Избор на лаптоп :)

Това с клавиатурата при Макбук Про го има, но явно се взимат мерки новият им модел за разлика от новия XPS е с предната, доказала се технология на механизма на клавишите, която е и допълнително оптимизирана. Както бях споменал през 2016та точно поради мненията за новоизлязлата технология (за клавиатурата) и малкия брой портове се спрях на миналогодишния тогава модел. Виждам, че сега си взимат поука и ако ми затрябва лаптоп, бих инвестирал в новия им 16" модел. Ще е хубаво да си оправят клавиатурите и за останалите модели догодина, но...времето ще покаже.

Прав си, мак фен съм. Въпреки, че им се дразня на повечето приумици, но операционната им система е основното нещо, което ме държи на тяхна страна.
Ползвам Pixelmator Pro (редом с Photoshop), Sketch (понякога XD), Transmit, няма ги недомислиците на Windows 10 и въпреки, че също има драми при генералния ъпдейт всяка година (когато се минава на нова версия на ОС), то проблемите са много по-малко или никакви в сравнение с нещата, които се чуват за двата генерални ъпдейта в годината на Win 10.
В офиса ползвам Windows 10 и не проумявам как все още под тази ОС не е възможно човек да може да си мести и преименува свободно файла или папката в която файла се сваля или е отворено приложението, ами трябва да намери с кое приложение е отворен файла, да го затвори, да затвори Windows Explorer прозореца, в който е отворена папката (за да не пише тъмбнейли и превюта разни), че чак тогава да се извърши някакво действие. Другото - кога най-сетне ще се добави функция за ползване на табове в Windows Explorer? Някой може да вметне, че може да се ползва алтернативен файлов браузър като популярния преди време Тотал Командър. Да, може но само заради едната функцийка ли?
Друго нещо като дизайнер, което ме дразни - решавам да си инсталирам допълнителен шрифт, който да ползвам за оформянето на заглавията на някой проект. През това време ми е отворен Photoshop (или друга програма, през която ще го ползвам), на Mac OS X отварям вграденото приложение за управление на шрифтове Font Book. Завлачвам шрифта в библиотеката, която съм си създал (примерно за web design), прехвърлям се на Photoshop и мога да ползвам шрифта сякаш е бил предварително инсталиран. При Windows знаете как е - гасиш Photoshop-a, инсталираш шрифта, пускаш Photoshop-a, отваряш си работния файл и готово. Доста по-забавно е ако си с обикновен акаунт и трябва да се прехвърлиш на администраторски и от там да си прехвърляш шрифта, че да го инсталираш (при Font Book-a можеш да си инсталираш шрифта само за твоя акаунт или ако си администратор за отделни акаунти, или за всички).

Ако не се занимавах с дизайнерска работа, а само с development и трябва да съм на РС, бих го ползвал с Linux.

По принцип от към РС/Windows съм фен на Dell, но в днешно време наистина човек трябва да разгледа различни ревюта (тези в Амазон помагат доста също), да потърси за проблеми на продукта и след това да иде да го види на място. Чак тогава може да пристъпи към решение или не за покупка.
 
Борих се известно време с Windows 10 + Ubuntu на Xps-a, но общо взето линукса ме дразни - значително по-бъгав е от Windows.
Windows 10 от известно време насам всъщност си работи доста прилично и реално нямам оплаквания. За нещата които си посочил дори не съм се замислял, тъй като явно не правя много файлови операции локално. Особено откак пуснаха и poweshell почти не ми трябва ubuntu.

За дев общо взето не съм убеден че има голямо значение OS-a, макар че точно заради това и мен ме влече Apple, всички девс, които ползват мак са доста доволни, макар че при голяма част от тях нещата са си чиста фенщина :)
Реално за дев няма голямо значение ОС-а, ползваш почти един и същи софтуер, който на достатъчно мощна машина работи еднакво добре на Windows/Linux/MacOS.

Колкото до Dell XPS - има своите казуси, но ако искаш хубав светъл дисплей и не искаш butterfly клавиатура реално е единствената алтернатива на Мака :) Или поне беше допреди година когато го купувах, ся гледам и други са почнали да правят значително по-светли дисплеи.

16-ката звучи интереснa - следя активно ревютата и наистина звучи сякаш са фикснали почти всички казуси, но поне за момента съм доволен от xps-a, a e на 1г, може би след още 1 ще обмисля пак преминаване към mac :)
 
Фактура трябва ли ви за покупката ?
Ако сте избрали някой съответен модел може да споделите на лично. Имам отстъпки по доста от веригите за техника и мога да съдействам.


Не ми трябва фактура, момента гледам нещо да си избера.. за Plasico имате ли отстъпка?
 


Не съм ползвал на тези марки нищо.. как се държат ? ДОбре ли са като марка МСИ и АСУС.. бива ли си ги тези лаптопчета?
 
Накрая ще си взема ето това и приключвам :)


Нищо че е Леново.. не ми харесваше марката ама какво да се прави.. май за тези цена и тези харектеристики толкова :)
 
Накрая ще си взема ето това и приключвам :)


Нищо че е Леново.. не ми харесваше марката ама какво да се прави.. май за тези цена и тези харектеристики толкова :)
Че кво му е на Леновото. Аз съм с Леново и съм доволен доста. :) Този от линка е яко добър даже. ;)
 
В крайна сметка си поръчах това леново само с има и ХД..

Сега от къде мога да си сваля чист виндовс 10 :Д
Да си го ползваш със здраве.
В арената има билдове. Един фр си ги купува, май вече цената им не е толкова висока (не съм проверявал)
 
А какво Ви е мнението за MacBook pro? 13 инчовия i5 струва г/д колко един читав ASUS, но последния ми лаптоп, който закупих преди 4 години беше Asus ROG за около 2к лв. и не съм особено доволен.

От 2015 ползвам Macbook (само че Air, не Pro) и вече като видя Windows, започвам да се изприщвам, облива ме студена пот и гледам да бягам надалеч възможно най-бързо. Точно толкова е разликата между двете :)
 
От 2015 ползвам Macbook (само че Air, не Pro) и вече като видя Windows, започвам да се изприщвам, облива ме студена пот и гледам да бягам надалеч възможно най-бързо. Точно толкова е разликата между двете :)
Тва пък за ко беше? Да се изфукаш, че си с Apple или че ползващите Windows са тъпаци?!
 
От 2015 ползвам Macbook (само че Air, не Pro) и вече като видя Windows, започвам да се изприщвам, облива ме студена пот и гледам да бягам надалеч възможно най-бързо. Точно толкова е разликата между двете :)
Аз пък съм с линукс, и като видя, че някои тъпаци плащат сумати пари по ябълки и прозорци, за програми които имат сумати безплатни алтернативи, направо почвам да се кикотя :) :) :)

По темата: дел и леново са лидери в бизнес класата на прозорците, а ябълките си имат монопол. За лаптоп за дългогодишна употреба не бих препоръчал asus или acer, защото има една фраза "build quality" която просто липсва при тези производители, за да смъкнат от цената на лаптопа, но в края на краищата си зависи и как ще го ползваш де.

тук разликата в цената е заради SSD ли?

Дa
https://www.itechtics.com/hdd-vs-ssd-vs-sshd-one-best/

П.С. Видях, че автора ще използва "SCRAPEBOX GSA RANKER XRUMER XEVIL", ясна ми е работата, не си взимай бизнес клас, пести колкото се може повече и взимай ейсърчето ;)
 
@katzar0v не е редно да квалифицираш всички останали, направили избор, различен от твоя като тъпаци. Не за друго, ами това не говори изобщо добре за теб.

Започни с Линукса да се кикотиш като ти кажат - ето ти Sketch работните файлове, трябват ми ето тези и тези промени. Приложението върви само на Мак и се ползва често с Invision. UI/web/app дизайна минава през него на поне 50-60%, ползването на Photoshop за тези цели може да се каже, че е отживелица (затова и от Adobe пуснаха ХD).
Всички, работещи не само като дизайнери, а и фронт-енд дев като им се наложи да си "извадят" необходимите елементи за интерфейса, който ще изграждат отново са им необходими гореизброените приложения, а тях за съжаление за Linux ги няма.

Купувайки Мак имаш свободата да си инсталираш която и да е ОС, но пък от страна на хардуер нямаш почти никакви опции за ъпгрейд. Ако е за работа не бих заложил на друг компютър. Мои приятели, full stack web devs плюеха OS X, но един по един попаднаха на работодатели, които им дадоха по един Macbook Pro в ръцете при започване на работа и сега, дори някои от тях сменили работодателя - не се отказват от Мак-а. И аз преди 11 години бях против Apple...докато не ми спаси кожата (проекта) и реших да му дам шанс.

Относно коментарите по-горе - свалете си .iso-то на Windows-а с последния ъпдейт от сайта на Майкрософт и си направете инсталационна флашка. Ако не ви се дават много пари за лиценз, в Ebay или сайтове като тези, посочени в Калдата можете да си закупите ключ за 10тина лева.
 
П.С. Видях, че автора ще използва "SCRAPEBOX GSA RANKER XRUMER XEVIL", ясна ми е работата, не си взимай бизнес клас, пести колкото се може повече и взимай ейсърчето ;)


Защо да пестя след като Xevil за recaptcha v2 изисква 32 GB RAM I7 процесор.. сега ще кажеш след 2 дена няма да ти върши работа ли? 100 качествени линка могат да избият 10 такива лаптопа :)
 
Аз пък съм с линукс, и като видя, че някои тъпаци плащат сумати пари по ябълки и прозорци, за програми които имат сумати безплатни алтернативи, направо почвам да се кикотя :) :) :)

По темата: дел и леново са лидери в бизнес класата на прозорците, а ябълките си имат монопол. За лаптоп за дългогодишна употреба не бих препоръчал asus или acer, защото има една фраза "build quality" която просто липсва при тези производители, за да смъкнат от цената на лаптопа, но в края на краищата си зависи и как ще го ползваш де.



Дa
https://www.itechtics.com/hdd-vs-ssd-vs-sshd-one-best/

П.С. Видях, че автора ще използва "SCRAPEBOX GSA RANKER XRUMER XEVIL", ясна ми е работата, не си взимай бизнес клас, пести колкото се може повече и взимай ейсърчето ;)

Само не ми викай тъпак, ако обичаш, благодаря :)
 
Последно редактирано:
От 2015 ползвам Macbook (само че Air, не Pro) и вече като видя Windows, започвам да се изприщвам, облива ме студена пот и гледам да бягам надалеч възможно най-бързо. Точно толкова е разликата между двете :)
Закъснял си с 4-5 години. Дотогава беше вървежно да се тупаш с Мак (и аз бях така), но времената се промениха и сега си основно за присмех. Особено пък с Еър и шитавото му екранче.
 
Закъснял си с 4-5 години. Дотогава беше вървежно да се тупаш с Мак (и аз бях така), но времената се промениха и сега си основно за присмех. Особено пък с Еър и шитавото му екранче.

Оле-мале, присмяха ми се в Предприемач.ком, бързам да закрия и бизнеси, и всичко :)))
 
Аз пък съм с линукс, и като видя, че някои тъпаци плащат сумати пари по ябълки и прозорци, за програми които имат сумати безплатни алтернативи, направо почвам да се кикотя :) :) :)

Имайки предвид мизерния пазарен дял на десктоп линуксите, значи почти целия значим световен бизнес са "тъпаци плащат сумати пари по ябълки и прозорци, за програми които имат сумати безплатни алтернативи". Ма те са в грешка бе, ти си гения, седиш и се кикотиш.
 

Горе