Избор на монитор

От: Избор на монитор

За Вискяр: и за столът важи същото, подценяването му жестоко. Не знам защо се прави разлика между очи и гръбнак? При едното спираш да виждаш, при другото пък спираш да се движиш или постоянно болки.

За столовете съм се отказал да приказвам - виж, че народеца си иска да е легнал и да си грее мъдурите с недоразумението лаптоп. И да се кьорави в изображение с размер на пощенска картичка.
Ще минат години, и ще осъзнаят колко жестоко са се прецакали. (Клише, ама истина.)

На старите монитори с електроннолъчева тръба сме правили турнири по 24 - 48 часа (и то не един или два пъти), а през останалото време съм си "почивал" с четене, инсталации, зубрене и какво ли още, пак пред CRT монитор и не съм имал такива проблеми.
От качествен CRT монитор по-добро не е създавано. На аналоговия монитор можеш да пипнеш десетки настройки, абсолютно плавно. Нещо немислимо при матричните.
 
От: Избор на монитор

Пропуснах по-голямата част от коментарите нагоре.
Аз съм с монитор DELL U2311H и съм много доволен от него.
До колкото разбирам този, който искаш да закупиш е подобен по-нов модел.
Купувай!

Ако имаш повече пари, бих ти препоръчал да вземеш 16:10 , но тези модели са по-скъпи.

пп: Изчетох мненията и моя съвет е да си вземеш този монитор. Както каза един колега, за тази цена по-добро качество трудно ще намериш.


пп2: търся си бюджетна видео карта, която да подържа едновременно dvi и hdmi
 
От: Избор на монитор

Преди 20 месеца си смених монитора. Бях стигнал до 2 бр. 26 инчови CRT Dell (не помня модела, черните с кинескопи на мицубиши, даймъндтрон). Не можех да работя повече от 4 часа без прекъсване, изгаряха ми очите, колкото и хубави да са били за времето си. От 20 месеца съм с LG M2732. Това е 1920x1080 120 Hz LED IPS 27 инча монитор с вграден тунер, вграден плейър, HDMI и други екстри. Взех го от Технополис февруари миналата година (2013) на промоция за 499 лв. с 5 години гаранция. До сега не е мръднал. Контраста ми е на 80%, яркост на 50, задно осветление на 75%, острота на 50%. Работя в стая с южно изложение, със стъкла почти от пода до тавана и е доста светло. Затова и настройките са такива. С този монитор работя без проблем по 10-12 часа, ако се налага и не ми е проблем. Най-големия плюс за мен е да гледам новини в PIP, докато работя. Като площ ми е равен на двата 26" CRT Dell. Но понеже апетита идва с яденето, започнах да изпитвам нужда от втори подобен монитор. Никога не бих се върнал на CRT или на по-малък от 27" 16:9 монитор.

п.п. стола също е особено важен, но това е друга тема.
 
От: Избор на монитор

Не мога да препоръчам точно модел, но може би някое матово екранче ще ти е по-добре особенно след време, ако решиш да поразровиш фотошоп...
Най-добрата машина за фотошопа е Mac, но екранчето е доста слабо от към качества според мен...
Според мен нещо на LG пробвай - при тях има доста такива матови монитори...
 
От: От: Избор на монитор

, без ШИМ, МИМ, ПИМ и каквато още абревиатура се сетите, и направо ми прогори дупки в черепа. В момента се зверя в него при 0 яркост и 60 контраст и пак имам чувството, че ми изгаря ретината.

Пробва ли софтуерно да зададеш намаляване на яркостта?

Код:
$ xrandr --output HDMI1 --brightness 0.40

Хипотезата ми е, че наистина няма ШИМ*, но контрола на яркостта е в много тесни граници, защото иначе промяната в спектъра би била непоносима. Затова при яркост 0 намаляването на яркостта не е достатъчно. Тоест допълнителното намаляване софтуерно (чрез контрол на напрежението, подавано на течните кристали) може и да има ефект.


Flicker free

Controlling the monitor’s brightness through electric current has allowed us to eliminate the screen flicker. You can easily test it yourself – just look at the screen via you smartphone’s camera. Your eyes will love it.

С това подчертаното нищо не казват. Все едно да питаш как работят компютрите и да ти кажат - "с електрически ток". Изключително несериозно е да се пишат такива неща на официалния сайт на производител на монитори.

Повечето потребители могат да контролират осветеността в помещението, така че може максималната яркост да е 120-150 cd/m2 - тогава тесните граници на регулирането няма да са проблемни.

Между другото, сега се сетих за алтернативен начин как да се променя яркостта на подсветката без да се променя тока през светодиодите - като се регулира броя на светодиодите, които са включени.

* Май регулират яркостта чрез промяна на постоянния ток през светодиодите, въпреки, че така се променя спектъра:

nTvOBxf.png


Източник.
 
Последно редактирано:
От: Избор на монитор

В крайна сметка се отказах от тоя дел, и реших да дам още пари, но да взема нещо наистина добро, тъй като не съм работил никога на 27 инча монитор, пак съм пред дилема - тук - това е 24 инчов дел, а този - тук - 27 инча, разликата в цената е 20лв, колебанието ми идва от това, дали ще си моря повече очите на 27 инча от колкото на 24?
 
От: Избор на монитор

В крайна сметка се отказах от тоя дел, и реших да дам още пари, но да взема нещо наистина добро, тъй като не съм работил никога на 27 инча монитор, пак съм пред дилема - тук - това е 24 инчов дел, а този - тук - 27 инча, разликата в цената е 20лв, колебанието ми идва от това, дали ще си моря повече очите на 27 инча от колкото на 24?

Аз съм с 27. Идеално ми е като си разпъна, което и да е IDE на цял екран. Имаш си отляво проджекта, от дясно аутлайн и по средата достатъчно място да гледаш и по-дълги редове код :beer:
 
От: Избор на монитор

Аз поне мога да ти дам позитив директно за 2-рия, тъй като съм именно с него вече 1,9г. вече. Тогава дилемата беше за „най-добър 24“, но всъщност цената на най-добрия беше колкото на 27", съответно нямаше файда.

Запознай се с ревюто му и всичките екстри.

И не на последно място, не пазарувай от олигополи. 936 лв. / 936,55 лв..

Reasons / Comparison.
 
От: Избор на монитор

Направих си елементарен тест с фотоапарат и се оказа, че моя DELL "трепти" заради PWM когато Brightness е под 99%. Ето тук е показано същото нещо: https://www.youtube.com/watch?v=etMxQ6tplpM
Въпреки това не съм имал главоболия от трептения досега, макар че и аз се занимавам с програмиране. Значи който се притеснява от такива работи просто взима един фотоапарат (камерата на телефона при мен не става), влиза в магазина, включва го и за секунда отхвърля "трептящите" монитори.
 
От: Избор на монитор

Някои фотоапарати имат защита от "мигане" и с тях също не става. Някои по-стари модели фотоапарати нямат такава защита.

Трептенето при PWM е съвсем различно от това при "опресняването" - разликата е, че при PWM трептят всички пиксели синхронно - целият монтор мига като мигащ светофар. А при "опресняването" се "опреснява" яркостта на пикселите.

(При светофарите със светодиоди, всички светодиоди мигат синхронно - казва се, че токът, който протича през тях е синфазен.)

При статично изображение (текст), дори и честотата на опресняване да е 1 херц, трептене не се вижда, защото яркостта на пикселите не се променя. Само при скролиране ще се вижда, че промяната закъснява с 1 секунда.

При 60 херца - може да се забележи забавяне до 1/60 от секундата - и то само за пикселите, където се изобразява движещ се (променящ се) обект. Примерно като се въвежда текст, ще отнеме до 1/60 от секундата да се "изчертае" новата буква, която се въвежда.

Затова ниската честота на опресняване не е проблем при LCD мониторите, но ниската честота на PWM е голям проблем.

Дори и да нямаш главоболие, доста е притеснително, че невроните пряко свързани с ретината (и вероятно някои други свързани с тях) "мигат" като светофар, когато гледаш монитор, който мига като светофар (въпреки, че съзнателно не възприемаш мигането). Не е известно какви точно странични ефекти може да има това. В природата животните рядко наблюдават трептене на изображението с такава честота (например когато се гледат листа, които трептят от вятъра - възможно най-трептящото нещо, което може да се гледа - не се подава синфазен сигнал към всички неврони, свързани с ретината; при гледане на огън - също).
 
Последно редактирано:
От: Избор на монитор

Разгледай предложенията на самсунг. Аз съм с монитор на самсунг 23 инча, просто е перфектен, направо очите ми се "родиха" така да се каже. Не ме боли главата и не усещам да ми дразни очите. Ето един добър - http://www.plesio.bg/vsichki-monitori-c-69978102/samsung-monitor-23-6-s24d590plx-p-307765.html
 
От: Избор на монитор

Продавам и тествам много монитори, за момента DELL са ми фаворит от към цена/качество. Имат 3 години гаранция, ядваща се IPS матрица на сносна цена. Лично аз съм с DELL U2412M - не е сплескан 16:9, а 16:10 - много удобен за програмиране и за филми и игри - матов екран и IPS матрица, чудесна стойка и въртене до портрет.
 
От: Избор на монитор

На Запад може да си „купиш“ още 2г. гаранция. Поредната екстра, която отново никой български е-магазин няма, нито е чувал (е, може и да е, но не и предлагане на практика). Съответно стават общо 5. Макар, че за толкова време вече би следвало да си го сменил монитора поне след 5-тата година, технологиите вече ще са застарели, новото ще е по-добро. А и Ultra HD 4K.
 
От: Избор на монитор

Не е точно така, точно това го бях забелязал в един сравнително доста известен бг магазин - laptop.bg, обаче изобщо нямам представа дали 200лв за още 1-2 години гаранция е добра цена.
На Запад може да си „купиш“ още 2г. гаранция. Поредната екстра, която отново никой български е-магазин няма, нито е чувал (е, може и да е, но не и предлагане на практика). Съответно стават общо 5. Макар, че за толкова време вече би следвало да си го сменил монитора поне след 5-тата година, технологиите вече ще са застарели, новото ще е по-добро. А и Ultra HD 4K.
 
От: Избор на монитор

Удължаване на гаранция се предлага и от офлайн магазини. Ползвал съм подобно нещо още преди години, дори после ми се е налагало да ползвам гаранцията по време на удължения период и нямаше никакви проблеми. Коректно си изпълниха задълженията.
 
От: Избор на монитор

Това е добре, радвам се тогава, че тук-там има такава услуга.

Сега остава да я не е тип: сокоизтисквачка на една и съща фирма (Австралия) с представителства в UK/DE/East EU. Subvendor-а за DE предлага артикула с леки козметични промени по дизайна само за DE. Subvendor-а за UK - само за там. А за East EU - BG/CZ/HU/RO/и др. (с видимо донякъде по-некачествен материал, дизайна отново един и същ). Разликите в гаранциите и моторът: 5г. UK, 5г. DE, 3г. East EU. Българските дистрибутори го предлагат за 2г., никакви 3 (!). Е, как да не си го купиш просто и да доплатиш още кинти за допълнителна гаранция, особено и като е с (едва) 40 лв. по-евтин от UK-ския HQ (а в CZ/HU е вече със 120-140 кинта по-евтин спрямо UK цената :), и с 3г.). Такив вид побългарена удължена платена гаранция би следвало да се избягва.
 
От: Избор на монитор

Случайно някой да е по-наясно с мониторите от марката Дел ?

Първият ми монитор беше Dell. Почти ми е набор и още си бачка безпроблемно. Държа го в мазата, защото ми е жал да го изхвърля, много здрава машина! За новите модели не мога да кажа нищо.
 

Горе