Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е ТЪП?"

От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Ние си ползваме собствена "CRM система" кажи речи от съществуването ни. Плащаме си на един PHP девелопър, както ти каза. Но взе да става много работата, той няма време и възможности. Друг не иска да се занимава с чужд код и взе да става сложно.

Вариант 1 е да го пренаписва някой или същия човек в комбина с друг или
Вариант 2 някое готово решение на някой голям производител.

Всичко си има плюсове и минуси. Вариант 2 определено е по-добър, само да се предвиди в бюджета.

При всички положения без някакъв софтуер за управление на клиентите е немислимо. Ако ще и някаква комбинация от няколко ексела, пак е нещо.

Това е съвет към всички начинаещи предприемачи.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Хайде да влезна аз в темата с една друга гледна точка. Гледната точка на производителя. Идва големия инвеститор и предлага да закупи смайващо големи бройки, 100 000 бр.(няма значение продукта какъв е, произвежда се в БГ и иска да купува директно от производителя). Съответно се правят сметки, изчисления, изпилява се цената до минимум за да се достигне най-добрата цена. Прави се сметка, че може да се наемат още работници, да работят на 2 смени и така да се намали фирата евентуално и механизацията, а производителността да е значително по-голяма. Ще се подсигури сигурна работа и средства за 4 месеца напред. Всичко ОК. Дава се перфектна цена на инвеститора. Стига се до поръчка и инвеститора казва искам да поръчам 200 бр. за да видя как ще потръгнат нещата. Еми няма как да стане. Като искаш 200 броя, купуваш по ценова листа и като потръгнат нещата ще ти се направи отстъпка според количеството което ще вземеш. Или пък още по-фрапиращия вариант, дай да взема 100 000 бр. на консигнация, пък като ги продам ще ти платя. Ако не ги продам ще ти ги върна. А аджеба тоя производител от къде ще намери сили и средства да инвестира? Ако можеше сам за какво му е този посредник? Като се сключват сделки, трябва и 2те страни да печелят, а не едната да се качи на гърба на другата.

@the.rampage.rado не казвам, че твоя случай е такъв. Просто споделям личните си наблюдения.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Най-малкото експортираш файла с продажбите и го изпращаш към счетоводство.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Не я дочетох цяла темата, ама какво очаквате в България бизнеса се гради на два основни "СТЪЛБА" - БАКАЛИИ и МОШЕНИЦИ.
Разни малоумни смрадливи селяни дето нямат акал за 5 стотинки и са направо елементарни се пъчат като шефове на фирми и като големи бизнесмени.
Жалка работа.
Извинявам се, ако звуча обидно, но това си е реалността за ъфлайн бизнеса в България.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Хайде да влезна аз в темата с една друга гледна точка. Гледната точка на производителя. Идва големия инвеститор и предлага да закупи смайващо големи бройки, 100 000 бр.(няма значение продукта какъв е, произвежда се в БГ и иска да купува директно от производителя). Съответно се правят сметки, изчисления, изпилява се цената до минимум за да се достигне най-добрата цена. Прави се сметка, че може да се наемат още работници, да работят на 2 смени и така да се намали фирата евентуално и механизацията, а производителността да е значително по-голяма. Ще се подсигури сигурна работа и средства за 4 месеца напред. Всичко ОК. Дава се перфектна цена на инвеститора. Стига се до поръчка и инвеститора казва искам да поръчам 200 бр. за да видя как ще потръгнат нещата. Еми няма как да стане. Като искаш 200 броя, купуваш по ценова листа и като потръгнат нещата ще ти се направи отстъпка според количеството което ще вземеш. Или пък още по-фрапиращия вариант, дай да взема 100 000 бр. на консигнация, пък като ги продам ще ти платя. Ако не ги продам ще ти ги върна. А аджеба тоя производител от къде ще намери сили и средства да инвестира? Ако можеше сам за какво му е този посредник? Като се сключват сделки, трябва и 2те страни да печелят, а не едната да се качи на гърба на другата.

@the.rampage.rado не казвам, че твоя случай е такъв. Просто споделям личните си наблюдения.

Ако ще увеличаваш капацитета, наемаш и обучаваш работници, първо договор за поръчка. После да можеш да го съдиш за пропуснати ползи иначе верно си е риск. Не искам да защитавам колегата отворил темата, но не вярвам той да е говорил за стотици хиляди бройки.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Ако ще увеличаваш капацитета, наемаш и обучаваш работници, първо договор за поръчка. После да можеш да го съдиш за пропуснати ползи иначе верно си е риск. Не искам да защитавам колегата отворил темата, но не вярвам той да е говорил за стотици хиляди бройки.

Не, разбира се че не се говори за стотици хиляди бройки.

Говори се за откъслячни бройки от продукти (в началото), които се произвеждат и продават от производителя в България. 1 бройка да е - цената дори не я изкоментирахме, пък какво да говорим за отстъпка. Направо "се обсъди проблема с колегите" и "се реши, че няма възможност". Е надали съм първия с такова запитване - защо ме викаш да си говорим в офиса ти и после ми пишеш мейл (след 2 подканяния), че "не може" и ми губиш времето с твоя ограничен мироглед.

Това за изпилването на цените и после поръчване на 3 бройки е подобна цигания широко застъпена в Бг бизнес атмосферата. Нещо като крайния клиент да ти каже "Ти какво отстъпка ще ми направиш за 1 бройка?", което пък е съвсем отделна тема... :)
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Или поръчва 36 броя стативи с отстъпка 15%. Купува и след един месец се връща и иска 1 бройка. Тук коментара е "ама вие предният път ми направихте отстъпка, сега не може ли".
 
Последно редактирано:
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Търговията е изкуство. Изкуството се развива от артисти.
Работете с равни на вас.

Без онлайн магазин, само със сайт, вече поръчките започват да ми пречат на нормалната работа в градината.
 
От: От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина

Или поръчва 36 броя стативи с отстъпка 15%. Купува и след един месец се връща и иска 1 бройка. Тук коментара е "ама вие предният път ми направихте отстъпка, сега не може ли".

Комерсант тука си в дълбока грешка - вярно че е възможно да има изключения, но да искаш от клиента да плати цена на дребно след като вече е пазарувал на едро от теб е пълна глупост и при такъв продавач не бих стъпил втори път.

Ако първият път освен отстъпката ти е дал и безплатна доставка е разбираемо за един продукт да не може да получи пак безплатна доставка но да му искаш цената на дребно е признак на изключително ниска търговска култура.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Може би не съм дал точен пример. Според мен, този принцип нна търговия си е точно капала'чаршия. Клиента вече не е тъпак, почти 20 години е лъган и вече знае "Отстъпка", отива на бръснар иска отстъпка, влиза в козметичен магазин, лепва се за витрината с месечни намаления и вика "Ше ми направите ли Дискаунт". На къде бе братле, на къде, а тея разходи за бензин, телефони, наеми, минимални заплати на работници от по 450 лв, кой да ги плати? Получава се така - блъскаш 30 дни, навъртял си една торба разходи и накрая, продаваш с отстъпка, щото някой ти извива ръцете. Аз вече губя ориентация за реална цена. И това всичко го преведоха в ритъм търговци, за да преебат другия, който на ъгъла до него продава повече.
Някъде бях чел една статия, че двама немци се конкурирали, но винаги с еднакви цени. Но единия винаги продавал повече от другия. Накрая се срещнали и Швиц казал, ти продаваш повече от мен, как го правиш - отговорил му Гюнтер: просто се старая да правя по-качествени стоки."
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

тази тема е много сложна. аз съм и от двете страни. и всеки си е прав за себе си.

от една страна всички искат отстъпки. правиш онлайн магазин идваш и казваш аз искам 40% отстъпка. да ама тая отстъпка трябва да се заслужи. само че в бг никои не прави планове да си заслужи отстъпката. къде на запад сте видели някои да дава току тъй отстъпка без оборот. имаш скала - правиш 1000лв оборот - 10%, 10000лв оборот - 30% и т.н. евентуално до 40%, което би трябвало да е максимално възможната отстъпка на пазарен принцип.

като не си покриеш месечния или годишния оборот - няма отстъпки

от друга страна почти никои в бг не може да предложи качествен дропшипинг и от там се обърква и цялата работа на онлайн магазините. това не знам защо е така, може би персонал или кофти менаджмент, но имам няколко познати които се опитват да го направят и просто не се получава. работим и не могат да ми осигурят качество на услугата. все нещо се обърква.

тъй като за мен качеството е най важно за моя онлайн магазин всичката стока е на склад. освен това от тази стока доставям на определени вериги магазини да продават, но и те не желаят да плащат а искат консигнация.

а дребните търговци разбиха пазара на определени стоки, но това е друга тема която може утре да засегнем....
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Някой беше писал, че вкарали собственици да ги учат на crm от а до я. Тези фирми нямат ли отдели или човек, който да се занимае с това нещо? Това е все едно продуктов мениджър да го изпратиш на курс по здравен контрол, понеже и това се иска. А бе въобще някаква обърквация има...

Наскоро ме попита човек да си пусне онлайн магазин. Питах го кой, ще управлява системата - отговора беше - "е как кой...продавачката, докато почива, ще снима в склада и ще качва снимките"
 
Последно редактирано:
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Що се оплаквате :) всички тези примери дават шанс на другите "разсъждаващи трезво и правилно" да преуспеят :).
 
От: От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина

Наскоро ме попита човек да си пусне онлайн магазин. Питах го кой, ще управлява системата - отговора беше - "е как кой...продавачката, докато почива, ще снима в склада и ще качва снимките"
Ооооо, това е класика. Или кой ти прави социалния маркетинг? "Е как кой, продавачката....там слага некви продукти, пише статуси". В БГ си е така, за да спести пари, товарят хората с неща, които грам не са по нейната част. Как ви се вижда продавачка да прави SEO на онлайн магазин. Да, и това съм го виждал. Милата не знае как да си стартира софтуер за анализ на линковете, SEO ми прави, направо паднах. Ей такива са тук, убавци мамини.

Ти за CRM система. Въпростният приятел, от предишния ми пример, даже не смята, че е нужно да вкара някакъв даже и фри складов софтуер. Демек, от едно време, модата на ревизийте всеки месец, към края. Абе не си го правят лесно и това е. Други мои приятели си следят всичко с приложения за телефони, тия още на ексела. :)

А автора на темата се чуди как може така...е може, ако трябва да съм честен - може и по зле, с големите тефтери и хвърчащите листове.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Ами да, "плащал не повече от 600 лв., щото работата била да идва всеки ден и за по 15 мин. да наснима всичко и да си ходи и да ги качва." А обработка на снимки, ефекти, слоган, лого, послания, специално осветление за снимките, щото и кьолотите да си снимаш без необходимите техники и условия, пак ще излезнат грозни.

Мислих да му потърся някой от форума (с мотопед), да свърши таз "работа", но като сесетих, каква гавра ще направя на някого нищо не очакващ, реших да не му помагам.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Това са некви глупаци. Сайт за сто лева, SEO за педесет лева. Некви мишки и на никок не му пожелавам да си има работя с тях. Хората са еврини, живеят евтино и така си отиват. Ако попаднете на такива, бегайте на далеч. Имам пример за едно приятелче, което около SEO-то на един тъпунгер, оня го накара да му оправи и някоя друга функционалност на сайта, защото било работа за десет мин. За такива глупаци си говорим в бг бизнеса. За това, теглите им една майна и инвестирате време в сериозен клиент или партньор. Всичко друго има голяма верояност да ви разори или да ви изкара на нулата, като теглиш чертата.

Не се дразня, че са шибани мизерници, а че мислят, че това което се прави от хора като нас е евтино, дори безплатно и е голяма минавка ако ти платят, че не дай си Боже и повече (като реално пак е под цената). Не се занимавайте....пак ще го повтория. ;)
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

Ами колелото, като се завърти, ще има хляб за много хора.

Да предположим, че сега изкарва 100 единици. От тях, ако вложи 10 за онлайн магазин, 10 за реклама и 10 да плаща всеки месец за тях, неимуверно прихода му ще се покачи примерно до 130 единици. Т.е СЕО-то е ангажиран, има дейност и приходи, програмиста също, дизайнера и той. Накрая в една верига, има повече клиенти, повече приходи за търговеца, отделно пкрай това още 3 фирми работят. И СЕО-то и дизайнера и програмиста в един момент, ще имат повече $ в джоба си за салам и луканка (образно казано).

Сега търговеца не печели достатъчно и е стигнал някакъв макс. капацитет.
СЕО-то бездейства, както и останалите по веригата.
 
От: Защо конкурентите ти не желаят да правят бизнес с теб? ...или "Защо българина е Т

не трябва да забравяте и че при сегашните финансови условия повечето бизнеси не само не генерират печалба, ами и излизат на загуба. основно за търговията и производството говоря за бг специално. така че е нормално да се съкращават разходите до минимум.

а това какви мизерници има и как не им се дават пари е ясно. то си е до манталитет. трябва винаги да се търсят стабилни партьори за бизнес.
 

Горе