За ученическите раници

dertre

Well-Known Member
Какво мислите за ученическите раници. Няколко дена подред засичам новината за увеличение на теглото на раниците. Мой познат прибира детето си всеки ден (и го кара) от училище, защото раницата в първи клас му тежи около 10 килограма. Не е ли по добре всички учебници да се издадат в електронен вариант и всяка семейство с учени да си купи таблет за 100-150$ и на него да се качат всички учебници. По този начин учебници с тегло 6-7 кг. ще се заменят с таблет за под 1 кг.. Все пак сме 21 век мамка му.
 
От: За ученическите раници

Представям си го... Единия си забравил таблета, на другия му паднала батерията и половината клас е на гости целия ден. :)

Не сме дорасли още. Като нация. Докато родителите се оправдават с всичко и всички, заради собствените си несполуки, така и децата ще имат един таблет, който постоянно ще им е виновен. ;)
 
От: За ученическите раници

Представям си го... Единия си забравил таблета, на другия му паднала батерията и половината клас е на гости целия ден. :)

Не сме дорасли още. Като нация. Докато родителите се оправдават с всичко и всички, заради собствените си несполуки, така и децата ще имат един таблет, който постоянно ще им е виновен. ;)

Това с батерията е лесно решимо. Един контакт и прекарване на кабела до чина. Иначе те и в момента си забравят учебниците, но повярвайте ми, да носиш 10 кг. ученическа раница при тегло на ученика 30 кг. си е направо дигане на тежести на възрастен човек...
 
От: За ученическите раници

По-добре ще е всеки да си има шкафче в училището където да си складира нещата. Друг вариант е да има компютри в класните стаи, вместо да носят таблети. И двата варианта обаче изискват кинти, така че са неприложими за бг. Най-приложимия вариант е да се разбират децата, които седят на един чин и едното дете да носи половината учебници, другото дете - другата половина.
 
От: За ученическите раници

Таблети, няма само депутатите да имат Я.

А иначе в белите страни имат шкафчета - там са ти всички учебници и тетрадки и т.н - те дори имат и у тях си по копие така че ......
А иначе като бях в 12 клас вече нямахме чанти а торбички и в торбичките по 1 тетрадка и химикал - това в най-добрия случаи :D
 
От: За ученическите раници

Таблети, няма само депутатите да имат Я.

А иначе в белите страни имат шкафчета - там са ти всички учебници и тетрадки и т.н - те дори имат и у тях си по копие така че ......
А иначе като бях в 12 клас вече нямахме чанти а торбички и в торбичките по 1 тетрадка и химикал - това в най-добрия случаи :D

То си е така (от 9 до 12 клас съм изкарал 4 години с една тетрадка и даже 11 и 12 клас нямах бележник защото не ми остана време да си купя). Проблема е, че наистина чантите на първокласниците са половината от теглото им (макар, че се забелязва и друго кофти нещо, а именно доста голямо затлъстяване на ранна възраст)......
 
От: За ученическите раници

какви са тези глупости? по 5 часа на ден ще се взират в таблетите и после голяма част от тях - отново по компютрите.

А твоя познат след като мисли, че е тежко - да даде още 100-150 лв за учебници - втори комплект който да е у дома.
т.е. детето да носи само 3-4 тетрадки, 2-3 учебни тетрадки и още няколко неща - т.е. около 4-5 кг.

а къде да държи в у-ще комплекта с учебници - със сигурност е се намери място и директора няма да откаже

100% родителите ще могат да намерят на кои други да продадат втория комплект - така, че не виждам проблем :wink:
 
В 12и клас на никой не му е проблем да си носи учебниците - аз например имах сигурно 3-4 максимум и ми трябваше по 1 стабилно. Всичко друго беше копирани материали за седмицата - 5-6 листа.

Изключвам възможността за таблети - много пари са а и като се развали кой ще поема грижата? Или ще прокламираме материализъм до дупка - да ги гледаме като писани яйца? Повечето хора записват децата в държавни у-ща, защото не могат да си позволят частно. А и не ми се вярва учебниците или таблетите да са много по-евтини от сега (защото в тая страна няма такова нещо като логика!). Т.е. не само ще трябва да се купи учебник, ами и таблет.

Проблемът според мен също е и финансов, но и рационален - пък и манталитетът пак идва на власт. Ако има компютри - учениците няма да се виждат. Аз в СУ едва успявах да видя какво става пред оная щайга от 19 (мисля) инча! И тъй като е важно да се показва на учениците нагледно - трябва да има връзки учителски екран-табло. Тогава идва въпросът - как ще накараме застаряващото учителско потекло в общинските училища да се научи да работи като дори и преподавателите ми по информатика в СУ предпочитаха да не пускат собствените си компютри?

Още един проблем - децата искат да си играят и не обичат да внимават - манталитет. Въпросът е да им се даде шанса да играят по време на час, но да е под надзор и с мярка. Ако сложиш 1 1вокласник пред 17 инча екран - той целият ще се скрие и стой и гледай какво става и по чина, и по екрана и на екрана и по съседчето и т.н.

После - как ще прехвърлят информацията - вкъщи/училище?

А и мислите ли за правилно да облъчвате децата по буквално цял ден? Все пак това не е много хубаво - и без това играят или браузват постоянно. Ако и в училище е така? А какво става с някой, който не може да си позволи 150$? Виновен ли е, че няма пари в семейството? как ще се чувства около другите, които имат?

Още нещо - ръкописната писменост. Как ще я опазим така? Аз вече, макар и филолог, като се опитвах постоянно да работя в е-формати и по е-начини, сега почеркът ми е още по-отвръщаващ от преди. Нечетим за никого друг освен за мен си.

А за шкафчета - в мойто училище има - почти всяка стена е осеяна с такива. Като бях 11-12кл и казаха, че за минимална сума ще дадат ключ на учениците за лично шкафче. Отлично, но дори и за тези мини пари (не се сещам колко, но като се сетя ще кажа) родителите не искаха. Който имаше - ползваше, който не - не. Но пак - за над 1000 ученика няма как да се подготви всичко. Все пак, вече не знам как е. Остарях, мина време - може и да са намерили начин.


Просто това е един проект, който има нужда от много МНОГО мислене от икономическа, здравна и психологическа гл.т. Не е лесно решение. Някои у-ща още сега ще ти позволят да и носиш учебника на ебуук. Сигурна съм, че аз ако се бях сетила нямаше да имам проблеми. Въпросът е защо това е поставя на национално ниво като ферта, а не на одителски съвет във всяко училище? Или на родителска среща? Таблетите имат начин за писане, пък ако не се оправя детето - на ръка отстрани.
 
Последно редактирано:
От: Re: За ученическите раници

Още един проблем - децата искат да си играят и не обичат да внимават - манталитет.

Ти сериозно ли?
само българските деца искат да си играят на компютрите :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Имах предвид като цяло. Не говоя за България като 1ца, а за практиката, която се предлага.

Не съм била разбрана. Просто знам, че няма да се поучим, защото вече справянето е въпрос на локация. Ялението е навсякъде.
 
От: Re: За ученическите раници

Имах предвид като цяло. Не говоя за България като 1ца, а за практиката, която се предлага.

Не съм била разбрана. Просто знам, че няма да се поучим, защото вече справянето е въпрос на локация. Ялението е навсякъде.

Нищо не разбрах :)
Това, ч искат да играят не може да се нарече манталитет (според мен???)
казваш, че е навсякъде - ми тогава защо го споменаваш...

не може да се учи само на компютъра - 5 часа в училище - после у дома още толкова..

хартията си е хартия и скоро няма да изчезне.
 
манталитет - м., само ед. Начин на мислене, обусловен от степента на културното развитие на отделния човек. (същ.) нрав, разбиране, схващане, мироглед, умозрение, мисловност

Начин на мислене пре подрастващите и децата. Не разбирам защо да не е правилно използвано. Това, че сте свикнали да се ползва само за национален, не означава, че си е стеснила смисъла тази дума.

Аз пък изкарах висше само с учене от компютър :( Така че може. Говоря от личен опит и впечатления. Ако толкова смяташ, че проблемите, повдигнати от мен във въздългия ми пост са повърхностни - окей. Просто за мен това не е решение, което да се взима ей така. Много лесно изглежда на пръв поглед, после става каша като се замислиш.

5 часа в училище - после у дома още толкова..
- четене на работата от уч-ще - пак на компютър, играене, браузване, разговори по скайп и др., много младежи се имат за художници и писатели, `композитори` - още часове.
 
Последно редактирано:
От: За ученическите раници

$150 не са толкова много - има си варианти за изплащане, които между другото не са налични за книжните учебници. Още повече - таблета ще държи поне 4 -5 години ако хлапето си го пази. Електронните учебници ще са в пъти по - евтини и като краен резултат ще легне дори по - евтино на родителите отколкото книжните учебници. Да не забравяме и еко въпроса - огромни количества дървета ще се опазят, отделно електронния учебник може да бъде променян/обновяван буквално в реално време - предимствата са много.
За прехвърлянето на инфото - ми има си и wifi и bluetooth и принтери ако се налага хартия по даден въпрос.
За учителите - едва ли ще се намери учител, който да не може да прочете дадена домашна работа или някое контролно само щото трябвало да го чете на екран - уроците винаги може да си ги пише на дъската ако предпочита, а хлапетата да си драскат по таблетите било с ел пенчета, било с пръсти.
При таблетите облъчване няма - облъчване има само при екраните със кинескопи, а таблет с кинескоп още съм видял.
Ръкописното - както споменях няма проблем таблета да си е с пенче (химикалка) и де си пише по екрана хлапето, ако държи ръчно да пише.
Защо да няма как за 1000 ученика да има 1000 шкафчета, че нали маса страни от древни времена така работят?
Иначе моето мнение - 2 минути разговор с директора, 200 лева за шкафче (което ще се ползва практически докато детето завърши) и после си го продаваш на някой следващ родител или го слагаш в гаража за да си държиш разни неща вътре. В момента в който започне училището да използва таблети вземаш и на хлапето - в противен случай става така, че маса деца имат таблети (и си крият вътре игрите да се хвалят едно друго, разбира се) а точно твоето хлапе стои отстрани и се чуди къде да се скрие от срам, че тати няма 200 лева на кръст.
И изобщо - ако говорим за икономическата страна проблема трябва да се решава чрез търсене но па - добри доходи, а не чрез мизерстване (мое си мнение).
 
От: За ученическите раници

Като бях първи клас чантата ми беше половината колкото мене, но не помня да съм имал проблеми с носенето или нещо да съм се повредил заради нея.
 
От: За ученическите раници

Ок, но нали се сещаш, че за всичките тези години това нещо се е увеличило в пъти и ще продължава? Отделно, ако хващат такива мускули момичетата ще приличат на културистки като пораснат - няма лошо, но няма и нищо женствено - все едно да се жениш за буца мускули.
 
От: За ученическите раници

Това с таблетите надали ще се случи. Освен, ако не са само четци на текстови документи. Винаги нещо ще им отнема вниманието. А по заможните ще имат със сигурност и 3-4G и връзка с интернет.
Най-рентабилното решение ще е учебниците и учебните тетрадки да се правят на 4-5 части. Комплекта ще се оскъпи (за корици) с 10%-20% но така ще се носи по-малко листна маса .. и ще има възможност да се купуват във времето. Не съм сигурен даже дали не са и безплатни сега за 1-4 клас.
Също може да се измисли някакъв начин да се използват повторно от следващите ученици. Да се насърчават по някакъв начин да си пазят учебниците и да бъдат продадени / заменени в последствие.
 
От: За ученическите раници

Относно проблема с интернета и игрите, може да се измисли някаква блокираща програма, и по време на училище (примерно от 7:30 до 14:00) да не може да се пуска друго освен учебника и така (в момента има доста програми които забраняват всичко друго на пс-то освен тези които ти искаш)
 
От: За ученическите раници

@dertre, детето малко ли е? (1-4 клас)
мислено ли е за варианта който предложих? - (втори комплект учебници и някакво шкафче за училище)

За таблетите - няма как да ме задължите да ползвам таблет! А някои да ползват, други не - :? тц, не става...
пак ще трябва да се носят тетрадки и пособия...а таблет само за учебниците?

няма да липсват и случай при които ще се ограбват децата (като се знае, че всички имат...?) а доста деца (1 :shock: 2-4 клас) вървят един не малък път - сами!
 
От: За ученическите раници

@nortrant, това с вторият комплект е много добра идея, обаче има хора, които нямат пари да си купят дори един.

и ще има възможност да се купуват във времето. Не съм сигурен даже дали не са и безплатни сега за 1-4 клас.
1-7.
 

Горе