За MODX в България

Здравейте,

Поразрових се из форумите и ми направи впечатление, че има много малко писано за MODX. Дали причината е, че системата не е много разпространена в България или тези които я ползват са много на "ТИ" с нея и нямат нужда от помощ?

Преди време откриха българска секция във форума на официалния сайт на MODX, но гледам и тамот години не е писано нищо.

Ще се радвам да чуя мнения по въпроса, тъй като аз лично работя с MODX повече от 6-7 години, намирам системата за много удобна за различни разработки и ще ми бъде интересно да намеря съмишленици, с които да обменяме информация и опит.
 
От: За MODX в България

cToKaTa, в момента актуалната MODX Revolution версия е 2.3.1 - закърпена е от всякъде :)

VMiloykov, тези дни като ми остане повече време ще постна по-подробна информация. Аз най-много и харесвам това, че под MODX, за разлика от останалите най-рапространени CMS-и може лесно да подкараш всеки HTML дизайн и да си пишеш парчета PHP, които да ти изпълняват конкретни задачки в зависимост от това какъв ти е проекта.

До момента съм я ползвал за продуктови каталози, недвижими имоти и по-непретенциозни сайтове.
 
От: За MODX в България

cToKaTa, в момента актуалната MODX Revolution версия е 2.3.1 - закърпена е от всякъде :)

VMiloykov, тези дни като ми остане повече време ще постна по-подробна информация. Аз най-много и харесвам това, че под MODX, за разлика от останалите най-рапространени CMS-и може лесно да подкараш всеки HTML дизайн и да си пишеш парчета PHP, които да ти изпълняват конкретни задачки в зависимост от това какъв ти е проекта.

До момента съм я ползвал за продуктови каталози, недвижими имоти и по-непретенциозни сайтове.

Супер, ще се радвам да науча повече за нея :)
 
От: За MODX в България

Ако имаш желание, можеш да започнеш с официалния им сайт.

Имат секции "Learning Resources" и "Community", където има подробна информация и документация.

Другото хубаво нещо на тези система е, че 99% от допълненията към нея т.н. "Add Ons" са безплатни.

Ще се радвам ако мога да съм полезен с нещо.
 
От: За MODX в България

И аз сефте го чувам. Като гледам в галерията им - доста невзрачни сайтчта, правени със системата. На кого му трябва такъв шит, когато има Wordpress и Joomla?
 
От: За MODX в България

И аз сефте го чувам. Като гледам в галерията им - доста невзрачни сайтчта, правени със системата. На кого му трябва такъв шит, когато има Wordpress и Joomla?

Както вече написах може лесно да се вгради всякакъв HTML дизайн. Виж някои от последните неща, които съм правил на MODx включително и моя сайт valkovdesign.com и ще видиш, че всичко е въпрос на въображение креативност. Няма други ограничения.

Но в крайна сметка темата не е за да спорим коя система е по-добра - сигурен съм че има доста изписано по този въпрос във форума.
 
Последно редактирано:
От: За MODX в България

Доста добри сайтчета си направил, поздравления : -)
 
От: За MODX в България

Точно затова реших да пусна и тази тема - повече хора да се запознаят със системата и да се убедят че практически няма ограничения в това което си решил да направиш.

Неслучайно слогана на MODX е "Creative Freedom" :)
 
От: За MODX в България

За да не остане темата за MODX в небитието, бих искал да споделя последния проект, който разработвам под MODX за клиент от UK по HTML темплейт от themeforest.

http://www.millfarmleisure.co.uk


Тук се сетих да ви питам, кое според вас е по-доброто - упражнение за уникален дизайн или купуване на готов (за $15-$16) от themeforest примерно.

Уточнявам, че за проекта по-горе, клиента си избра дизайна.
 
Последно редактирано:
От: За MODX в България

Два от фирмените ни сайъове са на ModX повече 2-3 години.
Системката е интересна но моите познания не са толкова задълбочени свеждат се до подръжка на съдържанието.
 
От: За MODX в България

Както бях писал някъде по-нагоре в темата на порции ще се опитам да поместя малко повече информация за MODX

Ето един скрийн от администрацията.

cp_screenshot.jpg

Удобна дървовидна структура на страниците.

Стандартни полета за показване на заглавия, съдържание, SEO URLs, и възможности за добавяне на всякакви къстъм полета от видовете: Auto-Tag, Check Box, Date, DropDown List Menu, Email, File, Hidden, HTML Area, Image, Listbox (Single-Select), Listbox (Multi-Select), Number, Radio Options, Rich Text, Tag, Text, Textarea, Textarea (Mini), Textbox, URL i др.

Всичко това, заедно с няколкото основни допълнения към системата дава много големи възможности за въвеждане и извеждане на данни по най-различни начини и във вида, който изисква разработваната определена функционалност.

Ако има интерес, следващия път като остана по-свободен ще постна още скрийнове и разяснения.
 
От: За MODX в България

Това, че могат да се вграждат всякакви хтмл е голям плюс. Панела ми се вижда малко смотан поне на скрийна, но не е болка за умиране. Запали ми интереса, ще взема да я разгледам тая системка. :)

Мерси, че подхвана дискусия за нея.

Между другото имам 3 въпроса - за трафика има ли някакви ограничения - тоест имаш ли наблюдения? И относно количеството файлове, които се качват? Примерно някакъв лимит за качени файлове? Нещо такова да има случайно... И има ли специфични изисквания относно хоста или стандартните - като останалите известни цмс-и?
 
От: За MODX в България

Това на скрийна е малка част от панела на една страница. Сама картина е кофти - явно форума задрво комресира.

Ето едно видео където се вижда доста повече от администрацията. За съжаление няма демо сайт.

http://youtu.be/8zsm5LnS4BA

Няма лимити, казват че наблюденията към момента стигат до към 10 000 страници на един сайт и ги поддържа нормално. Аз съм правил сайтове до момента с не повече от 500 страници.

Брой файлове / директории на самата инсталация: около 4000

За хоста - стандартни изисквания. Поддържат се:

1./ Операционни системи
Linux x86, x86-64
Mac OS X
Windows XP, Server

2./ PHP
PHP Compatibility
5.1.2 and above (excluding 5.1.6 and 5.2.0)

Изисква се за нормалната работа:
zlib
JSON (or PECL library)
mod_rewrite (for friendly URLs/.htaccess)
GD lib (required for captcha and file browser)
PDO, specifically pdo_mysql (for xPDO)
ImageMagick (for thumbnails)
SimpleXML
cURL (for Package Management)
safe_mode off
register_globals off
magic_quotes_gpc off
PHP memory_limit 24MB или повече, в зависимост от сървъра

3./ MySQL - минимум 4.1.20, engine MyISAM

Това е общо взето.
 
От: За MODX в България

Това, че могат да се вграждат всякакви хтмл е голям плюс. Панела ми се вижда малко смотан поне на скрийна, но не е болка за умиране. Запали ми интереса, ще взема да я разгледам тая системка. :)

Мерси, че подхвана дискусия за нея.

Между другото имам 3 въпроса - за трафика има ли някакви ограничения - тоест имаш ли наблюдения? И относно количеството файлове, които се качват? Примерно някакъв лимит за качени файлове? Нещо такова да има случайно... И има ли специфични изисквания относно хоста или стандартните - като останалите известни цмс-и?

Щом аз се оправям да качвам съдържание в сайта ни, значи е лесна и удобна за работа :).
 
От: За MODX в България

Здравейте и от мен :)

Попаднах случайно на темата и понеже се занимавам от почти година с разработване на сайтове под MODX реших (да се регистрирам :) ) и да напиша и аз нещо по темата.
Направил съм вече няколко сайта изцяло на MODX, дори и онлайн магазин (само че без разплащателни опции, по скоро каталог, но това не означава, че не е възможно, просто клиента искаше да е така). Като цяло впечатленията са ми много добри, въпреки, че нямам кой знае какви наблюдения и сравнения спрямо другите CMS системи. Първоначално се чудех каква точно система да избера и след тестване на няколко - Wordpress, Joomla, Concrete5, MODX, реших да се спра на MODX с тенденцията в последствие да обърна повече внимание и на останалите. Резултата към момента е, че не смятам да преминавам към друга система, защото MODX ми върши идеална работа (не ми остава и време за разучаване на нови).

Та така, както е писал Светослав Вълков, вграждането на HTML става много лесно, самата система е много гъвкава и точно това я прави много привлекателна, дори и с познания само по HTML и CSS можеш да направиш сайт, найстина 99% от допълненията са безплатни, при липса на документация за някои неща форума върши чудесна работа, т.е. обществото функционира :) Мога да изброявам и още, но за да не се отплесвам в подробности, ако някой иска мнения или помощ, да пише тук или на лично. Относно скрийншота на админ панела по горе - това е версия MODX Revolution 2.2.хх, а към момента последната актуална версия е 2.3.2 - от версия 2.3 насам нещата в админ панела изглеждат много по-добре като интерфейс, има още по-добра скорост на боравене със системата, закърпена е допълнително и т.н.

Хубавото е, че има и българска секция във форума :) лошото е че няма сподвижници :-( Откакто го ползвам съм писал няколко поста в българската секция, но за съжаление няма отговори. В момента дори съм се захванал с превод на версия 2.3 на български език (вече е към 50%, но със сигурност някои неща трябва да се коригират ;-) ), та ако има желаещи, може да се включат с цел популяризиране, а и по лесно боравене на крайния потребител в България.

Само да спомена, че се предлагат две разновидности - MODX Evolution и MODX Revolution. Аз използвам Revolution, който е да го наречем наследника на Evo-то. В момента се поддържат и двете вариации, но като цяло разработките са насочени към Revolution версията. По принцип се препоръчва да се започне от Evo към Revo, но лично мое мнение е, че ако някой започва да я разучава, да подхваща направо Revo-то, поддръжката е насочена главно към него.
Също така за желаещите да я изпробват или разработват директно в облака, има и варианта MODX Cloud - правиш си една регистрация и имаш напълно безплатно на разположение 2 поддомейна във формат xxx.username.modxcloud.com/.

Това е засега от мен, ще се радвам на още отзиви или пък ако мога да бъда полезен с някаква информация, стига да ми се простира във възможностите и знанията.
 

Горе