За Фалита и Ползите от Него

Blinky

Owner
Разчитането на Google, Facebook и други такива велики корпорации си е фалит още с изричането му. Това са сайтове, които гледат първо себе си, после потребителите и това е нормално. За това и продължават да оцеляват. Един бизнес е хубаво да разчита на определени канали за трафик, но не изцяло на тях и както се вика да търси нови и нови. Казвам го по повод Фалит №3. :) Защото преди време и при нас се получи нещо това....след един ъпдейт просто резнаха рязко афф. сайтовете, защото така им хрумна на педерингелите от Google. Същите са и тъпаците от Facebook, като видят че някой се напечелва на техен гръб, а реално те не взимат парче от пая, теглят ти секирата. Стандартна процедура. Нито да ги виниш, нито да ги търсиш. :)

Ето още един тип фалит на много дропшипъру след като Amazon започва да продава на безценица същите продукти. Не говоря за китайските болкуци, залели сайта, а за хубави US стоки, които успяват да продадат доста по-тънко от който и да е малък дропшипър, независимо, че е топ в нишата си. Да, може и да използваш Amazan като търговец, но на практика ще си с още 200 маймуни, които също продават същото.

Примерни много.

Blinky

Owner
@biaaro с нетърпение чакам продължението, прочетох ги на един дъх дето се казва :)
Това е може би най-доброто Know How, което съм чел последно време. Грешките са може би един от най-добрите уроци, да не кажа най-добрите, които някой може да предаде. И това не са толкова грешки, колкото несполуки. :) И аз си следя темата с голям интерес. :)

biaaro

Well-Known Member
Ще има и история на успеха, само търпение :) Също и как направих бизнес с 50 лв. първоначален капита, който носи по 2000 лв. На месец от първия месец :) Може би и други по незначителни историйки, има време....

Това е може би най-доброто Know How, което съм чел последно време. Грешките са може би един от най-добрите уроци, да не кажа най-добрите, които някой може да предаде. И това не са толкова грешки, колкото несполуки. :) И аз си следя темата с голям интерес. :)

nandibandi

Well-Known Member
Ще има и история на успеха, само търпение :) Също и как направих бизнес с 50 лв. първоначален капита, който носи по 2000 лв. На месец от първия месец :) Може би и други по незначителни историйки, има време....
teaser trailer, а? :) Зарибени сме, стига си дразнил - давай.

Svetliooo

Well-Known Member
Ще има и история на успеха, само търпение :)
Бих казал, че изброените от теб истории също са такива на успеха. Грешката е че си вложил всичко само около един източник на приходи.
Но ако го погледнеш от друга страна - хванал си момента в който е можело това да се случи. Например ако се беше сетил сега - нямаше как да стане (по скоро за частта след алкохолния магазин).
Хванал си момента, изкарал си едни пари, безплатния обяд е свършил и си затворил. Но си изкарал едни пари, нали? Реално бизнеса е пропаднал, но от описаните от теб бизнеси (без първия), не са такива, които да работят дългосрочно. Имало е вратичка за кратък период от време от която си се възползвал.
Ако намеря начин в продължение на 1-2 години да изкарвам €500+ / седмица и след това спре за един ден - бих го определил като успех.

Станимир И

Active Member
Здравей, човек в живота си има много моменти на фалит.
Не говоря към бизнес или финанси.

Поздрави,
Станимир

John Galt

Well-Known Member
Здравей, човек в живота си има много моменти на фалит.
Не говоря към бизнес или финанси.

Поздрави,
Станимир
Здравей, благодаря ти за поредното безполезно включване.

Поздрави,
Баща ти

$INeed$

Well-Known Member
Здравей, благодаря ти за поредното безполезно включване.

Поздрави,
Баща ти
Викаш, то и ако "войника не отдава чест" пак е един кофти момент в живота. :) Някак си вътрешен фалит. Айде да не разводняваме темата, за която лични поздрави на автора й.

biaaro

Well-Known Member
Така... Продължавам от момента с изгонването на ебливата колежка. :) Хубавото тогава беше, че безработицата беше висока и лесно се намираха хора, за една позиция имаше по 200-300 кандидатури в джобса и намирането на читав кадър не беше особено трудно, не както е сега. Назначихме едно момченце на 23 години, което има своята роля на по-късен етап, затова и му обръщам внимание тук. Но за това после...

В същото време отношенията в офиса продължаваха да отиват към лошо, всекидневните панаири и разправии се превърнаха в ежедневие. От приятели от детинство се превърнахме във врагове, просто не можех да го понасям. Което ме докара до пълен блокаж, нямах желание за нищо. Можех да си седя на диванчето в офиса цял ден, без да правя нищо, даже още по-лошо, занимавах колегите с тъпотии постоянно, като им пречех да си вършат работата. Всичката тая простотия доведе до спад в продажбите и тръгване по пътя на провала, което беше най-естественото нещо, разбира се. Да, ама нещата никога не стават лесно, как иначе... :) Докато аз си седях, наливайки се с бира по цял ден, чакайки да свърши всичко и да поемам по-пътя си, моя човек намерил начин как с ресурсите на фирмата и с моите умения онлайн да изкараме яките кинти. И се забъркахме с политика.... (по разбираеми причини ще бъда много лаконичен в тая част). Леко, леко от фирма за онлайн търговия се превърнахме в ПР агенция за гадости. За няколко месеца направих неща, които в такава степен противоречаха на същността ми, че ще се срамувам докато съм жив от това, което направих в този период. Отврат просто... Най-гадното беше, че не го правих за парите, а заради тръпката. Много хора, огромна организация, конспирации.... Забавно, но не и за човек като мен, уж с принципи, поне до скоро :mad:.

Междувременно фирмата и продажбите се повъзстановиха, цялата търговска дейност се самоиздържаше, хората си работеха, нещата кретаха, дори и почти без мое участие, като даже оставаха някакви пари за вземане. И така, така още една година и нещо замина. До момента, в който дойдоха избори и се зададоха страшно много ангажименти. Спряхме цялата търговска дейност и всичко се насочи в тая посока, цял месец и нещо. Месец през който свърших толкова административна работа и други отвратителни неща, колкото не бях вършил никога, за толкова кратко време. Много нещо... Резултатите впечатляващи, работата свършена перфектно.... и ... и .... и не ни платиха ... Беше като шамар с мокър парцал. Ама, това, ама онова, оплачи се на арменския поп. Ако много ревеш, може на разходка до аладжата да отидеш (варненци знаят :), деца имаш, умната... Прибрах се, взех кучето, излязох, от поляната се обадих на когото трябва, казах повече да не ме търсят никога за нищо, обадих се на моя съдружник-приятел от детинство и сложих край на 30 годишно приятелство. И така свърши всичко, повече в офиса не съм ходил от този момент нататък.

Фирмата изкара още година и нещо и затвори, хората се разотидоха и всичко свърши.

Естествено не съм толкова тъп и още преди година бях започнал постъпления за нов бизнес, затова и толкова драматично приех това с парите, които не взех, трябваха ми за това. Ама пак не стана както го мислех...

И така приключи четвъртия ми и последен, засега, така наречен фалит.

Какво научих ли? Научих че никога не трябва да се съмняваш в собствените си способности, никога. Ако нещо можеш да го правиш сам, направи го сам. Всичко друго е страх, страх който те кара да споделяш отговорността за собствените си решения, но и в същия момент да споделяш отговорността от грешките на другите. Е и къде е далаверата тук, ще се запита всеки? Ми няма я! Един път споделяш собствената си отговорност, в следващия момент носиш отговорност, заради грешките на други. Това е то работата със съдружници. Нали като стане провала си казваш ние се провалихме, някак по леко е, а аз преебах нещата звучи някак по-гадно, драмата е по-голяма. За къв ми беше да търся тоя съдружник, като с нищо не ми помогна, точно обратното! Подхлъзна ме да се занимавам с неща, които не искам да правя и при други условия никога не бих правил.

Та сентенцията от всичкото това, поне според мен, е че работата със съдружник е за страхливите.

Но пък научих много, много неща по управлението на хора, работа с фирми, и тн. неща, които преди това не ми бяха ясни в детайли. В следващия бизнес изчистих всички грешки от този и направих нещата в пъти по-добре, като само аз си седя на трона и до момента, но затова по нататък.... :)

Следващия път ще ви разкажа за много интересен експеримент. Стартиране на начинание което носи над 2000 лв. чиста печалба на месец само с 50 лв. стартов капитал. Да възможно е но и физическата работа е доста :)

Следва....

nandibandi

Well-Known Member
Така... Продължавам от момента с изгонването на ебливата колежка. :) Хубавото тогава беше, че безработицата беше висока и лесно се намираха хора, за една позиция имаше по 200-300 кандидатури в джобса и намирането на читав кадър не беше особено трудно, не както е сега. Назначихме едно момченце на 23 години, което има своята роля на по-късен етап, затова и му обръщам внимание тук. Но за това после...

В същото време отношенията в офиса продължаваха да отиват към лошо, всекидневните панаири и разправии се превърнаха в ежедневие. От приятели от детинство се превърнахме във врагове, просто не можех да го понасям. Което ме докара до пълен блокаж, нямах желание за нищо. Можех да си седя на диванчето в офиса цял ден, без да правя нищо, даже още по-лошо, занимавах колегите с тъпотии постоянно, като им пречех да си вършат работата. Всичката тая простотия доведе до спад в продажбите и тръгване по пътя на провала, което беше най-естественото нещо, разбира се. Да, ама нещата никога не стават лесно, как иначе... :) Докато аз си седях, наливайки се с бира по цял ден, чакайки да свърши всичко и да поемам по-пътя си, моя човек намерил начин как с ресурсите на фирмата и с моите умения онлайн да изкараме яките кинти. И се забъркахме с политика.... (по разбираеми причини ще бъда много лаконичен в тая част). Леко, леко от фирма за онлайн търговия се превърнахме в ПР агенция за гадости. За няколко месеца направих неща, които в такава степен противоречаха на същността ми, че ще се срамувам докато съм жив от това, което направих в този период. Отврат просто... Най-гадното беше, че не го правих за парите, а заради тръпката. Много хора, огромна организация, конспирации.... Забавно, но не и за човек като мен, уж с принципи, поне до скоро :mad:.

Междувременно фирмата и продажбите се повъзстановиха, цялата търговска дейност се самоиздържаше, хората си работеха, нещата кретаха, дори и почти без мое участие, като даже оставаха някакви пари за вземане. И така, така още една година и нещо замина. До момента, в който дойдоха избори и се зададоха страшно много ангажименти. Спряхме цялата търговска дейност и всичко се насочи в тая посока, цял месец и нещо. Месец през който свърших толкова административна работа и други отвратителни неща, колкото не бях вършил никога, за толкова кратко време. Много нещо... Резултатите впечатляващи, работата свършена перфектно.... и ... и .... и не ни платиха ... Беше като шамар с мокър парцал. Ама, това, ама онова, оплачи се на арменския поп. Ако много ревеш, може на разходка до аладжата да отидеш (варненци знаят :), деца имаш, умната... Прибрах се, взех кучето, излязох, от поляната се обадих на когото трябва, казах повече да не ме търсят никога за нищо, обадих се на моя съдружник-приятел от детинство и сложих край на 30 годишно приятелство. И така свърши всичко, повече в офиса не съм ходил от този момент нататък.

Фирмата изкара още година и нещо и затвори, хората се разотидоха и всичко свърши.

Естествено не съм толкова тъп и още преди година бях започнал постъпления за нов бизнес, затова и толкова драматично приех това с парите, които не взех, трябваха ми за това. Ама пак не стана както го мислех...

И така приключи четвъртия ми и последен, засега, така наречен фалит.

Какво научих ли? Научих че никога не трябва да се съмняваш в собствените си способности, никога. Ако нещо можеш да го правиш сам, направи го сам. Всичко друго е страх, страх който те кара да споделяш отговорността за собствените си решения, но и в същия момент да споделяш отговорността от грешките на другите. Е и къде е далаверата тук, ще се запита всеки? Ми няма я! Един път споделяш собствената си отговорност, в следващия момент носиш отговорност, заради грешките на други. Това е то работата със съдружници. Нали като стане провала си казваш ние се провалихме, някак по леко е, а аз преебах нещата звучи някак по-гадно, драмата е по-голяма. За къв ми беше да търся тоя съдружник, като с нищо не ми помогна, точно обратното! Подхлъзна ме да се занимавам с неща, които не искам да правя и при други условия никога не бих правил.

Та сентенцията от всичкото това, поне според мен, е че работата със съдружник е за страхливите.

Но пък научих много, много неща по управлението на хора, работа с фирми, и тн. неща, които преди това не ми бяха ясни в детайли. В следващия бизнес изчистих всички грешки от този и направих нещата в пъти по-добре, като само аз си седя на трона и до момента, но затова по нататък.... :)

Следващия път ще ви разкажа за много интересен експеримент. Стартиране на начинание което носи над 2000 лв. чиста печалба на месец само с 50 лв. стартов капитал. Да възможно е но и физическата работа е доста :)

Следва....
Респект! Аз нова серия на Breaking Bad не съм чакала с такъв интерес. Не ги бави много. :)

Blinky

Owner
Аз, четейки това, спокойно мога да кажа, че няма да е зле след време да напишеш книга. Ще е може би една от най-интересните и купувани. Пази си архивите добре - това, което пишеш тук или си прави чернови. :) Страхотни истории. Не казвам, че са от най-прекрасните, но определено са от най-увлекателните и поучителни. Радвам се, че има хора като теб. И се радвам още повече, че си отворен да споделиш това, което някои биха приели като житейски провал. А реално е - опит и трупане на знания. Сега си в път по-добър от преди и то с цената, която малко хора биха си позволили да платят.

tedkata_m

Well-Known Member
"Какво научих ли? Научих че никога не трябва да се съмняваш в собствените си способности, никога. Ако нещо можеш да го правиш сам, направи го сам. Всичко друго е страх, страх който те кара да споделяш отговорността за собствените си решения, но и в същия момент да споделяш отговорността от грешките на другите."

Това е право в целта, все едно аз го написах! А предполагам, че и други хора се разпознават перфектно. Чакаме серията за успеха ти, поздрави!

TopHi

Member
Интересна тема, и аз бих могъл да кажа за 2 3 по-пикантни фалита с няколко хиляди евро :eek: Но без тях нямаше да съм там, където съм сега.
Който си мисли, че от 1 вия път ще направи сериозните пари бърка сериозно. Има толкова много аспекти в един бизнес... Особенно в онлайна, който се променя толкова много и често, че ако днес си горе утре си доло и обратното. Майсторството е да се задържиш, и да имаш готов за следващия.

Интересна тема, и аз бих могъл да кажа за 2 3 по-пикантни фалита с няколко хиляди евро :eek: Но без тях нямаше да съм там, където съм сега.
Който си мисли, че от 1 вия път ще направи сериозните пари бърка сериозно. Има толкова много аспекти в един бизнес... Особенно в онлайна, който се променя толкова много и често, че ако днес си горе утре си доло и обратното. Майсторството е да се задържиш, и да имаш готов за следващия.
Ами разкажи, ще е интересно, а пък дай боже и да е полезно на някой :)

TopHi

Member
ще споделя 1 вия ми голям проект от който разбрах, че в тия неща има хляб. Много исках да имам сайт за видео клипове още преди вбокс и клипче изобщо да съществуват, youtube беше още много в началото т.е. конкуренция никаква но и малко търсене. Както и да е намерих някакви пакистанци, коит имаха нещо като CMS и с няколко фриленс проекта успях да направя сайт за клипове - бая бейсик ама можеше да се гледа търсачката беше кофти но аз подбирах готините клипове а и гугъл лапаше здраво и индексираше супер почти всички клипове.

Всичко почна много лесно, пуснах адсенс и още 4 5 реклами мрежи( адсенс 3 банера макс ) и така да се каже почнах да кчвам видеота и да ги конверирам (още беше ерата на .swf и тъкмо минаваше към mp4 & html5 ) .Парите заваляха 50 100 евро на ден , викам се сега правя малко подобрения, 1 парсер от тубата , даже намерих 1 американец да ми направи windows .exe апликация , която аз само зареждам 1 фаил с линковете от тубата а софтуера ги сваля на моя пц, конвертира, сваля всичко - описание ала бала и го качва в моя сайт. Намерих още 10 човека за без пари да качват видеота и да си ги конверират при тях и така всичко ок, в продължение на 1 година парите се покачваха сериозно всеки месец и аз почнах да си мисля това е, до 2 3 години ако не милионер то много крупен бизнесмен - хахаха.
След година и няколко месеца се събуждам 1 сутрин и първото което правя е да видя на телефона през апа как върви адсенса - хоп 10 евро. Викам си аа кво става, гледам меил - профилът е времмено блокиран заради някакво видео на Шакира от тубата , в което тя пее по бански - имало голота , викам си айде бе , трия го, профилът тругва същия ден викам супер...
По това време нямаше cloud и аз си направих мой подобен клауд на базата на rsync и разхвърлях кое където можах по сървъри обаче това си струваше едни 1500 2000 долара на месец.
2 ро спиране на акаунта след 3 месеца - някаква тъпотия пак беше, непристоен език в някакво видео със смешки , викам си тия просто се чудят за кво да ме баннат. Тоя път за 1 седмица г/д ама аз нали ми е стар профила няма да ме махнат ей така с толкова трафик.
Започнаха да излизат панди и пингвини - сайт без текст или с 2 изречения ако има под видеото - деиндекс на повечето страници , трфика падна 6 7 пъти , парите и те 50% . Направи ми впечатление как да правя по минимум 2 3 евро на клик винаги и започнах да минупулирам системата обаче тия там не ги кефи някой да прави много пари с малко тафик и 15 % CTR не е ок според тяхнаха статистика ?
Баннаха ми акаута invalid activity ... както се сещате след 5 6 мейла ми обясниха, че съм имал забранен трафик ама не става ясно откъде и какво точно прави тоя трафик но може и конкуренция да е било ...
И така останаха само афилиате линковете , аз почнах да пестя от реклама и след няколко месеца нещета си отиваха към край, докато накрая не спрях сайта изцяло.

Какво научих.
1. Сам човек с голям проект-няма как да свърши всичко , бях и админ и контент, и дизайнер (ук преувеличих, щото нямам никакви умения с тия неща ). Смятах, че е ненужно да деля с някой каквото и да било обаче в крайна сметка не става така.
2. Изгорих мнооого пари за безсмислено сео и реклами , но и научих много благодарение на проба-грешка метода.
3. Не слагай всички яйца в една кошница както е поговорката.
4. Никога не разчитай на никого, ОСОЕБННО на гугъл ! - направи си бранд, хората да те знаят и без да си зависим от тях.
5. Модели, които могат да се ескалират са печеливши, останалото е работа за жълти стотинки.

Ами това е , постарах се наистина да е кратко.
Благодаря за отделеното време.

Горе