Заслужава ли си инвестиция в отваряне офис на Спиди?

Здравейте,
Разполагам с приземно помещение на добра локация със солиден човекопоток в гр. София и по-конкретно в квартал Борово.
От известно време ми се въртят идеи за отваряне на офис на някоя куриерска фирма.
Помещението не е малко и може да се приведе в доста добър и приветлив вид за офис на куриерска фирма, а не както изглеждат повечето.
За Еконт нещата няма да се получат вероятно, защото в радиус от 1 км има друг офис, а едно от изискваният им е да няма такъв.
Поради тази причина се замислих евентуално за Спиди...
Въпросът е колко работ имат и дали би било удачно?

Реших да потърся мнение тук, тъй като има много хора с онлайн бизнеси и имат реален поглед над куриерските услуги.

Ще съм благодарен да споделите повече мнения и опит, ако имате такъв :)
 
Ми виж колко офиса на Спиди има в квартала, мини покрай тях няколко пъти на ден - сутрин/обед/следобед/вечер и виж дали има опашки и колко бързо вървят. Сега поне с това изчакване отвън може да имаш много точна преценка за трафика през клоновете. Оттам нататък правиш една бакалска сметка колко от този трафик би дошъл при теб, колко нов би могъл да привлечеш и смяташ.
 
Да така е.
Мен по-скоро ме интересува до колко се ползват услугите на компанията.
Предполагам доста онлайн бизнеси работят с тях или в другия случай с Еконт.
 
Ами според мен еконта масово се ползва от дребните търгаши от олх, иначе големите магазини ползват и еконт и спиди, лично аз мисля че малко повече ходя в спиди отколкото в еконт, но е горе долу по равно
 
Ако в радиус 1 км има друг Еконт, то може след съгласие от собственика на този офис, да си отвориш и ти.
Иди, кихни му под масата някой други лев и пей сърце.
 
Те Спиди май вече не предлагат франчайз, води се програма Speedy Parcel Shop.
 
Ако в радиус 1 км има друг Еконт, то може след съгласие от собственика на този офис, да си отвориш и ти.
Иди, кихни му под масата някой други лев и пей сърце.
То лошото е че не е само един офис в тоя радиус...
Аз се явявам по средата м-у 3 офиса мисля... Борово, Бели брези, Красно село и т.н.
Бая са ги набъцкали и се падат по горе долу един на квартал, тъй като нашите квартали не са много големи там.
Та ако е така бая кихане ще падне...
 
Ако искате да работите в пакетажен цех, този бизнес е за Вас! Спиди от две години махат всички стари франчайзи в над окръжен град! Само куриер до адрес за района може да отваря офис! Това с кихането и бъцкането го оставете за форумите..:) Доста сериозен бизнес е, та едва ли някой си бъцка!.. :) Еконт за няколко рекламации ще ти сгънат байрака! Успех!..:)
 
Да така е.
Мен по-скоро ме интересува до колко се ползват услугите на компанията.
Предполагам доста онлайн бизнеси работят с тях или в другия случай с Еконт.
Доста се ползват. В нашия квартал наскоро откриха офис на Спиди, а офиса на ЕКОНТ е супер далеч. Няма да ти казвам какви опашки се видят. Почти не е имало случай, в който да мина от там и да нямам поне по двама чакащи отвън. Много онлайн магазини ги ползват най-вече заради добрите цени, не толкова заради качеството на услугата, от това, което чета. Аз ги ползвам за пращане на колети и т.н. Мои познати като пращат ги насочвам към офиса, който е буквално под блока ми. Някой много добре си е написал домашното там и в момента се надявам да отворят поне още едно гише, защото отидеш ли на обяд или след 5:30 си има едно чакане от 20-30 мин.

Всичко това го споменавам, ако случайно попадаш в този сценарии и ти. ;) Но и аз не знам дали още предлагат фрайнчайз моделът. По-скоро почни от това. Кой какви условия дава. И защо не вземеш да си разпишеш малко сметки. Хубаво е да знаеш конкуренцията, но още по-хубаво да знаеш дали има смисъл, дори и да не делиш с 3ма в околността.
 
Те Спиди май вече не предлагат франчайз, води се програма Speedy Parcel Shop.

Speedy Parcel Shop не е франчайз, а партньорска програма за търговски обекти със съществуваща дейност.

Към настоящия момент, програмата Speedy Parcel Shop е активна само за малки населени места с население от 7 000 до 15 000 души, в които няма офис на Спиди. Оценката на населените места и обектите е базирана на броя пратки и логистичната схема към момента.


Какво място е необходимо за дейността на Спиди?


Нужни са поне 10 кв. метра – обособени вътре в обекта, само за обслужване на клиенти на Спиди.
 
От опит ти казвам - имат работа спиди. Повечето клиенти предпочитат Спиди, макар, че реално са далеч от качеството на услугите на еконт, но в момента са по-евтини като цена за доставка до офис. Предполагам първата половин година ще ти е трудно, докато те научат, че си отворил офис, но, ако успееш да го разработиш, ще ти носи някакви пари. Вече не знам колко се изкарва и колко плащат. Предполагам си на процент.
 
Точно в този район не ти препоръчвам. преди година и нещо се яви някакво връзкарче и отвори офис на Бъкстон на 100М от съществуващ дълги години. Просто изритаха човека от бизнеса.
 
Доста хора започнаха да преподчитат Спиди,Окей,Лео(последните две при бизнесите с по-големи и едри стоки и то главно заради цената).
Давам ти пример в моя случай(автомобилния сектор), Х стока ми я таксуват малко под 6лв от Еконт, при Спиди 4.50лв.
При тежките и големи стоки( по над 70-80кг) разликата е фрапираща и реално работим с трите фирми, които избройх.
Особенно както имаш по-голямо пространство е още по-добре, защото примерно Спиди не изпращат гуми до малките си офиси, а директно до адрес.
Еконт използваме в краен случай и то за дребни неща или при изрично настояване на клиента(защото офиса на Еконт му е под носа - примерно).
 
Последно редактирано:
Доста хора започнаха да преподчитат Спиди,Окей,Лео(последните две при бизнесите с по-големи и едри стоки и то главно заради цената).
Давам ти пример в моя случай(автомобилния сектор), Х стока ми я таксуват малко под 6лв от Еконт, при Спиди 4.50лв.
При тежките и големи стоки( по над 70-80кг) разликата е фрапираща и реално работим с трите фирми, които избройх.
Особенно както имаш по-голямо пространство е още по-добре, защото примерно Спиди не изпращат гуми до малките си офиси, а директно до адрес.
Еконт използваме в краен случай и то за дребни неща или при изрично настояване на клиента(защото офиса на Еконт му е под носа - примерно).
Нещо не разбрах!? Има ли нещо общо клиентското преживяване с желанието на създателя на темата да прави бизнес? Офиси на спиди над окръжен град правят само шофери до адрес.точка! Зарибяват малките населени места в момента и ще ги изтърбушат след години и тях по същата схема, която направиха в градовете! Ако ви се губят 5-10 години да им разработвате клиенти и пазар - те това чакат!
 
Заслужава си до момента, в който няма да ти се налага ти да работиш там, и да има смисъл като теглиш чертата всеки месец след разходите. Спиди като цяло са най-кофти избора, заради големия си брой издънки, но са най-евтини и с доста развита мрежа. Доста търговци ги използва, а това е гаранция, че е няма да имаш проблем.
 
Докато сме на темата,
например Европът 2000 и T – POST предлагат франчайз, някой запознат ли е с тях по от близо ?
 
Докато сме на темата,
например Европът 2000 и T – POST предлагат франчайз, някой запознат ли е с тях по от близо ?
Ако имаш физически обект, като това на профилната ти снимка например, имаш и онлайн магазин и имаш регулярни твои пратки за изпращане се свържи с Интерлогистика! Развиват активно франчайз мрежа, софтуера е лесен и ще ти носят/взимат пратките с тяхна логистика. Европът предпочитат да ходиш със собствен транспорт сутрин до склада им за пратки и вечер да ги носиш. Еконт също ходиш с твой транспорт. В следващите няколко месеца ще се активизират още две три от средните куриерски фирми да развиват франчайз програма , тъй като бранша е с огромен ръст, не успяват с персонала до адрес и им трябват точки за пратки до офис.
 
Като човек, който е участвал в отварянето на офис на Speedy преди 10-на години бих те посъветвал да се презаредиш с Диазепам, да научиш mindull meditation и да можеш да играеш баслетбол на ниво.

Да не влизам в подробности, че трябва да издам книга на тая тема.

Общо взето на теория те зарибявят с висок потенциал за печалба, никакви рискове и пълен съпорт. На практика са супер неорганизирани, прехвърлят топката, ниска печалба, страшни нерви и неустойки.

Не зная до колко тази им политика се е променила, но от личен опит Speedy и Fedex съм ги зачеркнал изобщо като съществуващи варианти дори сега, като потребител.

Ако имаш питания, с удоволствие бих ти писал по-подробно на л.с. за да не спамя темата в многословия.
 
Като човек, който е участвал в отварянето на офис на Speedy преди 10-на години бих те посъветвал да се презаредиш с Диазепам, да научиш mindull meditation и да можеш да играеш баслетбол на ниво.

Да не влизам в подробности, че трябва да издам книга на тая тема.

Общо взето на теория те зарибявят с висок потенциал за печалба, никакви рискове и пълен съпорт. На практика са супер неорганизирани, прехвърлят топката, ниска печалба, страшни нерви и неустойки.

Не зная до колко тази им политика се е променила, но от личен опит Speedy и Fedex съм ги зачеркнал изобщо като съществуващи варианти дори сега, като потребител.

Ако имаш питания, с удоволствие бих ти писал по-подробно на л.с. за да не спамя темата в многословия.
Важното е никога, ама Никога да не разчиташ на куриерските услуги като основен бизнес! Има доста бивши офиси на Спиди, започнаха с DHL - и кво? DHL подписват с Еконт и до там! Имам познати с какво ли не - касови апарати, недвижими имоти, застраховки са били с годините - подхлъзват се по куриерите и като падне мандалото си в 6-ти клас! Така че, държиш основен бизнес и всичко около него е маловажно!
 
Точно така, да. При нас също не беше основен бизнес, а по-скоро да се уплътнява врмето. Договорите и неустойките обаче бяха на такова ниво, че съвсем спокойно могат да ти вкарат изтрезнителен шамар и да ти осакатят бизнеса за дълго време. И шамара в кратък отрязък от време де, нали все пак са Speedy хахаха.
 

Горе