Заптиване за възраст...

От: Заптиване за възраст...

Всъщност по закон нямаш право да питаш за възраст, здраводловно състояние абдурд, и други подробности. Ако с такова отношение попаднеш на някой, който си знае правата ще стане грозно. В най-добрия случай ще се разминеш с тънък(и ме толкова) рушвет и много загубено време. В най-лошия със солена глоба, съдебни дела и много, много загубено време и главоболия.
Кофти е, но такива са правилата. Личните въпроси са предпоствка за дискриминация. Поме в ояоте на закона.

А ако става въпрос за оншайн услуга...2-3 статии..там е все тая.
 
От: Заптиване за възраст...

Няма закон, който да забранява подобни въпроси. Забранена е дискриминация на базата на отговорите, но това е невъзможно да се докаже. Освен това такива въпроси не се налага да се задават, защото обикновено информацията я има предварително, още когато се кандидатства по документи.
 
От: Заптиване за възраст...

Колега, имам една позната, която се издържа от това. Не подкрепям подобна дейност. НО.

ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА ОТ ДИСКРИМИНАЦИЯ
Чл. 4. (1) (Доп. - ДВ, бр. 70 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Забранена е всяка пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.

Глава втора.
ЗАЩИТА ОТ ДИСКРИМИНАЦИЯ

Раздел I.
Защита при упражняване правото на труд

Чл. 12. (1) При обявяване на свободно работно място работодателят няма право да поставя изисквания, свързани с признаците по чл. 4, ал. 1, освен в случаите по чл. 7.
(2) Преди сключване на трудовия договор работодателят няма право да иска от кандидата информация за признаците по чл. 4, ал. 1, освен в случаите по чл. 7 или когато това е необходимо за нуждите на проучване за получаване на разрешение за работа с класифицирана информация при условията и по реда на Закона за защита на класифицираната информация.

Обърни внимание на член 12 алиния 2-ра; и член 4, алинея 1-ва.

И да внимавате, ей ;)

едит: в дигиталната ера е грехота да не се информира човек - http://lex.bg/laws/ldoc/2135472223
 
От: Заптиване за възраст...

Тук започнахте да говорите за наемане чрез трудови договори и т.н. Навлязохте в друга област... Съгласен съм че като назначаваш някого по трудов договор нямаш право да питаш подобно нещо, но там не ти се и налага, понеже при теб са набор от документи на служителя... TheVengefulOne искаш да кажеш че всички работодатели които питат за възрастта нарушават закони? Че мен значи са ме дискриминирали 100 пъти :D. Че аз примерно като дизайнер, когато имам поръчка от някого, почти всеки ме пита на каква възраст съм, и не виждам нищо лошо :). И все пак когато търсиш да наемиш някой фрилансър, не се кандидатства със CV и при теб най-много да достигне някакъв скайп или поща :)
 
От: Заптиване за възраст...

Съгласен съм, че не е редно да се пита за възраст в някои ситуации. На мен лично ми е омръзнало от постоянното питане на някого за нещо абсолютно излишно... принципите ми и опита показват, че онлайн работа за 15-20 статии не изисква информация за възраст, адрес, тел.номера и каквото друго се сетите. Понякога се задават доста излишни въпроси, които просто заобикалям деликатно или пък ако човека остро и нахално започне да пита, просто обяснявам, че това е информация, която не смятам да споделям. Явно и някои колеги са на моето мнение тук, но ми е интересно защо някои колеги питат такива излишни неща за малки работи, при които плащането става след извършването на услугата?
 
От: Заптиване за възраст...

@nnikolov - така пише в закона. Изключенията при който работодателя има право да иска информация от 4.(1) са описани в чл7. Всичко друго е дискриминация.

Аз говоря за трудов договор; за онлайн услуга с плащане по пейпал или подобни - там е друго.

А иначе - и аз не виждам нищо лошо, но една 27-годишна мадама, обвързана но без брак - за нея е лошо поради ред причини.
 
От: Заптиване за възраст...

За мен да питаш за дребни услуги някакви странични неща и глупави подробности като възраст си е чисто клюкарство в повечето случаи.... А други просто си мислят, че човек на 40 ще има напише по-добре статиите от човек на 20...
 
От: Заптиване за възраст...

Всъщност по закон нямаш право да питаш за възраст, здраводловно състояние абдурд, и други подробности. Ако с такова отношение попаднеш на някой, който си знае правата ще стане грозно. В най-добрия случай ще се разминеш с тънък(и ме толкова) рушвет и много загубено време. В най-лошия със солена глоба, съдебни дела и много, много загубено време и главоболия.
Кофти е, но такива са правилата. Личните въпроси са предпоствка за дискриминация. Поме в ояоте на закона.

А ако става въпрос за оншайн услуга...2-3 статии..там е все тая.
Интересно как някой ще докаже какво съм го/я питал? :lol: Особено, ако е сам/а на интервю, а ние сме двама примерно. Тия закони, кой ли ги спазва.
 
От: Заптиване за възраст...

Интересно как някой ще докаже какво съм го/я питал? :lol: Особено, ако е сам/а на интервю, а ние сме двама примерно. Тия закони, кой ли ги спазва.

Ами ако интервюто се води текстово по скайп? Копи-пейст и....
 
От: Заптиване за възраст...

Добре търсиш копирайтър за постоянна заетост да кажем година две, без трудов договор (фрилансър). Не е ли редно да питаш за възрастта на човека при положение че ти нямаш никакъв достъп до данни на човека, а възнамеряваш да работиш с него години? За мен въпросите за работа по интернет за задължително, представи си започваш работа с някакъв пристъпник или нещо такова... И накрая го изяждаш :D
 
От: Заптиване за възраст...

Интересно как някой ще докаже какво съм го/я питал? :lol: Особено, ако е сам/а на интервю, а ние сме двама примерно. Тия закони, кой ли ги спазва.

Ще питам Ася, ама тя няма да ми каже как ги правиш шмекерийте. Схемата е с някой познат в някоя комисли и някое друго НПО. Аз говорех за кое е законно и кое не, сега за доказателствата е друга тема.. То МВР-то има 1,3% успеваемост в разкриването на кражби на МПС в София, но това не прави кражбата повече или по-малко законна..

@nnikolov, при фрийлансър без трудов договор и т.н. - ти не си работодател по силата на закона и не попадаш в член 12.
 
От: Заптиване за възраст...

Добре търсиш копирайтър за постоянна заетост да кажем година две, без трудов договор (фрилансър). Не е ли редно да питаш за възрастта на човека при положение че ти нямаш никакъв достъп до данни на човека, а възнамеряваш да работиш с него години? За мен въпросите за работа по интернет за задължително, представи си започваш работа с някакъв пристъпник или нещо такова... И накрая го изяждаш :D

Хм... ок, питаш ме за възрастта - казвам ти 40, а аз съм на 20.. мога да те излъжа, какво те грее казал ли съм ти или не, при положение, че не си сигурен? А и според теб възрастта ли е фактор за отговорност?
 
От: Заптиване за възраст...

Хм... ок, питаш ме за възрастта - казвам ти 40, а аз съм на 20.. мога да те излъжа, какво те грее казал ли съм ти или не, при положение, че не си сигурен? А и според теб възрастта ли е фактор за отговорност?

Не, възрастта не е фактор специално за отговорността, но да кажем както в моя случай има категория игри в уебсайта, ако човека отсреща е 30 40 годишна жена, как ще накарам тази жена да пише за игри :). Има теми и сфери примерно в копирайтинга които е препоръчително човека да е една определена възрастова група.
 
От: Заптиване за възраст...

Не, възрастта не е фактор специално за отговорността, но да кажем както в моя случай има категория игри в уебсайта, ако човека отсреща е 30 40 годишна жена, как ще накарам тази жена да пише за игри :). Има теми и сфери примерно в копирайтинга които е препоръчително човека да е една определена възрастова група.

Нищо лично, ама съвсем не си прав. :)
Лично аз пиша и за игри, и за предприемачество и по-специалните теми в областта. Пиша и за политика, и за новини, за каквото се сетиш. Според теб човек не може да пише за игри и за маркетинг едновременно, но не е така :)
А знам и много хора , на възраст над 50 години, които играят игри онлайн...и такива, които си нямат понятие от маркетинг на същата възраст
 
От: Заптиване за възраст...

Нищо лично, ама съвсем не си прав. :)
Лично аз пиша и за игри, и за предприемачество и по-специалните теми в областта. Пиша и за политика, и за новини, за каквото се сетиш. Според теб човек не може да пише за игри и за маркетинг едновременно, но не е така :)
А знам и много хора , на възраст над 50 години, които играят игри онлайн...и такива, които си нямат понятие от маркетинг на същата възраст


Много хора в ИТ сферата разпускат с наркотици, ама ти прекаляваш зверската :lol:
 
От: Заптиване за възраст...

Нищо лично, ама съвсем не си прав. :)
Лично аз пиша и за игри, и за предприемачество и по-специалните теми в областта. Пиша и за политика, и за новини, за каквото се сетиш. Според теб човек не може да пише за игри и за маркетинг едновременно, но не е така :)
А знам и много хора , на възраст над 50 години, които играят игри онлайн...и такива, които си нямат понятие от маркетинг на същата възраст

Оф човек нямам намерение да се разправям с теб... Колко жени на 30 40 играят игри и колко мъже... Единични случаи. Или не ме разбираш или се правиш на луд, а да не говорим ако се наложи човека да изиграе дадената игра за да напише своето мнение. Никога не съм дискриминирал някого заради възрастта, като за мен са писали хора на всякаква възраст :). Но не можеш да ме обедиш че няма възрастови груби които са по навътре в дадена сфера от друга.
 
Последно редактирано:

Горе