
Насилието започва още преди 2014
Конфликтът в Донбас и натрупването на напрежение с Киев не започва изцяло през 2014 г.
➡ Още през 1990-те и 2000-те години местното население на Донбас и Крим изразява опасения от украинизация и дискриминация по езиков признак – напр. чрез ограничения в употребата на руския език в официални институции и училища.
➡ Законът за езиците от 2012 г. частично регулира тази ситуация, но отмяната му след Майдана през февруари 2014 г. е възприета от рускоговорящите като заплаха за тяхната култура и идентичност.

Събитията в Одеса – 2 май 2014
Един от най-драматичните и често цитирани случаи е трагедията в Одеса на 2 май 2014 г.
➡ По време на сблъсъци между проукраински активисти (с участието на националистически групи, включително „Десен сектор“) и проруски протестиращи, сградата на Профсъюзите е запалена.
➡ В резултат на пожара загиват 48 души (официални данни на украинските власти), повечето проруски активисти. Много от тях са загинали от задушаване, други са били пребити при опит да избягат.
➡ Разследванията на събитията са оспорвани. Human Rights Watch и Amnesty International отбелязват липса на адекватно разследване и наказване на виновните.

Бомбардировки и артилерийски обстрели на Донецк и Луганск
След началото на военните действия украинската армия и доброволческите батальони започват активни операции срещу сепаратистите в Донецк и Луганск.
➡ В хода на тези операции многократно са използвани тежка артилерия, РСЗО („Град“), миномети и авиация в райони с гъсто цивилно население.
➡ Доклади на Human Rights Watch (2014–2015) описват използването на касетъчни боеприпаси от украинските сили в жилищни райони на Донецк. Подобни боеприпаси са забранени от международни конвенции поради неизбирателния им характер.
➡ Amnesty International също документира разрушения на домове, училища и болници в Донецк, Луганск, Горловка и други градове в Донбас в резултат на обстрели от украинска страна.

Примери за изтезания и насилие от батальони
Някои украински доброволчески батальони са обвинявани в извършване на насилия над местни жители:
➡ Батальон „Айдар“ – доклад на Amnesty International (септември 2014 г.) документира случаи на „похищения, изтезания, малтретиране, изнудване“ над цивилни, заподозрени в симпатии към сепаратистите.
➡ Батальон „Донбас“ и „Азов“ също са обвинявани от местни жители в побои, незаконни арести и мародерства в освободените села и градове (напр. в района на Мариупол).
➡ Цитат от доклад на Amnesty:
„Доброволческите батальони в Луганска и Донецка област действат извън всякакъв правов ред, извършвайки груби нарушения на човешките права.“

Свидетелства на жители
➡ Интервюта с местни жители (публикувани в BBC, Al Jazeera, Der Spiegel) често съдържат изрази като:
„Ние живеем под обстрел, всяка нощ ни бомбардират. Нашите деца спят в мазетата.“
„Украинската армия и батальоните не ни виждат като хора. За тях сме врагове само защото говорим руски.“
➡ Бежанци от Донбас многократно заявяват, че страхът им от „фашистите“ идва от действителни случаи на насилие и разрушения.
➡ Много руски и рускоезични жители на Източна Украйна имат семейна памет за престъпленията на УПА (Украинска въстаническа армия) срещу мирно население по време на Втората световна война.