За продажби в чужбина

EASYSURVIVOR

Well-Known Member
За продажби в чужбина трябва ли да се регистрирам задължително по ДДС преди стигна прага от 50 000 лв.. става въпрос за ЕС..
И ако се регистрирам това значи че трябва да плащам по 20% всеки месец на държавата.. примерно ако продам за 10000 лв трябва плащам 2000 лв. на държавата..
А когато стигна примерно 35 000 евро и трябва да се регистрирам по ДДС и в Румъния примерно.. какво значи че трябва да плащам 2000 лв тука и 2000 лв там според тяхния закон? И отделно като се внася стоката от чужбина пак се плаща 20% ДДС.. е за мен нищо не останаха.. бахти схемата са врътнали
 
Привет, не разбирам как така, продаваш в чужбина но и внасяш стока. Бизнес модела ти е тотално грешен, да не говорим че, това което си написал е някаква глупост. Къде ги мислите тези куци схеми, счетоводител нямаш ли си или не ти се дават пари че много скъпо?

1.Да трябва да регистрираш ДДС на 100%, просто защото ще спестиш много проблеми, как ще внасяш без ДДС какво ще правиш пълна мъгла отново както 80% от членовете на форума мисли неща без счетоводител.
2.Ако ще продаваш извън България, няма нужда да внасяш ако стоката е извън България, директно намираш услуга със хъбове и изпращане от склад или Фулфилмънт, тук не се разбира дали само в България или двете извън и тук ще продаваш.
3.Важно е къде се извършва сделката със крайният клиент.

И пак нищо не се разбира от това което си писал, по-горе съм писал някакви базови стъпки защото ти трябва счетоводител да се запознае със модела или това което ти си мислиш.

Поздрави,
Станимир И
 
За продажби в чужбина трябва ли да се регистрирам задължително по ДДС преди стигна прага от 50 000 лв.. става въпрос за ЕС..
И ако се регистрирам това значи че трябва да плащам по 20% всеки месец на държавата.. примерно ако продам за 10000 лв трябва плащам 2000 лв. на държавата..
А когато стигна примерно 35 000 евро и трябва да се регистрирам по ДДС и в Румъния примерно.. какво значи че трябва да плащам 2000 лв тука и 2000 лв там според тяхния закон? И отделно като се внася стоката от чужбина пак се плаща 20% ДДС.. е за мен нищо не останаха.. бахти схемата са врътнали
Много е важно откъде тръгва стоката. Оттова се определя на какъв етап и къде плащаш ДДС. Тъй като въпросът ти е написан хаотично, ще се опитам да ти дам отговор на всички възможни сценарии:

1. Стоката тръгва от БЪЛГАРИЯ
а) Плащаш ДДС тук (в България) до достигане на прага за дистанционни продажби в съответната държава. След като го достигнеш си длъжен да се регистрираш в съответната държава и почваш да плащаш ДДС там, като прилагаш ДДС ставката за съответната държава.

Линк към праговете в различните държави и повече информация: https://goldenvision.bg/prag/

2. Стоката тръгва от склад в друга държава в ЕС (извън БГ) и пътува за същата държава в която е складът
а) Длъжен си да се регистрираш по ДДС още преди започване на продажбите.

3. Стоката тръгва от склад в друга държава в ЕС (извън БГ) и пътува за ДРУГА държава, различна от тази в която е складът
а) Тук май е някакъв батак. Точка 1 ще важи пак при достигане на прага за дистанционни продажби в съответните държави, но не знам за местната държава (различна от БГ) как стоят нещата. Трябва да се провери.

@Станимир И е написал малоумен отговор, сигурно пак са му дали развалено LSD, но за едно е прав - ако ще правиш сериозен бизнес се регистрирай още в началото по ДДС. 50к са общо взето нищо пари от гледна точка на оборот.

П.П.: Винаги ми е било чудно Amazon как се оправя с това? Някой, ако е получавал скоро неща от тях до България, забелязвал ли е дали имат BG VAT ID?
 
така ето по точно..

Продавам чрез онлайн магазин продукти в България с куриер еконт, като имам споразумение за ППП и така изпращам пратките.
Сега искам да продавам за Румъния към крайни клиенти, физически лица, като отново ще се изпращат със СПИДИ или еконт, а парите ще се взимат от куриера и ще ги изплатят тук, като за тези пратки ще издавам касови бележки.

Говорих със счетоводител който ми заяви че задължително трябва да се регистрирам по ЗДДС преди да пращам за чужбина.. като става въпрос за ЕС.. Стоката е тук в България и се изпраща от тук. Обаче в нет-а четох че дори да продавам за ЕС регистрацията настъпва когато се достигне прага. Това че се регистрирам по ДДС обаче не съм достигнал този праг задължава ли ме да начислявам 20%? понеже за фейсбук рекламите доколкото разбрах си плащаш само 20% на рекламите ( там е задължително ако се рекламира да се регистрираш по ДДС) , обаче не начисляваш 20% на пратките преди да се достигне прага от 50 000 лв.
 
Да, не те е излъгал счетоводителя. Наистина трябва да си по ЗДДС. За членки в Европейския съюз е така. Виж, каквото и да правиш, там си има един VAT, който си е задължителен за фирми търгуващи на територията на еврозоната. Прагът го забрави, той е когато търгуваш на територията на България, както и не мисля, че е нужно ДДС ако страните са извън Европейския съюз, но това пак го преговори с твоя счетоводител. Поне моя така ми го е обяснил. А ДДС задълже за Европа. Виж, сега и рекламите минават като разход и там имаш ДДС, защото Фейсбук си има за Европа офис. Дори от него си те чарджват.
 
Привет, John Galt ти е дал доста грешни съвети, като цяло си намери счетоводител, това че, е написал тези неща доказва колко е компетентен, няма как ние да ти дадем точен отговор. Имам над 10 години опит и съм признат специалист, послушай съвета ми и няма да имаш ядове. Намери си счетоводител, виж този тук: https://goldenvision.bg/ не бъди глупак, плати си и бъди спокоен.

Поздрави,
Станимир И
 
  • Haha
Реакции: Sky
Здравейте, до колкото съм запознат това с различните прагове за дистанционни продажби за различните държави остава в историята. От 01.07.2021 влизат в сила нови директиви/закони, съгласно които при достигане на 10к евро продажби общо за всички пазари в ЕС, на които продавате имате два варианта:
1. Регистрирате се по ДДС във всяка държава, в която продавате.
2. Регистрирате се в системата OSS (one stop shop/обслужване на едно гише). По този начин ще се подава само една декларация към българската Л@П, но в тази декларация ще се декларират продажбите към всяка страна членка и ще се начислява нейния размер на ДДС. Примерно продавали сте в Румъния - начислявате румъския размер на ДДС, продавали сте в Германия - начислявате германско ДДС.
 
Здравейте, до колкото съм запознат това с различните прагове за дистанционни продажби за различните държави остава в историята. От 01.07.2021 влизат в сила нови директиви/закони, съгласно които при достигане на 10к евро продажби общо за всички пазари в ЕС, на които продавате имате два варианта:
1. Регистрирате се по ДДС във всяка държава, в която продавате.
2. Регистрирате се в системата OSS (one stop shop/обслужване на едно гише). По този начин ще се подава само една декларация към българската Л@П, но в тази декларация ще се декларират продажбите към всяка страна членка и ще се начислява нейния размер на ДДС. Примерно продавали сте в Румъния - начислявате румъския размер на ДДС, продавали сте в Германия - начислявате германско ДДС.
Дали може да се регистрирам от сега там
 
Във форума има точно 3-ма човека, които знаят и могат да ти обяснят разликата между:
- облагаема доставка с ДДС
- облагаема доставка с нулева ставка на ДДС
- освободена от ДДС доставка

и нито един от тях не претендира, че е междуродно признат псевдоспециалист с 10 годишен опит. Счетоводителя с който си говорил да си върне дипломата от там от където я е купил.
В твоя случай значение има и как ще внесеш стоката, от къде ще я внесеш, дали ще възникне право на данъчен кредит и приспадане при вноса ( това твърде много ме съмнява, като ти знам андрешковото бизнес мислене)
 
Да, не те е излъгал счетоводителя. Наистина трябва да си по ЗДДС. За членки в Европейския съюз е така. Виж, каквото и да правиш, там си има един VAT, който си е задължителен за фирми търгуващи на територията на еврозоната. Прагът го забрави, той е когато търгуваш на територията на България, както и не мисля, че е нужно ДДС ако страните са извън Европейския съюз, но това пак го преговори с твоя счетоводител. Поне моя така ми го е обяснил. А ДДС задълже за Европа. Виж, сега и рекламите минават като разход и там имаш ДДС, защото Фейсбук си има за Европа офис. Дори от него си те чарджват.
Време ти е да намериш алтернатива на счетоводителя
 
Във форума има точно 3-ма човека, които знаят и могат да ти обяснят разликата между:
- облагаема доставка с ДДС
- облагаема доставка с нулева ставка на ДДС
- освободена от ДДС доставка

и нито един от тях не претендира, че е междуродно признат псевдоспециалист с 10 годишен опит. Счетоводителя с който си говорил да си върне дипломата от там от където я е купил.
В твоя случай значение има и как ще внесеш стоката, от къде ще я внесеш, дали ще възникне право на данъчен кредит и приспадане при вноса ( това твърде много ме съмнява, като ти знам андрешковото бизнес мислене)

Ами за момента си ги купувам от тук но ще ги внасям и от Турция

от два дена чета тия работи и сигурно съм прочел 30 страници . В крайна сметка имам чуството че като си преместя 5 лв от левия в десния джоб ще вземат 1 лв (20%)
 
Последно редактирано:
А как се изчислява ДДС че аз май грешно съм си мислел до сега

Примерно купувам стока за 20 лв и 4 лв имам ддс общо сэм платил 24 лв
Продавам за колко 40 лв като ддс трябва да платя 8 лв.. Но съм платил 4 лв така че плащам 4 лв само или трябва да платя 20 процента върху печалбата демек 40-24 =16лв демек ДДС 3.20 лв
 
Чух днес още нещо това вярно ли е?

Като собственик на фирма и физическо лице имало връзка и трябвало да се регистрирам по ддс..

Например като физическо лице получавам доход 30 000..
Фирмата прави оборот 20 000 лв
И трябва да се регистрирам по ддс това вярно ли е
 

Горе