Избор на банка за юридическо лице ( фирма )

Mladtehnik

Active Member
Здравейте Колеги,

Предстои ми отваряне на фирма ЕООД, както и отваряне на ONLINE и OFFLINE магазин :twisted:,и ще ми трябва банка в която да си направя сметка,и с която да оперирам за в бъдеще.
Сега като физическо лице ползвам Societe Generali , ама си е малко скъпарска относно обслужване на разплащателни сметки , Интернет банкирането е платено , СМС известяването е голям обир ( 30 стотинки на транзакция някъде )....
За сравнение баща ми е в ASSET bank и там Интернет банкирането и СМС известяването са БЕЗПЛАТНИ !

Та Вие към кои банки сте и защо сте изпрали да работите с тях ?
Има ли значение каква банка сте избрали,ако очаквате приходи от Интернет магазин ? ( нещо по- специфично за договори свързани с Интернет продажба дали има )
 
От: Избор на банка за юридическо лице ( фирма )

Имам опит с две банки за фирмени сметки. Уникредит и Райфайзен.
От двете препоръчвам Уникредит. По-малко бюрокрация, никакви забавяния на преводи/при Райфайзен няколко пъти ми се случва забавяне при обработка на преводи/, по-ниски такси. Уникредит имат и доста "високо технологични" клонове, в който обслужването е в пъти по-бързо.
В Райфайзен единствено онлайн банкирането им е по-опростено според мен.
От двете препоръчвам Уникредит.
 
От: Избор на банка за юридическо лице ( фирма )

От към такси най изгодно е май в ЦКБ - 10 лв месечно. Неудобството там е, че за да се разпореждаш със сметката в клон, различен от този, в който е открита трябва задължително да имаш електронен подпис. Иначе ако правиш преводи към други банки таксата е 2 лв, превод към др сметка в ЦКБ 1 лв. Таксата за теглене на суми до 3 000 е 0.1 % от сумата
 
От: Избор на банка за юридическо лице ( фирма )

Зависи за какво ще ползваш сметката. Ако е за Български преводи, няма значение коя ще е банката. Мисля че СИБанк имат едни от най-нистките такси за фирми и преводите към бюджета са малко по-евтини, защото бюджетните сметки са в СИБанк.

Ако ще теглиш пари от PayPal, в момента най-изгодно е ЦКБ - няма такса за refund и валутните им курсове са нормални.

Ако ще получаваш международни преводи, в момента най-изгодно е в ПроКредит - няма такса за входящи валутни преводи.

За теглене и внасяне на пари в брой съм доволен от ПроКредит и новите им банкомати. Няма такси (последно когато ми се е налагало) за внасяне и теглене на пари в/от банкомата.

Аз лично ползвам 3 различни банки за различни неща. Въпреки че всяка банка дере по 10лв средно на месец за сметка на фирма, сумарно накрая на годината ми излиза по-евтино да плащам таксата за поддръжка на 3 сметки, вместо да ме дерат с нечовешки такси за това че ползвам много различни услуги + нечовешки валутни курсове. Няма перфектна банка, има различни банки подходящи за различни неща. Друг е въпроса вече със счетоводството дали ще ти се зъбят и ще ти искат повече пари, защото ти обслужват повече сметки. При мен е лесно, защото имам счетоводител на постоянна работа и заплатата му не се влияе от това колко работа го карам да върши :)
 
От: Избор на банка за юридическо лице ( фирма )

Така е, зависи за какви плащания ще ти трябва. Ако са международни, ти препоръчвам Societe General. Не, защото работя в нея, а защото системата за обработка на плащания си е на банката и международните плащания минават много по-бързо. За сверка - превод от английска банка при нас пристига на другия работен ден, в коя да е друга банка - за между 2 и 5 работни дни.
Ако ще е за български преводи, избираш си някоя банка и газ.
Ако продължиш да използваш Социете, препоръчвам ти да си направиш пакет Смарт. Новите условия са значително по-добри и спестяват нерви и пари.
 
От: Избор на банка за юридическо лице ( фирма )

Колеги,изпрах си Unicredit Bulbacnk защото имат интересни и изгодни пакетни предложения както и интернет банкирането им е на високо ниво.
Колебаех се и за Societe , но пакетните им условия бяха доста по-скъпи и с по-малко възможности.
 
Аз съм клиент на Прокредит от 4 години...в началото наистина бяха банката за 'малкия бизнес', но сега са решили да изгонят всички свои клиенти, налагайки безумни такси... За 'поддържане' на фирмена разплщателна сметка от нова година таксата е скромните 25 (ДВАДЕСЕТ И ПЕТ!!!!) ЛВ!
Плюс такса за самата карта.

Много изгодни такси, да се чудя, как американска банкова сметка+карта ми струва точно $12 на година...

Това тук е не обир, ами грабеж.
 
  • Like
Реакции: Anly
Хехе, браво бе....на мен ЦКБ ми взима 10 лева на месец, дърпа си ги без да си пита....че и един крив ел. подпис ми продадоха да си следя банкиранет, сложи още 70 лева. Споко, при теб още изглежда изгодно от някои места. :)

В момента знам, че добра опция са Пощенска, Пиреус (ама май с онлайна нещо не са ОК, но не мога да кажа на 100%) Райфайзен (заради онлайн банкирането им най-вече), ДСК (но да не ти се налага до клон да ходиш и да те обслужват). Това за момента.
 
  • Like
Реакции: Anly
Промени в сила считано от 02 Януари 2017 г.:

  • Такса месечно обслужване на разплащателна сметка за Юридически лица - BGN 25.00/EUR 12.50.
  • Такса откриване на стандартна разплащателна сметка в лева/евро за Физически лица – BGN 15.00/EUR 7.50.
  • Такса месечно обслужване на стандартна разплащателна сметка в лева/евро за Физически лица – BGN 4.00/EUR 2.00.
  • Поддържане на минимално салдо по стандартна разплащателна сметка за Физически лица - BGN 24.00/EUR 12.00.


С уважение,
ПроКредит Банк (България) ЕАД



Колеги прочетохте ли това. Струва ми се много месечна такса от 25 лева. Вие коя банка ползвате и при вас предвиждат ли се такива драстични увеличения от 10 лева на 25 лева ?
 
Аз получавам редовно платежни от чужбина и съм много доволна от ПИБ-а защото нямат такса за входящ банков превод. Иначе имат някаква минимална за плащане от PayPal... Преместих се от UniCredit, където ме чарджваха 14 лв. такса за входящ банков превод и съм много доволна от смяната. Сос-а също са бая обирджии, но не толкова колкото UniCredit.
 
Моите преводи са изцяло от България. Мисля да се насоча към ПИБ, някой чувал ли е да предстои увеличаване на месечните такси там за юредически лица през идната година?
 
Моите преводи са изцяло от България. Мисля да се насоча към ПИБ, някой чувал ли е да предстои увеличаване на месечните такси там за юредически лица през идната година?
Жената има сметка там и ги следи някои неща с банката, но за момента няма информация, че ще вдигат. За жалост има една такава тенденция - ако някой вдигне таксите, то реално и другите не закъсняват. Сигурно има причина, но пак ще остане момента с това, че все някъде ще е по-приемнливо. :)
 
Аз получавам редовно платежни от чужбина и съм много доволна от ПИБ-а защото нямат такса за входящ банков превод. Иначе имат някаква минимална за плащане от PayPal... Преместих се от UniCredit, където ме чарджваха 14 лв. такса за входящ банков превод и съм много доволна от смяната. Сос-а също са бая обирджии, но не толкова колкото UniCredit.

За съжаление ПИБ от скоро намалиха много прагът за получени преводи в евро без такса за фирми - до 500 евро. Таксите навсякъде са с тенденция увеличаване и банките сякаш се надпреварват коя първа ще изненада клиентите си...
 

Горе