Заслужава ли си професионален фотоапарат за снимане на стоки?

Правиш хубави снимки с висока резолюция, добро осветление, дълбочина на цветовете и накрая преди да ги качиш на сайта ги оптимизираш на макс щото си на споделен хостинг примерно, а искаш сайта да хвърчи и те стават все едно си ги правил с телефон;)

Така, че за мен само и единствено за сайт не си заслужава да вложиш толкова пари, а и както казват колегите хубавата техника върви с години опит иначе е безсмислена понеже ти няма да можеш да и използваш целия потенциал, да не говорим и за оборудването около нея оптика и така нататък, става мамата си джаса както се вика:)
 
Правиш хубави снимки с висока резолюция, добро осветление, дълбочина на цветовете и накрая преди да ги качиш на сайта ги оптимизираш на макс щото си на споделен хостинг примерно, а искаш сайта да хвърчи и те стават все едно си ги правил с телефон;)

Така, че за мен само и единствено за сайт не си заслужава да вложиш толкова пари, а и както казват колегите хубавата техника върви с години опит иначе е безсмислена понеже ти няма да можеш да и използваш целия потенциал, да не говорим и за оборудването около нея оптика и така нататък, става мамата си джаса както се вика:)
сайта ти е умрял нещо
 
Най-евтиният DSLR + китов обектив 18-55 ще ти свърши работа. Сензорите на DSLR-ите в по-ниския клас (Nikon D3500 или Canon 2000D примерно) са същите като на по-скъпите кропки. Разликата е в "екстрите", които ти няма да ползваш.

Скъпата техника обикновено компенсира за кофти условия при снимане - слаба светлина, голямо разстояние, движещи се обекти. Ако снимаш лъвове за Nat Geo при свечеряване, или трябва да се виждат капките пот по челото на футболист на 100 метра от теб, скъпата техника е оправдана.

"Уменията", за които се говори горе, са предимно за композиция и осветление, а те се придобиват със снимане и експериментиране.
Ти ще снимаш маратонки, не портрети на хора, пейзажи и прочие. Трябва обувката да се снима от 4-5 различни ъгъла - that's it. Базови познания по фотография, които може да добиеш с малко четене ще са ти достатъчни като за начало.

При продуктова фотография имаш идеални условия с 3 лампи, палатка и парче картон. Като получиш желания резултат с дадени настройки на апарата повече няма какво да го мислиш. Само въртиш обувката и местиш статива. С добре осветен обект и с телефон да снимаш - пак ще са добре снимките. Вече и най-евтината техника е с висока резолюция и с китовия обектив ще ти се виждат влакната на плата и шевовете по обувката.

За обработка на голям обем снимки се ползва Lightroom, Photoshop е за по-пипкави работи и става бавно.
Прави се един preset, който да изглежда добре и не си играеш за всяка снимка.

Вероятно за 1500лв ще се оборудваш с всичко необходимо, вкл. осветлението.
 
сайта ти е умрял нещо
Да знам, подкарах го ама все нямам време за него далеч е от истински сайт и ъпдейтното портфолио, да знам не е за пример, дори напротив
 
И ще трябва да снима на автоматичен режим

Все ще успее да осмисли 3 числа и кое - какво прави. С неподвижни и добре осветени обекти, фиксира блендата (за китов обектив примерно f/8.), и си играе само със скорост на затвора. ISO едва ли ще му се наложи да наглася. Хубаво е и един спусък, за да не размести нещо, докато щрака :) Има достатъчно инфо на много места.

При снимане в RAW всичко може лесно да се регулира в Lightroom до оптималното.
 
Последно редактирано:
Колега,
Вече те посъветваха, че за да се получи нещо трябва опит и още техника, като осветление, стативи...

Преди да дадеш толкова пари виж тук: https://www.photopavilion.bg/продукти/под-наем/Фотоапарати-1


За 20 - 50 лв на ден си взимаш апарат, правиш каквото правиш и ако резултатите те удовлетворяват си купуваш твой.

Ако получаваш стока 1 - 2 пъти на месец, може да ползваш само под наем техника.

А тия 2.5 бона си ги инвестирай в сайта, реклама, seo и тн
 
Колега,
Вече те посъветваха, че за да се получи нещо трябва опит и още техника, като осветление, стативи...

Преди да дадеш толкова пари виж тук: https://www.photopavilion.bg/продукти/под-наем/Фотоапарати-1


За 20 - 50 лв на ден си взимаш апарат, правиш каквото правиш и ако резултатите те удовлетворяват си купуваш твой.

Ако получаваш стока 1 - 2 пъти на месец, може да ползваш само под наем техника.

А тия 2.5 бона си ги инвестирай в сайта, реклама, seo и тн
Това е много добро.
Сигурно подписваш някаква гаранция, ама за парите си заслужава.
 
Не съм запознат с условията им, но при наемане на техника - например прахосмукачка искат записна заповед, че им дължиш пари и отделно депозит околон1/3 от цената. Но ако не счупиш нещо няма проблем
 
За стокова фотография е по-добре да започнеш с въпроса какво осветление ще ползваш - светкавици или постоянно светещи лампи. После евентуално може да купите едно тяло (кропка, няма нужда от фулфрейм) и макро обектив ако ще снимате дребни стоки.
 
Колега давам ти мнение от личен опит:

От 10-на години се занимавам с поддръжка на онлайн магазини. В няколко от последните ми се налагаше да използвам фотоапарат, именно за обувки.

Казано с 2 думи - предмиства няма. Изброявам:

1. Снимките в крайна сметка трябва да се компресират, откъдето се губи качество;
2. Отнема адски много време. Ако си играеш с 100-на проукта е супер ОК, но в моя случай беше от 500 до 2000 на месец;
3. Вярно - снимките стават перфектно, можеш да си "играеш и импровизираш" т.е. да ги слагаш в различни "стойки", "осветления" и т н. стига да имаш време. В крайна сметка снимките стават толкова "добре", че клиентите започват да си мислят, че са изтеглени от нет-а и в крайна сметка отново ти пишат, обаждат, да им пратиш снимки "на живо". Това е супер ОК ако няма с какво друго да се занимаваш и целта ти е да продадеш 10-на чифта месечно и да угаждаш на всеки. Стигал съм до там да снимам стелки и да слагам ролетка на ботуш.
4. Винаги се иска "пипане" с Photoshop/Lightroom и тн. Просто няма как да стане. Работил съм с професионален фотоапарат Nikon, Canon, всякакви осветления и така нататък. Винаги има какво да се "пипне". Така де, щом се занимаваме професионално, окото става по "набито" и винаги намираш кусур така да се каже. В крайна сметка, като теглиш чертата, сайтове лидери като Shopsector и izkupi.me в бранша, мога да ти кажа, че снимките (а и описанието) са им 1 към 1 изтеглени от други сайтове, без copywriting, без нищо. Просто copy/paste. И пак са номер 1. Аз се бях ангажирал с Outlet стоки, и въпреки това, не мисля, че си струваше усилията.

С 2 реда - Ако ти трябва за Brand Unuque - няма да стане;
Ако ти трябва за Хоби - ще ти омръзне.

Ако имаш допълнителни въпроси, може да ми пишеш на Л.С. Специално в снимането на обувки имам 3-4г. опит, допитвал съм се до автографи, маркетинг специалнисти и така нататък. Не мисля, че си струва усилията като му теглиш чертата.


Поздрави!
 
Фотоапарат за повече от 250 лв не си заслужава. Един смартфон ще ти върши същата работа.
Но каквато и снимачна техника да ползваш ти трябва софтбокс.

Прекалено професионалните снимки са безсмислени. Само при дрехите и обувките е хубаво цветовете да са максимално близки.
По принцип клиентите биха предпочели нормални снимки пред тези от професионален фотограф минали през 100 филтъра на Фотошоп.
Редовно клиентите искат реални не редактирани снимки (особено при някой типове продукти)
 
Висок клас телефон ще ти свърши същата работа (примерно аз сега покрай черния петък търся iphone 11 на по тънка цена) . Иначе ако имаш толкова желание за хубав фотоапарат - имам canon 80 D със статив и осветление към него - използван много малко и само вкъщи- може да се разберем за някаква цена.
 
Висок клас телефон ще ти свърши същата работа (примерно аз сега покрай черния петък търся iphone 11 на по тънка цена) . Иначе ако имаш толкова желание за хубав фотоапарат - имам canon 80 D със статив и осветление към него - използван много малко и само вкъщи- може да се разберем за някаква цена.
Я я, колко кинта за canon-a със аксесоарите?
 
Я я, колко кинта за canon-a със аксесоарите?
Не съм мислил цена , ако реално някой има интерес ще снимам всичко което имам - в момента е прибрано в една голяма кутия и събира прах. Обектива по спомен е 18-55 мм . Имам и софтбокс с 4 големи крушки и стойка за него, отделно стойка за апарата и друго осветление което се монтира на самата камера и е на батерии АА. Търся им около 1400 лева
Ако си от София може да се видим да ги разгледаш.
 
https://drive.google.com/file/d/1P8g-O_MQsTje6OL1LFIUiYCVaN4trTuR/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1aSD5_WZq26c_q-I5n3Oa2_aFC6VtYTct/view?usp=sharing

Понеже искахте снимки на обувки
Бликовете за усещане на обем не можете да ги направите по никаквъв друг начин освен с професионално осветление - особено за черно и бяло. Основните предимства на професионалното осветление са: повторяемост на резултатите, постоянна цветна температура, мощен импулс на светлината за снимки на затворени бленди, даващи дълбок фокус - примерно бленда 8. може и повече, ако обектива позволява.

А ако не почнете да качвате професионални снимки в сайтовете си - забравете да продавате вече. Може да е ставало за реплики преди, но сега вече не. Успех!
 
Последно редактирано:
https://drive.google.com/file/d/1P8g-O_MQsTje6OL1LFIUiYCVaN4trTuR/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1aSD5_WZq26c_q-I5n3Oa2_aFC6VtYTct/view?usp=sharing

Понеже искахте снимки на обувки
Бликовете за усещане на обем не можете да ги направите по никаквъв друг начин освен с професионално осветление - особено за черно и бяло. Основните предимства на професионалното осветление са: повторяемост на резултатите, постоянна цветна температура, мощен импулс на светлината за снимки на затворени бленди, даващи дълбок фокус - примерно бленда 8. може и повече, ако обектива позволява.

А ако не почнете да качвате професионални снимки в сайтовете си - забравете да продавате вече. Може да е ставало за реплики преди, но сега вече не. Успех!
Поздравления за тези снимки, очарован съм.
 
Аз ползвам Самсунг 9. Страхотен е има и фото едитор. Преоразмеряваш променяш зветов и фонове, почистваш, ретушираш. Ако искаш да ставаш про фотограф, купи си скъп апарат и учи. Ако искаш хубави снимки за сайт, пробвай с телефона. Ако искаш супер сайт със супер снимки, наеми си фотограф.
 
Последните модели телефони правят страхотни снимки, щом мои познати фотографи все по-рядко започнаха да си носят тежките DSLR като ходим на планина.

Телефон с добра камера ти трябва, и другото в което трябва да инвестираш е добро осветление. Обаче ако не те бива, и с техника за 5 бона да снимаш, пак няма да изглеждат добре нещата.
 

Горе