LewsTT

New Member
Миналото лято се случи нещо. В една Фейсбук група публикуваха мистериозна снимка от стара картичка, която според печата на издателството, би трябвало да е от 30-те години на XX век. Снимка на странен, огромен камък. С двама приятели сериозно се бяхме навили да разберем къде е това. Не успяхме да намерим никаква информация къде е снимано това, но открихме, че присъства в българския фолклор. Другите се отказаха, аз продължих да ровя и попаднах на друг особен камък. Намерих го в планинарски блог с координати. И отидох да го търся. След перипетии, които са много лични и не искам да споделям, го намерих. Беше преобърнат. Очевидно ставаше въпрос за някакво древно светилище. Издълбани в скалата стъпала водеха към него. Оставих това настрана за няколко месеца. Но не го забравих. Наскоро попаднах на страницата на фотограф, който е снимал над 50 странно изглеждащи обекта в България, но работата му е основно ракурс. Междувременно започнах да правя една карта използвайки Гугъл Земя със снимки и координати качвани от всякакви хора. Оказа се, че има зависимост между някои обекти, въпреки че част от тях са с грешни координати, защото знам къде се намират. Така се амбицирах да направя пътеводител с точни координати, авторски снимки и каквото може да се научи от местните хора, като информация. Учудващо е, че някои обекти са на няколко километра от главен път, а други на стотици метри от населени места, предимно села и махали.
 
Това не се чете, слагайте параграфи - без тях хвърлих поглед набързо на текста - и не се разбира въпрос ли е, или ? пътеводителя ли показваш, щото няма линк.
 
слагайте параграфи
И тук кипи законодателна дейност.
tooth.gif
tooth.gif
tooth.gif


Имаш предвид да се дели текста на абзаци. Интервали между всеки 4-5 реда.

Към автора: Наскоро четох една книга ''Наследството на Гидиън Мак'' - в нея главният герой намери един огромен камък в гората, който впоследствие се оказа, че е бил зрителна илюзия, с която дяволът се е бъзикал с него. Та, внимавай с тия камъни. ;)
 
<p> от английския, да
Нормално, ти си разглеждаш терминологията като програмист, а аз като писач. ;)
 
Нормално, ти си разглеждаш терминологията като програмист, а аз като писач. ;)
Не, той просто е малък и неграмотен, обучен от компютъра и интерньета, но с хипертрофирало самочувствие (което се среща предимно при хората от ниската прослойка), наричайки 100 пъти по-грамотни от него хора - "ниската прослойка". Просто малък пикльо, нищо повече.
 
Това не се чете, слагайте параграфи - без тях хвърлих поглед набързо на текста - и не се разбира въпрос ли е, или ? пътеводителя ли показваш, щото няма линк.
Нищо не намерихме като информация за тази картичка. Според годините в които това издателство е публикувало е някъде около 1936 година. Но по начина по-който беше озаглавена, го намерихме че съществува във фолклора. И оттам по името намерих и другия камък, който беше обозначен в сайт за планинари с подобно име. Но е различен камък. И оттам-нататък взех да търся обекти от най-различно естество. Не подозирах, че в България има толкова много малки водопадчета, които почти си приличат.
 
Последно редактирано:
Искаше ми се да си въобразявам. Тръгнах с очакване и с леко недоверие. Жената до мен беше изпълнена с...недоверие. Имаше и доза страх. Това са тайни свещенни места изгубени в миналото. Затова разнообразих с водопадчета и други. Но и те са много интересни.
 
Добре какво му е "странното", дай нещо подобно, опиши. Ти малко като разказвача дето учил Шехерезада - "Вървях си по улицата объркан в мойте си проблеми, докато внезапно не се разминах със смъртта", което в последствие се оказало, че просто видял човек, който имал нож на кръста си, но нали трява да "зариби" и оцелее до другата вечер Шехерезада хахах.

Научно доказано е, че човешкия мозък прави асоциация с познати за него неща, предполагам знаеш...по нета е пълно с подобни изображения, които мозъка се опитва да "реконструира по разбираем начин". Невронните мрежи на самия мозък и изображения на "връзките на вселената" или пък светеща лампа, която наподобява очертанията на бельо и бедра на жена и т.н. "Кой за квот си мисли" дето е казано.

@ReminD - a е прав. Научно доказано е, че човешкия мозък "осмисля" по-добре информацията, когато е цветна и накъсана. Поради тази причина например рядко ще намерите клипче по-дълго от 10мин на компании като Google и FB. Същото и с параграфите. Аз самият пиша така от доста време. Даже някой ми беше направил "забележка" тук :D.
 
Добре какво му е "странното", дай нещо подобно, опиши. Ти малко като разказвача дето учил Шехерезада - "Вървях си по улицата объркан в мойте си проблеми, докато внезапно не се разминах със смъртта"
Сякаш видях брат от който не се страхувам. Страхувах се докато го намеря.
 
Форума има крещяща нужда от модерация, а
новите потребители имат отчаяна нужда от медикаменти и лечение....
 
Форума има крещяща нужда от модерация, а
новите потребители имат отчаяна нужда от медикаменти и лечение....

Чакай да пусна след 1-2 дни темата за сталкъра ми от форума дето е обсебен към мен, и ще стане мазаляк пълен.
 
Форума има крещяща нужда от модерация, а
новите потребители имат отчаяна нужда от медикаменти и лечение....
Абсолютно.
Само да не забравя да добавя, че някои от старите пък имат нужда направо от смяна на форума с някой по-младежки. (Не казвай, че не виждаш, макар че не споменаваш.)

p.s.: Тупантролеску беше приказка в сравнение с някои, колкото и дръзко да звучи.
 
Чакай да пусна след 1-2 дни темата за сталкъра ми от форума дето е обсебен към мен, и ще стане мазаляк пълен.
Готви нещо страшно явно, особено като не е споменато кой е "сталкъра". Младежите са затаили дъх и купуват пуканки на едро.

/Да не излезе само, че тва обсебване е въображаемо, като при жени на които не им обръщат достатъчно внимание.
 
Чакай да пусна след 1-2 дни темата за сталкъра ми от форума дето е обсебен към мен, и ще стане мазаляк пълен.
Аз се пошегувах одеве, но искам да кажа, че съм плътно зад теб, защото обсебването и сталкърството са абсолютно недопустими в този форум! Вече съм настроен срещу въпросния мръсник и не мога да обещая, че няма да го обиждам, когато разкриеш виртуалната му самоличност. (Знам, че е твърде силно казано, но бих му плеснал и два шамара, ако го засеча.) Заставам на твоя страна и ще те защитя с всички средства. Нямам търпение да минат тия ден-два, за да разбера кой си е позволил подобно отвратително поведение.
 
Чия е фотографията - Янев, Пасков, Цветин?
Качи я или поне дай линк да я видим и ние фотографията!
Кой ти е другия ник тук?
Макар, че последния ми коментар беше алкокохолен, останалото е вярно. Това с този камък наистина е лично, много странен, такъв подобен не намерих.
В България има стотици, а така както върви по тази карта, която правя може би са хиляди "диви" или автентични места и обекти, които са дело на човешка ръка или подпомогнати от човешка ръка въз основа на това, което предлага природата.

Фотографа, за който споменах търси ракурси, той е фокусиран върху скални образувания, ще го пратя на лично ако държиш. Аз търся автентични обекти, включително необичайни според представата ни какво има в България. Открил съм и няколко водопадчета и в първия момент може да ги объркаш, че става въпрос за един и същ, но са различни и на различни места. Пускаш си Гугъл Земя и ако си запознат с тематиката може да ги намериш и ти, но на мен ми се ще да отида лично да ги снимам, да науча от местните доколкото е възможно нещо повече като информация.
 
Приятел, тези неща с компютър не стават. Предлагам ти да започнеш със Сакар планина, там има много долмени, със сигурност има и не описани с табели и карти.
В крайна сметка ще видиш, че е доста по-приятно от кьоренето в монитора.
 

Горе