Избор на монитор

ArtBean

Active Member
Здравейте,

дойде време за смяна на монитора и се чудя на какво да се спра, като цяло монитора ще ми трябва за програмиране, не играя игри, чат пат гледам по някой филм. За в момента съм се спрял на тоя дел - http://www.emag.bg/monitor-led-ips-dell-23-8-wide-full-hd-hdmi-displayport-srebrist-u2414h-dl-272318326/pd/DTXDSBBBM/

Какво мислите за него? Ще се радвам да дадете някакви предложения, бюджета ми е около 500лв
 
От: Избор на монитор

Последно като проверявах моделите на LG бяха най-изгодни. Бюджет 500 лв. за такива цели е меко казано преувеличен.
 
От: Избор на монитор

Не знам, предния ми монитор 24 инча беше LG и останах с много кофти впечатления. т.е. искаш да кажеш, че 500лв. са много? Ако не те затруднявам, мога ли да те помоля да ми дадеш линк с качествено предложение под 500лв?
 
От: Избор на монитор

Последно като проверявах моделите на LG бяха най-изгодни. Бюджет 500 лв. за такива цели е меко казано преувеличен.
Бюджета за монитор, никога не е завишен. Това са твоите очи и ако се звериш на тоя монитор по 10+ часа на ден купи най-доброто, което можеш да си позволиш.
 
От: Избор на монитор

Напълно съм съгласен с Торбалан. С очите не трябва да се прави компромиси, точно за това ми се иска да взема най-доброто, което мога да си позволя.
 
От: Избор на монитор

Бюджета за монитор, никога не е завишен. Това са твоите очи и ако се звериш на тоя монитор по 10+ часа на ден купи най-доброто, което можеш да си позволиш.

Най-важната част от един компютър е монитора. Но и най-подценявана.
Класическа ситуация е кутия 1000+ лева и монитор тип Белинеа...

Относно избора: Трябва да се поразровиш и почетеш. По специализирани техничарски места.
Инак ще има само съвети тип " Аз ползвам такъв и такъв и съм много доволен". Ама от какво е точно доволството, никак не става ясно.
 
От: Избор на монитор

По-скъп монитор не означава непременно, че на очите ти ще е по-добре.
 
От: Избор на монитор

Аз наскоро си взех почти същия: http://www.technopolis.bg/b2c/details/511742/P11010301/Monitor-DELL-U2312HM
Отделно имам два по-стари 22" Samsung модел SyncMaster 2232bw

Както става ясно, имах 2 и си взех още един за да станат 3 :) Няма как да не ти препоръчам да имаш поне 2 монитора, щом е за програмиране. С два е доста по-добре отколкото с един. Да са 3 не е кой знае колко по-различно от това да са 2. Или с други думи:
2 >> 1
3 > 2

Взех си въртящия Dell за да пробвам как е да се работи по височина. Въпреки това го ползвам както си е, на широко. Цветово е по-добре от старите монитори, ама като гледаш снимки не са "живи" както при някой гланцов дисплей с висока резолюция (примерно на телефоните). Аз понеже си падам и малко фотограф :) Ако става въпрос за текстови редактори, тогава е все едно дали е IPS или не :)

По принцип телевизорите са по-ярки от PC мониторите. За филм да си пуснеш вечер си става, що да не, едва ли си някой фанатичен киноман.

Старите Samsung монитори дето имам имат доста читави матрици, обаче много китайска електроника. Сменявах кондензаторите на единия, беше им паднал капацитета 10 пъти. И при другия ще се наложи по някое време. В нета има много такива случаи поне за този модел, та да си имаш едно наум, че дори и картината да изглежда много добре, то не се знае каква електроника са заложили вътре :)
 
От: Избор на монитор

Някъде в един форум бях, чел че било по-добре да имаш 2 малки монитора от колкото един голям. Аз ползвам лаптоп + монитор, в момента само лаптоп, щото монитора се предаде, но това е др тема :D
Аз наскоро си взех почти същия: http://www.technopolis.bg/b2c/details/511742/P11010301/Monitor-DELL-U2312HM
Отделно имам два по-стари 22" Samsung модел SyncMaster 2232bw

Както става ясно, имах 2 и си взех още един за да станат 3 :) Няма как да не ти препоръчам да имаш поне 2 монитора, щом е за програмиране. С два е доста по-добре отколкото с един. Да са 3 не е кой знае колко по-различно от това да са 2. Или с други думи:
2 >> 1
3 > 2

Взех си въртящия Dell за да пробвам как е да се работи по височина. Въпреки това го ползвам както си е, на широко. Цветово е по-добре от старите монитори, ама като гледаш снимки не са "живи" както при някой гланцов дисплей с висока резолюция (примерно на телефоните). Аз понеже си падам и малко фотограф :) Ако става въпрос за текстови редактори, тогава е все едно дали е IPS или не :)

По принцип телевизорите са по-ярки от PC мониторите. За филм да си пуснеш вечер си става, що да не, едва ли си някой фанатичен киноман.

Старите Samsung монитори дето имам имат доста читави матрици, обаче много китайска електроника. Сменявах кондензаторите на единия, беше им паднал капацитета 10 пъти. И при другия ще се наложи по някое време. В нета има много такива случаи поне за този модел, та да си имаш едно наум, че дори и картината да изглежда много добре, то не се знае каква електроника са заложили вътре :)
 
От: Избор на монитор

Случайно някой да е по-наясно с мониторите от марката Дел ? В смисъл интересуват ме моделите които започват с "U" и тези с "P", каква е разликата освен в цената? Аз успях да намеря инфо само за тези с "U", и то до там че тези серии модели са били едни от най-качествените, това е ок, ама за тези с "P", някой да знае нещо?
 
От: Избор на монитор

Което май си е така. Аз лично съм се замислил за някой 4K телевизор, но на практика 3-те монитора дето имам имат някои предимства. По широчина резолюцията е повече. По височина нямам навик много да гледам. Преместването на прозорец от един в друг монитор е лесно, има и някакъв вид подреждане така. А и 3 монирора все още са по-евтини от един 4K, който освен всичко би работил на 30Hz. Само че да не обяснявам как съм свързал 3 мнитора към лаптоп дето има само един HDMI изход :) Неприятния резултат от това е, че двата странични монитора изискват някаква CPU мощност.

И понеже ставаше на въпрос за очите по-горе. Установил съм, че очите болят (по-точно главата) когато пикселите са по-видими. Мозъка засича тия неща. В случая нямам проблеми с тези монитори, и трите са около 22 инча от ранга на FullHD. По-голям монитор обаче със същата резолюция... :confused: не винаги по-голямото е по-добре.
 
Накратко по темата и въпроса, който си задал - до 500лв НЯМА по-добър монитор от този.

Прочети следното ревю - http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2414h.htm

Както ще се увериш, по-изчерпателно мнение, няма да намериш никъде. Може би най-голямото предимство на този монитор е липсата на т.нар. ШИМ (PWM), което се отразява МНОГО зле на очите, особено, ако ползваш интензивно монитора.

Относно въпроса за разликата м/у U и P, тя се заключава най-общо в това, че P е старата серия с по-стари или различни интерфейси за свързване (P2414H няма HDMI и разполага само с USB2.0). Отново ще препоръчам да прочетете ревюто.

Ако не смяташ да свързваш разни игрови конзоли към монитора, ИЛИ пък, че няма USB 3.0, съвсем спокойно може да погледнеш и P2414H.

Поздрави,
Борисов
 
От: Избор на монитор

500 кинта са добра сума като за базов непретенциозен непрофесионален модел.

http://www.tftcentral.co.uk/
http://www.monitoribg.com/
http://www.retropcmania.com/
Dell LCDs Comparison

Тези сайтове като най-вече първия се „изяждат“ с кориците. „P“-то са евтини, тъй като са с бозавите „TN“ матрици (каквито болшинството от форума хора несъмнено имат, като почват да имат проблеми с очите, ще се досетят къде е грешката).

За Вискяр: и за столът важи същото, подценяването му жестоко. Не знам защо се прави разлика между очи и гръбнак? При едното спираш да виждаш, при другото пък спираш да се движиш или постоянно болки.

Като цяло полупрофесионалните „U“ модули са добър избор. Професионалните баш, дето са на EIZO и започват от 2 хилки за 24 инча няма да ги разглеждаме.

Понятието като „най-изгоден монитор“ не съществува. Но пък има понятие за запазване на максимално дълго доброто зрение, което и с монитор за 5 хилки надали ще се „запази“ по-добре, но пак е по-добре от боза в range 200-400 с TN.

Може да се помисли дори за upgrade на бюджета, че тази половин хилка, както писах, си е базова.

Edit: U2515H като излезе да се надяваме до Xmas, ще е си е по-добър вариант, но пък и премиерната му цена… ще си е като за премиера, докато на стария вече ще са минали 10-11 месеца от излизането му, цената ще му е паднала, дори ще има и 2nd hand нейде някъде.
 
От: Избор на монитор

Разбира се, че съществуват изгодни монитори. В момента има 23" LG с IPS матрица за 280 лв. в Техномаркет. Аз съм с друг модел на LG, пак с IPS матрица и съм доволен. Познавам и други хора с новите модели на LG. Досега не съм чувал никакви оплаквания. Едно от основните умения, които трябва да притежава един човек, имащ за предприемач, е да преценява колко пари е разумно да даде за нещо.

И няма нужда да се спекулира толкова с очите. Основният проблем при работа с компютър е умората им, а не повреждането. Умората зависи главно от това на каква височина спрямо очите е мониторът, на какво разстояние се намира, какво е осветлението в стаята където се ползва, дали е настроен правилно и т.н. Сигурен съм, че експертите горе, които препоръчват скъпи монитори не се съобразяват с нито един от тези фактори и си мислят, че само защото са дали 500-1000 лв. за един монитор са си създали перфектна работна среда.
 
От: Избор на монитор

Наскоро, след доста четене, си купих този монитор, специално за работа с текст (има висок контраст на черното), без ШИМ, МИМ, ПИМ и каквато още абревиатура се сетите, и направо ми прогори дупки в черепа. В момента се зверя в него при 0 яркост и 60 контраст и пак имам чувството, че ми изгаря ретината. Оказа се, че съм пропуснал един от най-важните параметри - LED подсветката (за първи път сядам пред монитор с такава). Моята версия - бягайте от LED подсветка като от чума. Ако успея да продам настоящия си монитор, съм навит да опитам с този модел втора ръка от "скандалните" RETRO-PC-MANIA, които заявяват, цитирам: "Истинският монитор може да бъде само с CCFL подсветка и точка!".
 
Последно редактирано:
От: Избор на монитор

meleager, да не си прекалил с контраста? Мисля че и моя модел е аналогичен, пък не ми е прогорил мозъка. Само че избягвам черно-бели текстове, особено пък нощем. Нощем си работя даже на пусната лампа.
 
Можете ли да ми кажете, защо няма монитори с ултра HD резолюция 4к ?

А за монитор, от 4 години не съм си сменял монитора, защото не мога да намеря по-добър от него.

преди 3 години пак го хвалих тук.

http://pazartech.com/asp/show_stock.asp?product=E2380VX-PN

Но напоследък LG нещо изчалгариха дизайна или бъркам и не разбирам от новите модни тенденции?
 
От: Избор на монитор

Не, проблемът със сигурност не е в нивата на контраста и яркостта. Явно имам "несъвместимост" с LED подсветката. Предполагам, че технологията ще търпи усъвършенстване, но поне в този си вид за мен е убиец за очите. На старите монитори с електроннолъчева тръба сме правили турнири по 24 - 48 часа (и то не един или два пъти), а през останалото време съм си "почивал" с четене, инсталации, зубрене и какво ли още, пак пред CRT монитор и не съм имал такива проблеми.
meleager, да не си прекалил с контраста? Мисля че и моя модел е аналогичен, пък не ми е прогорил мозъка. Само че избягвам черно-бели текстове, особено пък нощем. Нощем си работя даже на пусната лампа.
 
От: Re: Избор на монитор

TN матрица да хвалиш ... трябва да е много особен случай или просто не си сядал зад нещо по-добро..:)

Можете ли да ми кажете, защо няма монитори с ултра HD резолюция 4к ?

А за монитор, от 4 години не съм си сменял монитора, защото не мога да намеря по-добър от него.

преди 3 години пак го хвалих тук.

http://pazartech.com/asp/show_stock.asp?product=E2380VX-PN

Но напоследък LG нещо изчалгариха дизайна или бъркам и не разбирам от новите модни тенденции?
 
От: Избор на монитор

Зачетох се по други западни форуми за тоя dell u2414h, някой знае ли дали прави други проблеми освен този с видео картите на nVidia? И има ли ревизия, която е решила проблема?
 

Горе