Защо никой не успя да направи българска търсачка?

hatre ти пък вече прекаляваш :D . Да бъдем честни - всички тук по доста пъти на ден ползваме гугъл - колко често попадаме на релевантни резултати, или по скоро колко пъти сме попадали на резултати, които не отговарят на търсенето? При мен почти никога, а търся в гугъл 30-40 пъти на ден най-малко.
 
hatre ти пък вече прекаляваш :D . Да бъдем честни - всички тук по доста пъти на ден ползваме гугъл - колко често попадаме на релевантни резултати, или по скоро колко пъти сме попадали на резултати, които не отговарят на търсенето? При мен почти никога, а търся в гугъл 30-40 пъти на ден най-малко.

Ако търся за програмиране, намиран, но ако търся нещо като посоченото, с няколко думи не намирам.

Примера е мой реален проблем. След като лекарите не помагат, как ли не се мъчих да намеря инфо, не успях.
 
Ако търся за програмиране, намиран, но ако търся нещо като посоченото, с няколко думи не намирам.

Примера е мой реален проблем. След като лекарите не помагат, как ли не се мъчих да намеря инфо, не успях.
Може би защото няма качено такова инфо? Нали знаеш, че зависи и от хората дали инфото им ще бъде намерено в гугъл ; ) , тоест на собствениците на сайтовете, където е качено инфото ;) . Ако те нямат елементарна култура как да поднесат инфото, че да е добре достъпно и правилно за паяка... Съжалявам, гугъл не е SUPER AI.
 
Google са толкова напред, даже държавата да впрегне брутният си вътрешен и външен продукт пак ще е зор да ги стигнем : ) Осъзнавате ли, че като напиша реален адрес мога буквално да се разходя 3д на улицата за да си го намеря точно къде е без да ми отнеме голямо услие, отделно някои сгради мога да ги разцъкам отвътре - пак 3д. Услугите, приложенията, уеб апликациите им и т.н са толкова много, че даже не ги знам всичките, а освен много са и вървежни, та да... ходи се бори срещу това..

Да така е, никой не може да ги бутне, но и никой не иска да бъдат бутани :) Специално ърта е нещо наистина изключително, въпреки, че в същото време е елементарно, стига да можеш да се докопаш фрии до сателитките за да го осъществиш изобщо ;)
Обаче търсачката им специално е организирана така, че в основата си е повече комерсиална, отколкото полезна. Ако се търсеше обратното - да е повече полезна за потребителите, резултатите на първа страница нямаше да са 10, а поне 30, 50 дори, и пак така щяха да бъдат удобно визуализирани. Елементарно разсъждение, че търсещите им е по удобно да визуализират на първа 50 резултата, както и в същото време, че при десет от които поне 3 реклама, си е чиста комерсиалност.
Освен това xxx, както и много други е достъпен за всички, а един супер елементарен скрипт, можеше да ограничи това, например можеше да има опция в "още" например - "включи в резултатите xxx", а по дефоулт да е изключено и тн и тн..
Идеята е, че те тръгнаха с идеята за полезност (имаше си специално място У десно за реклами по ключовете), а в момента рекламата така е омешана с "естествените" резултати, че малко хота вече правят разликата.
В това отношение е 100% сигурно, че има място за друга търсачка - по-полезна и по-безпристрастна. Тук вече не става въпрос за зверски ресурс, какъвто се иска за ърт-а например, а по скоро за популярност. Но при положение, че юзерът е вързан едва ли не с браузера, това наистина е мишън импосибъл :)
 
А не е ли е стойност за потребителя на 1-вата страница да вижда платено именно това, което търси?
В примера на Хатре, няма никакви реклами, но пък няма и статии ...

Съгласен съм с РемайнД и компания, Гугъл пуска това, което може да намери за релевантно - когато няма нищо по темата какво да пусне?
Не виждам проблем при релеватнтно съдържание да има и реклами и комерс - той отново е релевантен, но ако се визуализират повече на страница би било добре .... макар, че до топ 10 пак ще се гледа. Има си статистика и тя е красноречива колко процента колко гледат и колко преминават на следващите резултати.
Чудно ми е кой ще е този глупак да налее яко ресурс и да не монетирзира продукта си и да се конкурира с гугъл ... сигурно някой филантроп ще може си го позволи, ама не е като да няма други по важни каузи от това на някой да му се показва същият резулатат в гугъл, ама по малко по различен начин.
 
Обаче търсачката им специално е организирана така, че в основата си е повече комерсиална, отколкото полезна. Ако се търсеше обратното - да е повече полезна за потребителите, резултатите на първа страница нямаше да са 10, а поне 30, 50 дори, и пак така щяха да бъдат удобно визуализирани.

Ето го този тип полезна търсачка :)
 
А не е ли е стойност за потребителя на 1-вата страница да вижда платено именно това, което търси?

Не естествено.. ти пак гледаш от някаква друга призма, но както и да е. Има си други начини за реклама, свързани с търсенето, не е това начинът (в момента както е) за мен лично.
Не ми казвай, че в първа страница някой ще намери 100% това което е търсел ;)

@мъни, това, което си дал няма нищо общо бате, ама грам :)

Иначе това за 10-те резултата е ясно от всякъде, всички знаем търсещият до коя страница стига - АМИ САМО ДО ПЪРВА БАТЕТА :) Така че гошовци нямат далавера да има повече резултата, защото ефектът от рекламата (която се цели всъщност) ще бъде много по-малък.
 
9 от 10 случаите намирам всичко на 1-ва страница, където масово е до 5-ят резултат.
Вярно, че не търся маргинални неща, където имат по 100 търсения за година ...
Имам интереси в много сфери и си намирам резултатите винаги на 1-вата страница - когато е релевантно разбира се.
А търсенето за масата се простира от това какви продукти и стоки да си купят, през клюки и тук таме нещо за по света и у нас .... там хептен не влизат във 2-ра страница.
А на въпроси за здраве и красота - то си има няколко топ сайта окупирали резулатите .... Не мисля, че масата е незадоволена - а все си мисля, че гугъл именно тях гонят като таргет.
 
9 от 10 случаите намирам всичко на 1-ва страница, където масово е до 5-ят резултат.
Вярно, че не търся маргинални неща, където имат по 100 търсения за година ...
Имам интереси в много сфери и си намирам резултатите винаги на 1-вата страница - когато е релевантно разбира се.
А търсенето за масата се простира от това какви продукти и стоки да си купят, през клюки и тук таме нещо за по света и у нас .... там хептен не влизат във 2-ра страница.
А на въпроси за здраве и красота - то си има няколко топ сайта окупирали резулатите .... Не мисля, че масата е незадоволена - а все си мисля, че гугъл именно тях гонят като таргет.

Ето, с твоят пост стигаме и до един от основните проблеми, и освен това ти е кардинална грешка.
Това, че ти мислиш, че си намерил това, което търсиш, определено не значи, че е нямало каво принципно друго полезно да ти се предложи.
Точно по този начин се игнорират "останалите" участници в сърча. Реално, с "10-резултатната" извадка, всички сайтове след 5-та страница са игнорирани или казано по-честно - наказани. Знаем, че причините за класация в места след 5-та (например) са супер субективни - най-вече: комерсиалност (плащане, реклама) и авторитет (който също така е субективен). Тоест, погледнато от тази гледна точка, ти би могъл да получиш по-полезни резултати от търсенето си или най-малкото да ти бъде предоставена възможност да прецениш "нови" резултати, за по-полезни спямо теб. Но това реално няма как да се случи при сегашната стратегия. Точно за това казвам, че търсачката е повече комерсиална, отколкото полезна.
За масите също е грешка. Точно "разширено" търсене, такова в което присъства минимално комерсиалният фактор, би било най-полезно за масите, защото от една страна те се ДОВЕРЯВАТ на първите резултати, от друга страна нямат навика да търсят продължително и навътре, и от трета страна, защото имено те биха били оценили всяко "ново", но в случая на сегашната комерсиална организираност на резултатите, това няма как да се случи. Така, че изводът е, че гошовци не целят масите за таргет в смисълът на оценка и определяне на популярността на един сайт (както твърдят), а по скоро са им таргет по-отношение на задоволяване на интересите на техните рекламодатели... е в тази логика - каква е търсачката, полезна или комерсиална :)
 
Принципно когато намеря, това което търся съм ок, това, че може да има повече стойност е ок и този, които си я търси ок да я търси.
Представи си искаш да умножиш 24*60*365 и ти показва резулатата и си ок, но това, че може и допълнителна стойност и това да е в центъра на услугата е глупаво.
Също така, аз не казвам какво мисля, имам много познати и приятели, които споделят същото, но аз базирам мнение на статистика - примерно на това https://searchenginewatch.com/sew/s...ion-in-google-gets-33-of-search-traffic-study

Ако над 90% от трафикът е задоволен на 1-ва страница, то не знам как това не е за масите?

Щото малко странно ми е другото имаме Уиндоус и Мак ОС-та и тук таме маргиналните Линукси(спрямо процента на ползване) и се пита що не се направи някоя по добра юзър френдли ОС с по яките фийчъри с липса на монетизация, и това ще е с цел масите ... Защото горе долу е същото питане дали за търсачка или ОС няма значение в момента пазара е задоволен по най-ефективният начин и си има пазарни лидери и от десетилетия вече.
 
Не е ОК човек, ако беше по твоята логика, нямаше да бъде търсачка, а щеше да е платена директория :)
 
Реално погледано търсачките са една голяма директория - само където, потребителят си избира какво да му се покаже ... не виждам какво е лошото да се монетизира!
 
Ето, още една кардинална грешка :) (сметай пък обикновените юзери как разсъждават) Реално, търсачката избира какво да им покаже, според зададените критерии, а не както твърдиш, че потребителят избира какво да му се покаже :) Обратното, точно при директориите пък, точно потребителят избира какво да му се покаже, защото там търсенето е по точни критерии, без измислени алгоритми :)
Човек, ти май никога не си оптимизирал сайт, следователно не си се сблъсквал с подобни проблеми. Повече гледаш от гледна точка на "бизнес" и "комерсиалност" така като гледам..

Излишно е да тъпчем повече на едно място, че ставаме глупави. Идеята беше да се докаже с аргументи, че търсачката е повече комерсиална, отколкото безпристрастна и дори в този смисъл - полезна.
Тогава значи, че има нужда от нещо различно.
Сега пак се връщаме - какви са били пречките пред ентуасистите, да не успеят да направят това нещо.
 
Ти май не четеш какво ти пиша!
Човек избира какво да му се покаже, а гугъл му го доставя - докато няма инпут, гугъл нищо не прави освен да търси, складира и оптимизира резулат.

Оптимизирал съм не малко сайтове, продавал съм сайтове и съм наясно с гугъл ... но ми е през онази работа за него, в момента в който разбрах какво е брандингът, влиянието и силата на социалните мрежи. Ако ти гледаш като SEO, аз гледам именно като бизнес и конкуренция и цялостна система.

Искаш да получиш топ качество ама не с комерсиални цели е как да стане? Отделно как ще успееш да позиционираш тази търсачка в таргета си? Гугъл е дълбока част от култура ни. Още преди 10-11 години даскълът ми по география викаше влез в гигъл и се подготви по темата - редовно търся в гугъл по десетки пъти на ден просто се чудя как ще ме спечели тази некомерсиална БГ търсачка? И още по интересно ми е тази търсачка, която ще предоставя по-добра стойност от гугъл, ще излезе ли някога на break even?
 
Последно редактирано:
Аз чета, но ти не разсъждаваш по казусът. Потребителят задава критерий, а бота вади резултатите според неговият си алгоритъм, както споменахме - комерсиален. Тогава как така ще кажеш, че потребителят си избира резултатите - глупости. Нали не искаш да ти давам примери, където по един ключ ще намериш сайтове отговарящи 100% на критерия, но след 20, 30 и тн страница, а преди тези страници стотици резултати, нямащи нищо общо "по смисъл" с критерият?

А това за топ качеството, просто не го споменавай :)

Най-елементарният пример, който ще ти дам е факта, че един наказан например сайт общо за индекса, е такъв според правилата на бота, но не е такъв според правилата на потребителят :) Защото потребителят не се интересува, че някой е преоптимизирал (например) или че не си плаща, а бота точно това е МЕРОДАВНИЯТ за него критерий,. Така даденият сайт няма да достигне до потребителят, което си е 100% комерсиялност и -100% полезност за юзерът. Точно за това ти написах, че резултатите никога не са полезни за потребителят от гледна точка на нуждите му, а са 100% полезни за бота и неговите партньори (защото се разкарва плявата КОЯТО НЕ ПЛАЩА), което дефакто е 100% проба комерсиалност.

Какво повече имаме да го умуваме?
 
Ако ти е валиден аргумента, то това ще рече, че всички резултати в гугъл са платени на 1-ва страница, и не давали съдържание на потребителят - ако беше така, а то не е нали се сещаш, че под 50% от резулата щеше да бъде задоволен от 1-ва страница.

Дай ми пример за наказан сайт от бота с топ качество пратен на майната си и на 1-ва страница са само резулатите на платени страници с нерелевантно съдържание - аз честно си казвам не съм срещал такъв дисбаланс, ще ми е итнересно да го видя.

А ти как ще подредиш 20-30 страници с едни и същи критерии в некомерсиалната търсачка?
 
Хайде, почна се вече с кълчотенето.. :) Ти за морска градина нещо чувал ли си, кафенца, това онова :D

Казах резултати неотговарящина критерия и намиращи се преди тези страници, където можеш да намериш десетки сайтове, отговарящи на критерият

Спирам до тук, защото може да съм леко мазохист, но не съм ексибиционист ахахахах
 

Горе