За и Против Хелуин

От: От: За и Против Хелуин

Твърдо против тоя измислен "празник", който се свежда до покупко-продажбите на тъпи костюми и дрънкулки. Обаче, не виждам как можем да му се противопоставим. Глобализмът лека полека заличава всякаква национална култура и единственият начин да изолираме децата е като ги запишем в някакви специални училища, например религиозни. Това обаче не е привлекателно за повечето от нас, тъй като самите ние не сме дълбоко религиозни.

Но това не е само този празник. Понеже скоро ми се случи подобен сблъсък, да го споделя. На едното чаве му падна зъб и се почна "феята на зъбките", ала бала. Това чудесно, обаче баща ми се опъна и взе да мърмори що не сме го учили на българския вариант, който бил някакъв гарван, който взимал зъбчето, за да го смени с желязно - "На ти гарване млечен зъб, дай ми железен". Всичко чудесно, обаче аз за първи път чувах за тоя гарван, а пък всички говорят за феята на зъбките и пишлеметата си чакат паричките под възглавницата за всеки зъб. В тоя случай аз обясних да пишлемето, че феята се превръща в гарван :rolleyes:

И така, някои неща ще ни вгорчават живота. Това е положението. Хората не държат на културата си, и това не е от днес, а още от поколението на дядовците ни.

Във повечето празници е заложено купуването на някакви стоки.
 
От: Re: За и Против Хелуин

Празника е супер....не казвам, че нямаме по-добри, но реално ако взимаме хубавите неща от други нации ще е в пъти по-добре отколкото да взимаме кофтито или да си останем с нашето кофти. :)

Не само задушници и други такива, които са мрачни. Но ако трябва да съм честен много повече ме кефят българските - особено. ;)

Днес е задушница.
 
От: За и Против Хелуин

Аха, щом е наше, значи е кофти, така ли? Задушниците не са празник, а ден на почтит към починалите ни роднини. Аналогът на хелоуин е Сирни заговезни, ама може би не си чувал за него?
 
От: От: За и Против Хелуин

Във повечето празници е заложено купуването на някакви стоки.
Не е така. Само в комерсиалните западни празници купуването на стоки е издигнато в същността на самия празник. Нашите празници не са такива и не това е същността им.
 
От: За и Против Хелуин

В тоя му вид си е баш американски - комерс празник свързан с покупко-продажби. На 14 февруари празнуване Трифон и пием вино, та баш български празник си е.

Какъвто ще да е няма никакво значение. Все пак важното е да са забавляваме.
 
От: За и Против Хелуин

То по вашта логика и коледа и нова година не трябва да празнувате. Щото комерсиалните католици преди 1500 години са ги измислили. Някак си са се целили в зимното слънцестоене, ама нали са били тъпи и са го пропуснали.
 
От: За и Против Хелуин

Какъвто ще да е няма никакво значение. Все пак важното е да са забавляваме.
Какво мога да кажа пред такъв аргумент? Забавлението не е смисъла на тоя живот, има доста по-важни неща. Неща, за които нашите деди да умирали. Едно то тия неща е да бъдем българи, да си държим и да пазим своето.
 
От: За и Против Хелуин

То по вашта логика и коледа и нова година не трябва да празнувате. Щото комерсиалните католици преди 1500 години са ги измислили. Някак си са се целили в зимното слънцестоене, ама нали са били тъпи и са го пропуснали.
И двата празника присъстват в българската традиция.
 
От: От: За и Против Хелуин

Не е така. Само в комерсиалните западни празници купуването на стоки е издигнато в същността на самия празник. Нашите празници не са такива и не това е същността им.

И при нашите се купуват стоки. Например мартеници,агнета и други. Да не казвам, че и при сурвакането, сурвакарите искат нещо за ядене, пари и други. Специално сурвакането може и да се празнува в Америка нищо, че сме различни страни. Има традиции и обичаи които може да се спазват навсякъде, защото са лесни за разбиране и са интересни на хората.
 
От: За и Против Хелуин

И двата празника присъстват в българската традиция.

Съгласен, ама това че са стари и утвърдени, не значи че са български.

Хората си празнуват каквото искат, а в някои случаи каквото им наложат. Навремето се празнуваше рождения ден на Ленин, примерно.

Та мисълта ми е, щом ги кефи да си празнуват и да си харчат парите.
 
От: За и Против Хелуин

То по вашта логика и коледа и нова година не трябва да празнувате. Щото комерсиалните католици преди 1500 години са ги измислили. Някак си са се целили в зимното слънцестоене, ама нали са били тъпи и са го пропуснали.

Нова година се празнува навсякъде, защото има конкретен повод - свършва старата година и започва новата. Коледа се празнува от християните, така че също си има причина. Можеш ли да ми обясниш какъв е смисъла на Хелоуин и защо трябва да го почитаме?
 
От: От: За и Против Хелуин

И при нашите се купуват стоки. Например мартеници,агнета и други. Да не казвам, че и при сурвакането, сурвакарите искат нещо за ядене, пари и други. Специално сурвакането може и да се празнува в Америка нищо, че сме различни страни. Има традиции и обичаи които може да се спазват навсякъде, защото са лесни за разбиране и са интересни на хората.
Не става въпрос, нито за това кое колко е интересно, нито за това кое колко е лесно. Например, ние имаме аналози на Хелоуин, но защо нито един от тях не се пропагандира на държавно ниво - в детски градини, училища и прочее? Сирни заговезни се казва празника, в голяма степен пак е маскарад (кукери), но е супер непопулярен сред повечето хора. Т.е. какъв е смисъла, ако искаме да се маскираме и да се правим на демони по улиците, да копираме чуждия начин, а да игнорираме своя.
 
От: За и Против Хелуин

Нова година се празнува навсякъде, защото има конкретен повод - свършва старата година и започва новата. Коледа се празнува от християните, така че също си има причина. Можеш ли да ми обясниш какъв е смисъла на Хелоуин и защо трябва да го почитаме?

А ти можеш ли да ми обясниш защо нова година е точно на тая дата? И кой е казал, че трябва да е тогава? И българин ли е той? По същата логика можеш и китайската нова година да празнуваш.
 
От: За и Против Хелуин

Съгласен, ама това че са стари и утвърдени, не значи че са български.

Хората си празнуват каквото искат, а в някои случаи каквото им наложат. Навремето се празнуваше рождения ден на Ленин, примерно.

Та мисълта ми е, щом ги кефи да си празнуват и да си харчат парите.
Напротив, уникални са били, български, поне така както са се празнували и ритуалите, които са се извършвали.
 
От: От: За и Против Хелуин

Не става въпрос, нито за това кое колко е интересно, нито за това кое колко е лесно. Например, ние имаме аналози на Хелоуин, но защо нито един от тях не се пропагандира на държавно ниво - в детски градини, училища и прочее? Сирни заговезни се казва празника, в голяма степен пак е маскарад (кукери), но е супер непопулярен сред повечето хора. Т.е. какъв е смисъла, ако искаме да се маскираме и да се правим на демони по улиците, да копираме чуждия начин, а да игнорираме своя.

Отново има кукери. При условие, че по магазините непредлагат кукерски костюми, как може да очакваш да има голям наплив на кукери. Откъде да се сдобият хората с кукерски костюм?
 
От: За и Против Хелуин

Хм против/за това са некви глупости важното е да има забава. Аз от вчера съм направил две тикви на детето и е такава радост в къщи че направо не го очаквах. Който иска да не го празнува какво толкова.
 
От: За и Против Хелуин

Забавното на Коледа е, че само до преди 25 години се празнуваше когато се коли прасето :lol: Изведнъж рязко се навъдиха християни, католици, съботяни и всякакви други -яни и - ци.

Та така и с тиквите, модата си мода. Човека е социално животно и няма как. Единиците не харесващи даден празник е излишно да прикриват своята неприязън с: Това или онова не било българско.
 

Горе