Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

За такива дребни пукнатини всяко нещо би ти свършило работа , стига да е подходящо за външна употреба. При майка ми също има такива дупки около прозореца - предположихме че са станали заради градушката от лятото.
 
От: Re: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

А какво ще кажете за опцията с теракол? Или ми казаха за гипс сатен?
Какъв гипс отвън, дъжда ще го смие за отрицателно време:)
Структурната мазилка е тръгнала да се рони, вероятно е тази в чувалите сухата смес. Една шпакловка отгоре със шпакловъчна смес (почти същото е като теракола, но хваща по-добре на стиропора и мрежата) за топлоизолация на мазилката и няма да мръдне сума ти време. Само преди това изчопкай със шпакла отколо дупките мазилката, докато стигнеш до здрава основа.
 
Re: От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

За такива дребни пукнатини всяко нещо би ти свършило работа , стига да е подходящо за външна употреба. При майка ми също има такива дупки около прозореца - предположихме че са станали заради градушката от лятото.

Най-вероятно са от това, бате. То това бе големия армагедон последно време. И какво бе решението при вас? Аз смятам тези дни да отмине като задача, но събирам съвети, защото мислех, че има и други пострадали. Няма да говоря за колите, защото тук 100% има някой с подобни мъки, дори не искам да си отварям устата за това, защото сигурно част от пострадалите тук (може би малка част) чакат и още стъкла.

Но на мен това ми се случи след градушката. Хубаво е, че са едва 4, като най-голямата е с диаметър 10 см. От началото си мислех, че е паднала сам мазилката, но после като надникнах, видях, че се показва и долната част - изолацията. :)
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

При майка ми не сме ги оправяли. Най-дълбоките сложих една хидроизолационна лента (при нея дупките не са на вертикалата под прозореца а на самия ръб към прозореца - перваза ) Използвах лентата защото наскоро правих ремонт на покрива на блока и имах останала. Иначе най-хубаво е да си ги замажеш - за да не влиза влага навътре тъй като това малко или много ще изрони още мазилка. Та оправи си ги докато са още малки. Едва ли ще ти коства много време и пари. Във всеки строителен магазин като кажеш за какво ти е ще ти кажат 2-3 марки дето ще ти свършат работа, количеството което трябва да забъркаш е незначително така че най-малките разфасовки.
 
Re: От: Re: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Какъв гипс отвън, дъжда ще го смие за отрицателно време:)
Структурната мазилка е тръгнала да се рони, вероятно е тази в чувалите сухата смес. Една шпакловка отгоре със шпакловъчна смес (почти същото е като теракола, но хваща по-добре на стиропора и мрежата) за топлоизолация на мазилката и няма да мръдне сума ти време. Само преди това изчопкай със шпакла отколо дупките мазилката, докато стигнеш до здрава основа.

Ясно, да. Мерси. Видях, че има мазилка, която е на ръба да падне и определено не се крепи, както би трябвало, за това мерси за съвета. Чудех се дали да го правя, за да не сваля цялата мазилка. :) Знаеш ли до къде е с "балончета" отдолу. :) Така де, къде започва вече хващането здраво за изолацията.

Каква смеска ми препоръчваш ти? Нещо конкретно или?
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Не мисля че трябва да рониш топлоизолацията отдолу. За да се захване хубаво мазилката се слага точно мрежата, която във твоя случай си я има. Пляскай отгоре - заравни колкото можеш , че да не е грозно отвън и това е. Гледай и в цвета да няма фрапантна разлика - да не ти седят после 3-4 петна в различен цвят.
 
Re: От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Не мисля че трябва да рониш топлоизолацията отдолу. За да се захване хубаво мазилката се слага точно мрежата, която във твоя случай си я има. Пляскай отгоре - заравни колкото можеш , че да не е грозно отвън и това е. Гледай и в цвета да няма фрапантна разлика - да не ти седят после 3-4 петна в различен цвят.

Не, аз имам предвид да се рони мазилката, защото някъде (покрай дупките) се е надигнала - не е хваната добре за самата изолация, я от влага, я от нещо друго. Но няма как да мажа върху нещо без твърда основа. :)

Няма как да го направя това с цвета, мислех нещо като оцветител, гледайки какво е по документи цвета, но се сетих, че няма как да сметна и това, че 4-5 години е седяло на слънце, влага и студ, и е избеляло от оригинала. ;)
 
От: Re: От: Re: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Ясно, да. Мерси. Видях, че има мазилка, която е на ръба да падне и определено не се крепи, както би трябвало, за това мерси за съвета. Чудех се дали да го правя, за да не сваля цялата мазилка. :) Знаеш ли до къде е с "балончета" отдолу. :) Така де, къде започва вече хващането здраво за изолацията.

Каква смеска ми препоръчваш ти? Нещо конкретно или?

Е няма как да знам докъде е подкожусена мазилката без да съм го видял. Но щом твърдиш, че е дупките са от удари на градушката, значи едва ли е много. Просто със шпаклата изрони само местата, където мазилакта наистина се крепи на един косъм и запълни дупките със шпакловка с фибри за топлоизолация. Има ги навсякъде по строителните складове с на-различни марки в бял и сив цвят. Само че тази е голяма разфасовка 25кг, питай ако има малки.
И преди да запълваш дупките обезпраши основата и може леко да я навлажниш с гъбичка, примерно.
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

То това не е нищо. Аз си представях големи дупки, но не е толкова стращно положението. Значи както @waldes ти е казал - почистваш от нестабилни парчета и прах. След това с шпакловачна смес за външно поставяне. Преди няколко години правихме топло изолация и слагахме СТ87 на церезит. Това е и лепило и шпакловка, няма мърдаве за мисля 5 години. Това е бяла шпакловка, но може да вземеш и СТ85, ако стената ти е сива. Правиш си колкото ти трябва и си го подмазваш. Може и да не е някакво марково, пак ще ти свърши работа. Имаш си мрежа и всичко, просто градушката го е причинила, не е от майсторлък. Защото обикновенно от кофти майстори падат цели парчета със стипороа и пр. Не е трудно, ще се справиш.
 
Re: От: Re: От: Re: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Е няма как да знам докъде е подкожусена мазилката без да съм го видял. Но щом твърдиш, че е дупките са от удари на градушката, значи едва ли е много. Просто със шпаклата изрони само местата, където мазилакта наистина се крепи на един косъм и запълни дупките със шпакловка с фибри за топлоизолация. Има ги навсякъде по строителните складове с на-различни марки в бял и сив цвят. Само че тази е голяма разфасовка 25кг, питай ако има малки.
И преди да запълваш дупките обезпраши основата и може леко да я навлажниш с гъбичка, примерно.

Бате, няма ли нещо по 1 кг.? Иначе на това ще се спря. Определено ще ми свърши работа. Много креативно се получи. Ако някой има да маже преди зимата. :)

Да, има такива места от мазилката, където реално едвам е там. ;) Съветът за обезпрашяването е много добър, нямаше да се сетя. Може би заради времето най-вече - влажно и не предполагаш, че ще има някакви прашинки или нещо друго. ;)

@kamentk, мерси за съвета. ;) Ще се оправя, 100%, не е като да вземеш линк от Wikipedia. :)
 
От: Re: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Предпочитам да взема проблема в мои ръце, че по ми лепи така. :)
Бре!
Ще оставиш много хора гладни. :lol:
Отиваш в Ангро, обясняваш нещата - ще ти метнат едно чувале.
По принцип всяка замазка ще ти свърши работа.

Полиуретана, както и всяка пластмаса, не е за това.


NB
Ей това е чиляк да е семеен - нема мач за него!
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Запълването на дупките с каквото си решим по фасадата пострадала от градушка не е решение. Трябва да се има в предвид че е нарушена структурата на външната изолация. Затова закърпването не е добро решение. Ако сте направили качествена топлоизолация тогава потърсете съдействие от фирмата ИЗВЪРШИТЕЛ, в повечето случаи те се отзовават и помагат във вземането на точното най-добро решение за Вас. Ако се налага да я ремонтирате сам направете го със същите използвани вече материали. Първо добро почистване, изрязване до стиропора, прешпакловане, полагане на мрежа като се изрязват по-големи парчета достатъчни да захванат и здрави участъци. Шпаклова се цялата фасада за да се получи цялостна шпакловка, след това грундиране и след това външнамазилка. Така се получава здравина и по-добра издръжливост.
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Правил съм запълване на външни дупки с 2 материала, които ми се намираха под ръка:
- Лепило за кнауф - Perlfix за външна врата
- Теракол - при обръщане на прозорец

Според мен с каквото и да е гипсово лепило в случая ще стане. Нищо няма да му стане от дъжда. Но не и с чист гипс или сатен-гипс - тия не стават за тая работа.
Теракола също е идеален за подобни дупки. Може би не е лошо да се смеси с нещо, за да не се напука. Може би с малко гипс.
Иначе и с чист цимент да е, пак ще стане. Цимента и много други материали се продават насипно в повечето желзарски/строителни магазини. И можеш да си купиш само 1кг.
Вземи си и една шпатулка. И едно парче шкурка не от най-едрите, за да не се притесняваш, дали ще го направиш равно. Просто шулни 2-3 пъти като позасъхне, т.е. след 4-5 часа или на другия ден. После можеш да мажеш отгоре с вар, външен латекс или там каквото е останалото покритие.

Ако си аджамия в бъркането на строителни разтвори, те съветвам първо да сипеш водата в съда (кутия от сладолед или подобна). Слага се малко вода и почваш да добавяш материала. Ако сложиш първо материала, рискуваш да не го разбъркаш добре. Това важи и ако бъркаш чист гипс. Слагаш материал, докато стане по-гъсто от тесто за палачинки. Доколкото разбирам, ти трябват 2 шепи смеска.
 

Горе