За или против влизането на България в еврозоната

За или против сте за влизането на България в еврозоната?

  • За

    Votes: 39 59.1%
  • Против

    Votes: 28 42.4%

  • Общо гласове
    66
Много обичам, когато икономически инвалиди тръгват да спорят за икономика.
Прочети това:
Това не е вестник Стандарт или някоя медия на Пеевски.
След като прочетеш това, обърни внимание и на тази статия:
Хърватска прие еврото от 1 Януари 2023г. и станахме свидетели на незабавна инфлация. Основни стоки поскъпнаха като при някои поскъпването е с малките 5%, но при други достига 40%. Не се назовава стоката, чието поскъпване е 160%, спекулира се че това е станало с цената на кафето и какаото.
Много обичам да ми отговарят с обиди, особено хора които имат изградено мнение и не желаят да го променят, дори при представяне на факти.
1685632389663.png
Пет месеца членство на Хърватия в Еврозоната - пет месеца постоянен спад на инфлацията. През декември инфлацията в Хърватия беше 12.7%, а за пет месеца спадна до 8.3%.

Управителят на централната банка на Хърватия Борис Вуйчич отхвърли твърденията, че с въвеждането на еврото бизнесът е повишил значително цените си
Разбира се, ще повярвам на форумния дерибей, а не на управителя на централната банка на "засегнатата" страна.
Можеш да прочетеш повече от същия източник, от който си споделил и ти преди малко: https://money.bg/economics/chetiri-...stoki-i-uslugi-poskapnaha-nay-drastichno.html

Да ти кажа ли защо страни с доста по-развита икономика от тази на България не бързат да приемат еврото? Страни като Чехия, Полша, Унгария, Швеция... Ми 'щото знаят, че както са икономически добре сега, влезнат ли в еврозоната, те ще трябва да плащат дълговете на страни като Гърция, Италия и Испания, които са с меко казано разпусната фискална политика. Да ти кажа ли и защо Германия и Франция няма да кажат "ДА" на присъединяването на България към еврозоната?! Кои са най-богатите страни-членки на ЕС? А коя е най-бедната страна-членка? Точно когато Илон Мъск се съгласи да ти плати кредитите, сметките и да ти дава джобни, точно тогава и Германия ще каже "да" на България за еврозоната.
"Малко акъл трябва, но навреме" са казали хората.
Да, кажи ми как доста по-развити икономики от тази на България са приели еврото? Например Германия, Франция, Италия, Испания - нещо ги пропускаш, а?
 
За мен влизането в ЕС донесе много на една маса от хора, близки до властта, които намазаха от еврофондовете. За обикновения човек, освен рязко повишения на цените и инфлацията, следвано от несъответствено пълзене на доходите, друго не видях.
Преди ЕС немаше инфлация и всички хора беа доволни, особено 96г. Иначе съм против да приемаме еврото, поне не сега.
 
Еврото като цяло ще е по-удобно на масовият потребител и на бизнеса.
Но мен ме притеснява такова удобство, не е измислено с цел благото на потребителя.
 
Аз го виждам като безлихвен кредит.
Едните крещят, тива е кредит все пак, трябва да го връщаме, искат да ни поробят с тоя кредит.
Другите пък са убедени, че безлихвеният кредит е хубаво нещо, особено, ако имаш нужда от пари.
Истината е, че ако ползваш по предназначение парите и не ги приемаш за подарък за да си купуваш Бентли, може да дръпнеш много.
За съжаление страната не е готова за такова нещо, не е узряла най-вероятно след няколко години ще фалира още по-зле от Гърция.
 
Много обичам да ми отговарят с обиди, особено хора които имат изградено мнение и не желаят да го променят, дори при представяне на факти.
Виж файлът 29168



Разбира се, ще повярвам на форумния дерибей, а не на управителя на централната банка на "засегнатата" страна.
Можеш да прочетеш повече от същия източник, от който си споделил и ти преди малко: https://money.bg/economics/chetiri-...stoki-i-uslugi-poskapnaha-nay-drastichno.html


Да, кажи ми как доста по-развити икономики от тази на България са приели еврото? Например Германия, Франция, Италия, Испания - нещо ги пропускаш, а?
Правиш ли разлика между развити икономики и нашата?!
После що обиждаш... Ми не обиждам, ама някакси икономически скопен индивид да ми обяснява икономика при положение, че това ми е едно от висшите образование с проекти, реферати, курсови и дипломна работа, ми е като Бойко Борисов да обяснява как работи ядрен реактор на инженер от АЕЦ Козлодуй.
Разбира се, че за развитите икономики еврото е супер. 'Щото им отваря още повече вратите. Ама не разбрах къде ни слагаш наравно с Германия и Франция? Можеш да видиш колко е БВП на глава от населението от Германия и от България, което е основен икономически показател. България е последната дупка на кавала и ако приемем еврото сега, ще паднем даже от кавала.
А специално за последните 2 в списъка ти, искаш ли да ги коментираме след 5 години?! Специално Италия е тръгнала по наклонената плоскост на Гърция и до 5 години нищо чудно да им стигнат дереджето...
И пак ще кажа канят ли ме в нещо, от което не мога да изляза, ми мирише на капан и НЕ ВЛИЗАМ!

Разбирам, че си поредния интернет трол, на който и да му обяснявам, и да не му обяснявам, е все тая. Но прочети притчата за чуждите проблеми и разбери простичката истина на тоя свят - много често чуждите проблеми изведнъж се оказват твои.
 
През 90-тте, когато имахме икономически проблеми, гледах на лева като на по-нисша валута от западните. Разбира се, тогава валутния борд ми се стори много добро решение. По-късно започнах да гледам на държавите със собствена валута (без борд) като на обречени да повторят нашите стъпки - да ги удари някоя хиперинфлация и да си спасят икономиката като приемат долара или еврото. И действително, в последните години имаше няколко такива държави със страдащи валути.

Обаче аз нали съм долен мръсен конспиратор, та в един момент си казах "Я чакай малко". То вярно че всички валути са въздух под налягане и съвсем естествено е въпрос на време всяка от тях да стигне до момента на своя залез (хиперинфлация), но колко далече от реалността може да е това силите прокарващи глобалните валути лекичко да "помагат" на държавите със собствени валути да им се срине икономиката, след което да пожелаят да приемат глобалната валута? Ако говорим за нашата мила родина, дали някоя конкретна велика сила не ни е "помогнала" през 90-тте с катаклизмите дето ни се случваха? Даже си спомних, че по едно време се въртеше една такава щура конспирацийка, наречена "Планът за унищожение на България" или "Планът Ран-Ът".

Обаче при всички положения всяка съвременна валута си остава въздух под налягане, независимо дали се използва от една държава, цял континент или глобално от всички контитенти. Рано или късно се стига до икономически сакатлък. Оня ден се почерпихме 3-ма приятели в забутан квартален ресторант, оставих 100лв (10-тина лв бакшиш), без дори да преядем. Викам си баси, кога се спасихме от инфлацията, кога ни налази нова.
 
Правиш ли разлика между развити икономики и нашата?!
После що обиждаш... Ми не обиждам, ама някакси икономически скопен индивид да ми обяснява икономика при положение, че това ми е едно от висшите образование с проекти, реферати, курсови и дипломна работа, ми е като Бойко Борисов да обяснява как работи ядрен реактор на инженер от АЕЦ Козлодуй.
Разбира се, че за развитите икономики еврото е супер. 'Щото им отваря още повече вратите. Ама не разбрах къде ни слагаш наравно с Германия и Франция? Можеш да видиш колко е БВП на глава от населението от Германия и от България, което е основен икономически показател. България е последната дупка на кавала и ако приемем еврото сега, ще паднем даже от кавала.
А специално за последните 2 в списъка ти, искаш ли да ги коментираме след 5 години?! Специално Италия е тръгнала по наклонената плоскост на Гърция и до 5 години нищо чудно да им стигнат дереджето...
И пак ще кажа канят ли ме в нещо, от което не мога да изляза, ми мирише на капан и НЕ ВЛИЗАМ!

Разбирам, че си поредния интернет трол, на който и да му обяснявам, и да не му обяснявам, е все тая. Но прочети притчата за чуждите проблеми и разбери простичката истина на тоя свят - много често чуждите проблеми изведнъж се оказват твои.
хахахахаха, ей вишиста, вземи отговори на 5те неща, които имат нещо общо с темата, вместо да се хващаш като удавник за сламка кое било развита икономика и кое не. Цял ферман повръщано, а по темата никакъв те няма. През един месец идваш в темата, отговаряш пълни глупости и никакви аргументи и се връщаш, само за да ругаеш.

Айде изкарай ми още един доклад за Хърватия от началото на Януари и ни обяснявай колко е зле там.

Обаче аз нали съм долен мръсен конспиратор, та в един момент си казах "Я чакай малко". То вярно че всички валути са въздух под налягане и съвсем естествено е въпрос на време всяка от тях да стигне до момента на своя залез (хиперинфлация), но колко далече от реалността може да е това силите прокарващи глобалните валути лекичко да "помагат" на държавите със собствени валути да им се срине икономиката, след което да пожелаят да приемат глобалната валута? Ако говорим за нашата мила родина, дали някоя конкретна велика сила не ни е "помогнала" през 90-тте с катаклизмите дето ни се случваха? Даже си спомних, че по едно време се въртеше една такава щура конспирацийка, наречена "Планът за унищожение на България" или "Планът Ран-Ът".
Еееее .. и ти ли бе, бруте? И ти ли почваш с конспирации :D
Случващото се през 90те с валутата ни е нормално, след като има преход от комунизъм към свободен пазар. В една друга тема се бистри на дълго и широко за фалирали държавни предприятия, които са работили без никаква пазарна основа и са натрупали милиони дългове.

Същото се случва и в Русия през 90те, а те са много по-голяма икономика от нас. Но това е нормално, все пак не може от днеска за утре всичко да стартира по нов начин.
 
За разбира се, откога сме завлизали в тоя Евросъюз, поне да влезем целите, не наполовина;)
Аз виждам само ползи и без това всеки вече бачкат на запад, а и чух, че в Германия било по-евтино в Лидъло поне два пъти, така, че ше прескачаме до Берлинския Лидъл уикендите за евтина луканка:)
 
Последно редактирано:
Еееее .. и ти ли бе, бруте? И ти ли почваш с конспирации :D
Че аз не съм спирал 🥸

Случващото се през 90те с валутата ни е нормално, след като има преход от комунизъм към свободен пазар.
Да, то да имаш валута обезпечена с вакуум е като да се разхождаш с гордо вдигнат чадър по билото на планината по време на гръмотевична буря - ясно е, че нещо скоро ще се случи :) Ето, и Русия дето казваш, с много по-голямата си икономика са имали същите проблеми по същото време, но за разлика от нас са останали с тяхната си рубла. Конспирацията не е толкова в хиперинфлацията, конспирацията е повече в това да излезеш от хиперинфлацията с чужда валута, както е станало при нас.
 
За. Друг е въпросът и Европата да не пропадне много икономически. :)
Преминаването към еврото би водело, според мен, много ползи. Това си е крачка към Европа и пазарите. Хърватска мисля, че е добър пример, като последна приела еврото.
 
крачка към Европа и пазарите.
Трай коньо за зелена трева е нашата ситуация с евро пазарите. Забравете я тая мантра, щото никой няма да ни позволи да конкурираме големите. Ние сме им нужни само като територия и като консуматори на най-некачествените европейски боклуци.

Еврото не е панацея за стабилна икономика - Швеция и Норвегия си се справят чудесно със собствените си валути. Ако имаше някакви изгледи да извлечем ползи от еврозоната, не само нямаше да ни натискат, но и никога нямаше да ни допуснат.

Цифровото евро е ключовият компонент в цялата галимация.
 
Трай коньо за зелена трева е нашата ситуация с евро пазарите. Забравете я тая мантра, щото никой няма да ни позволи да конкурираме големите. Ние сме им нужни само като територия и като консуматори на най-некачествените европейски боклуци.

Еврото не е панацея за стабилна икономика - Швеция и Норвегия си се справят чудесно със собствените си валути. Ако имаше някакви изгледи да извлечем ползи от еврозоната, не само нямаше да ни натискат, но и никога нямаше да ни допуснат.

Цифровото евро е ключовият компонент в цялата галимация.
Да, добре. Ела го кажи на тия дето идват от Namecheap и Godaddy. :D Клиентът решава, за това се нарича свободен пазар. Всъщност и заради това. ;)

Държавите примери могат да си го позволят, ние не. Да стигнеш икономиките на тези държави без прием на еврото звучи фантастично и почти нереално и може би в нашия живот няма да се случи, да не кажа никога.

Но няма смисъл да спорим, всеки има различни гледни точки, изградени от обкръжаващата го действителност и трудно ще разбере другата. ;)
;)
 
Ние от кога сме прикачени към тва еро бе, тоя валутен фонд към рублите ли ни прикача?
Едно време га пеехте левовете в марки, не ревехте толкова :p
 
Ние от кога сме прикачени към тва еро бе, тоя валутен фонд към рублите ли ни прикача?
Едно време га пеехте левовете в марки, не ревехте толкова :p
Иначе сме щели да си загубил сувернитета, глупости пълни. :)
 
Иначе сме щели да си загубил сувернитета, глупости пълни. :)
Това е Русофилската пропаганда, ще ги познаеш по това, че имат заучени фрази и пеят едно и също на всякъде.
Не е тайна, че Руското влияние в БГ е доста силно.
 
Това е Русофилската пропаганда, ще ги познаеш по това, че имат заучени фрази и пеят едно и също на всякъде.
Не е тайна, че Руското влияние в БГ е доста силно.
Да, Стив Ханке, тоя мръсен руснак, както и други икономисти с в пъти по-солиден ценз по икономика и финанси от вас двамката взети заедно.

Но, дори да сте прави, отново повтарям цифровото CBDC е целта, а не Сульо Пулев да търгува свободно и държавата му да се развива.
 
  • Like
Реакции: Vbb
Да, Стив Ханке, тоя мръсен руснак, както и други икономисти с в пъти по-солиден ценз по икономика и финанси от вас двамката взети заедно.

Но, дори да сте прави, отново повтарям цифровото CBDC е целта, а не Сульо Пулев да търгува свободно и държавата му да се развива.
Не е тайна, че Руснаците плащат и на висши държавни служители от други държави, та камо ли на некъв си икономист, те цели държави контролират... американците също...не ги оправдавам, войната е и информационна...
 
 

Горе