Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Radost

Active Member
Или по-скоро защо в навечерието на 2016 г. все още го продават като нов и то на стабилна цена?

Въпросът е сериозен.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Отговорът е: Защото могат, и има балъци да го купуват на тази висока цена. Макар че реално цената е силно завишена
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Защото това е лаптоп, ползвайки го докато си навън или на път нямаш нужда от кой знае колко памет. Особено при положение в което музиката, документите, снимките, видеото и прикачените файлове от пощата са ти в iCloud.
Моят MacBook Pro е с 256GB SSD като вече за близо година не съм успял да го запълня и половината (между 105 и 118GB си стоят свободни при положение че имам работни файлове от порядъка на 40GB).
Отделно тъй като го ползвам като работна машина ползвам външен хард диск у дома за Time machine бекъпите - 1ТВ.

Иначе всеки е свободен да си избере варианта с 256GB SSD, а Про-тата се предлагат и с 512GB SSD.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Според мен точно, когато си в движение имаш нужда от повече памет, защото нетът ти е по-слаб(например флашка или мобилен от телефон) и достъпът до облак е по-кофти.
А когато си стационарен, си слагай каквито искаш джаджи.

Правилният, но нелогичен отговор е: "Защото могат!"


Про-тата са на безумните цени около 3К с характеристики за нетбук за 1000 лв.8)
 
От: От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Според мен точно, когато си в движение имаш нужда от повече памет, защото нетът ти е по-слаб(например флашка или мобилен от телефон) и достъпът до облак е по-кофти.
А когато си стационарен, си слагай каквито искаш джаджи.

Правилният, но нелогичен отговор е: "Защото могат!"


Про-тата са на безумните цени около 3К с характеристики за нетбук за 1000 лв.8)

Те не ти продават характеристики.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Да ама изработката на епъла е много различна от тази на премиум ултрабуците и ноутбуците... Скоро ги оглеждах в големите магазини. Никога не съм имал мак машина, но наистина ме грабват с качеството на изработката.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Е, да, като дизайн са номер 1, както и може би екран :)
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Епъл продават и операционна система която върви невероятно бързо. Еъра е лаптоп за всекидневна употреба основно в полеви условия. Мощните лаптопи хабят ужасно много енергия и пак са около 10 пъти по - бавни от еър създаден след средата на миналата година. Удобството да имаш 10 - 12 часа батерия и да зареждаш фотошоп за около 15 секунди при изключен компютър е безценно. Стандартно го заеждам за по 3 секунди. Аутокадски файл с над 1500 точки го зареждам за под 4 секунди без да е била стартирана пограмата преди това, като след тези 4 секунди ми остават още около 9 пълни часа да си работя с кеф. Външния вид и всички други удобства са просто несъпоставими с другите лаптопи. Това не компютър за игри и филми, но ако желаеш няма никакъв поблем да го ползваш и за това. Филми можеш да си гледаш колкото си искаш без дори да ги сваляш, музика също и един мегабайт от харда си няма да използваш. Скоростта на интернета им е от ново поколение, като новите имат възможност за черпене на интернет от няколко източника и ако единия източник ти дава 5 мегабита а другия 6 мегабита ти ползваш 11 мегабита, ако добавиш и още източници може да ползваш в еднон просто кафене до 5 пъти по бърз интернет, което също е безценно. Има още куп опции които вървят към цената. За България цената е голяма, но в сравнение с европейската заплата или американската цената е нищо особенно.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

..............
 
Последно редактирано:
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Така е като сравнявате винбоз с иОС. Но ако направим сравнение с линукс и иос, на мен линуска ми стартира за по-малко от 4 секунди. И не от сън (когато е за 2 сек.), а от старт. И не съм дал повече от 1000 лв. за лаптопа. За ОС-а съм дал точно 0 лв. А с иОС постоянно трябва да плащаш. Плащаш си за ъпдейт, плащаш си за сваляне на програми.. жулят те като касичка на всеки ъгъл. Музиката и филмите който можеш да ги гледаш без да ги сваляш също се плащат. Под линукс с пуканката могат да се гледат без да се дава нито стотинка и пак без да се свалят.
 
За какъв ъпдейт си плашащ бе приятел?? Плащаш си само за програми, което е напълно нормално, но обичайните ги има безплатни. Айде карай си с линукса и не заблуждавай хората!!
Така е като сравнявате винбоз с иОС. Но ако направим сравнение с линукс и иос, на мен линуска ми стартира за по-малко от 4 секунди. И не от сън (когато е за 2 сек.), а от старт. И не съм дал повече от 1000 лв. за лаптопа. За ОС-а съм дал точно 0 лв. А с иОС постоянно трябва да плащаш. Плащаш си за ъпдейт, плащаш си за сваляне на програми.. жулят те като касичка на всеки ъгъл. Музиката и филмите който можеш да ги гледаш без да ги сваляш също се плащат. Под линукс с пуканката могат да се гледат без да се дава нито стотинка и пак без да се свалят.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Епъл продават и операционна система която върви невероятно бързо. Еъра е лаптоп за всекидневна употреба основно в полеви условия. Мощните лаптопи хабят ужасно много енергия и пак са около 10 пъти по - бавни от еър създаден след средата на миналата година. Удобството да имаш 10 - 12 часа батерия и да зареждаш фотошоп за около 15 секунди при изключен компютър е безценно. Стандартно го заеждам за по 3 секунди. Аутокадски файл с над 1500 точки го зареждам за под 4 секунди без да е била стартирана пограмата преди това, като след тези 4 секунди ми остават още около 9 пълни часа да си работя с кеф. Външния вид и всички други удобства са просто несъпоставими с другите лаптопи. Това не компютър за игри и филми, но ако желаеш няма никакъв поблем да го ползваш и за това. Филми можеш да си гледаш колкото си искаш без дори да ги сваляш, музика също и един мегабайт от харда си няма да използваш. Скоростта на интернета им е от ново поколение, като новите имат възможност за черпене на интернет от няколко източника и ако единия източник ти дава 5 мегабита а другия 6 мегабита ти ползваш 11 мегабита, ако добавиш и още източници може да ползваш в еднон просто кафене до 5 пъти по бърз интернет, което също е безценно. Има още куп опции които вървят към цената. За България цената е голяма, но в сравнение с европейската заплата или американската цената е нищо особенно.

Благодаря,
от това имах нужда - някой да потвърди, че си заслужава да дам 2000-2300 лв. за изключителна машинка, макар и с малко вътрешна памет.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Подкрепям напълно мнението на hahovec.

Парите не са много за това, което получаваш.
Операционната система ти е безплатна докато ти работи компютъра, като се включват новите версии които излизат. Същото важи за офис пакета, софтуер за редактиране на видео, аудио, съхранение на снимки - всичкото това реализирано на едно добро ниво. Благодарение на същия не ползвам MS Office от години и не съм срещал проблеми със съвместимости. Тук е момента да си призная, че не съм Ексел нинджа.

От края на 2008г. съм с Мак и до този момент веднъж не съм съжалил за избора си.
Ако мислиш да инвестираш в преносима машина за работа, то изборът ти би било редно да е насочен към Macbook Pro моделите.
В случай, че ти трябва за "нещо бързо навън" и обикновени нужди (гледане на филми, музики, фейсбукове) - Macbook или Macbook Air. Навън едва ли би седнала да гледаш филми в кафенето или в автобуса.
Напоследък с тези ретини екрани вдигнаха цените с около 300-400лв на модел. Така че към момента за лаптоп с 256GB SSD необходимия бюджет е около 2900-3300лв.

От компактните Про-та си струва: MacBook Pro 13" Retina Display Dual-Core i5 / 8GB / 256GB SSD - 3300лв. 8GB RAM са необходими ако мислиш да ползваш софтуер като Adobe CC. Не че с 4GB RAM не може, но комфорта при работа с големи файлове би се загубил.
От Air-а: MacBook Air 13" Dual-Core i5 1.6GHz/4GB/256GB - 2660лв, като бих го поръчал отново с 8GB RAM ако ще е за работа. В такъв случай цената става 2909лв.
//Гледах за цени от НовМак. Има и други дистрибутори, които може и да имат различни цени.
 
От: Re: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

За какъв ъпдейт си плашащ бе приятел?? Плащаш си само за програми, което е напълно нормално, но обичайните ги има безплатни. Айде карай си с линукса и не заблуждавай хората!!

Щом за теб е ОК да плащаш 3 пъти повече за лаптоп... Колко струва една читава кола!
Аз ще си карам на линукс и нямам намерение да заблуждавам или убеждавам някой в каквото и да е. Изказах си мнението и не задължавам никой с него. Всеки сам си решава за какво да си харчи парите.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

OK е, защото се изплаща за няма и 2 месеца, а го ползвам 4-5 години и след това си вземам нов модел за още толкова години.
Сегашния ми е модел 2011 с топ характеристики за 13" серия. По производителност е на едно ниво с моделите 13" от 2013г (но с базовия процесор). Батерията му още държи към 5 часа и нещо, като здравето й е на 1/3.
Догодина или най-късно 2017 най-вероятно ще бъде сменен с актуален модел, отново 13" (нужна ми е мобилност и производителност).

"Читавите" стоки струват пари.

Ако трябва да избирам между модели на други марки, според изискванията ми, а именно:
- лаптоп с SSD;
- лек и с издръжлива батерия;
- бърз (тук не говорим за игри, а за производителност при ползване на професионален софтуер);
- оптично аудио;
- подсветка на клавиатурата;
- IPS екран с висока резолюция;
- включена лицензирана ОС към цената - Линукс не ми върши работа;
- минимум 8GB RAM.

Оказва се че не намерих нито един модел с оптичен комбо аудио порт.
Игнорирайки това цените на пресятите модели започват от 2200лв и стигат до 5500лв.

Е кажи ми тогава има ли смисъл да игнорирам липсващия порт (за да се налага безумното действие по закачане на външна звукова карта през usb на лаптоп) и ОС като OS X в полза на Windows, като разликата в цената ще е от 600лв до никаква. ;)

Читавите коли втора употреба струват от 15-16 000лв нагоре и то за такива на по 7-8години.
 
От: От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

OK е, защото се изплаща за няма и 2 месеца.....

Игнорирайки това цените на пресятите модели започват от 2200лв и стигат до 5500лв.


Кажи ми моля те как за 2 месеца правиш по 1100-2750 лв. само с 1 лаптоп на iOS, веднага отивам и си купувам поне десетина.
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Парите както повечето хора ги правя с положен труд, който се заплаща според уменията, които прилагам. Ако си на мнения, че пари се правят от търкане на лотарийни билетчета върху лаптоп...купи си 20тина да покриеш по-голяма площ.
Не мисля да споря с теб. Явно е че си нямаш на представа от платформата и какво предлагат продуктите, които се обсъждат в тази тема.
Най-малкото не вървят с iOS ;)
 
От: Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Не е нужно да спорим. Форума е точно за това - за обмяна на информация. Обясни на мен и на другите невежи какво предлагат продуктите - не се ебавам, сериозен съм! Наистина не мога да си представя какъв ще е този продукт дето ще вади по 3к на месец и да не се предлага на друга платформа.
 

Горе