
Ако е на малко (3-4) - на база статистиката която ти дадох може да се направи доста правилно предположение какъв процент попада във всеки от диапазоните.

Но ако искаш да направиш диапазони до 10-15к лв - вече ще трябва специална статистика каквато може да има само нси (и на каквато аз не съм попадал). Всъщност не виждам много логика да се разделя на толкова много диапазони, защото над 2-3к, процентите ще са миниатюрни. Ако грешно съм разбрал и искаш да се разделят само на няколко диапазона - дадох вече сравнително точно решение.
Да, може да се направят, и да, може да се добие някаква представа (колко плачевно е положението...)
Но точността е много малка при средните стойности.
Реално липсват горната и долната граница.
Реално специалист може да влиза в диапазона на ръководител и обратното.
Но няма как да се знае, тъйкато стойностите са средни, а и оттам процентите са прекалено неточни.

Може и да няма такава статистика каквато търся, може да не им е хрумвало да правят.
Знаеш ли ли от къде мога (ако мога) да взема сурови данни?
Мога да напиша някакъв прост скрипт да ги обработи и да му вади каквито статистики искам.
 
Не съм попадал на точно такава статистика.
Не знам и за какво може да се използва - какво значение има точно колко хора получават от 1500-2000 лв.
Средните стойности показват положението.

Само НСИ може да има толкова подробна статистика. Защо не им пишеш? Току виж са ти отговорили.
Да, може да се направят, и да, може да се добие някаква представа (колко плачевно е положението...)
Но точността е много малка при средните стойности.
Реално липсват горната и долната граница.
Реално специалист може да влиза в диапазона на ръководител и обратното.
Но няма как да се знае, тъйкато стойностите са средни, а и оттам процентите са прекалено неточни.

Може и да няма такава статистика каквато търся, може да не им е хрумвало да правят.
Знаеш ли ли от къде мога (ако мога) да взема сурови данни?
Мога да напиша някакъв прост скрипт да ги обработи и да му вади каквито статистики искам.
 
(колко плачевно е положението...)

Преди да влезем в ЕУ, средноприлични заплати бяха по 1К, сега пак са толкова.. развиваме се, или по-скоро "развиха ни" :)

Иначе в нси, наистина можеш да си изискваш някаква къстъм извадка, извършват официално такива услуги
 

Горе