Избор на държава, при регистрация на компания

Jordan Enev

Active Member
Здравейте :)

Развиваме онлайн платформа, в която получаваме плащания в различни валути (целия свят).
Към момента използваме американска компания, а за payment processing сме интрегрирали Stripe.
Основният проблем е, че когато постъпи плащане с валута различна от USD, то Stripe конвертира сумата в USD и губим 1-2% exchange fee, като продуктите ни варират между 500 и 2000 EUR.

Ако компанията е европейска - то Stripe позволява да добавим различни сметки в различни валути и така ще спестим въпросните проценти за exchange fee.

Решили сме да отворим нова компания и проучваме кои държави са добри опции от гледна точка на:
  • такси за отваряне
  • такси за счетоводство
  • дънъчни облекчения и оптимизации
  • лесно онлайн управление
  • Stripe/Paypal support за плащания в различни валути
Вече проучваме нещата, но ще сме много благодарни да споделите вашия опит и съвети :)

Поздрави
 
Всъщност защо да не е България? Аз лично бих избрал държавата, в който имате най-много клиенти от Европа, но ако са така разпръснати няма май много значение коя. Поне според мен. Бих се посъветвал със счетоводител, който има опит. А и американската фирма винаги може да си има един офис в бг. Много имат такава практика, за да са по-лесно позиционирани данъчно и юридически на местния пазар, а и по други точки също. ;)
 
Аз не разбирам много добре въпроса

получаваме плащания в различни валути (целия свят).
Те нали трябва да се превалутират във валутата с която работите или аз бъркам нещо ?

Stripe позволява да добавим различни сметки в различни валути и така ще спестим въпросните проценти за exchange fee.
Значи multicurrency account ви трябва за да си държите парите в съответната валута. На вярно знаеш, че wise предлагат такава услуга. Можеш да държиш пари в над 50 различни валути в един акаунт


 
дънъчни облекчения
Германия и Франция не облагат бизнеса с данък преди на направи оборот от 10 000 евро. Австрия 9000 евро. За Ирландия чух, че било 18 000 евро но не съм сигурен
 
Всъщност клиента плаща в Ерво, но банковата сметка е в долари. При издърпване на средствата към банката, те не трябва ли да минат в във валутата на тази, на която е сметката на фирмата, от което той губи тези 1-2%. То и аз не го разбрах много, но мисля, че това е имал предвид. Ако не, може да ме поправи и да даде по-добро обяснение.
Германия и Франция не облагат бизнеса с данък преди на направи оборот от 10 000 евро. Австрия 9000 евро
Според мен бизнеса му е много над тези обороти. ;)
 
Всъщност клиента плаща в Ерво, но банковата сметка е в долари. При издърпване на средствата към банката, те не трябва ли да минат в във валутата на тази, на която е сметката на фирмата, от което той губи тези 1-2%. То и аз не го разбрах много, но мисля, че това е имал предвид. Ако не, може да ме поправи и да даде по-добро обяснение.
До колкото разбирам целта е както сам казва "различни сметки в различни валути" за това име е идеята за регистрация на фирма в Европа, за да ползват тази опция на Стрипе-то. За това предложих да разгледат wise. Ако им върши работа, ще им спести регистрация и счетоводство на още една фирма. А вече ако превалутираш във валута по сметка то няма как да се избегне таксата.
За големи суми може да има смисъл да се превалутира между различните валути на по- добър курс преди да минат във валута по сметката. Но нека той да каже, че и на мен ми стана интересно :)


Според мен бизнеса му е много над тези обороти. ;)
То това е ясно :)
 
Здравейте :)

Развиваме онлайн платформа, в която получаваме плащания в различни валути (целия свят).
Към момента използваме американска компания, а за payment processing сме интрегрирали Stripe.
Основният проблем е, че когато постъпи плащане с валута различна от USD, то Stripe конвертира сумата в USD и губим 1-2% exchange fee, като продуктите ни варират между 500 и 2000 EUR.

Ако компанията е европейска - то Stripe позволява да добавим различни сметки в различни валути и така ще спестим въпросните проценти за exchange fee.

Решили сме да отворим нова компания и проучваме кои държави са добри опции от гледна точка на:
  • такси за отваряне
  • такси за счетоводство
  • дънъчни облекчения и оптимизации
  • лесно онлайн управление
  • Stripe/Paypal support за плащания в различни валути
Вече проучваме нещата, но ще сме много благодарни да споделите вашия опит и съвети :)

Поздрави

Имам фирма в Ирландия и бих ти препоръчал да погледнеш тази опция
Цените за отваряне варират в зависимост от какви допълнитени услуги искаш, на мен ми излезна около 700 евро с офис адрес за 1 годин (240 евро/год.)
Счетоводството отново зависи кой и какво точно ще прави, но грубо е около 200-240 евро на месец, в момента ще правя годишно приключване, като фирмата няма оборот и това ще ми струва 700 евро.
Относно данъците, мисля че това е една от държавите в ЕУ с най-либерална данъчна система, корпоративния данък за момента е 12.5%.
Управлението на фирмата счетоводно и юридически ще трябва да ти го прави някой там, за което ще трябва да си плащаш. Фактурите ще си ги издаваш сам чрез софтуер който счетоводителите ще ти препоръчат (най-вероятно Xero), а вече те ще се занимават с останалото. Като цяло управлението е лесно, при мен малко се усложнява че живея в САЩ, а фирмата съм я регистрирал като БГ/ЕУ гражданин, и трябва доказателствата за адрес в Бг както и лични документи да ги заверявам тук, което понякога става трудно.
За stripe/paypal нямам впечетления, но ако искаш банкова сметка, ще трябва да идеш на място да я отвориш.
Ако решиш да отваряш фирма мога да ти пратя линкове на фирмата която аз ползвах, както и на други с които комуникирах.
 
Благодаря за предложенията! Допълвам темата с малко повече детайли за превалутирането.

Ситуацията, произхожда от това, че работим с различни доставчици на услуги, които очакват плащанията в конкретна валута.

В текущия сетъп, всичко което постъпи в Stripe се конвертира в USD, защото Stripe НЕ поддържа различни банкови сметки, ако компанията ти е американска. Добавили сме различни сметки (EUR, GBP) от Wise, но в тяхната документация - изрично е споменато, че щом си американска компания, всичко се конвертира автоматично в USD.

Пусам 2 примера, за да се види нагледно проблемът:

#1. Пример, в който няма излишно превалутиране:

Клиент си закупува продукт/услуга за 1000$. Парите постъпват в Stripe. Няма излишно конвертиране. Изпращаме част от сумата на доставчика (който очаква USD) и задържаме комисионната. В последствие теглим парите в EUR/USD, като тук има конвертиране, но няма как да се избегне. Доволни сме :)

#2. Пример, с излишно превалутиране:

Клиент си закупува продукт/услуга за 1000 EUR. Парите постъптват в Stripe. НО тук е проблемът. Stripe ги конвертира автоматично в USD и ни таксува 2-4% процента. Нататък примерът е същия.

#3. Пример, с двойно превалутиране:

Клиент си закупува продукт/услуга за 1000 EUR. Парите постъптват в Stripe. Първо превалутиране. Stripe ги конвертира автоматично в USD и ни таксува 2-4% процента. Обаче доставчика ги очаква не в USD, а в EUR. Хайде още едно конвертиране/такси за да му ги изпратим.

---

Решението е - да отворим Европейска компания и с Wise да добавим n на брой сметки, спрямо поддържаните от нас валути.

Бърз коментар по част от предложенията, като все още сме в началото на проучването (което е и причината да питам тук)

България
+ ниски такси за отваряне на компания и счетоводство
- non tech страна, повече бюрокрация
- данък печалба се дължи за една календарна година, докато в част от другите държави - варира между 1 и 3 години.

Естония
+ една от най-развитите tech страни, дигитализация, няма нужда да висим в НАП
~ проучваме разходите на година
 
няма нужда да висим в НАП
Само да добавя за България, че с електронен подпис няма висене. Ако нямате или не искате да имате такъв, може да дадете пълномощно на счетоводител да ви представлява, като с неговия електронен подпис да ви оправя нещата в нап без да се занимавате. Същото важи и за банкови сметки, счетоводител може да извършва плащания от ваше име към бюджета.
 
Някой с опит в Естония и лични впечатления?

Попаднах на много добра статия: https://bogomil.info/5029

Това са изводите на автора:
  • Като управител на фирма (тип ЕООД), няма нужда да плащам никакви осигуровки на месец.
  • Всичко става онлайн – подаване на декларации, подписване на фактури, документи, комуникация със служби, счетоводство и т.н
  • Ако не искаш да си плащаш заплата или дивидент – не плащаш никакви данъци – тоест ако искаш да си инвестираш печалбата във фирмата.
  • Ако искаш да си платиш дивидент – се плаща 20% данък, но на следващия месец, тоест не се натрупва.
  • Срещу малка такса на месец (по-малка от „месечното обслужване от счетоводител“) получаваш услуга, което включва – регистрация на фирма, адрес, месечно счетоводно обслужване, поддръжка (почти веднага отговарят на въпросите) и още няколко услуги (като регистрация по ДДС) и съдействие за всичко в Естония.
  • Признават доста повече неща, като разход на фирмата, отколкото в България.
  • Правителството има грант за стартиращи фирми, но това е друга история :)

Разходи по отварянето:
  • 100 Евро за цифровото гражданство
  • 190 Евро за регистрацията на фирмата (държавна такса) – стана за 15 минути
  • 120 Евра за билет за отиване и връщане до Естония (към момента за откриване на банкова сметка се изисква посещение офлайн, вижте по-долу)
  • Месечна такса след първия месец. (много по ниска от месечната ми такса при счетоводителите)
 
Последно редактирано:
Има една фирма, която прави всичко това и се грижи за документацията ви. Като се рекламира като подходяща за фрийлансъри, независимо дали искат да им се направи фирма, или просто да пращат фактури на клиентите си.
Таксата им мисля, че бе до 5% от получените приходи...но трябва да проверя.
Пиша го това по повод посоченото по-горе изискване за откриване на естонска банкова сметка.
 

Горе