За птиците и природата - Градина Вискяр

От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Най-малките градинари в България заменят "фермите" от ФБ с истинска градина:

[video=youtube;pSyW3ec2fA0]http://www.youtube.com/watch?v=pSyW3ec2fA0[/video]
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Първоначалната ми мисъл бе за въшки или акари.
Но тази сутрин се замислям за повреда от хербицид.

А как ще се обясни поражението и по саксийните цветя - каланхое и едно друго, на което не му знам името?
Всички чушки в градината са пострадали от тази болест, много жалко. Имаче на другите растения - домати, краставици - нищо им няма...
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

На "ти" с пчелите отрано:

941474_613621198661803_1089741995_n.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Включиха се колеги с повече знания за пипера и неговите болести при отглеждането му.

И аз видях скакалеца, както е писал потребител във форума ти. :clap:
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Благодаря! :)

Склонна съм да мисля, че е или вирус, както казва един от коментиралите, или от студ, отколкото скакалец (освен, ако не е бил гостенин, защото разсадът се отглеждаше удома до цветята на прозореца), защото подобен проблем имат и саксийните растения в къщата - някое друго каланхое и мушкато. Има едно цвете, не знам как се казва, майка му вика "циганче?!?", което е най-зле... Просто се "вджуджават" и сгърчват на върха, точно казано, и им спира растежа. Много от лютите чушки вече загинаха :( Жалко, аз много обичам люти чушки.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

отколкото скакалец ..... Има едно цвете, не знам как се казва, майка му вика "циганче?!?", което е най-зле... Просто се "вджуджават" и сгърчват на върха, точно казано, и им спира растежа. Много от лютите чушки вече загинаха :( Жалко, аз много обичам люти чушки.

Скакалеца бе бъзик.
Циганетата много страдат - и от въшки, и от акари. Погледни под завитите листа дали има нещо. Акарите са с големина до 1 мм, оплитат лека паяжина. През лупа се виждат добре.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

:lol:

Е това дето прилича на скакалец тогава какво е?

Неща, които приличат на скакалци, обикновено са скакалци. :p
Бъзика бе, че причината за проблемите на пипера е скакалеца. В случая - най-вероятно Tettigonia viridissima.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Български сорт ягода Биляна, отгледана без никакви стимулатори, освен шопски чернозем и кокоши тор.

Yagoda_gigant_Gradina_Viskyar_sort_Bilyana.JPG


Не влиза в буркана...

Yagoda_gigant_Gradina_Viskyar_sort_Bilyana_ne_vliza_v_burkana.JPG
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ето това е ягода, браво

Сигурно е доста ароматна. :) Товя е истината. На пазара са само някакви изкуствени и еднакви, като пластмасови. Направо нереални. Аз очаквам тази година да имам и истински чери доматета и още зеленчуци, дано.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Супер са ягодите. Аз вече налазих моя босилек и магданоз, на балкона само това мога да извадя. Ламтя и за други зеленчукови и плодови екстри, но трябва двор за тях :twisted:.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

На балкона можеш да гледаш много успешно и целина. При мен в една голяма саксия я докарвам над метър височина. Тазгодишната започна да расте през февруари и вече премина. Цъфна, завърза и сега ще събирам семе за догодина. Долната част на стъблото стана дебела няколко сантиметра. Толкова яка целината не е ставала дори на двора.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

На балкона можеш да гледаш много успешно и целина. При мен в една голяма саксия я докарвам над метър височина. Тазгодишната започна да расте през февруари и вече премина. Цъфна, завърза и сега ще събирам семе за догодина. Долната част на стъблото стана дебела няколко сантиметра. Толкова яка целината не е ставала дори на двора.

Ще знам за догодина. Февруари не е ли твърде студено или я държиш вътре? Как така събираш семе от целината?
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

То си беше много студено през февруари, но целината сама поникна в оставена на минусови температури, неполивана саксия на терасата. Изглежда влажният въздух е попил в почвата и семенцата са поникнали. Семената на целината се събират изключително лесно.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Дали сте си задавали въпроса: Как би изглеждал един магазин, ако ги нямаше пчелите?

5938_493051960764295_1730717468_n.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Вискяре как обичам нощни птици...
 

Горе